Σελ. 56 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 826-840 από 890
  1. #826
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κανείς από Μαρίνου Αντύπα κοντά στην κύμης που να έχει θέματα ? Μίλησα με ΟΤΕ και μου είπαν οτί πάνω από 3mbps δεν θα πάει όπως και είδαμε στο router.
    Σου έχω στείλει PM.

  2. #827
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    TP LINK AC1200 VR400 v2
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 15.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    3Mbps η 3MBps;
    Εγω που ειμαι ολυμπιονικου Σπυρου Λουη λιγο μετα απο την κυμης εχω ελπιδες για vdsl η θα ειμαι ακομα με τα 2Mbit down;Εχω βαρεθει...
    Είμαι 2 στενά πρίν την Κύμης , κλειδώνει στα 2Mbit και 1,8 η άλλη γραμμή .
    Ο ΟΤΕ με ενημέρωσε οτί είμαι 3,5 χλμ από κόμβο οπότε η μόνη μου ελπίδα είναι πότε θα μας αλλάξουν...Το θέμα είναι πότε ?

  3. #828
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    TP LINK AC1200 VR400 v2
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 15.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ο ΟΤΕ έχει βάλει καινούργια καμπίνα δίπλα σου και εσύ είσαι συνδεδεμένος σε άλλη καμπίνα 3 έτη φωτός μακρυά , πώς μπορείς να κάνεις άιτηση να σου περάσουν τα καλώδια στο επόμενο στενό ?

  4. #829
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Οι καμπίνες έχουν αλλαχτεί αλλά οι περισσότερες δεν είναι ηλεκτροδοτημένες. Την περασμένη εβδομάδα έσκαψαν ξανά αλλά μέχρι σήμερα δεν έχουν εμφανιστεί συνεργεία για να τις συνδέσουν.

  5. #830
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ΟΤΕ έχει βάλει καινούργια καμπίνα δίπλα σου και εσύ είσαι συνδεδεμένος σε άλλη καμπίνα 3 έτη φωτός μακρυά , πώς μπορείς να κάνεις άιτηση να σου περάσουν τα καλώδια στο επόμενο στενό ?
    Αίτηση μπορείς να κάνεις, κανείς δεν στο απαγορεύει. Αλλά 99,99% η απάντηση θα είναι αρνητική.
    Υπόψη ότι κάθε οικοδομή συνδέεται κατά την φάση της ανέγερσης σε μία καμπίνα, αυτή από την οποία ξεκινά το καλώδιο που περνά μπροστά (υπόγεια ή εναέρια) από την οικοδομή και καλύπτει μια συγκεκριμένη διαδρομή. Ποτέ δεν περνούν καλώδια από 2 καμπίνες.
    Βέβαια μπορεί στην αίτηση να αναφέρεις ότι αναλαμβάνεις όλο το κόστος των αδειών και των σχετικών εργασιών εκσκαφής, οπότε γίνεται πιθανότερη μια θετική απόφαση από τον ΟΤΕ.

  6. #831
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ΟΤΕ έχει βάλει καινούργια καμπίνα δίπλα σου και εσύ είσαι συνδεδεμένος σε άλλη καμπίνα 3 έτη φωτός μακρυά , πώς μπορείς να κάνεις άιτηση να σου περάσουν τα καλώδια στο επόμενο στενό ?
    Αν έχεις VDSL και δεν πιάνεις την ταχύτητα που πρέπει λόγω της απόστασης, τότε ίσως έχεις ελπίδες να κάνεις φασαρία και να σε μεταφέρουν. Δύσκολο, αλλά δεν ξέρεις ποτέ.
    Αν έχεις VDSL και πιάνεις την ταχύτητα που πρέπει, τότε τι σε νοιάζει; Ξέχνα το.
    Αν πάλι δεν έχεις VDSL, απλά βάλε VDSL να ξενοιάσεις. Ούτε ο ΟΤΕ πρόκειται να ασχοληθεί, ούτε είναι σίγουρο πως αλλάζοντας καμπίνα θα πετύχεις κάτι (αφού η απόσταση από το κέντρο είναι που παίζει ρόλο, όχι από την καμπίνα).

  7. #832
    Εγγραφή
    07-10-2013
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXDSL 931WII
    Μόλις διάβασα όλα τα μηνύματα του θέματος! Ήταν διασκεδαστικό γιατί έβλεπες στην πορεία των χρόνων που εξελισσόταν αλλά και διάφορα πολύ πετυχημένα μηνύματα με χιούμορ σ έκαναν να το διασκεδάζεις και τελικά να κολλάς με το θέμα και να συνεχίζεις να το διαβάζεις μέχρι το τέρμα του.
    Εντάξει αφού αρκετές συνοικίες και γειτονιές της νέας ιωνίας έχουν vdsl, οι υπόλοιπες που εξακολουθούν να μην έχουν όπως η δική μου είναι σχεδόν σίγουρο πως μέσα στον επόμενο μήνα ή δύο θα έχουν και αυτές vdsl. Για να δούμε πότε θα μας συνδέσουν κι εμάς.

  8. #833
    Εγγραφή
    15-09-2017
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Ρε παιδια Ν ιωνια και συγκεκριμενα στην ΚΙΟΥ εχει κανεις vdsl και αν ναι τι παροχο με τη ταχυτητες ????εκτος απο Inalan ρωταω αλλα απ οτι βλεπω μαλλον για εκει με κοβω !!!!Αυτη την στιγμη μονο ο οτε μου δινει και αυτος μεχρι 30 μου λεει μονο !Αν ανοιξει απο αλλη εταιρια το μεχρι 50 παλι 30 θα ναι αφου ο οτε μεχρι τοσα δινει και λογικα ολοι απο κει περνανε η καμια σχεση

  9. #834
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PoKaXwNoNtAs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια Ν ιωνια και συγκεκριμενα στην ΚΙΟΥ εχει κανεις vdsl και αν ναι τι παροχο με τη ταχυτητες ????εκτος απο Inalan ρωταω αλλα απ οτι βλεπω μαλλον για εκει με κοβω !!!!Αυτη την στιγμη μονο ο οτε μου δινει και αυτος μεχρι 30 μου λεει μονο !Αν ανοιξει απο αλλη εταιρια το μεχρι 50 παλι 30 θα ναι αφου ο οτε μεχρι τοσα δινει και λογικα ολοι απο κει περνανε η καμια σχεση
    Ερώτηση κρίσεως αφού είμαστε γείτονες, γιατί δεν πας Inalan τι ακριβώς σε εμποδίζει; Ακόμα και η Vdsl από τα Καφαο να ενεργοποιηθεί, ούτε καν πλησιάζει η ταχύτητα και η τιμή την Inalan.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  10. #835
    Καλημερα σε ολους.
    Να κανω μια γρηγορη ερωτηση ;
    Βρισκομαι στην ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ (Αλσουπολη). Παραπλησιες καμπινες ΟΤΕ ειναι οι 243 και 295 οι οποιες ειναι ηλεκτροδοτημενες ( ετσι θεωρω γιατι οι τουρμπινες εσωτερικα ακουγονται και μαλιστα δυνατα)
    Σαν παροχος forthnet αντιμετωπιζω και εγω τα προβληματα χαμηλης ταχυτητας. Εφοσον αριστερα δεξια καμπινες εχουν δοθει καμπινες στο κοινο , για πιο λογο ο OTE δεν εχει 'ενεργοποιησει' τις συγκεκριμενες ?
    Εχουμε ολοι κουραστει να περιμενουμε τις VDSL. Οσον αφορα την INALAN σωστη η επιλογη αλλα οταν εχεις συμβολαιο 1 χρονου ακομα και Triple Play ειναι δυσκολο στην παρουσα φαση να αλλαξεις παροχο.

  11. #836
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GIOVANNI_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους.
    Να κανω μια γρηγορη ερωτηση ;
    Βρισκομαι στην ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ (Αλσουπολη). Παραπλησιες καμπινες ΟΤΕ ειναι οι 243 και 295 οι οποιες ειναι ηλεκτροδοτημενες ( ετσι θεωρω γιατι οι τουρμπινες εσωτερικα ακουγονται και μαλιστα δυνατα)
    Σαν παροχος forthnet αντιμετωπιζω και εγω τα προβληματα χαμηλης ταχυτητας. Εφοσον αριστερα δεξια καμπινες εχουν δοθει καμπινες στο κοινο , για πιο λογο ο OTE δεν εχει 'ενεργοποιησει' τις συγκεκριμενες ?
    Εχουμε ολοι κουραστει να περιμενουμε τις VDSL. Οσον αφορα την INALAN σωστη η επιλογη αλλα οταν εχεις συμβολαιο 1 χρονου ακομα και Triple Play ειναι δυσκολο στην παρουσα φαση να αλλαξεις παροχο.
    Η Inalan έχει τη λεγόμενη "ομαλή μετάβαση" όπου αν σου απομένουν 6 μήνες ή και λιγότερο συμβόλαιο με τον παλιό σου πάροχο, σε συνδέουν και δεν πληρώνεις για αυτούς τους 6 μήνες!

    Οπότε μπορείς είτε να κάνεις άλλους 6 μήνες υπομονή και να λύσεις το πρόβλημά σου χωρίς κόστος και με τον καλύτερο τρόπο, ή ακόμα και να τους μιλήσεις να δεις μήπως μπορείς να το βάλεις από τώρα και να πληρώσεις μόνο τους 6 μήνες από τους 12. Οπότε θα έχεις μια επιβάρυνση 14€/μήνα για τον πρώτο χρόνο (στην πραγματικότητα κάτω από 10€, γιατί και στη Forthnet να μείνεις, η αναβάθμιση σε VDSL δεν είναι τσάμπα), αλλά θα έχεις 100Mbps συν ό,τι σου δίνει η Forthnet. Εγώ αυτό θα έκανα, αλλά είναι και το οικονομικό στη μέση, οπότε πάσο...

    Υ.Γ. Οι τουρμπίνες τι κάνουν μέσα στις καμπίνες; Επιταχύνουν τα data;

  12. #837
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Inalan έχει τη λεγόμενη "ομαλή μετάβαση" όπου αν σου απομένουν 6 μήνες ή και λιγότερο συμβόλαιο με τον παλιό σου πάροχο, σε συνδέουν και δεν πληρώνεις για αυτούς τους 6 μήνες!

    Οπότε μπορείς είτε να κάνεις άλλους 6 μήνες υπομονή και να λύσεις το πρόβλημά σου χωρίς κόστος και με τον καλύτερο τρόπο, ή ακόμα και να τους μιλήσεις να δεις μήπως μπορείς να το βάλεις από τώρα και να πληρώσεις μόνο τους 6 μήνες από τους 12. Οπότε θα έχεις μια επιβάρυνση 14€/μήνα για τον πρώτο χρόνο (στην πραγματικότητα κάτω από 10€, γιατί και στη Forthnet να μείνεις, η αναβάθμιση σε VDSL δεν είναι τσάμπα), αλλά θα έχεις 100Mbps συν ό,τι σου δίνει η Forthnet. Εγώ αυτό θα έκανα, αλλά είναι και το οικονομικό στη μέση, οπότε πάσο...

    Υ.Γ. Οι τουρμπίνες τι κάνουν μέσα στις καμπίνες; Επιταχύνουν τα data;

    Ηλεκτροδοτημενες εννουσα ( Αυτο εννοουσα οταν μιλαγα για τουρμπινες.... Τουρμπινες αεροπλανων)
    Την forthnet την κραταω για τα Sports
    Πληρωνω 48 τον μηνα. Δεν με απασχολει το τηλεφωνο. Παρα μονο τα sports και το internet. Με VDSL θα πληρωνω επομενως 58 το μηνα.
    Me inalan θα ειναι 28 το μηνα + nova sports που σημαινει θα πληρωνω το minimum 60 ευρω και χωρις τηλεφωνο.
    Και το θεμα που εχω με την inalan ειναι στην κατασκευη ( το πεζοδρομιο να μην μου το σπασουν για να περασουν την ινα) χαχαχαχα!!!

  13. #838
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το site αναφέρει έως 35/3, προφανώς διότι είναι μικρή η διαφορά.
    Στο 50άρι αναφέρει "έως 50/10 Mbps ή έως 50/5 Mbps", για να ξεχωρίσει τις 2 συνδέσεις που η διαφορά στο upload είναι διπλάσια.
    Δεν σου απάντησα τότε, αλλά παρ' όλα αυτά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραφες γιατί εγώ δεν είδα πουθενά στο site της CYTA να λέει "έως".

    Επειδή πλέον πάντως συνδέθηκα, μπορώ να αναφέρω πως συνδέθηκα στα 50Mbps, παρ' όλο που ζήτησα 35. Επειδή δεν ήξερα αν ήταν από λάθος, είπα στο τηλέφωνο στον τεχνικό ότι είμαι στα 50 και ρώτησα αν θα μου αλλάξουν το προφίλ και θα με κλειδώσουν στα 35 και μου είπε ναι, ότι έτσι θα κάνουν. Τελικά, 1,5 μήνα μετά είμαι ακόμα στα 50, αλλά ο λογαριασμός που ήρθε λέει (ορθώς) 35.

    Τώρα, δεν ξέρω αν το λάθος ήταν εξαρχής ότι συνδέθηκα στα 50, ή αν έτσι το κάνουν για να μπορούν να σου δώσουν 35 (όσα διαφημίζουν δηλαδή) και μετά σε κλειδώνουν στα 35 από την πλευρά τους, κάτι το οποίο όμως σε εμένα ξέχασαν να κάνουν. Δεν νομίζω να τους συμφέρει αυτό βέβαια, αλλά τι να πω.

    //edit: Το βρήκα αυτό που γράφεις, στα οικιακά πακέτα. Εγώ επειδή έχω επαγγελματικό κοίταγα εκεί και δεν το γράφει. Όπως και να'χει, στην δική μου περίπτωση συνεχίζουν να ισχύουν τα παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Symos : 27-09-17 στις 12:28.

  14. #839
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κοίτα η διαφορά του 30άρι με το 50άρι, που νοικιάζει στην χοντρική από τον ΟΤΕ είναι περίπου 1,5€, οπότε όλοι νοικιάζουν το μεγάλο πακέτο.
    Κάποιοι μετά βάζουν περιορισμό αν έχεις σύμβαση για το μικρό και άλλοι το αφήνουν ελεύθερο και όσο πιάσεις. Δεν γνωρίζω τι κάνει η Cyta στην δικιά σου περίπτωση. Σε Upload πόσο πιάνεις;
    Σε κάθε περίπτωση τα πακέτα χοντρικής του ΟΤΕ (οικιακά ή επαγγελματικά) είναι σήμερα 30/2,5 και 50/5. Αύριο-μεθαύριο που θα δίνει Vectoring, θα είναι 30/3, 50/5 και 100/10.

  15. #840
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    5 είναι το upload, κανονικά.

    Ακόμη κι αν η διαφορά είναι 1,5€ πάντως, γιατί να νοικιάζουν το μεγάλο πακέτο αν ο πελάτης έχει ζητήσει το μικρό; Τα πάγια είναι πολύ μικρά, το 1,5€ (αν βγάλεις και τους φόρους) μπορεί να είναι το 7-8% του παγίου. Και δεν αναφέρομαι κυρίως στην περίπτωση της CYTA, η οποία εφόσον λέει πως θα δώσει 35, μόνο με το 50άρι μπορεί να το κάνει. Αλλά είπες ότι το κάνουν όλοι.

Σελ. 56 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 3646515455565758 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL νέα Σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 12:14
  2. Wind vdsl νέα σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-14, 12:26
  3. VDSL Νέα Σμύρνη
    Από spdtst στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 15:51
  4. HOL double-play στη Νέα Ιωνία - Αττικής
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 08:12
  5. VDSL στη Νέα Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-13, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας