Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    69% πληθυσμιακή κάλυψη VDSL; Καλό νούμερο μου φαίνεται. Να υποθέσω ότι το υπόλοιπο 31% είναι απομακρυσμένες περιοχές πόλεων και χωριά;
    Από τον ακριτικό δήμο Νέας Ιωνίας - Αττικής απαντώ χρησιμοποιώντας τα 4.5Mbit της ταπεινής aDSL μου (με αρκετά προβλήματα συνδέσεων αποσυνδέσεων) ότι για να το λένε έτσι θα είναι... και θα κάνω υπομονή όταν με το καλό μετά από αρκετούς σεισμούς πλησιάσουμε λίγο το κέντρο να φέρουν vDSL και εδώ...

  2. #32
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό για τη VDSL αποκλείεται να ισχύει. Εκτός αν αναφέρονται μόνο στον πληθυσμό των περιοχών που υπάρχει κόμβος VDSL.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όλα τα νούμερα είναι προς τέρψιν ανθρώπων που δεν ξέρουν- δεν ασχολούνται.

    969.763 χρήστες έχουν ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet μέσω καρτών σε laptops; Αλήθεια; Επειδή αγόρασαν ή τους έδωσαν στικάκια; Και όταν τελείωσε ο χρόνος τους;

    4.412.039 χρήστες έχουν ευρυζωνική πρόσβαση, μέσω κινητών τηλεφώνων. Αλήθεια; Εγώ που αγόρασα στην παραλία ένα F2G και ποτέ δεν το ενεργοποίησα είμαι ένας από αυτούς; Η μαμά μου που δεν έχει data στο κινητό αλλά έχει στο συμβόλαιό της είναι άλλος ένας "χρήστης";

    69% πληθυσμιακή δυνητική κάλυψη VDSL. Σοβαρά; Δυνητική; Το υπόλοιπο 31% γιατί ΔΥΝΗΤΙΚΑ δεν μπορεί να καλυφθεί; Τι του λείπει; Δεν μπορεί να είναι όλοι άστεγοι!

    Κάντε καταγγελία; Ε μα ναι! Αφού οι καταγγελίες μετρούνται. Τόσες καταγγελίες, τόσες ανθρωποώρες από την ΕΕΤΤ άρα η παραγωγικότητά μας αυξήθηκε.

    Τα παλιά χρόνια θα έκραζα τον emeliss που δε θέλει την ΕΕΤΤ να έχει ενεργό ρόλο στην αγορά θυμίζοντάς του ότι η "αυτορύθμιση" έχει αποτύχει παταγωδώς. Εδώ και μερικά χρόνια δεν είμαι τόσο σίγουρος.
    Άλλος ένας manager με μικρή επαφή με την πραγματικότητα και κανένα όραμα για το μέλλον και την κοινωνία (ίσως και γι αυτό θέλει να τονίσει την θυσία του(ς)). Ας είναι. Τουλάχιστον τα νούμερα θα ευημερήσουν. Αυτός δεν είναι άλλωστε ο σκοπός κάθε καλού manager;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #34
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερο κουμαντο παντως μας εκανε απο οτι καναμε μονοι μας, μην ανησυχεις. Εκτος φυσικα εαν εισαι δημοσιος υπαλληλος, τοτε εχεις καθε δικαιωμα να νιωθεις θιγμενος αφου ξεβολευτηκες.
    Καλά το πας. Όλα τα έχεις μαντέψει σωστά. Μισό να βολευτώ στην καρέκλα και συνεχίζουμε αυτή την εποικοδομητική συζήτηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παλιά χρόνια θα έκραζα τον emeliss που δε θέλει την ΕΕΤΤ να έχει ενεργό ρόλο στην αγορά θυμίζοντάς του ότι η "αυτορύθμιση" έχει αποτύχει παταγωδώς. Εδώ και μερικά χρόνια δεν είμαι τόσο σίγουρος.
    Παίξε ανοιχτά ρε φιλαράκι. Αντέχω

  5. #35
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερο κουμαντο παντως μας εκανε απο οτι καναμε μονοι μας, μην ανησυχεις. Εκτος φυσικα εαν εισαι δημοσιος υπαλληλος, τοτε εχεις καθε δικαιωμα να νιωθεις θιγμενος αφου ξεβολευτηκες.
    πλάκα κάνεις;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  6. #36
    Εγγραφή
    15-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΙΑΣ
    Router
    usr 9108
    SNR / Attn
    24(dB) / 31(dB)
    69% δυνητική; Μα αυτό και από την στιγμή που είναι δυνητική δεν έπρεπε να είναι 100%; Εκτός αν εκτός των άλλων ΔΕΝ ξέρουν και ελληνικά.
    Έτσι να κάνουμε καμιά σχιζοφρένεια που και που να γουστάρουμε.

    Βοηθείστε μας στην μάχη κατά των ασθενείων σε όλο τον κόσμο


    "Α Dirty Mind Is A Joy Forever" Oscar Wylde

  7. #37
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Πραγματικά αυτό το «να έρθει ρυθμιστική αρχή από την Ευρώπη κι ότι καλύτερο κουμάντο κάνουν οι ξένοι» σε συνδυασμό με το «για να τα λες αυτά θα είσαι δημόσιος υπάλληλος και άρα βολεμένος» δεν είμαι βέβαιος μέσα από ποιες εγκεφαλικές διεργασίες φτάνει κανείς στο να το πει.

    Εξακολουθούμε να πιστεύουμε (κάποιοι) ότι είμαστε ανίκανοι κι όχι ότι κάποιοι (εντός) σε συνεργασία με τους εκτός έχουν καλλιεργήσει όλο αυτό το παραμύθι. Ψάχνουμε για σωτήρες ακόμα -δύο αιώνες μετά- αντί να κάνουμε το απλό που είναι να διαλέγουμε με βάση την αξία. Κάνεις σωστά την δουλειά, κύριε; Καλώς. Δεν την κάνεις; Σίγουρα έχουμε κάποιον πολύ καλύτερο από εσένα για να την κάνει.

    Όσο οι φελλοί επιπλέουν...

  8. #38
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Μηνύματα
    831
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster IAD 2
    Ο Λουρόπουλος προδιέγραψε "στόχους" που ήταν είτε επουσιώδεις είτε απλά αίολες διαπιστώσεις. Το μόνο που θα είχε κάποια ουσία από αυτά ήταν η δυνατότητα γρηγορότερης διήσδυσης του VDSL. Προφανώς, όλες οι τυμπανοκρουσίες που ξεκίνησαν επί Χατζηδάκη περί FTTx έχουν κοπάσει από καιρό και τώρα φαίνεται ότι επίσημα είναι στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Δεδομένης της οικονομικής κρίσης, οι περισσότεροι αρκούνται και στο VDSL.

    Η πολιτική ηγεσία είναι "μπερδεμένη" προς τα που να γύρει: Στους δαρμένους πολίτες που απολαμβάνουν χειρότερης ποιότητας υπηρεσίες, με περισσότερους περιορισμούς και πιο ακριβά ή στις εταιρίες που μείνανε από "καύσιμα" για επενδύσεις, αντιμετωπίζουν υπερφορολογία και βλέπουν και την κερδοφορία τους να κατρακυλά. Με λίγα λόγια το Κράτος απορρύθμισε την αγορά και ήθελε και αυτό το συμβούλιο της ΕΕΤΤ να σχοινοβατεί πολιτικά.

    Όμως η ΕΕΤΤ έχει συγκεκριμένο ρόλο, που θα μπορούσε να κάνει το έργο της πιο εύκολο και πιο διαφανές. Δεν το κάνει και απλά συνεχίζει να λειτουργεί ως φορέας της ανισόρροπης πολιτικής των κυβερνώντων. Γι' αυτό και η βασική στοχοποίηση της είναι η στείρα αριθμητική (x συνδέσεις μέσω mobile devices, y δυνητική κάλυψη VDSL) και άλλες τέτοιες μπαρούφες που οι ουσιαστικές λεπτομέρειες και η ποιοτική τους περιγραφή τα διαλύουν.

    Τα καίρια ζητήματα, στη νέα μονοπωλιακή/ολιγοπωλιακή κατάσταση που διαμορφώνεται, είναι "δύσκολα" και σαν πόντιοι πιλάτοι θα τα παραπέμπουν στο αόριστο μέλλον περιμένοντας να λυθούν μόνα τους. Ζούγκλα, δηλαδή.

    Τελος, όπως πολύ σωστά σχολίασαν και οι παραπάνω, η λογική των καταγγελιών είναι αστεία και ενισχύει τη λογική της αβουλίας.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 28.5(dB)
    Μήπως, λέω μήπως... απλώς θα είναι άλλοι εκείνοι που θα αποφασίζουν ολομόναχοι πλέον για τις εξελίξεις και το που θα επενδύσουν; Μήπως το τι υποδομές θα έχουμε ως χώρα θα εξαρτάται πλέον από έναν και μόνο ιδιώτη, τον οποίο πιθανότατα θα πρέπει να ευχαριστούμε κιόλας αν όχι να τον ευγνωμονούμε και η ΕΕΤΤ θα μετατραπεί στο γραφείο παραπόνων του; Λέω βρε παιδί μου εγώ που είμαι κακός, καχύποπτος, ανίδεος κι έχω αλόγιστο μένος... Αλλά λέω... μήπως;

  10. #40
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα νούμερα είναι προς τέρψιν ανθρώπων που δεν ξέρουν- δεν ασχολούνται.

    969.763 χρήστες έχουν ευρυζωνική πρόσβαση στο Internet μέσω καρτών σε laptops; Αλήθεια; Επειδή αγόρασαν ή τους έδωσαν στικάκια; Και όταν τελείωσε ο χρόνος τους;

    4.412.039 χρήστες έχουν ευρυζωνική πρόσβαση, μέσω κινητών τηλεφώνων. Αλήθεια; Εγώ που αγόρασα στην παραλία ένα F2G και ποτέ δεν το ενεργοποίησα είμαι ένας από αυτούς; Η μαμά μου που δεν έχει data στο κινητό αλλά έχει στο συμβόλαιό της είναι άλλος ένας "χρήστης";

    69% πληθυσμιακή δυνητική κάλυψη VDSL. Σοβαρά; Δυνητική; Το υπόλοιπο 31% γιατί ΔΥΝΗΤΙΚΑ δεν μπορεί να καλυφθεί; Τι του λείπει; Δεν μπορεί να είναι όλοι άστεγοι!

    Κάντε καταγγελία; Ε μα ναι! Αφού οι καταγγελίες μετρούνται. Τόσες καταγγελίες, τόσες ανθρωποώρες από την ΕΕΤΤ άρα η παραγωγικότητά μας αυξήθηκε.

    Τα παλιά χρόνια θα έκραζα τον emeliss που δε θέλει την ΕΕΤΤ να έχει ενεργό ρόλο στην αγορά θυμίζοντάς του ότι η "αυτορύθμιση" έχει αποτύχει παταγωδώς. Εδώ και μερικά χρόνια δεν είμαι τόσο σίγουρος.
    Άλλος ένας manager με μικρή επαφή με την πραγματικότητα και κανένα όραμα για το μέλλον και την κοινωνία (ίσως και γι αυτό θέλει να τονίσει την θυσία του(ς)). Ας είναι. Τουλάχιστον τα νούμερα θα ευημερήσουν. Αυτός δεν είναι άλλωστε ο σκοπός κάθε καλού manager;
    ειπαμε.πλεον ο ρολος της ΕΕΤΤ ειναι καθαρα διακοσμητικος.τουλαχιστον σε μερικες περιπτωσεις λειτουργει σαν καταλυτης
    VAMOS ARIS

  11. #41
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερο κουμαντο παντως μας εκανε απο οτι καναμε μονοι μας, μην ανησυχεις. Εκτος φυσικα εαν εισαι δημοσιος υπαλληλος, τοτε εχεις καθε δικαιωμα να νιωθεις θιγμενος αφου ξεβολευτηκες.
    Για το καλό μας δουλεύει η Τρόικα βρε, για σένα και για μένα!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 12:31
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 14:06
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 13:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας