Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8002/821
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NetFasteR Wlan3
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 29,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια και χαρα σας !!!!!


    Ειμαι νεος συνδρομητης της hol και υπαρχουν καποιες αποριες που με απασχολησαν

    Μου εδωσαν το router ZTE ZXHN Η108Ν το οποιο λειτουργει μια χαρα απλα η hol tv που εχω μαζι με τηλεφωνια και internet δεν λειτουργει με αλλο router εκτος απο αυτο
    Εχω 5 διαφορετικα router τα οποια συνδεονται μια χαρα και εχω ακομη πιο γρηγορο internet απο οτι με της hol αλλα δεν υποστηριζουν την hol tv...δηλαδη τον αποκωδικοποιητη τους και αναγκαστικα χρησιμοποιω το δικο τους
    Πως ειναι δυνατον να μην λειτουργουν τα αλλα router.....μηπως το δικο τους ειναι προρυθμισμενο σε καποιες ειδικες ρυθμισεις που πρεπει να κανω και στα δικα μου router για να εχω hol tv ;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορεί να παίξει το hol tv με άλλο ρούτερ πέρα απο αυτό της hol

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8002/821
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NetFasteR Wlan3
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 29,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το συγκεκριμενο router της hol κατασκευαστηκε ειδικα για την hol απο την εταιρια κατασκευης του ; αν οχι τοτε σημαινει οτι προρυθμιστηκε να λειτουργει με αποκωδικοποιητη και αρα αν μαθουμε ποιες ρυθμισεις πρεπει να γινουν στο setup θα λειτουργουν και τα αλλα router

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisfrgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμενο router της hol κατασκευαστηκε ειδικα για την hol απο την εταιρια κατασκευης του ; αν οχι τοτε σημαινει οτι προρυθμιστηκε να λειτουργει με αποκωδικοποιητη και αρα αν μαθουμε ποιες ρυθμισεις πρεπει να γινουν στο setup θα λειτουργουν και τα αλλα router
    Θέλει ρουτερ που να υποστηρίζει διαφορετικά vc και vlans ανά πόρτα, με λίγο ψάξιμο θα μπορούσες να το κάνεις αλλά σίγουρα μην περιμένεις υποστήριξη απο την Hol

    Στον ΟΤΕ πχ απλά θέλεις ένα vc που να κάνει Bridge σε μια πόρτα του ρουτερ, άνετα το κάνεις με τα μοντέλα της vigor
    Τα netgear πχ ή τα Linksys απλά δεν έχουν υποστήριξη για mutli vc

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8002/821
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    NetFasteR Wlan3
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 29,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω για τις απαντησεις και συνεχιζω

    Το προβλημα μου ειναι οτι το router της hol συγχρονιζει πιο χαμηλα απο τα αλλα μου router
    Δεν αναφερομαι στο αν δεσμευει για την τηλεοραση.....αυτο εννοειται.....συγχρονιζει ομως πιο χαμηλα
    Εκλεισα και τον αποκωδικοποιητη και συνδεσα το router τους και σε σχεση με τα δικα μου (linksys - baudtec - belkin - us robotics ) συγχρονιζει 2-3 Mbit χαμηλοτερα
    Δεν εχω προβλημα ουσιαστικο γιατι και καλα παιζει η hol tv και καλα σερφαρω και ουτε αποσυνδεσεις η αλλα προβληματα αλλα γιατι να χανω 2-3 Mbit απο το download μου

  6. #6
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το ιδιο θεμα εχω και εγω, μια λυση βρηκα, παρε ενα netfaster της hol και θα εισαι 2 mbps πιο πανω , μπορεις να τους πεις να σου στειλουν ενα και να δωσεις αυτο, εγω κρατησα αυτο και βρηκα ενα στις αγγελιες , φθηνα ειναι ,πανω κατω κανα 10ρικο, αληθεια τωρα ποσα mbps κλειδωνεις? ποσα κλειδωνες? το snr ποσο ειναι? αν βρεθει-βρει καποιος τροπο με καποιο ρουτερ του εμποριου να παιζει και το hol tv ας το αναφερει, ενδιαφερει και εμενα

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisfrgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις και συνεχιζω

    Το προβλημα μου ειναι οτι το router της hol συγχρονιζει πιο χαμηλα απο τα αλλα μου router
    Δεν αναφερομαι στο αν δεσμευει για την τηλεοραση.....αυτο εννοειται.....συγχρονιζει ομως πιο χαμηλα
    Εκλεισα και τον αποκωδικοποιητη και συνδεσα το router τους και σε σχεση με τα δικα μου (linksys - baudtec - belkin - us robotics ) συγχρονιζει 2-3 Mbit χαμηλοτερα
    Δεν εχω προβλημα ουσιαστικο γιατι και καλα παιζει η hol tv και καλα σερφαρω και ουτε αποσυνδεσεις η αλλα προβληματα αλλα γιατι να χανω 2-3 Mbit απο το download μου
    το us robotics, αν είναι κάποιο απο τα 9107,9108 υποστήριζε mutlple vc, υπάρχουν οδηγίες αν δεν κάνω λάθος στο φόρουμ για το ΟΤΕ tv μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο και για το Hol tv

  8. #8
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το us robotics, αν είναι κάποιο απο τα 9107,9108 υποστήριζε mutlple vc, υπάρχουν οδηγίες αν δεν κάνω λάθος στο φόρουμ για το ΟΤΕ tv μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο και για το Hol tv
    το hol tv δουλευει μονο με θυρα ethernet και οχι με stb θυρα που χρειαζετε το ote tv, παιζει ρολο αυτο οσο αφορα τις ρυθμισεις?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
    το hol tv δουλευει μονο με θυρα ethernet και οχι με stb θυρα που χρειαζετε το ote tv, παιζει ρολο αυτο οσο αφορα τις ρυθμισεις?
    το ίδιο πράγμα είναι, απλά αλλάζουν το αυτοκόλλητο

  10. #10
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μαλιστα, ωραια ευχαριστω, απλα με λιγη ματια που εριξα πολυ δυσκολα θα βρεθει λυση να δουλευει σωστα το hol tv

  11. #11
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ζητάς να σου στείλουν το Alcatel Cellpipe, ζητάς να σε βάλουν σε προφίλ SNR 9db, κατεβάζεις και το DMT Tool 8.07, ρυθμίζεις το DMT στο χαμηλότερο SNR που έχει και μπορείς να κατέβεις μέχρι και τα 2db SNR με ταυτόχρονη αύξηση του download. Αξίζει η δοκιμή αν έχεις καθαρή και καλή γραμμή, και δεν θα σου κοστίσει τίποτα. Δυστυχώς τα ZTE υποστηρίζονται απο εργαλεία που τροποιπούν το SNR απο την πλευρά του client.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αγορασα δυο ρουτερ, ενα netfaster wlan3 και ενα netfaster id2 , και τα δυο συγχρονιζουν περιπου στα 15 mbps, το snr που εχω τωρα ειναι στο 6, λεω να παρω αυτο που προτεινεις το Alcatel Cellpipe και να πουλησω το netfaster id2, το θεμα ειναι θα παιζει το hol tv αν ριξω πιο κατω το snr? ευχαριστω

    edit Φιλε aster1x μπορεις να μου πεις που θα βρω το DMT TOOL 8.07 ? σου ειναι ευκολο? βρηκα ενα alcatell σε δυο μερες θα το εχω ευχαριστω!!!

    edit 2 Οκ το βρηκα το κατεβασα και περιμενω το router, μια τελευταια απορια , αν βαλω το alcatell και ριξω το snr στο 4 ας πουμε, μετα αν βαλω αλλο ρουτερ το snr που θα ειναι? στο 6 που ειμαι τωρα η στο 4? μπορει να δημιουργηθει προβλημα στην γραμμη με αυτα που θα κανω? θα μπορω να την επαναφερω εκει που ειναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimtz : 26-03-14 στις 23:23.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν το SNR πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα ισοδύναμα με τον θόρυβο της γραμμής, τότε θα έχεις συχνές αποσυνδέσεις και κολλήματα. Σε αυτή την περίπτωση κάνε reboot το router και η γραμμή θα επανέλθει στο προφιλ του DSLAM. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) η αλλαγή του SNR δεν φυλάσσεται (saved) ούτε στο DSLAM ούτε στο router. Κάθε φορά που η γραμμή γίνεται reset είτε απο το DSLAM είτε απο το router, τότε το SNR επανέρχεται στη ρύθμιση του DSLAM. Ετσι δεν μπορείς να κάνεις καμμία ζημιά σε κανένα και ο πάροχος δεν καταλαβαίνει τίποτα.

    Το SNR θα το ρίξεις στο χαμηλότερο σημείο που έχει το DMT. Δεν μπορείς να επιλέξεις πόσο SNR να έχεις. Αν με το χαμηλότερο SNR είχεις προβλήματα, τότε το αναβάζεις σιγά-σιγά μέχρι να έχεις σταθερή σύνδεση. Σε γραμμή που συνδεόμουν στα 12.5Μbps με μέγιστη δυνατή ταχύτητα σύνδεσης τα 14Mbps και SNR profil 9db, με το DMT κατάφερα σύνδεση σταθερή στα 16.5Mbps με μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης στα 18.5Mbps και με SNR 2.5db μέσω του cellpipe.

    Αξίζει να κάνεις δοκιμές. Αν η γραμμή σου έχει δυνατότηες, τότε το cellpipe με το DMT θα τις αποκαλύψει. Αν δεν δείς βελτίωση, προσπάθησε σε συννενόηση με την HOL και τον ΟΤΕ να βελτιώσεις την γραμμή σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-10-2010
    Μηνύματα
    1.036
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20050/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport Entry2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οκ φιλε σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου και τον χρονο σου, πιστευω αυριο να το εχω το ρουτερ, οτι αποτελεσματα εχω και αποριες θα σου τις αναφερω

  15. #15
    Εγγραφή
    17-03-2008
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    D=9.6Mbps, U=1021Kbps
    ISP
    OTE-Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    SNR / Attn
    6(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aster1x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητάς να σου στείλουν το Alcatel Cellpipe, ζητάς να σε βάλουν σε προφίλ SNR 9db, κατεβάζεις και το DMT Tool 8.07, ρυθμίζεις το DMT στο χαμηλότερο SNR που έχει και μπορείς να κατέβεις μέχρι και τα 2db SNR με ταυτόχρονη αύξηση του download. Αξίζει η δοκιμή αν έχεις καθαρή και καλή γραμμή, και δεν θα σου κοστίσει τίποτα. Δυστυχώς τα ZTE υποστηρίζονται απο εργαλεία που τροποιπούν το SNR απο την πλευρά του client.

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ

    Δυστυχώς τα ZTE ΔΕΝ υποστηρίζονται απο εργαλεία που τροποιπούν το SNR απο την πλευρά του client.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες για κατάστημα ''ΤΙΠΟΤΟΠΩΛΕΙΟ''
    Από nikraven στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 23:37
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 00:20
  3. διάφορες απορίες
    Από giannhs333 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 22:02
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-13, 00:32
  5. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-13, 22:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας