Σελ. 556 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 536546551554555556557558561566576 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.326-8.340 από 12558

Θέμα: Kodi media center

  1. #8326
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σίγουρα του skin είναι, αλλά το που βρίσκεται θέλει ψάξιμο. Αν εννοείς όταν παίζει το βίντεο σε fullscreen, είναι πιθανόν να βρίσκεται κάπου στο αρχείο VideoFullscreen.xml, το οποίο βρίσκεται στο φάκελο xml του skin. Διαφορετικά μάλλον θα είναι κάπου μέσα στο αρχείο VideoOSD.xml. Επειδή όμως πρόκειται για progress bar, αν χρησιμοποιείται και αλλού η ίδια, τότε μπορεί να είναι και σε ένα από τα DialogSeekBar.xml ή DialogExtendedProgressBar.xml(ίσως πιο πιθανό αυτό). Γενικά η μεγαλύτερη δυσκολία είναι να εντοπίσεις που βρίσκεται αυτό που θέλεις ν' αλλάξεις. Μετά τη βρίσκεις την άκρη συνήθως. Όσον αφορά τη διαφάνεια πάντως, επειδή έκανα κι εγώ μια τέτοια τροποποίηση πρόσφατα, αλλάζει με το colordiffuse. colordiffuse="80FFFFFF" για παράδειγμα είναι 50% διαφάνεια.

  2. #8327
    Εγγραφή
    22-01-2018
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χρησιμοποιώ τον Aeon nox πού μπορείς να βάλεις την μπάρα στο πάνω μέρος της οθόνης και βολεύει πολύ.

  3. #8328
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα του skin είναι, αλλά το που βρίσκεται θέλει ψάξιμο. Αν εννοείς όταν παίζει το βίντεο σε fullscreen, είναι πιθανόν να βρίσκεται κάπου στο αρχείο VideoFullscreen.xml, το οποίο βρίσκεται στο φάκελο xml του skin. Διαφορετικά μάλλον θα είναι κάπου μέσα στο αρχείο VideoOSD.xml. Επειδή όμως πρόκειται για progress bar, αν χρησιμοποιείται και αλλού η ίδια, τότε μπορεί να είναι και σε ένα από τα DialogSeekBar.xml ή DialogExtendedProgressBar.xml(ίσως πιο πιθανό αυτό). Γενικά η μεγαλύτερη δυσκολία είναι να εντοπίσεις που βρίσκεται αυτό που θέλεις ν' αλλάξεις. Μετά τη βρίσκεις την άκρη συνήθως. Όσον αφορά τη διαφάνεια πάντως, επειδή έκανα κι εγώ μια τέτοια τροποποίηση πρόσφατα, αλλάζει με το colordiffuse. colordiffuse="80FFFFFF" για παράδειγμα είναι 50% διαφάνεια.
    Αν κάνετε τροποποιήσεις στα skin θα σας βοηθήσει να έχετε ανοικτό το skin debugging το οποίο εμφανίζει πληροφορίες για το παράθυρο και τμήμα που είναι focused κάθε στιγμή. Ένας τρόπος για να το κάνετε αυτό είναι να κάνετε edit το addon.xml του skin και να αλλάξετε το debugging="false" σε debugging="true" (Μην ξεχάσετε να το επαναφέρετε σε debugging="false" όταν τελειώσετε με τις αλλαγές). Ο άλλος τρόπος και πιο βολικός είναι να ορίσετε με το keymap editor σε ένα πλήκτρο του keyboard ή remote την εντολή Skin.ToggleDebug με την οποία ανοίγετε και κλείνετε το debug του skin.

  4. #8329
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από realteam101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ τον Aeon nox πού μπορείς να βάλεις την μπάρα στο πάνω μέρος της οθόνης και βολεύει πολύ.
    Που είναι αυτή η ρύθμιση;

    edit
    Το βρήκα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paiktaras : 19-01-20 στις 22:30.
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  5. #8330
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Έχω το Kodi 18.5 στο Amazon Fire stick και μόλις πέρασα το Elementum.

    Με 1.3Gb διαθέσιμο χώρο υποθέτω δεν μπορώ να στριμαρω κάτι που έχει μέγεθος άνω του 1.3gb μεγέθους, σωστά;
    Το κατεβάζει όλο στον διαθέσιμο χώρο;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #8331
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω, υπάρχει κανένα καλό clean addon; Έχω το Kodi στο tablet -μεταξύ άλλων συσκευών- με αρκετά περιορισμένο χώρο και τις προάλλες που είπα να κάνω μία ανάλυση του χώρου είδα πως ένα σωρό χώρο πιάνουν screenshots και thumbnails από παλιές ταινίες που τις έχω ήδη σβήσει. Από το πιάνω και να σβήνω χύμα φακέλους υπάρχει κάτι που να σβήνει ακριβώς όσους φακέλους επηρεάζονται; Κι ας χτίσει μετά πάλι τον φάκελο μόνο με τις παρούσες ταινίες...

  7. #8332
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, υπάρχει κανένα καλό clean addon; Έχω το Kodi στο tablet -μεταξύ άλλων συσκευών- με αρκετά περιορισμένο χώρο και τις προάλλες που είπα να κάνω μία ανάλυση του χώρου είδα πως ένα σωρό χώρο πιάνουν screenshots και thumbnails από παλιές ταινίες που τις έχω ήδη σβήσει. Από το πιάνω και να σβήνω χύμα φακέλους υπάρχει κάτι που να σβήνει ακριβώς όσους φακέλους επηρεάζονται; Κι ας χτίσει μετά πάλι τον φάκελο μόνο με τις παρούσες ταινίες...
    Σου προτείνω να κάνεις clean data από τα app settings του andoid και να ξεκινήσεις από την αρχή. Εγώ το κάνω ανα καιρούς γιατί τα διάφορα repository περνάνε πολύ σκουπίδι. Ευτυχώς όλο το progress μου είναι ουσιαστικά στο trakttv και δεν χάνω κάτι τρομερό πέρα από λίγο χρόνο.

  8. #8333
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Vigor 2850
    SNR / Attn
    5(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @sadako Αυτό που ζητάς δεν υπάρχει, αν το πρόβλημά σου είναι ο περιορισμένος ΧΩΡΟΣ και δε σε πειράζει να ξαναδημιουργήσει από την αρχή τα πόστερ κτλ των ταινιών που έχεις, τότε μην παιδεύεσαι με διάφορους φακέλλους, σβήνεις με μια όλο το φάκελλο Thumbnails KAI από το φάκελο Database το αρχείο Textures13.db
    Θα αδειάσει ο δίσκος
    Υπάρχουν 2-3 πράγματα που μπορεί να σου αδειάσουν ακόμα λίγο χώρο, δε νομίζω να το χρειαστείς, και δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι για λίγα Mb

  9. #8334
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Βασικά υπάρχει αυτό που ζητάς.
    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα posters/thumbnails των σειρών/ταινιών που έχεις τώρα στην συλλογή αλλά αυτά που έχεις δει και δεν έχουν σβηστεί. Αυτά συνήθως πιάνουν τον περισσότερο χώρο εδικά σε παλιές εγκαταστάσεις.
    Υπάρχει το KCleaner αν και εγώ προτιμούσα πάντα να το κάνω με το scriptάκι αυτό, που έχεις μεγαλύτερο έλεγχο στο τι να σβήσει. Στο netbook (εγκατάσταση xbmc/kodi από το 2014) έσβησε πολύ σαβούρα (~200ΜΒ αν θυμάμαι καλά)

  10. #8335
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ναι, κι εγώ σε αυτά αναφέρομαι, στα παλιά που έχω δει, έχω σβήσει τις ταινίες και έχουν παραμείνει ένα σωρό, είναι και το tablet αρκετά σφιχτόκωλο από θέμα χώρου (ακόμα και με SD card) και μου δημιουργεί θέμα. Θα το δω το addon που προτείνεις, διαφορετικά θα φάνε σούτι ο φάκελος Thumbnails και το .db αρχείο κι ας τα χτίσει από την αρχή μόνο με τις υπάρχουσες ταινίες...

  11. #8336
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά υπάρχει αυτό που ζητάς.
    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα posters/thumbnails των σειρών/ταινιών που έχεις τώρα στην συλλογή αλλά αυτά που έχεις δει και δεν έχουν σβηστεί. Αυτά συνήθως πιάνουν τον περισσότερο χώρο εδικά σε παλιές εγκαταστάσεις.
    Υπάρχει το KCleaner αν και εγώ προτιμούσα πάντα να το κάνω με το scriptάκι αυτό, που έχεις μεγαλύτερο έλεγχο στο τι να σβήσει. Στο netbook (εγκατάσταση xbmc/kodi από το 2014) έσβησε πολύ σαβούρα (~200ΜΒ αν θυμάμαι καλά)
    Για Android δεν έχουμε κάτι;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #8337
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    To addonn τρέχει σε android. Ίσως και το script, δεν ξέρω αν και πως μπορεί να τρέξει python σε android

  13. #8338
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κι εγώ σε αυτά αναφέρομαι, στα παλιά που έχω δει, έχω σβήσει τις ταινίες και έχουν παραμείνει ένα σωρό, είναι και το tablet αρκετά σφιχτόκωλο από θέμα χώρου (ακόμα και με SD card) και μου δημιουργεί θέμα. Θα το δω το addon που προτείνεις, διαφορετικά θα φάνε σούτι ο φάκελος Thumbnails και το .db αρχείο κι ας τα χτίσει από την αρχή μόνο με τις υπάρχουσες ταινίες...
    Μαζί με τον φάκελο Thumbnails, το Textures13.db σβήσε και τον φάκελο packages μέσα στον φάκελο addons. Εκεί αποθηκεύονται όλα τα zip που κατεβαίνουν κατά την ενημέρωση των πρόσθετων.

  14. #8339
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    To KCleaner αδειάζει και το packages

  15. #8340
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Κάποιος που να χρησιμοποιεί το Arctic Zephyr 2 αν μπορεί να μου λύσει μια απορία:

    Έχω δημιουργήσει διάφορα widgets για ταινίες και σειρές και το 'Next' button στο καθένα εμφανίζεται σε διαφορετικές θέσεις.
    Στο widget που έχω για latest releases εμφανίζεται σωστά στο τέλος, στο mywatched movies εμφανίζεται στη μέση και στα Popular Shows στην αρχή. Δοκίμασα να αλλάξω το sorting αλλά δεν είδα διαφορά.
    Τα widgets είναι σε paths του Seren και Venom.

    Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω;

Σελ. 556 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 536546551554555556557558561566576 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας