Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αποδιδω την εθυνη στην Mediatek παντως.
    Αν εφταιγαν οι κατασκευαστες, well, δεν θα εφταιγαν ολοι, ολο και απο καποιον θα βλεπαμε φως στο τουνελ (kernel source)
    Δεν έχει σημασία που αποδίδεις εσύ την ευθύνη αλλά τι λέει η άδεια χρήσης.
    Πάντως οι σοβαρότεροι των κατασκευαστών με μια ματιά δίνουν sources, πχ η Lenovo δίνει για τα κινητά της με MediaTek επεξεργαστές, η Archos δίνει για τα tablet της με RockChip επεξεργαστές.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Τα Turbo-X είναι στάνταρντ κινεζιές

  3. #33
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Turbo-X είναι στάνταρντ κινεζιές
    μπα μην το λες :P

  4. #34
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    παραπηρε αερα η mtk..ελπιζω να δουμε καλο ανταγωνισμο συντομα.
    VAMOS ARIS

  5. #35
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    παραπηρε αερα η mtk..ελπιζω να δουμε καλο ανταγωνισμο συντομα.
    καλημέρα! υπάρχει ανταγωνισμός ήδη, πάντως με τα προβλήματα των ΜΚΤ cpu's που πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου και το google πως θα τα λύσεις αρκετοί την κάνουν με....ελαφρά για κινητά με άλλους cpu's. Πχ ένας γνωστός μου πουλησε το Zopo και πήρε Lenovo. Διαβάστε σε άλλα forums (πχ myphone) να δείτε τι γίνεται με τους ΜΤΚ, χαμός. Σχεδόν όλα φτιαχνονται αλλά αμα καποιος δεν ξερει από root, Αγγλικά κυρίως κτλ μπορεί να μην τα καταφέρνει. Το κινητό το θέλουμε το παίρνεις και παίζει σωστά όχι να κάνεις ματσακωνιές για να πιάνει πχ γρήγορα το GPS! εγώ δεν εχω προβλημα για ασχολουμε και τα ξέρω αλλά δεν ισχυει για όλον τον κόσμο αυτό.

  6. #36
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! υπάρχει ανταγωνισμός ήδη, πάντως με τα προβλήματα των ΜΚΤ cpu's που πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου και το google πως θα τα λύσεις αρκετοί την κάνουν με....ελαφρά για κινητά με άλλους cpu's. Πχ ένας γνωστός μου πουλησε το Zopo και πήρε Lenovo. Διαβάστε σε άλλα forums (πχ myphone) να δείτε τι γίνεται με τους ΜΤΚ, χαμός. Σχεδόν όλα φτιαχνονται αλλά αμα καποιος δεν ξερει από root, Αγγλικά κυρίως κτλ μπορεί να μην τα καταφέρνει. Το κινητό το θέλουμε το παίρνεις και παίζει σωστά όχι να κάνεις ματσακωνιές για να πιάνει πχ γρήγορα το GPS! εγώ δεν εχω προβλημα για ασχολουμε και τα ξέρω αλλά δεν ισχυει για όλον τον κόσμο αυτό.
    Εννοείται ότι αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς δεν παίρνεις ποτέ κινεζιά.
    Προσωπικά δεν έχω προτείνει σε κανέναν τρίτο να πάρει Zopo. Και ειδικά για άσχετους προτείνω κατά κόρον Samsung (που με μια τρανταχτή εξαίρεση δίνει ποιοτικά updates ή δε δίνει καθόλου αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει τον άσχετο) και Sony (πιο καλό value for money στα φθηνά και στα μεσαία).
    Παρόλα αυτά δε μετανιώνω που εγώ πήρα το Zopo ZP980+ το Σεπτέμβρη. Μόλις το αντικατέστησα και το κρατάω ως εναλλακτική media device για ταξίδια.

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγώ το πήρα μέσα Μαιου 2013 και μετα βγηκαν πολλα καλύτερα (((( εχω το 1ο 1/16 με quad core 1.2ghz. Παντως ευχαριστημένος είμαι δεν έχω τα προβλήματα που εχουν αλλοι πχ οπως στα 998. Aυτο με συχρονισμο φλας και το ελυσα οπως και το αργο GPS. Παντως το Next κινητο δεν θα είναι ΜΤΚ. Δυστυχώς χρειαζομαι dual sim και περιορίζομαι σε επιλογες κινητου. Και εγω samsung και sony προτεινω αντε και motorola που την συμπαθω.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    τα περισσοτερα θεματακια λυνονται.αν θες να εχεις το κεφαλι σου ξενοιαστο,πας αλλου και εχεις κ την εγγυησουλα σου
    VAMOS ARIS

  9. #39
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Turbo-X είναι στάνταρντ κινεζιές
    Εδω το iphone ειναι κινεζιά (made in China, by Foxconn) στα αλλα κόλησες;;;;

  10. #40
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω το iphone ειναι κινεζιά (made in China, by Foxconn) στα αλλα κόλησες;;;;
    Σωστόοοοοος!

  11. #41
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.126
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα περισσοτερα θεματακια λυνονται.αν θες να εχεις το κεφαλι σου ξενοιαστο,πας αλλου και εχεις κ την εγγυησουλα σου
    και απο καλα κινεζικα καταστηματα online εχεις μια χαρα εγγυηση! επειδη την εχω χρησιμοποιησει το λεω, μαλιστα μου πληρωναν μεταφορικα οταν εστελναν αυτοι. Απλα εχεις δυσκολια στους χρονους πηγαινελα και κοστος μεταφορικων οχι ομως οτι δεν εχεις εγγυηση, εκτος αμα παρεις συσκευη απο τον μπαρμπα μητσο τον κινεζο που πουλαει στο ebay.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω το iphone ειναι κινεζιά (made in China, by Foxconn) στα αλλα κόλησες;;;;
    αυτα να τα πεις σε μερικους που λενε γιατι εχω κινεζικο κινητο ενω αυτοι εχουν το αμερικανικο iphone μονο που ξεχνανε οτι το κινητο τους δεν φτιαχνεται στα γραφεια αλλα απο κινεζους στην κινα. Ακομα γελαω με αυτους παντως.

  12. #42
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! υπάρχει ανταγωνισμός ήδη, πάντως με τα προβλήματα των ΜΚΤ cpu's που πρέπει να σπάσεις το κεφάλι σου και το google πως θα τα λύσεις αρκετοί την κάνουν με....ελαφρά για κινητά με άλλους cpu's. Πχ ένας γνωστός μου πουλησε το Zopo και πήρε Lenovo. Διαβάστε σε άλλα forums (πχ myphone) να δείτε τι γίνεται με τους ΜΤΚ, χαμός. Σχεδόν όλα φτιαχνονται αλλά αμα καποιος δεν ξερει από root, Αγγλικά κυρίως κτλ μπορεί να μην τα καταφέρνει. Το κινητό το θέλουμε το παίρνεις και παίζει σωστά όχι να κάνεις ματσακωνιές για να πιάνει πχ γρήγορα το GPS! εγώ δεν εχω προβλημα για ασχολουμε και τα ξέρω αλλά δεν ισχυει για όλον τον κόσμο αυτό.
    Βασικά νομίζω πως πολύς κόσμος (κι εγώ ανάμεσα τους) έχει πρόβλημα να καταλάβει ποιος επεξεργαστής είναι καλός ή όχι, Βλέπεις την συχνότητα βέβαια αλλά δεν σημαίνει και πολλά. Ίσως έχει μείνει από παλιά όταν στους H/Y βλέπαμε πόσο ισχυρός είναι ένας υπολογιστής από την συχνότητα του στην περίπτωση της intel ή την συχνότητα που είχε ένας αντίστοιχος της intel στην περίπτωση της amd.
    Πλέον και στην περίπτωση των υπολογιστών αλλά περισσότερο στην περίπτωση των tablet/smartphone κλπ το πράγμα είναι πολύ μπερδεμένο..

  13. #43
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά νομίζω πως πολύς κόσμος (κι εγώ ανάμεσα τους) έχει πρόβλημα να καταλάβει ποιος επεξεργαστής είναι καλός ή όχι, Βλέπεις την συχνότητα βέβαια αλλά δεν σημαίνει και πολλά. Ίσως έχει μείνει από παλιά όταν στους H/Y βλέπαμε πόσο ισχυρός είναι ένας υπολογιστής από την συχνότητα του στην περίπτωση της intel ή την συχνότητα που είχε ένας αντίστοιχος της intel στην περίπτωση της amd.
    Πλέον και στην περίπτωση των υπολογιστών αλλά περισσότερο στην περίπτωση των tablet/smartphone κλπ το πράγμα είναι πολύ μπερδεμένο..
    Δεν είναι και τόσο μπερδεμένο - τουλάχιστον όχι περισσότερο από το παράδειγμα των επεξεργαστών υπολογιστών που ανέφερες. Και πάλι υπάρχει μια ιεράρχηση της απόδοσης για δεδομένες εφαρμογές, κατανάλωση ενέργειας κλπ.
    Πάντως αυτή τη στιγμή, δύσκολα θα πετύχεις κακό επεξεργαστή σε τηλέφωνο. Είμαστε στα τελειώματα των 32bit και έχουν ωριμάσει αρκετά πριν το άλμα στα 64.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 22:07
  2. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-13, 15:14
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 23:05
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-13, 14:48
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 02:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας