Σελ. 60 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 405055585960
Εμφάνιση 886-890 από 890
  1. #886
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rakneraser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετακόμισα στο Ηράκλειο Αττικής κάτω από τις γραμμές του τρένου σύνορα με Νέα Ιωνία. Σήμερα ενεργοποιήθηκε το internet που είχα ζητήσει από τη Vodafone 100mbps γιατι είδα ότι είχα ηλεκτρονικά αυτή την επιλογή (δεν είχα 200).
    Στο ρουτερ έχω αυτά τα αποτελέσματα δεν είναι νουμερα που θα κράταγα 100αρα καλυτερα να παω σε 50αρα αν παραμεινουν ετσι...
    Το vdsl2 vectoring δεν βλεπω και ανησυχώ είναι σκετο vdsl2 και εχω voip...
    Μου παν οτι είναι πρωτη μερα στη vodafone και αυριο θα ερθει τεχνικος τους να το δει...
    Πρέπει να είμαστε γείτονες. Με το attenuation που έχεις (λίγο καλύτερο από το δικό μου), θα τερματίσεις την 100άρα πολύ άνετα όταν φτιάξουν τη βλάβη (κάποιο πρόβλημα με την πόρτα σου στην καμπίνα υποψιάζομαι παρά βλάβη στην εσωτερική σου καλωδίωση). Θα έπρεπε να σου δείχνει και Vectoring όντως (εμένα το δείχνει κανονικά και στην 50άρα που έχω).

    Υ.Γ. Δεν νομίζω να παρέχεται 200άρα σε καμία καμπίνα του Α/Κ Ν. Ιωνίας προς το παρόν τουλάχιστον και από κάποιες αναζητήσεις που είχα κάνει για διάφορες διευθύνσεις στην περιοχή. Μέχρι 100 φτάνουμε. Τι αριθμό έχει η καμπίνα που πέφτεις ξέρεις;

  2. #887
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αριθμό έχει η καμπίνα που πέφτεις ξέρεις;
    Καλημέρα γείτονα από που το βρίσκω αυτό; Εχθές το πρωί έγινε vectoring επισυνάπτω τα αποτελέσματα. Πως τα βλέπεις; Ακόμα τεχνικός δεν έχει έρθει απο Δευτέρα.
    Το attenuation πάει και 4.7db στο down αν κρατήσω μία τηλ. πρίζα ενεργή στο σπίτι αλλα δεν με βολευει το συγκεκριμένο δωμάτιο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Capture2.PNG  

    Capture3.PNG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rakneraser : 29-09-18 στις 10:44.

  3. #888
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ωραία λοιπόν τερμάτισες και δεν υπάρχει λόγος να έρθει τεχνικός ούτε θα έρθει μάλλον. Την καμπίνα που πέφτεις τη μαθαίνεις είτε κοιτάζοντας αν γράφει νούμερο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου (το ντουλάπι που έρχονται τα καλώδια απέξω και συνδέονται με αυτά των διαμερισμάτων), ή το box που θα υπάρχει σε κάποιον τοίχο εξωτερικά της μονοκατοικίας σου, ή απλά κοιτάζεις τριγύρω στο οικοδομικό τετράγωνο ποιά είναι η κοντινότερη καμπίνα -σε αυτή θα πέφτεις κατά 90%- και τι νούμερο γράφει. Είναι τοποθετημένες πυκνά οι καμπίνες στην περιοχή μας και σχεδόν αν όχι σε κάθε Ο.Τ., ανά 2-3 έχει κι από μία.

    Υ.Γ. Κι εγώ 7dB έχω attenuation κανονικά με το ρούτερ με κοντό καλώδιο πάνω στην πρίζα, αλλά για χωροταξικούς λόγους αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ ένα 15μετρο καλώδιο για να το απομακρύνω οπότε πάω γύρω στα 9,5dB από αυτό και μόνο. Δεν με απασχολεί όμως γιατί τουλάχιστον στην 50άρα δεν κάνει απολύτως καμία διαφορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 30-09-18 στις 15:49.

  4. #889
    Εγγραφή
    01-10-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, ξερω οτι το θεμα ειναι παλιό αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος, μένω νεα Ιωνία απέναντι ακριβώς απο τον σταθμό Πευκάκια, ενώ ο οτε δίνει δυνατότητα vdsl στις διπλανές πολυκατοικίες απο την δικιά μου σε εμας δεν δίνει, μιλούσα με Nova και μου είπαν ότι στην διεύθυνση μου είναι εφικτή η σύνδεση εως 100mbs. Πως είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να μην δίνει και να δίνει η Nova.

  5. #890
    Εγγραφή
    18-11-2008
    Περιοχή
    Ν. Ιωνια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    23.3(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Liquid21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ξερω οτι το θεμα ειναι παλιό αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος, μένω νεα Ιωνία απέναντι ακριβώς απο τον σταθμό Πευκάκια, ενώ ο οτε δίνει δυνατότητα vdsl στις διπλανές πολυκατοικίες απο την δικιά μου σε εμας δεν δίνει, μιλούσα με Nova και μου είπαν ότι στην διεύθυνση μου είναι εφικτή η σύνδεση εως 100mbs. Πως είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να μην δίνει και να δίνει η Nova.
    Καλησπέρα φίλε μου. Εγώ είμαι νέα Ιωνία κοντά στο Άλσος και έχω νόβα 50 vdsl εδώ και 2 χρόνια και δεν ξέρω πως ζούσα πριν με ταχύτητες 3-4mb/s καθώς η περιοχή μας έχει γνωστό πρόβλημα. Τώρα σχετικά με το θέμα σου το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τον ΟΤΕ καθώς όπως μου είχαν πει ήταν γεμάτα τα ζευγάρια στο dslam. Το γύρισα σε νόβα και δεν έχω κοιτάξει ξανά πίσω. Σημαντικό ότι πληρώνω 34€ το μήνα το 3ple play με φουλ σινεμά και απεριόριστα κινητά και σταθερα και 50 vdsl...

Σελ. 60 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 405055585960

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL νέα Σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 12:14
  2. Wind vdsl νέα σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-14, 12:26
  3. VDSL Νέα Σμύρνη
    Από spdtst στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 15:51
  4. HOL double-play στη Νέα Ιωνία - Αττικής
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 08:12
  5. VDSL στη Νέα Ιωνία
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-13, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας