Σελ. 317 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 297307312315316317318319322327337 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.741-4.755 από 12572

Θέμα: Kodi media center

  1. #4741
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ναι, αυτό.
    Το έχω σε Kodi 18 σε windows και δουλεύει μια χαρά.
    Κάτι πρέπει να κατεβάσεις πρώτα και να το βάλεις σε κάποιον φάκελο του userdata, λέει στις οδηγίες.

  2. #4742
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Σε Libreelec θέλω να το τρέξω. Βγάζει λίστες αλλα όταν διαλέξω επεισόδιο κάνει επανεκκίνηση.

    Θα δω αν τα υπόλοιπα που θέλει είναι σωστά.

  3. #4743
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.507
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προειδοποιηση: ακολουθει η γκρινια του σ/κ. Το οτι θεωρω την 17 μετρια σαν εκδοση (για αρκετους λογους που δεν θα κατσω να αναλυσω τωρα) και πως αν γινοταν να μεινω στη 16 θα το εκανα, νομιζω το εχετε καταλαβει ολοι. Αφορμη για ολα σχεδον τα παρακατω ειναι η ενημερωση του kodi απο την 16 στην 17 στο (windows) pc μιας φιλης μου, γιατι πολυ απλα στο kodi 16 το covenant δεν βρισκει πλεον αρκετα sources και απο οσα βρισκει παιζουν ελαχιστα.

    Πριν κανω την ενημερωση, εσβησα ολα τα *.db απο τον userdata/database, ολα τα *.db απο το φακελο userdata/addon_data/plugin.video.covenant για να καθαρισω και το covenant, τα παντα απο τον userdata/thumbnails, που ειχε φτασει στα 300ΜΒ κοντα και οτι ειχε κατεβει απο προηγουμενες ενημερωσεις στο φακελο addons/packages. Μετα εκανα την ενημερωση κανοντας απλα εγκατασταση της νεας εκδοσης απο πανω. Και εδω αρχιζουν τα κουλα.

    Καταρχην, επειδη εσβησα το userdata/database/addons.db, οταν ξεκινησε το kodi ειχε ολα τα προσθετα απενεργοποιημενα. Κλασσικη συμπεριφορα της 17 βασικα. Δεν ηταν και πολλα αυτα που επρεπε να ενεργοποιησω (covenant, subtitles.gr και opensubtitles by opensubtitles) για να πω οτι εχασα χρονο για κατι, απλα ειναι σπασιμο γιατι στην 14 πχ που εχω στο νετμπουκ, σβηνω ολα τα *.db μεσα εκει μια φορα τη βδομαδα και στην επομενη εκκινηση ειναι ολα τα προσθετα ξανα ενεργα και στη θεση τους. Επισης, η καθε εκδοση εχει δικες τις εκδοσεις για το καθε db αρχειο, πχ το addons20.db ειναι απο kodi 16 ενω το addons26.db απο kodi 17.

    Μετα, πως ειναι δυνατον να εχω σβησει καθε db και το covenant να εξακολουθει να θυμαται τι εχω δει! Στην 1η εικονα, που ειναι απο το νετμπουκ με την 14 (επειδη η φιλη μου δεν ξερει να βγαζει screenshots), φαινεται οτι εχω δει το john wick 2 πχ και ας εχω σβησει οτι db υπαρχει. Το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι αν μπω στο lastship (το γερμανικο fork του covenant) εξακολουθει να δειχνει οτι την εχω δει!

    Τελος, το subtitles.gr πεταει αυτο στην 2η εικονα οταν ο χρηστης κατεβασει 5 υποτιτλους απο το xsubs. Δεν το ηξερα, χτες το εμαθα.

    Αυτα θυμαμαι για τωρα...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails screenshot000.png  

    22766369_10213608680946652_1564962334_o.jpg  

    ديميتريس

  4. #4744
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προειδοποιηση: ακολουθει η γκρινια του σ/κ.
    Να ξεκινήσεις blog

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε Libreelec θέλω να το τρέξω. Βγάζει λίστες αλλα όταν διαλέξω επεισόδιο κάνει επανεκκίνηση.

    Θα δω αν τα υπόλοιπα που θέλει είναι σωστά.
    Τελικά φταίει το LE το ίδιο. Σε αναμονή αναβάθμισης...

  5. #4745
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Αν θυμάμαι καλά έχεις arm box. Είναι με 905 ή 920?
    Γιατί παίζει με software decoding (μέσω inputstream.adaptive) και ο 905 δεν ξέρω αν τα καταφέρνει στα 1080p αν είναι hevc το stream.

  6. #4746
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά έχεις arm box. Είναι με 905 ή 920?
    Γιατί παίζει με software decoding (μέσω inputstream.adaptive) και ο 905 δεν ξέρω αν τα καταφέρνει στα 1080p αν είναι hevc το stream.
    905X.
    Αυτό θέλω να δω κι εγώ, πως τα καταφέρνει στα 1080p. Και αν βγάζει υποτίτλους.

  7. #4747
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    @ranger μπορείς να δοκιμάσεις σε arch εάν παίζει το YouTube?
    Αναβάθμισα χθες και δεν παίζει ούτε το YouTube ούτε το urlresolver

  8. #4748
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    905X.
    Αυτό θέλω να δω κι εγώ, πως τα καταφέρνει στα 1080p. Και αν βγάζει υποτίτλους.
    Με τους υπότιτλους δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα (βλέπω με αγγλικούς που έχει πάντα) αλλά τώρα που το κοιτάω δεν βγάζει όσους βγάζει η εφαρμογή.
    Πχ mindhunter έχει ελληνικούς η εφαρμογή και το add-on δεν τους βγάζει.
    Φυσικά τα subtitle add-ons του Kodi δουλεύουν κανονικά, αλλά στο Kodi 18 κάτι έχουν κάνει και μερικά (subtitles.gr, subscene) βρίσκουν μόνο με manual search. Tα opensubtitles και addic7ed δουλεύουν κανονικά.
    Τα παραπάνω για τους υπότιτλους ισχύουν μόνο για streams.
    Θέμα του Kodi 18 είναι αυτό, ή δεν έχουν προσαρμοστεί τα συγκεκριμένα subtitle add-ons.

    Επίσης έχει και άλλο θέμα τελευταία: επιλέγει default audio stream με περιγραφή, για τυφλούς!
    Ίσως έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση λογαριασμού στο site, αλλά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 22-10-17 στις 23:09.

  9. #4749
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ranger μπορείς να δοκιμάσεις σε arch εάν παίζει το YouTube?
    Αναβάθμισα χθες και δεν παίζει ούτε το YouTube ούτε το urlresolver
    ήμουν εκτός για σκ και έχω μείνει πίσω στην αναβάθμιση για 2-3 μέρες. Δοκιμάζω τώρα και παίζει κανονικά, αλλά το -Syu ακόμα κατεβάζει (~500MB). Όταν τελειώσει θα αναφέρω πάλι

    Edit: [ όχι youtube αλλά ούτε τοπικά αρχεία δεν παίζει...
    downgrade to ffmpeg-1:3.3.4-1 και όλα οκ
    https://bugs.archlinux.org/task/56065 ]


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην, επειδη εσβησα το userdata/database/addons.db, οταν ξεκινησε το kodi ειχε ολα τα προσθετα απενεργοποιημενα. Κλασσικη συμπεριφορα της 17 βασικα. Δεν ηταν και πολλα αυτα που επρεπε να ενεργοποιησω (covenant, subtitles.gr και opensubtitles by opensubtitles) για να πω οτι εχασα χρονο για κατι, απλα ειναι σπασιμο γιατι στην 14 πχ που εχω στο νετμπουκ, σβηνω ολα τα *.db μεσα εκει μια φορα τη βδομαδα και στην επομενη εκκινηση ειναι ολα τα προσθετα ξανα ενεργα και στη θεση τους. Επισης, η καθε εκδοση εχει δικες τις εκδοσεις για το καθε db αρχειο, πχ το addons20.db ειναι απο kodi 16 ενω το addons26.db απο kodi 17.
    εντάξει αλλά εδώ που τα λέμε, βάζεις χέρι σε αρχεία του συστήματος που δεν πρέπει να πειράζεις, δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις ότι έχει ανεξέλεγκτη συμπεριφορά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα, πως ειναι δυνατον να εχω σβησει καθε db και το covenant να εξακολουθει να θυμαται τι εχω δει! Στην 1η εικονα, που ειναι απο το νετμπουκ με την 14 (επειδη η φιλη μου δεν ξερει να βγαζει screenshots), φαινεται οτι εχω δει το john wick 2 πχ και ας εχω σβησει οτι db υπαρχει. Το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι αν μπω στο lastship (το γερμανικο fork του covenant) εξακολουθει να δειχνει οτι την εχω δει!
    Μήπως παίζει με trakt και βλέπει από εκει το history;
    Έτσι και αλλιώς, τα trakt credentials δεν είναι σε db αλλά στο settings.xml

    Κώδικας:
    $ cat settings.xml | grep trakt                                                
        <setting id="trakt.refresh" value="blabla" />
        <setting id="trakt.token" value="blabla" />
        <setting id="trakt.user" value="blabla" />
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος, το subtitles.gr πεταει αυτο στην 2η εικονα οταν ο χρηστης κατεβασει 5 υποτιτλους απο το xsubs. Δεν το ηξερα, χτες το εμαθα.

    Αυτα θυμαμαι για τωρα...
    Ναι, είναι έτσι καιρό τώρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 23-10-17 στις 01:28.

  10. #4750
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.507
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @ranger
    Δεν ειναι αρχεια του συστηματος, ειναι αρχεια που δημιουργει το ιδιο το kodi κατα τη χρηση του. Επισης, αν θυμασαι, κατα την αναβαθμηση απο 16 σε 17, σε ολο τον κοσμο σχεδον, ασχετως λειτουργικου, ειχε κολλησει το kodi με μια μαυριλα στην αρχη επειδη δεν μπορουσε να ενημερωσει το addons.db απο την μια εκδοση στην επομενη. Η ΕΠΙΣΗΜΗ λυση, και σωστη μιας και την αναπαρηγαγαν πολλες σελιδες, ηταν να σβηστει το παλιο addons.db για να δημιουργησει μονο του το καινουριο.

    https://seo-michael.co.uk/how-to-fix...di-17-krypton/

    Το οτι μονο στην 17 το kodi ξαναδημιουργει το addons.db χωρις να ενεργοποιησει τα ηδη εγκατεστημενα προσθετα ειναι αποκλειστικη αναπηρια της 17, δεν γινεται σε αλλες εκδοσεις. Βασικα, στην 14 δεν γινεται σιγουρα για το λογο που λεω παραπανω και στην 16 δεν γινεται γιατι το δικο μου "build" δεν εχει καποιο .db μεσα στο φακελο userdata/database, αλλα σε καθε φρεσκια εγκατασταση το κανει απο την αρχη και εχει ενεργα ολα τα προσθετα.
    Επειδη με βλεπω να ενημερωνω αναγκαστικα σε 17 και τους υπολοιπους φιλους και γνωστους, αν βρω καποιο workaround για το παραπανω θα το αναφερω.

    Τελος, δεν εχω trakt, ουτε εγω, ουτε κανενας απο οσους εχω βαλει το kodi, οποτε σιγουρα δεν παιζει το ενδεχομενο να βλεπει απο καπου καποιο ιστορικο.
    ديميتريس

  11. #4751
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    To subtitles.gr, όσο το θυμάμαι έχει αυτό τον περιορισμό στο xsubs (από εποχής lambda), και μάλιστα νομίζω παλαιότερα ήταν πιο αυστηρός. 3 υπότιτλοι ανά κάποιες ώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς.
    Γι'αυτό άλλωστε έχει στα settings του πεδία για εισαγωγή xsubs login credentials, που υποτίθεται παρακάμπτουν τον περιορισμό αν τα συμπληρώσεις.

  12. #4752
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.507
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βρηκα λυση για τα απενεργοποιημενα προσθετα που λεω παραπανω. Καταρχην, εσβησα το addons.db στο δικο μου συστημα, ξεκινησα το kodi και πλεον ειναι σχεδον στοκ. Δεν επιρεαστηκαν οι ρυθμισεις κλπ, πχ ειναι ακομα στο expert, τα regional settings ειναι για Ελλαδα κλπ, απλα το kodi γυρισε στο estuary, με μονο τα στοκ προσθετα ενεργα κλπ.

    Ανοιγοντας το addons.db με τον sqlitebrowser που εχω εδω, πηγα στην καρτελα browse data και στον πινακα (table) "installed". Εκει υπαρχουν ολα τα εγκατεστημενα προσθετα και μισ στηλη παραδιπλα με ονομα "enabled", που ειχε 0 σε ολα τα ανενεργα προσθετα (amber, sportsdevil, colossus repo)και 1 σε ολα τα ενεργα (οτιδηποτε ερχεται προεγκατεστημενο με το kodi βασικα). Ποιος ξερει απο sqlite να μου πει πως θα κανω ολα αυτα τα 0 σε 1?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2017-10-23-111227_1280x1024_scrot.png  

    ديميتريس

  13. #4753
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ανέβηκε Kodi 17.5 (stable).
    http://mirrors.xbmc.org/releases/

  14. #4754
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.507
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτα ειναι! Χωρις alpha/beta/rc κλπ, κατευθειαν τελικη, ετσι για το version bump. Ειμαι περιεργος να δω τι θα λεει το changelog, μαις και στο github τους δεν λενε τιποτα αυτη τη φορα
    https://github.com/xbmc/xbmc/releases/tag/17.5-Krypton
    ديميتريس

  15. #4755
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    https://github.com/xbmc/xbmc/milestone/105?closed=1
    https://github.com/xbmc/xbmc/compare...pton...Krypton
    Εντωμεταξύ έχουν ανοίξει milestone και για 17.6.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 23-10-17 στις 12:48.

Σελ. 317 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 297307312315316317318319322327337 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας