Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας,
    Ενα προβληματακι που μου βγηκε και ελπιζω στη βοηθεια σας. Μου καηκε το intracom netmod (10 χρονια το ειχα).
    Καλεσα το 13888 του οτε και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησουν μαζι μου. Επειδη ερχεται τετραημερο, προβλεπω οτι θα μου το αλλαξουν κατα το Πασχα. Εν τω μεταξυ, για να μην μεινω χωρις δικτυο τοσες μερες, μηπως κανενας σας μπορει να μου πουλήσει καποιο ή εστω να μου το νοικιασει; Ευχαριστω, Μανος, Αθηνα, Γουδι,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 21-03-14 στις 08:12. Αιτία: Aπαγορεύεται η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν δουλεύει καν η μια από τις δυο αναλογικές θύρες;

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν αναβει καθολου. Τελος....

  4. #4
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα,
    με αφορμη το χθεσινοβραδινο προβλημα με το netmod που μου καηκε, εχω την ακολουθη απορια: αν δε σ´ενδιαφερει το τηλεφωνο, τι χρειαζεται αυτη η γκουμουτσα το νετμοντ; Βλεπω οτι η γραμμη ερχεται στο σπλιτερ, απο εκει ενα καλωδιο παει στο μοντεμ/ρουτερ μου και αλλο ενα παει στο νετμοντ, απο το οποιο βγαινει ενα καλωδιο προς την τηλεφωνικη συσκευη. Δηλ το νετμοντ δεν ανακατευεται πουθενα στο ιντερνετ. Αρα αν δεν χρειαζομαι σταθερο τηλ, μπορω να το ξεφορτωθω. Να σημειωθει οτι η γραμμη, το μοντεμ/ρουτερ και η τηλ συσκευη μου ειναι ολα isdn.

    Ευχαριστω

  5. #5
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.700
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχεις adsl over isdn? Αν οντως δεν χρειαζεσαι το νετμοντ, τοτε μπορεις να παρεις γραμμη για το ιντερνετ χωρις τη χρηση αυτου. Το μοντεμ σου συνδεεται στο adsl στο σπλιττερ και το νετμοντ στο τηλεφωνο (να φανταστω)
    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO 8G
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.502
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marba1065 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,
    με αφορμη το χθεσινοβραδινο προβλημα με το netmod που μου καηκε, εχω την ακολουθη απορια: αν δε σ´ενδιαφερει το τηλεφωνο, τι χρειαζεται αυτη η γκουμουτσα το νετμοντ; Βλεπω οτι η γραμμη ερχεται στο σπλιτερ, απο εκει ενα καλωδιο παει στο μοντεμ/ρουτερ μου και αλλο ενα παει στο νετμοντ, απο το οποιο βγαινει ενα καλωδιο προς την τηλεφωνικη συσκευη. Δηλ το νετμοντ δεν ανακατευεται πουθενα στο ιντερνετ. Αρα αν δεν χρειαζομαι σταθερο τηλ, μπορω να το ξεφορτωθω. Να σημειωθει οτι η γραμμη, το μοντεμ/ρουτερ και η τηλ συσκευη μου ειναι ολα isdn.

    Ευχαριστω
    Οντως το adsl internet Κανονικα δεν εχει σχεση με το Netmod..Οπότε για αρχή απλά αποσυνδεσε τελειως το netmod απο το splitter και λογικά θα δουλέψει...Εκτος αν ειναι θεμα της γραμμης..

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Καλημέρα, εχω ενα. Μολις εβαλα pstn με hol. Επειδη δεν εχω "καθαρησει" με τον ΟΤΕ, μπορω να σου το δανεισω.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις adsl over isdn? Αν οντως δεν χρειαζεσαι το νετμοντ, τοτε μπορεις να παρεις γραμμη για το ιντερνετ χωρις τη χρηση αυτου. Το μοντεμ σου συνδεεται στο adsl στο σπλιττερ και το νετμοντ στο τηλεφωνο (να φανταστω)
    Ναι, όντως έτσι είναι, έχω ADSL over ISDN. Το μοντεμ/ρούτερ συνδέεται στο σπλίτερ και το νετμοντ στο τηλέφωνο.

    Μίλησα πριν λίγο με ΟΤΕ από τη δουλειά μου και μου είπαν ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην περιοχή, γι'αυτό δεν έχω γραμμή.

    Γι'αυτό και ενώ σύνδεσα το μόντεμ/ρούτερ κατ'ευθείαν στο splitter δεν γινόταν τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Φίλε, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ,

    αλλά απ'ότι κατάλαβα το νετμοντ χρειάζεται μόνο για να έχω τηλέφωνο, κάτι που δε μ'ενδιαφέρει.

    Θα περιμένω λοιπόν τον ΟΤΕ να μου τ'αλλάξει, αν και υπάρχει πιθανότητα να μην την ξαναβάλω αυτή τη "γκουμούτσα" (μόνο το ρεύμα που καίει...)

    Αφού δεν χρειάζεται για το internet, ας πάει στο καλό....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theocm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, εχω ενα. Μολις εβαλα pstn με hol. Επειδη δεν εχω "καθαρησει" με τον ΟΤΕ, μπορω να σου το δανεισω.
    Φίλε, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ,

    αλλά απ'ότι κατάλαβα το νετμοντ χρειάζεται μόνο για να έχω τηλέφωνο, κάτι που δε μ'ενδιαφέρει.

    Θα περιμένω λοιπόν τον ΟΤΕ να μου τ'αλλάξει, αν και υπάρχει πιθανότητα να μην την ξαναβάλω αυτή τη "γκουμούτσα" (μόνο το ρεύμα που καίει...)

    Αφού δεν χρειάζεται για το internet, ας πάει στο καλό....

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! τι ακριβώς έπαθε? μπορεί να είναι κάτι απλό και να μπορεί να επισκευαστεί εύκολα, μπορείς αν θες να το ανοιξεις να δειξεις μια αναλυτικη φωτο, αν πχ ειναι καποιος ηλεκτρολυτικος πυκνωτής (τα ορθια βαρελακια μπορει να ειναι και ξαπλωτα) συνηθως φαινονται απο το κεφαλι τους αν εχουν ανοιξει ή πεταξει υγρα, εχει τυχει πολλες φορες σε διαφορα μηχανηματα μου και τα φτιαχνω, είναι κάτι που επισκευαζεται ευκολα. Ενταξει αν ειναι κανα τσιπακι τοτε παει....

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν επεμβαίνουμε ποτέ σε συσκευές που δεν μας ανήκουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    αμα πουν απο τον οτε να το επιστρεψει οκ αλλα αν πουν θα δωσουν αλλο ΧΩΡΙΣ να το παρουν αυτο πισω αλλα αργουν τοτε ναι θα το εκανα....αν μου τυχαινε εμενα και εκαναν ποσες μερες να φερουν αλλο ενω μπορω να το επισκευασω, αδιαφορω, θα το επισκευαζα, αρκει να ειναι κατι ευκολο και να ξερουμε να το κανουμε εννοειτε! οχι να ρισκαρουμε να χαλασουμε την συσκευη. Δε θα τους χαλαγε να το παρουν επισκευασμενο. Ασε που μερικοι εχουν Netmods για καποιο λογο τα δινουν σε αλλους και ετσι δεν πανε ποτε πισω, πως και γιατι δεν ξερω. Καποτε και εμενα μου ειχε δωσει φιλος αλλα το εδωσα πισω. Παντως οτι πηρα απο ΟΤΕ οταν ειχα ISDN και το 1ο netmod το εδωσα και αργοτερα που ξαναβαλα ISDN και εδωσαν το αλλο πως το λενε παλι το επεστρεψα πισω, και τις 2 φορες σε oteshop.

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Είναι άλλο να κάνουμε εμείς κάτι που δεν είναι σωστό και άλλο να δίνουμε συμβουλές σε τρίτους για να κάνουν κάτι που δεν είναι σωστό.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σωστο αυτο για να λεμε και του στραβου το δικιο. Ας ελπισουμε να βρει καποιο να δανιστει τοτε.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και συμβουλες σας, καθως και τους φιλους που προσφερθηκαν να μου δανεισουν νετμοντ.

    Ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι αποκατασταθηκε η βλαβη στην περιοχη και εχω ξανα προσβαση στο ιντερνετ.

    Βεβαια επειδη το νετμοντ δεν αναβει, δεν εχω τηλ αλλα δε με πειραζει καθολου, θα περιμενω ποτε θα μου φερει ο οτε το αλλο.

    Ομως, εδω θελω την συμβουλή σας: Θελω να μην ξαναχρησιμοποιησω νετμοντ ποτε ξανα, ουτε να το ξαναδω ποτε!!!
    Ρωταω λοιπόν, εχω μια συσκευη τηλεφωνου, ασυρματη, panasonic, που ειναι isdn και μεχρι τωρα την ειχα στο νετμοντ.
    Μπορω να την βαλω απευθειας στο σπλιτερ απο την μερια που εβαζα το νετμοντ;

    Θα δουλεψει;

    Γιατι μου φαινεται τρομερο να εχω ολοκληρη γκουμουτσα νετμοντ για να δινει γραμμη σε μια συσκευη isdn.

    Ευχαριστω!

  15. #15
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όχι. Χωρίς τερματικό isdn (netmod/santis) δεν θα έχεις υπηρεσίες τηλεφωνίας και η isdn συσκευή είναι άχρηστη.
    Ή φροντίζεις να αρθεί η βλάβη στο τερματικό, ή γυρνάς την γραμμή σε pstn (με ότι αυτό σημαίνει σε χρεώσεις και αλλαγή εξοπλισμού), ή το αφήνεις όπως είναι , χωρίς τηλέφωνο και τερματικό isdn.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 16:51
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 21:29
  3. Σύνδεση router μακριά από το netmod
    Από LeBron στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-13, 01:05
  4. Κάηκε το τροφοδοτικο;
    Από kinezos69 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-13, 00:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας