Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Πάντως δεν είδα και πόσο ζητάει η MTK. Μπορεί να το βαφτίζει κόστος διανομής, το οποίο προβλέπεται από GPL...

  2. #17
    Εγγραφή
    09-09-2010
    Περιοχή
    Αθήνα-Βοτανικός
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος, πως η GPL επιβάλλει ο κώδικας να είναι διαθέσιμος. Ακόμα και αν είναι διαθέσιμος έναντι χρηματικού αντιτίμου.
    Δεν παίρνω όρκο, αλλά νομίζω πως έτσι είναι. Αυτό βέβαια δε σημαίνει κάτι καθώς όταν τον αγοράσω μπορώ να τον διαθέσω με όποιον τρόπο θέλω.
    Θα ρίξω μια ματιά στην άδεια και θα επανέλθω.
    Whither goest thou, America, in thy shiny car in the night?

  3. #18
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εχω και εγώ κινητό κινεζικης μάρκας Zopo 980 με mediatek, αυτός είναι ο ίδιος λόγος που δεν μπορούν να βγάλουν cyanogenmod rom? γιατί είχα διαβάσει ότι δεν δίνουν τον πηγαίο κώδικα. Μου την σπάει η mediatek και οι τακτικές της! την επόμενη φορά κινητό όχι με mediatek.
    Αποκλειστικός υπεύθυνος για τον πηγαίο κώδικα των GPL εκτελέσιμων που έχει το κινητό σου είναι η Zoppo. Την επόμενη φορά λοιπόν, όχι κινητό Zoppo. Προσωπικά σκέφτομαι να μην ξαναπάρω οποιοδήποτε κινέζικο γιατί όλοι οι κινέζοι κατασκευαστές κάνουν τα ίδια.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Έχεις δίκιο αλλά 2καρτο κινητό με τέτοια τιμή και τέτοιο hardware μόνο σε κινέζικη μάρκα βρίσκεις δυστυχώς. Αν δεν ήθελα οπωσδήποτε δίκαρτο με μικρές παραχωρήσεις στο H/W είχε κάτι καλά κινητά και από Ελλάδα γνωστές μάρκες σε προσφορές που είδα πρόσφατα στο e-shop. Ασε που τα κινέζικα εχουν κολλήσει στο 4.2.2 και δεν βλέπω να γίνεται κάτι για 4.3 ή ακόμα ποιό δύσκολα και 4.4. Επίσης αρκετά προβλήματα με τους MK cpu's με περιφερειακά συστήματα των κινητών και θέλει μόντες να τα φτιαχνεις. Πχ δεν πιανει καλα το GPS, χαμηλά το μικρόφωνο, το ηχείο να μην ακούγεται και αλλα, ευτυχώς εμένα δεν είχε κάτι απο αυτά. Αλλά θέλουν και πληρωμές αδειας.....:P

  5. #20
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Για να δουμε αν θα βγει κατι καλο απο ολο αυτο.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αν θυμάμαι καλά το Πλαισιο και μια άλλη ελληνική εταιρία κινητών πουλάνε rebranded κινέζικα κινητά. Αυτά είναι βασισμένα σε mediatek; Αν ναι, τότε κάποιος αγανακτισμένος αγοραστής τους θα έπρεπε να απαιτήσει τα sources έστω και δικαστικώς
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο αλλά αν πεις μάρκα αν θυμάσαι να το ψάξω....

  8. #23
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Αν διαβάσουμε τις παραπομπές στο xda-forum θα βρούμε το παρακάτω πολύ χρήσιμο post:
    "What MTK charging for is bundle of sources and technical documentations for their hardware, and they are charging other companies who uses that electronics, not end users. Keep in mind that MTK don't producing phones but instead electronics. So next time knock on right door before throw hate over internet." http://forum.xda-developers.com/show...66&postcount=6

    Αυτό που πουλάει η MTK είναι ένα SDK για τα τσιπάκια της που περιλαμβάνει και open source κώδικα. Το SDK το πουλάει στις εταιρείες που κατασκευάζουν συσκευές με τα τσιπάκια της. Είναι αυτές οι εταιρείες που είναι υπεύθυνες για να δώσουν τον πηγαίο κώδικα που έχουν χρησιμοποιήσει στο όποιο προϊόν τους και όχι της Mediatek. Η Mediatek δε πουλάει σε end users.
    ---
    mp

  9. #24
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Το θέμα έχει ενδιαφέρον και πριν σχολιάσω θέλω να διαβάσω και άλλες απόψεις στο Internet.
    Πάντως ίσως για αυτό οι Κινέζοι που έρχονται επίσημα στην Ευρώπη (ZTE, Huawei, Lenovo) χρησιμοποιούν πιο συχνά Qualcomm παρά Mediatek στα προϊόντα που φέρνουν εδώ, ενώ στην Κίνα πουλούν μόνο με Mediatek.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Και στην Κινα πουλανε αυτα τα κινητα που αναφερεις ειδικά τα Lenovo τα εχω δει σε πολλα κινεζικα ιντερνετομαγαζα πχ ενα εδω http://www.prcfrog.com/catalogsearch/result/?q=Lenovo εχει και τις αλλες μαρκες. Αλλά για τους ΜΚΤ θα συμφωνησω πως εδω δεν ερχονται επισημα εκτος απο μερικά μαγαζια που κανουν απευθειας εισαγωγη απο κινα, εχω βρει σε 3 μαγαζια στην Αθηνα τις μαρκες Ζοpo και THL.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-03-14 στις 21:42.

  11. #26
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά το Πλαισιο και μια άλλη ελληνική εταιρία κινητών πουλάνε rebranded κινέζικα κινητά. Αυτά είναι βασισμένα σε mediatek; Αν ναι, τότε κάποιος αγανακτισμένος αγοραστής τους θα έπρεπε να απαιτήσει τα sources έστω και δικαστικώς
    Έχω το κινέζικο THL W200 και πριν 3 μήνες που το πήρα, νομίζω είδα το μικρό του αδελφάκι (W100) στο πλαίσιο, βαφτισμένο φυσικά ως turbo-x

  12. #27
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο αλλά αν πεις μάρκα αν θυμάσαι να το ψάξω....

    Νομίζω τα bitmore ειναι της mediatek. Αν κάποιος μπορεί ας το επιβεβαιώσει.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω τα bitmore ειναι της mediatek. Αν κάποιος μπορεί ας το επιβεβαιώσει.
    http://www.shopon.gr/bitmore-tab1020...f=bestprice.gr
    αυτο εδω παντως δεν ειναι Επεξεργαστής: Dual Core RK3066 Cortex A9 1.60GHz http://en.wikipedia.org/wiki/Rockchip
    είναι ο Rockchip ακριβως τον ιδιο εχει και το δικο μου tablet (μου εβγαλε την πιστη να παρω root δικαιωματα) στους MTK ειναι piece of cake.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το κινέζικο THL W200 και πριν 3 μήνες που το πήρα, νομίζω είδα το μικρό του αδελφάκι (W100) στο πλαίσιο, βαφτισμένο φυσικά ως turbo-x
    σε πολλά το κανουν! κλασικο....κανουν μεγαλες παραγγελιες απο κινα χωρις λογοτυπα προφανως και βαζουν τα δικα τους ή τα παραγγελνουν ετσι, δεν ξερω ακριβως αλλα καπως ετσι παει. Μερικοι νομιζαν οτι τα φτιαχουν Ελλαδα! LOL!

  14. #29
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλειστικός υπεύθυνος για τον πηγαίο κώδικα των GPL εκτελέσιμων που έχει το κινητό σου είναι η Zoppo. Την επόμενη φορά λοιπόν, όχι κινητό Zoppo. Προσωπικά σκέφτομαι να μην ξαναπάρω οποιοδήποτε κινέζικο γιατί όλοι οι κινέζοι κατασκευαστές κάνουν τα ίδια.
    Εγω αποδιδω την εθυνη στην Mediatek παντως.
    Αν εφταιγαν οι κατασκευαστες, well, δεν θα εφταιγαν ολοι, ολο και απο καποιον θα βλεπαμε φως στο τουνελ (kernel source)

    Απο το να δωσω λοιπον τα υπερδιπλασια για καποιο τηλεφωνο που θα θελει custom rom για να παιξει σωστα, προτιμω να τα δωσω σε Κινεζο που παιζει σωστα out of the box εστω και χωρις custom.

  15. #30
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο αλλά αν πεις μάρκα αν θυμάσαι να το ψάξω....
    Αν θυμάμαι καλά της mls είναι rebranded κινεζιά. Τώρα αν φοράει και mediatek δεν γνωρίζω.

    Και τα turbo-x κινεζιές πρέπει να είναι: http://www.plaisio.gr/kinita-smartph...cturer=Turbo-X
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 22:07
  2. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-13, 15:14
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 23:05
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-13, 14:48
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 02:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας