Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο (στα αγγλικά φυσικά) για C#;

    Θα με ενδιέφερε κάτι στο στιλ του "Thinking in Java" του Eckel, ίσως και με λίγο πιο πολύ reference στα αντίστοιχα class libraries της C#.

    Τώρα, το IDE να είναι δωρεάν (αν είναι και με το πανίσχυρο Java code formatting του Eclipse ακόμα καλύτερα), και κατά προτίμηση να ΜΗΝ είναι φτιαγμένο από τη Microsoft.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλό βιβλίο για C# είναι το C# in depth του Jon Skeet(respect).

    Για IDE έχεις κοιτάξει το sharpdevelop;
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  3. #3
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για IDE έχεις κοιτάξει το sharpdevelop;
    Έχω κοιτάξει αυτό που λες, όπως και το monodevelop.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι υπάρχουν 3-4 διαφορετικά runtimes του NET (συν 2 SDK τα οποία δεν ξέρω αν χρειάζομαι), και αυτά τα δύο (φαίνεται να) απαιτούν διαφορετικά (runtimes). Στα 64-bit 7άρια δε που τρέχω, έχω ήδη 2 εγκατεστημένα τέτοια runtimes (τα χρειάζονται εφαρμογές που τρέχω). Επειδή λοιπόν δεν εμπιστεύομαι την Microsoft, δεν θέλω να καταστρέψω την εγκατάστασή μου (ο χρόνος επανεγκατάστασης που θα είναι βδομάδα - 10 μέρες απλά δεν υπάρχει πλέον). Και θα ήθελα να εγκατασταστήσω μόνο όσα runtimes και SDKs χρειάζομαι για να συνυπάρχουν αρμονικά όλα μαζί (ακόμα και τα sharp και mono develop - μέχρι να επιλέξω πιο μου ταιριάζει περισσότερο).

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Περιοχή
    Porto Salonico
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.976
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12990/1020
    ISP
    Nova
    Router
    Thomson TG585 v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψάχνεσαι με C# και ψάχνεις non-Microsoft IDE;

    Άσε τα κολλήματα και πήγαινε εδώ:

    http://www.visualstudio.com/en-us/pr...xpress-vs.aspx

    Διαφορετικά γράψε έναν λόγο για τον οποίο δεν θες να πας στο "επίσημο" IDE.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Στην ουσία υπάρχουν 2 versions του runtime (CLR), το 2.0 που χρησιμοποιείται από τις εκδόσεις 2.0 / 3.0 και 3.5 του .ΝΕΤ framework και το 4.0 που χρησιμοποιείται απο τις 4.0 / 4.5 και 4.5.1 αντίστοιχα. Στα windows 7 υπάρχει προεγκατεστημένο το 3.5.

    Για βιβλίο δες το C# 5.0 in a Nutshell

    Για IDE VS2013, δεν πρόκειται να βρεις κάτι καλύτερο.

    Από εκεί και πέρα αν θες να πειραματιστείς ο compiler εγκαθίσταται μαζί με το framework (C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v3.5\csc.exe, http://msdn.microsoft.com/en-us/library/78f4aasd.aspx) με ένα οποιονδήποτε text editor που έχει support για το syntax (πχ sublime) είσαι οκ.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-11-2004
    Περιοχή
    Amsterdam
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Unknown
    Όντως το βιβλίο του John Skeet, αν και δεν το έχω διαβάσει θεωρείται πολύ καλό μιας και ο συγγραφέας είναι σχεδόν γκουρού της γλώσσας.

    Αυτό που διάβασα τελευταία και είναι με σιγουριά το καλύτερο βιβλίο για .ΝΕΤ είναι το CLR via C#.

    Βέβαια να τονίζω ότι και τα δυο δεν είναι για αρχάριους και προϋποθέτουν αρκετά καλή γνώση προγραμματισμού.

    Τώρα για IDE δεν έχω κάποια γνώμη μιας και χρησιμοποιώ αποκλειστικά VS
    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    όσον αφορά IDE για C# μόνο visual studio , τώρα αν θες να γράψεις native linux εφαρμογές φαντάζομαι κάτι με το mono platform
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    678
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    H σειρά C# in Depth δεν είναι κακή αλλά δεν είναι τύπου Eckel, δλδ δεν έχει διδακτική προσέγγιση ή μέθοδο. Αντίθετα, είναι κυρίως για όσους ήδη γνωρίζουν πως να προγραμματίζουν σε C# και θέλουν λεπτομέρειες για όλα τα (νεα) features κλπ της γλώσσας.

    Καλό εναλλακτικό για την γλώσσα αυτή καθ' αυτή δεν ξέρω αν υπάρχει και δεν ξέρω και αν έχει νόημα καθώς η γλώσσα λειτουργεί μέσα και μέσω του framework. Υπάρχουν δλδ πολλές τεχνολογίες που μπορείς να στοχεύσεις και γράψεις σε αυτές σε C# π.χ. asp.net κλπ. Από αυτή την άποψη υπάρχουν άπειρα καλά (και κακά) βιβλία.

    Όσον αφορά το IDE, όπως σου απάντησαν: VS δαγκωτό. Express για πλήρως δωρεάν (as in free mail, free videos on youtube or free skype calls ) και κανονικό αν είσαι σπουδαστής μέσω του dreamspark. Ως IDΕ είναι state of the art. Η εγκατάσταση του VS είναι γενικά "καθαρή" και απροβλημάτιστη για το σύστημα. Η έκδοση 2010 είναι απο τις καλύτερες και μπορείς να κάνεις custom setup ώστε να βάλεις τα bare minimum. H 2012 είναι "βαριά" και έχει λιγότερο customization στο setup (σχεδόν καθόλου) αλλά έχει φανταστικά καλούδια (μάλλον όμως πιο χρήσιμα στους ήδη μυημένους στο VS). Το τι θα βάλεις εξαρτάται απο το target σου. Αν είναι τα windows 7 και τα .net 3.5, 4 τότε το 2010 είναι οτι πρέπει, αν θες 4.5 και windows 8+ πρέπει να βάλεις 2012.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όσον αφορά το IDE, όπως σου απάντησαν: VS δαγκωτό. Express για πλήρως δωρεάν (as in free mail, free videos on youtube or free skype calls ) και κανονικό αν είσαι σπουδαστής μέσω του dreamspark. Ως IDΕ είναι state of the art. Η εγκατάσταση του VS είναι γενικά "καθαρή" και απροβλημάτιστη για το σύστημα. Η έκδοση 2010 είναι απο τις καλύτερες και μπορείς να κάνεις custom setup ώστε να βάλεις τα bare minimum. H 2012 είναι "βαριά" και έχει λιγότερο customization στο setup (σχεδόν καθόλου) αλλά έχει φανταστικά καλούδια (μάλλον όμως πιο χρήσιμα στους ήδη μυημένους στο VS). Το τι θα βάλεις εξαρτάται απο το target σου. Αν είναι τα windows 7 και τα .net 3.5, 4 τότε το 2010 είναι οτι πρέπει, αν θες 4.5 και windows 8+ πρέπει να βάλεις 2012.
    Δεν υπάρχει λόγος να εγκαταστήσει κάποιος τις παλιές εκδόσεις του Visual Studio. Η 2013 είναι η τελευταία.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    και γω προτείνω VS 2013 για C# και το βιβλίο Pro C# 5.0 and the .NET 4.5 Framework.
    wan γιατί κατέλειξες σε αυτή τη γλώσσα. τη χρειάζεσαι για κατι συγκεκριμένο;

  11. #11
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    678
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει λόγος να εγκαταστήσει κάποιος τις παλιές εκδόσεις του Visual Studio. Η 2013 είναι η τελευταία.
    sorry αλλά υπαρχουν πάρα πολλοί καλοί λόγοι αλλά μάλλον δεν διάβασες ούτε αυτό που παρέθεσες.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω προτείνω VS 2013 για C# και το βιβλίο Pro C# 5.0 and the .NET 4.5 Framework.
    wan γιατί κατέλειξες σε αυτή τη γλώσσα. τη χρειάζεσαι για κατι συγκεκριμένο;
    Τελικά λέω να χτυπήσω αυτό το βιβλίο.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γω προτείνω VS 2013 για C# και το βιβλίο Pro C# 5.0 and the .NET 4.5 Framework.
    Ακολούθησα αυτά τα 2, και μέχρι τώρα φαίνονται καλά.

    Το βιβλίο φαίνεται να είναι αισθητά καλύτερο από το αντίστοιχο για Java του Eckel, καθώς δεν βαριέται να πει 2 λόγια παραπάνω ώστε να εξηγήσει καλύτερα αυτό που θέλει να πει. Ο Eckel βαριόταν, κι έβαζε απλά πιο πολύ κώδικα στο παράδειγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    wan γιατί κατέλειξες σε αυτή τη γλώσσα. τη χρειάζεσαι για κατι συγκεκριμένο;
    - Φαίνεται να έχει καλύψει τις όποιες σημαντικές ελλείψεις-αναπηρίες της Java.
    - Φαίνεται εδώ να μπορεί κάποιος να φτιάξει ανθρώπινα μια εφαρμογή desktop για τον τελικό χρήστη, χωρίς να περάσει από τον Αγ. Ευστράτιο των Mord-Sith που έχει αντίστοιχα η Java (Swing ή SWT).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η έκδοση 2010 είναι απο τις καλύτερες και μπορείς να κάνεις custom setup ώστε να βάλεις τα bare minimum. H 2012 είναι "βαριά" και έχει λιγότερο customization στο setup (σχεδόν καθόλου) αλλά έχει φανταστικά καλούδια (μάλλον όμως πιο χρήσιμα στους ήδη μυημένους στο VS). Το τι θα βάλεις εξαρτάται απο το target σου. Αν είναι τα windows 7 και τα .net 3.5, 4 τότε το 2010 είναι οτι πρέπει, αν θες 4.5 και windows 8+ πρέπει να βάλεις 2012.
    Καταρχήν δεν με ενδιαφέρουν τα 8 και 8.1 σαν αποκλειστικό target. Εγώ απλά θέλω 7.0 (ή νεότερο).

    Αλλά θέλω να έχω δυνατότητα να βγάλω και 64-bit εκτελέσιμα, out of the box.

    Το εξηγείς λίγο παραπάνω αυτό;

    Δεν αναφέρεις καθόλου το 2013.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Πάντα χρησιμοποιείς τελευταίο IDE(2013) τελευταίο framework τελευταίο OS. Το κάνω χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα με το action pack. Τελευταία δούλεψα λίγο και το monodevelop το οποίο μου άρεσε πολύ. Απο βιβλία, αν είσαι αρχάριος στη c# αυτά που σου πρότειναν είναι μια χαρά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bazzil : 15-08-14 στις 12:47.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  15. #15
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.450
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημά μου είναι ότι υπάρχουν 3-4 διαφορετικά runtimes του NET (συν 2 SDK τα οποία δεν ξέρω αν χρειάζομαι), και αυτά τα δύο (φαίνεται να) απαιτούν διαφορετικά (runtimes). Στα 64-bit 7άρια δε που τρέχω, έχω ήδη 2 εγκατεστημένα τέτοια runtimes (τα χρειάζονται εφαρμογές που τρέχω). Επειδή λοιπόν δεν εμπιστεύομαι την Microsoft, δεν θέλω να καταστρέψω την εγκατάστασή μου (ο χρόνος επανεγκατάστασης που θα είναι βδομάδα - 10 μέρες απλά δεν υπάρχει πλέον). Και θα ήθελα να εγκατασταστήσω μόνο όσα runtimes και SDKs χρειάζομαι για να συνυπάρχουν αρμονικά όλα μαζί (ακόμα και τα sharp και mono develop - μέχρι να επιλέξω πιο μου ταιριάζει περισσότερο).
    Μπορεις να κατεβασεις το deepfreeze σε δοκιμαστικη εκδοση για 14 μερες. Να δοκιμασεις οτι θελεις, και να εχεις τον υπολογιστη σου στην αρχικη του κατασταση με μονο μια επανεκκινηση.
    Ο μονος περιορισμος που θα εχεις ειναι στην περιπτωση που κατι που θα περασεις να θελει επανεκκινηση για να δουλεψει.
    Ειναι ο καλυτερος τροπος για να κανεις τις δοκιμες σου και να καταληξεις σε αυτα που χρειαζεσαι χωρις να σου μεινουν καταλοιπα απο αλλες εγκαταστασεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόταση για host provider για phpbb
    Από solohunter στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 20:23
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-13, 10:11
  3. καλό βιβλίο εκμάθησης Αγγλικών άλλα με προϋποθέσεις
    Από tempo στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 17:10
  4. Πρόταση για καλό access point εξωτερικού χώρου.
    Από skolics στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-13, 12:26
  5. Βιβλίο για εκμάθηση Objective C - iOS
    Από Kapnos στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 16:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας