Σελ. 567 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 547557562565566567568569572577587 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.491-8.505 από 12518

Θέμα: Kodi media center

  1. #8491
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν πληρωνεις την debrit με την πιστωτικη σου αρα με ονομα επώνυμο διεύθυνση ετοιμα, πιστευεις οτι ειναι πιο δύσκολο να σε βρουν? !!!!!!!!
    Μηπως το αντιθετο?
    Ακομα και χρονια μετα εχουν στοιχεια απο την καρτα σου οτι εχεις κανει χρηση του για θεαση παρανομου υλικου γιαυτό σε ενημερωνουν κιόλας έμμεσα αλλωστε "we and our host could not be held responsible if you download this type of content through our services"...
    Βασικά, όταν πληρώσεις για RD (με την κάρτα, το όνομα, την διεύθυνση σου κτλ) ξέρουν αμέσως ότι αγόρασες RD. Το αν είδες/κατέβασες κάτι και τι ήταν αυτό δεν το ξέρουν αν δεν το δώσει είτε ο isp σου είτε το ίδιο το RD. Άρα δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με το να streamάρεις από addons τύπου exodus ή με το να βλέπεις torrents. Ίσα ίσα, από την στιγμή που μπορείς να μπεις και secured στο RD, είναι πολύ πιο ασφαλές από το streaming και απείρως λιγότερο ύποπτο από το να κατεβάζεις/βλέπεις torrents. Απ όσο ξέρω, ποτέ δεν έχουν κυνηγήσει streaming, δεν έχει ακουστεί το παραμικρό για RD, ενώ έχουν σκάσει άπειρα πρόστιμα για καθαρό torrent, αυτό που ζητάς και εσύ δηλαδή.
    Άρα...

  2. #8492
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά, όταν πληρώσεις για RD (με την κάρτα, το όνομα, την διεύθυνση σου κτλ) ξέρουν αμέσως ότι αγόρασες RD. Το αν είδες/κατέβασες κάτι και τι ήταν αυτό δεν το ξέρουν αν δεν το δώσει είτε ο isp σου είτε το ίδιο το RD. Άρα δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με το να streamάρεις από addons τύπου exodus ή με το να βλέπεις torrents. Ίσα ίσα, από την στιγμή που μπορείς να μπεις και secured στο RD, είναι πολύ πιο ασφαλές από το streaming και απείρως λιγότερο ύποπτο από το να κατεβάζεις/βλέπεις torrents. Απ όσο ξέρω, ποτέ δεν έχουν κυνηγήσει streaming, δεν έχει ακουστεί το παραμικρό για RD, ενώ έχουν σκάσει άπειρα πρόστιμα για καθαρό torrent, αυτό που ζητάς και εσύ δηλαδή.
    Άρα...
    Δε διααφωνω σε οτι λες. Αυτο που λεω ειναι οτι ΑΝ κατσει στραβει με RD θα υπαρχουν στοιχεια οτι το κάνεις συστηματικά το 2020, το 2019, 2018... και αυτα τα στοιχεια θα υπαρχουν για παντα και θα μπορουν να χρησιμοποιηθούν οποιαδηποτε στιγμη λογο πιστωτικης καρτας. Το RD αν μπλεξει θα τα δωσει τα στοιχεια σου. Εχει γινει αλλωστε με υπηρεσια VPN που προκειμενου να γλυτωσουν αυτοι, συνεργάστηκαν. Ολοι συνεργάζονται προκειμενου να γλυτωσουν

    υγ Οσο ειμαι Ελλαδα δεν ανυσηχω για τον isp μου γιατι δεν θελει να με βρει. Αν θελουν σε βρισκουν ολοι

  3. #8493
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διααφωνω σε οτι λες. Αυτο που λεω ειναι οτι ΑΝ κατσει στραβει με RD θα υπαρχουν στοιχεια οτι το κάνεις συστηματικά το 2020, το 2019, 2018... και αυτα τα στοιχεια θα υπαρχουν για παντα και θα μπορουν να χρησιμοποιηθούν οποιαδηποτε στιγμη λογο πιστωτικης καρτας. Το RD αν μπλεξει θα τα δωσει τα στοιχεια σου. Εχει γινει αλλωστε με υπηρεσια VPN που προκειμενου να γλυτωσουν αυτοι, συνεργάστηκαν. Ολοι συνεργάζονται προκειμενου να γλυτωσουν
    Δεν νομίζω πως έχει κάποια υποχρέωση ο rd να κρατάει logs για πάντα, εδώ isp και αν θυμάμαι καλά έχει υποχρέωση να τα κρατάει για 5 χρόνια.

  4. #8494
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διααφωνω σε οτι λες. Αυτο που λεω ειναι οτι ΑΝ κατσει στραβει με RD θα υπαρχουν στοιχεια οτι το κάνεις συστηματικά το 2020, το 2019, 2018... και αυτα τα στοιχεια θα υπαρχουν για παντα και θα μπορουν να χρησιμοποιηθούν οποιαδηποτε στιγμη λογο πιστωτικης καρτας. Το RD αν μπλεξει θα τα δωσει τα στοιχεια σου. Εχει γινει αλλωστε με υπηρεσια VPN που προκειμενου να γλυτωσουν αυτοι, συνεργάστηκαν. Ολοι συνεργάζονται προκειμενου να γλυτωσουν

    υγ Οσο ειμαι Ελλαδα δεν ανυσηχω για τον isp μου γιατι δεν θελει να με βρει. Αν θελουν σε βρισκουν ολοι
    Μόνο που το να πληρώσεις για RD δεν σε κάνει παράνομο. Υπάρχει και νόμιμη χρήση. Ναι ξέρω ότι σχεδόν κανείς δεν το χρησιμοποιεί νόμιζα, αλλά υπάρχει περίπτωση να κάνεις μόνιμη χρήση. Άρα η τράπεζα σου και ο isp σου ξέρουν ότι κάνεις κάτι που μπορεί να είναι παράνομο μπορεί και όχι.
    Σε αυτό αντιπροτείνεις τα torrents που ο isp σου ξέρει από την πρώτη στιγμή ότι παρανομείς; Ή νομίζεις ότι δεν υπάρχουν στοιχεία ότι κατέβαζες το 2020 το 2019 κτλ;

    Δεν πιστεύω καμία τράπεζα να ασχολείται αυτόματα με αν αγόρασες RD, να είσαι σίγουρος όμως ότι παραμικρή η κίνηση torrent χτυπάει καμπανάκι στον isp. Το ότι μιλάμε για Ελλάδα και ακόμα δεν έχουν σταλεί ραβασάκια σε σπίτια δεν σημαίνει ότι αυτό δεν θα γίνει αργά ή σύντομα.
    Αρκετά χρόνια πίσω που ήμουν φοιτητής είχε έρθει email από μεγάλο στούντιο στην Αμερική (εκπρόσωπο τους νομίζω) ότι η τάδε ip ανεβάζει το τάδε έργο τους και να σταματήσουμε άμεσα γιατί θα κινηθούν εναντίον μας. Μιλάμε για δίκτυο ΕΔΕΤ με τρελό upload για την εποχή και στατική ip, λογικό να τους τραβήξει την προσοχή. Φυσικά λόγω πανεπιστημίου, λόγω που Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα (και ειδικά τότε) το email απλά αγνοήθηκε.

    Αυτή την εποχή η μόδα είναι "κυνηγάμε τα torrents", αν θες να είσαι ασφαλείς το RD είναι καλύτερο (για την ώρα ξαναλέω)

  5. #8495
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Υπάρχει ελληνικός νόμος που να λέει συγκεκριμένα ότι το streaming τύπου rd ή τα torrents είναι παράνομα ; δεν εννοώ βέβαια να μπει η αστυνομία στο σπίτι σου και να βρει 5 terra ταινίες και σειρές ή software που δεν έχουν αγοραστεί νόμιμα. Απλώς ρωτάω γιατί αν δεν υπάρχει νόμος δεν μπορεί κάποιος να κατηγορηθεί για κάτι που έκανε πριν ψηφιστεί ο νόμος. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

  6. #8496
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ελληνικός νόμος που να λέει συγκεκριμένα ότι το streaming τύπου rd ή τα torrents είναι παράνομα ; δεν εννοώ βέβαια να μπει η αστυνομία στο σπίτι σου και να βρει 5 terra ταινίες και σειρές ή software που δεν έχουν αγοραστεί νόμιμα. Απλώς ρωτάω γιατί αν δεν υπάρχει νόμος δεν μπορεί κάποιος να κατηγορηθεί για κάτι που έκανε πριν ψηφιστεί ο νόμος. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
    Αν δεν υπήρχε νομικό πλαίσιο, με τι πάτημα θα έκλειναν τόσες σελίδες (άσχετο το πως έγινε κτλ); Η νομοθεσία πνευματικής ιδιοκτησίας. Μην το πάμε εκεί όμως, ξέρουμε ότι αυτό που κάνουμε δεν είναι νόμιμο, είναι δεν είναι "σωστός" ή όχι ο νόμος.
    Συν ότι με τα torrents συγκεκριμένα υπάρχει και το θέμα του ότι διαμοιράζεις και εσύ υλικό που αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία κάποιου. Δεν βλέπεις απλά όπως στο streaming.

    Γενικά να πει κάποιος δεν θέλω να δώσω στοιχεία, προτιμώ να βλέπω με τα ελεύτερα addons να το καταλάβω. Αλλά το να προτιμά τα torrents για ασφάλεια, για μένα είναι άτοπο.

    EDIT
    και εγώ torrent χρησιμοποιώ και μάλιστα με τοπικό κατέβασμα, το έχω παρατήσει το streaming. Αλλά έχοντας επίγνωση του τι κάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 25-02-20 στις 18:46.

  7. #8497
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που το να πληρώσεις για RD δεν σε κάνει παράνομο. Υπάρχει και νόμιμη χρήση. Ναι ξέρω ότι σχεδόν κανείς δεν το χρησιμοποιεί νόμιζα, αλλά υπάρχει περίπτωση να κάνεις μόνιμη χρήση. Άρα η τράπεζα σου και ο isp σου ξέρουν ότι κάνεις κάτι που μπορεί να είναι παράνομο μπορεί και όχι.
    Σε αυτό αντιπροτείνεις τα torrents που ο isp σου ξέρει από την πρώτη στιγμή ότι παρανομείς; Ή νομίζεις ότι δεν υπάρχουν στοιχεία ότι κατέβαζες το 2020 το 2019 κτλ;

    Δεν πιστεύω καμία τράπεζα να ασχολείται αυτόματα με αν αγόρασες RD, να είσαι σίγουρος όμως ότι παραμικρή η κίνηση torrent χτυπάει καμπανάκι στον isp. Το ότι μιλάμε για Ελλάδα και ακόμα δεν έχουν σταλεί ραβασάκια σε σπίτια δεν σημαίνει ότι αυτό δεν θα γίνει αργά ή σύντομα.
    Αρκετά χρόνια πίσω που ήμουν φοιτητής είχε έρθει email από μεγάλο στούντιο στην Αμερική (εκπρόσωπο τους νομίζω) ότι η τάδε ip ανεβάζει το τάδε έργο τους και να σταματήσουμε άμεσα γιατί θα κινηθούν εναντίον μας. Μιλάμε για δίκτυο ΕΔΕΤ με τρελό upload για την εποχή και στατική ip, λογικό να τους τραβήξει την προσοχή. Φυσικά λόγω πανεπιστημίου, λόγω που Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα (και ειδικά τότε) το email απλά αγνοήθηκε.

    Αυτή την εποχή η μόδα είναι "κυνηγάμε τα torrents", αν θες να είσαι ασφαλείς το RD είναι καλύτερο (για την ώρα ξαναλέω)
    Πρότεινα εγω κατι? Ο καθενα κανει οτι νομιζει
    Αυτο που λεω ειναι οτι με το RD και ην πιστωτικη καρτα αφηνεις στοιχεια. Αν σε 5 χρονια καποιος πχ σε πιασει θα μπορει με τα στοιχεια που θα παρει απο το RD και το τραπεζικο συστημα να αποδειξη οτι το εκανες απο το 2020

  8. #8498
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρότεινα εγω κατι? Ο καθενα κανει οτι νομιζει
    Αυτο που λεω ειναι οτι με το RD και ην πιστωτικη καρτα αφηνεις στοιχεια. Αν σε 5 χρονια καποιος πχ σε πιασει θα μπορει με τα στοιχεια που θα παρει απο το RD και το τραπεζικο συστημα να αποδειξη οτι το εκανες απο το 2020
    Άρα θα έχει απόδειξη ότι έκανες κάτι που δεν είναι παράνομο

    Και επειδή έχασες το edit μου, και εγώ torrent χρησιμοποιώ (όχι torrent streaming όμως)

  9. #8499
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως έχει κάποια υποχρέωση ο rd να κρατάει logs για πάντα, εδώ isp και αν θυμάμαι καλά έχει υποχρέωση να τα κρατάει για 5 χρόνια.
    Σύμφωνα με την privacy policy τους τα στοιχεία κρατιούνται για χρονικό διάστημα 1 χρόνου.

    Files links that Users download are stored in a database for legal concerns and our internal use. All saved links are erased within 1 month for security reasons and service needs. However all requests made on our site are stored for 1 year, the legal retention period.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  10. #8500
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα θα έχει απόδειξη ότι έκανες κάτι που δεν είναι παράνομο

    Και επειδή έχασες το edit μου, και εγώ torrent χρησιμοποιώ (όχι torrent streaming όμως)
    αν δεν ειναι παρανομο οτι χρησιμοποίησες με το RD, και οτι βρουν απο isp, ναι
    Mε τορρεντ ομως στοιχεια μπορουν να βρουν μονο απο isp, οτι κρατανε, αν κρατανε αρκετα κτλ δεν γνωριζω.
    Λεω πως το βλεπω με οτι ξερω σκεπτόμενος λογικα, δεν λεω σε κανεναν να κανει οτι εγω, γιατι και εγω μπορει να κανω κατι λαθος η να μην ξερω

    Το εχασα το edit σου αλλα και εγω το ιδο με εσενα κανω. Εκτος απο καποιε μικρες περιοδους που δεν ειμαι σπιτι και βλεπω απ το λαπτοπ. Αλλο αυτο και αλλο αν αφηνεις πισω σου στοιχεια για παρανομη θεση πχ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την privacy policy τους τα στοιχεία κρατιούνται για χρονικό διάστημα 1 χρόνου.

    Files links that Users download are stored in a database for legal concerns and our internal use. All saved links are erased within 1 month for security reasons and service needs. However all requests made on our site are stored for 1 year, the legal retention period.
    αυτο για τον 1 χρονο δεν το ηξερα

  11. #8501
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικα αυτο που κανει μετα την αναπαραγωγη μιας ταινιας ή σειρας να με πηγαίνει στο κεντρικο μενου ισχυει με καθε πρόσθετο.
    Καμια ιδεα τι μπορεί να συμβαίνει; Καποια ρυθμιση στο skin; Χρησιμοποιώ πλεον το Amber

  12. #8502
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για τους τρομπες της google και του youtube, που με τις αλλαγες στο api δεν πηδηξαν μονο το προσθετο του kodi
    https://github.com/trizen/youtube-viewer/issues/308
    ديميتريس

  13. #8503
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το YouTube ή παπαλα;
    Επίσης, για ελληνικούς υπότιτλους (για TV κυρίως) τί add-on κ ποιο repo;

  14. #8504
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Με το τελεταίο update του alivegr είναι οκ το youtube. Για ελληνικούς υπότιτλους εγώ χρησιμοποιώ το Filmnet.

  15. #8505
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.333
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδη το τελευταιο update του alivegr αλλαξει το κλειδι στο youtube ΧΩΡΙΣ να πατησω εγω να το κανει? Στις προηγουμενες εκδοσεις χρειαζοταν να το κανει ο χρηστης.

    Να ευχαριστησω με την ευκαιρια τον twilight0 για τα κλειδια του. Εκανα τοσες προσπαθεις να βαλω τα δικα μου και δεν δουλεψαν ποτε. Εβαλα του twilight μεσα απο το alivegr και δουλεψαν με την μια.
    ديميتريس

Σελ. 567 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 547557562565566567568569572577587 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1313
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-24, 07:41
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας