Σελ. 1 από 75 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1117
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα στην παρεα. Εχω να κανω ενα παραπονο, επιτρεπεται τοοοσο καιρο να μην υπαρχει καλυψη vdsl στην ανω κυψελη?? Λες κ μενουμε στα ιμια! Τουλαχιστον εκει που με "ριχνουν" εμενα, τηλ κεντρο νυμα/αρυς, ειμαι λιγο μακρια. Αλλα κ παλι δ μπορω να δεχτω πως σε μια τοσο πυκνοκατοικημενη περιοχη κ ειδικα ανω κυψελη, να μην εχουν τραβηξει η να μην εχουν ενα κεντρο! Κ μιλαω γ ολους τους providers...
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  2. #2
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Περιμενε το FTTH της κυβερνησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμενε το FTTH της κυβερνησης.
    Καμιά ενημέρωση και για μας στο Γηροκομείο, βρε Γιώργο;
    Ή μήπως να περιμένουμε το FTTH ή το Free WiFi της κυβέρνησης;

  4. #4
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν δεις τη λογικη της επιλογης των περιοχων απο τον ΟΤΕ - εκτος απο του Ζωγραφου, Κομοτηνη, Αλεξανδρουπολη, Ξανθη και Σερρες, τοτε στην αρχη που πηγαινε οπου τον αφηναν - το κοινο που εχουν Βουλα, Βουλιαγμενη, Γλυφαδα, Τερψιθεα, Ηλιουπολη, Καλαμακι, Πεντελη, Ψυχικο, Μαρουσι, Χαλανδρι κλπ σου δειχνει οτι το Γηροκομειο οπως και η Κυψελη ειναι ακομη μακρυα.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-09-2014
    Περιοχή
    ΑΝΩ ΚΥΨΕΛΗ
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M
    Καθοτι το εψαξα το θεμα στελνοντας επιστολες στον ΟΤΕ, η απαντηση που μου εδωσαν εγγραφως ειναι οτι για να υπαρξει αναβαθμιση πρεπει να υπαρχει καλυψη του 75% του υφισταμενου δυκτιου γραμμων.

    Συμπερασμα ? Ποτε. Γιατι μετα την επιστολη τους τηλεφωνησα και ειμαστε μακρια απο το 75%, ειναι ιδη πυκνοκατοικιμενη, δεν ειναι δυνατον να φτασει στο 75%, εκτος εαν γκεμισουν τις πολυκατοικιες και κτισουν ουρανοξυστες

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To 75% φαντάζομαι έχει να κάνει με τις συνδέσεις xDSL και όχι απλά τις τηλεφωνικές.
    Μπορεί να είναι πυκνοκατοικημένη περιοχή, αλλά αν λιγότερες από τις μισές συνδέσεις έχουνε σύνδεση xDSL, πως να κάνει επένδυση ο άλλος;
    Για σένα, εμένα και την παρέα μας;

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! επειδη ενδιαφερει και εμενα που ειμαι σε αυτη την περιοχη οταν λενε την φραση αυτη τι εννοουν? πρεπει να υπαρχει καλυψη του 75% του υφισταμενου δυκτιου γραμμων. Και μη πει κανεις οτι ειναι θεμα κατοικησης γιατι εχουν βαλει VDSL σε περιοχες με πολυ λιγοτερα σπιτια-πολυκατοικιες! πχ στην Ανθουσα!!!!
    εννοουν μηπως οτι λιγοι εχουν συνδεσεις internet? ADSL? τι ακριβως? προσφατα ειχα παει Αγια Παρασκευη και ειδα καμπινες VDSL γυρω απο την πλατεια...
    εμεις ειμαστε κεντρο Αθηνας και εχουμε κατωτερες συνδεσεις απο ολους...απελπιστικη κατασταση απλα!

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεις τη λογικη της επιλογης των περιοχων απο τον ΟΤΕ - εκτος απο του Ζωγραφου, Κομοτηνη, Αλεξανδρουπολη, Ξανθη και Σερρες, τοτε στην αρχη που πηγαινε οπου τον αφηναν - το κοινο που εχουν Βουλα, Βουλιαγμενη, Γλυφαδα, Τερψιθεα, Ηλιουπολη, Καλαμακι, Πεντελη, Ψυχικο, Μαρουσι, Χαλανδρι κλπ σου δειχνει οτι το Γηροκομειο οπως και η Κυψελη ειναι ακομη μακρυα.
    Όπως και το Α/Κ Αλεξάνδρας...

  9. #9
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! επειδη ενδιαφερει και εμενα που ειμαι σε αυτη την περιοχη οταν λενε την φραση αυτη τι εννοουν? πρεπει να υπαρχει καλυψη του 75% του υφισταμενου δυκτιου γραμμων. Και μη πει κανεις οτι ειναι θεμα κατοικησης γιατι εχουν βαλει VDSL σε περιοχες με πολυ λιγοτερα σπιτια-πολυκατοικιες! πχ στην Ανθουσα!!!!
    εννοουν μηπως οτι λιγοι εχουν συνδεσεις internet? ADSL? τι ακριβως? προσφατα ειχα παει Αγια Παρασκευη και ειδα καμπινες VDSL γυρω απο την πλατεια...
    εμεις ειμαστε κεντρο Αθηνας και εχουμε κατωτερες συνδεσεις απο ολους...απελπιστικη κατασταση απλα!
    To κεντρο των Αθηνων θα αργησει δυστηχως οπως το βλεπω μεγαλη συμφορηση πολλα κοινοφελοι δικτυα και οι Δημοι με οχι καλη διαθεση για συνεργασια με το ΟΤΕ

  10. #10
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα σχετικά με την κυψέλη (αφού ήδη υπάρχει αυτό).
    Υπάρχει κάτι νεότερο με το vdsl στην εδώ περιοχή? (άνω κυψέλη)

    ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα! οχι δεν υπαρχει τιποτα δυστυχως....μαλλον μας αφησαν το κεντρο Αθηνας δλδ για τελευταιους! ενω οι γυρω περιοχες εχουν!
    δλδ Χαλανδρι, Φιλοθεη κτλ. Δεν ξερω τι γινεται προς Παγκρατι, Ζωγραφο, Καισαριανη, Βυρωνα κτλ αυτοι εχουν?

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Ζωγράφο ήταν από τις πρώτες περιοχές. Εγώ κοίταξα για την Inalan αλλά δυστυχώς είμαι κανένα χιλιόμετρο έξω από τον χάρτη τους. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά http://www.inalan.gr/. Μετά πατήστε στον μεγεθυντικό φακό για να δείτε την επέκταση του δικτύου της.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Είναι τεράστιο πρόβλημα για μας γιατί το νετ το χρησιμοποιούμε να στέλνουμε αρχεία -και σχετικά συχνά- μέσω του onedrive/googledrive.

    Πραγματικά, αν δεν ήταν δικό μας το σπίτι, θα είχαμε μετακομίσει μόνο και μόνο γιαυτό το λόγο. Τα 70k upload που έχουμε εδώ -βγάζοντας το δίκτυο εντελώς άχρηστο κατά τη διάρκεια- είναι σκέτη ταλαιπωρία.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! @hypersot τι ταχυτητα εχεις? και εγω ειμαι στην ιδια περιοχη με σενα, και ειχα καποτε κοντα 14mbps αλλα με τα χρονια τοσο με ΟΤΕ οσο και με 4νετ με PSTN και interleaved με το ζορι πλεον πιανω τα 10! και μετα απο αποσυνδεσεις κτλ παει και 8! πρεπει να πλακωνομαι στα reboot στο adsl modem για να πιασει 10. Upload εχω 1mbps και κατι ψιλα με την 4νετ.
    Ανυπομονω και εγω πως και πως για VDSL.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-10-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα! @hypersot τι ταχυτητα εχεις? και εγω ειμαι στην ιδια περιοχη με σενα, και ειχα καποτε κοντα 14mbps αλλα με τα χρονια τοσο με ΟΤΕ οσο και με 4νετ με PSTN και interleaved με το ζορι πλεον πιανω τα 10! και μετα απο αποσυνδεσεις κτλ παει και 8! πρεπει να πλακωνομαι στα reboot στο adsl modem για να πιασει 10. Upload εχω 1mbps και κατι ψιλα με την 4νετ.
    Ανυπομονω και εγω πως και πως για VDSL.
    Παλιά, είχα αυτό που -μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχω βάλει- στο προφίλ μου. "Παίζοντας" με ένα εργαλείο που ούτε θυμάμαι τώρα πώς λεγόταν.

    Έκανα λοιπόν μια βλακεία και -έχοντας ήδη την παραπάνω ταχύτητα- επικοινώνησα με τον οτε μήπως και μπορούσαν να κάνουν τίποτα καλύτερο. Δεν είχα να χάσω τίποτα.... ή έτσι νόμιζα.

    Η τύπισσα λοιπόν στην άλλη μεριά της γραμμής μου είπε ότι '..θα το φτιάξουμε το πρόβλημα σας, κατεβάζοντας σας στα 12'! . "Μα.." είπα "δεν έχω κάποιο πρόβλημα, σας κάλεσα μήπως και κάνουμε τη γραμμή πιο γρήγορη" ..

    Να λοιπόν πώς έφτασα στην τωρινή γραμμή των 10Mbit ... όπως εσύ δηλαδή. Το καλό με εμένα σε σχέση με σένα, είναι ότι είναι σταθερή.. δλδ. κατεβάζω σταθερά 1200 KB /sec. και έχω σταθερά upload γύρω στα 70KB/sec.
    Επίσης, το ρούτερ δεν το κάνω σχεδόν ποτέ reboot. Η μόνη περίπτωση να 'μπουκάρει' είναι μόνο όταν κατεβάζω τόρρεντς.. αλλά κιαυτό το έχω σταματήσει γιατί με ταλαιπωρεί πολύ στη δουλειά μου (χρειάζομαι 'καθαρή' και σταθερή σύνδεση)

    Υπόψη ότι μένω Φαιδριάδων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hypersot : 22-02-16 στις 20:05.

Σελ. 1 από 75 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας