Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Καλησπέρα.

    Χρειάζομαι βοήθεια για στήσιμο lan δικτύου.

    Θα είναι για gaming. Θα είμαστε το μέγιστο 24 άτομα. Θα χρειαστούμε να είμαστε σε 2 διπλανές αίθουσες γιατί θα είμαστε σε ξεχωριστές ομάδες όταν θα παίζουμε μεταξύ μας (12 Players vs 12 Players max), αλλά μπορεί να είμαστε όλοι και στην ίδια όταν θα παίζουμε εναντίον του υπολογιστή (24 Players vs AI).

    1. Μέχρι στιγμής όσους έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει να γίνει ενσύρματα. Δηλαδή με switches.
    Εδώ ειναι η πρώτη απορία. Επειδή δε θέλω να υπάρχει μόνο ένα switch και να φεύγουν απο την μία αίθουσα για την άλλη 12 15μ καλώδια, η καλύτερη λύση που σκέφτηκα ήταν να πάρουμε 2 switch, το 1ο με 24 θύρες που θα μας καλύπτει όταν θα είμαστε όλοι στην ίδια ομάδα, και το 2ο με 16 θύρες ώστε να μας καλύπτει για τα μεταξύ μας. Το θέμα είναι αν γίνεται να συνδεθούν μεταξύ τους, ώστε απο τη μία αίθουσα που θα είναι το 24αρι να φεύγει μόνο ένα καλώδιο που θα συνδέεται στο 16αρι της άλλης, και απο κάθε switch μέσα στην αίθουσα θα υπάρχουν τα 3μ καλώδια που θα συνδέονται με τα PC. Επειδή τα laptop έχουν ethernet 100, και τα switches θα ειναι 10/100 και όχι 1000.

    2. Για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία με τα καλώδια, παίζει η ασύρματη λύση; Αντι για switches, σε κάθε αίθουσα να υπάρχει ένα access point, και να συνδέονται μεταξύ τους ΕΝσυρματα, με ένα καλώδιο απο τη μια αίθουσα στην άλλη; Δε θέλω να γίνει ασύρματα η σύνδεση τους, γιατί παρεμβάλλεται 2 τοίχοι πάχους 1μ και σίγουρα θα έχουμε απώλειες. Τα access point σίγουρα θα είναι 802.11n.

    Σίγουρα προτιμάμε την 2η επιλογή, απλώς αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι, και σε τί τιμή θα φτάσει το πακέτο.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GDD23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Χρειάζομαι βοήθεια για στήσιμο lan δικτύου.

    Θα είναι για gaming. Θα είμαστε το μέγιστο 24 άτομα. Θα χρειαστούμε να είμαστε σε 2 διπλανές αίθουσες γιατί θα είμαστε σε ξεχωριστές ομάδες όταν θα παίζουμε μεταξύ μας (12 Players vs 12 Players max), αλλά μπορεί να είμαστε όλοι και στην ίδια όταν θα παίζουμε εναντίον του υπολογιστή (24 Players vs AI).

    1. Μέχρι στιγμής όσους έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει να γίνει ενσύρματα. Δηλαδή με switches.
    Εδώ ειναι η πρώτη απορία. Επειδή δε θέλω να υπάρχει μόνο ένα switch και να φεύγουν απο την μία αίθουσα για την άλλη 12 15μ καλώδια, η καλύτερη λύση που σκέφτηκα ήταν να πάρουμε 2 switch, το 1ο με 24 θύρες που θα μας καλύπτει όταν θα είμαστε όλοι στην ίδια ομάδα, και το 2ο με 16 θύρες ώστε να μας καλύπτει για τα μεταξύ μας. Το θέμα είναι αν γίνεται να συνδεθούν μεταξύ τους, ώστε απο τη μία αίθουσα που θα είναι το 24αρι να φεύγει μόνο ένα καλώδιο που θα συνδέεται στο 16αρι της άλλης, και απο κάθε switch μέσα στην αίθουσα θα υπάρχουν τα 3μ καλώδια που θα συνδέονται με τα PC. Επειδή τα laptop έχουν ethernet 100, και τα switches θα ειναι 10/100 και όχι 1000.

    2. Για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία με τα καλώδια, παίζει η ασύρματη λύση; Αντι για switches, σε κάθε αίθουσα να υπάρχει ένα access point, και να συνδέονται μεταξύ τους ΕΝσυρματα, με ένα καλώδιο απο τη μια αίθουσα στην άλλη; Δε θέλω να γίνει ασύρματα η σύνδεση τους, γιατί παρεμβάλλεται 2 τοίχοι πάχους 1μ και σίγουρα θα έχουμε απώλειες. Τα access point σίγουρα θα είναι 802.11n.

    Σίγουρα προτιμάμε την 2η επιλογή, απλώς αναρωτιέμαι πόσο αξιόπιστη είναι, και σε τί τιμή θα φτάσει το πακέτο.
    Εγω σαν τεχνικός και σαν φιλος θα σου προτεινω την ενσύρματη λυση .

    Θα πάρεις 2 switch 16port gigabit ολα ( Μπορει σε μελλοντική αναβάθμιση του δικτύου να γινουν gbit ) .40-50 ευρω το ενα . Δεν θες μεγάλες απαιτήσεις .

    Μην πας στην ασύρματη λυση γιατι μπορεί να χασει καποιο πακέτο και να σε πετάξει απο καποιο παιχνίδι ( το εχω δει το θεματακι )


    Επισεις είπες για την ιδια ομαδα . Δεν σε νοιαζει αν θα ειναι στην ιδια η σε αλλη ομαδα . Σε κοινο δίκτυο θα ειστε . απλα σε διαφορετικό παιχνιδι/server δεν εχεις προβλημα με αυτο .

    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εγώ δε θα σκεφτόμουν καν την ασύρματη σύνδεση για τέτοιο στήσιμο.

    Δύο switch με ξεχωριστά 1000άρια uplink ports για τη μεταξύ τους σύνδεση θα ήταν η επιλογή μου.
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Όπως τα λένε οι από πάνω!

    2 Gigabit switch 16port, το καθένα σε μία αίθουσα και μεταξύ τους ένα καλώδιο utp.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teslafun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα λένε οι από πάνω!

    2 Gigabit switch 16port, το καθένα σε μία αίθουσα και μεταξύ τους ένα καλώδιο utp.
    Θα κάνω τον κακο ( οχι για σενα @teslafun ) αλλα να ειναι gbit το καλώδιο ...
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
    Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν πρότεινε την ασύρματη επιλογή.

    Επειδή πριν δεν το ξεκαθάρισα, ο χωρισμός στις αίθουσες γίνεται για πρακτικούς σκοπούς, για να μην ακούει η μια ομάδα την άλλη. Θα είμαστε στο ίδιο δίκτυο, στον ίδιο server, στο ίδιο παιχνίδι αλλά σε αντίπαλες ομάδες.

    Επειδή είμαι άσχετος με τα switch τι είναι το gigabit; Τα 1000 Μbits; Αφού τα λαπτοπ έχουν καρτες δικτύου 100 Mbps. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;
    Βρήκα κάτι unmanaged, L2 managed, smart... Το PoE χρειάζεται; Και επίσης τί ειναι το uplink;

    Επίσης μετά θα πρέπει να βάλουμε λογικά static ip. Τί βάζω gateway;

    Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά έχω χαθεί.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GDD23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν πρότεινε την ασύρματη επιλογή.
    Συγκριτικά με το καλώδιο, το ασύρματο είναι αναξιόπιστο, επιρρεπές σε εξωτερικές παρεμβολές, έχει μεγαλύτερη καθυστέρηση.
    Επίσης για να συνδέσεις 24 συσκευές ταυτόχρονα, χωρίς προβλήματα, και με συνεχή κίνηση (λόγω των παιχνιδιών), θα πρέπει να πας σε πολλαπλά και ποιοτικά access points. Μάλλον ακριβότερη λύση από ό,τι τα 2 switches και πάλι λιγότερο αξιόπιστη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GDD23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι άσχετος με τα switch τι είναι το gigabit; Τα 1000 Μbits; Αφού τα λαπτοπ έχουν καρτες δικτύου 100 Mbps.
    Ναι, είναι τα 1000 Mbps. Με τις τωρινές κάρτες δικτύου δε θα δεις καμιά διαφορά, αν πάρεις gigabit switch. Μπορεί όμως να δεις διαφορές σε μελλοντική αναβάθμιση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GDD23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;
    Εντελώς ενδεικτικά:

    24άρι 10/100 με 1000άρια uplinks: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612598
    16άρι 10/100 με 1000άρια uplinks: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612599

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GDD23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα κάτι unmanaged, L2 managed, smart... Το PoE χρειάζεται; Και επίσης τί ειναι το uplink;
    Unmanaged (δηλαδή απλό) switch χρειάζεσαι για τη δουλειά που το θέλεις.

    ΡοΕ (Power over Ethernet) δε χρειάζεται, είναι για να παρέχει ρεύμα τροφοδοσίας σε συσκευές (πχ κάμερες, access points, VoIP τηλέφωνα, κλπ)

    To uplink είναι θύρα στο switch που χρησιμοποιείται για τη σύνδεση με άλλο switch.

    Παραπάνω πρότεινα ξεχωριστά gigabit uplink ports για τη μεταξύ τους σύνδεση, λαμβάνοντας υπόψη την επιθυμία σου για 100άρι switch. Με το γρήγορο uplink δε θα υπάρχει bottleneck στην μεταξύ των δύο switches σύνδεση


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GDD23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μετά θα πρέπει να βάλουμε λογικά static ip. Τί βάζω gateway;
    Αν θα έχετε και router στο δίκτυο για πρόσβαση στο Internet, τότε μπορείς να αφήσεις ενεργό το DHCP ώστε να μοιράζει αυτόματα τις ΙΡ στους υπολογιστές. Στον game server ίσως χρειαστεί να βάλεις στατική ΙΡ.

    Αν δεν υπάρχει router, τότε θα πρέπει να δοθούν στατικές ΙΡ και δε χρειάζεται gateway, αφού όλοι οι υπολογιστές θα είναι στο ίδιο δίκτυο.
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Η ασύρματη λύση που σκέφτεσαι είναι μια χαρά (δύο ασύρματα και στη μέση καλώδιο) και δε θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα υπό προϋποθέσεις:

    • Ένα Access Point για να θεωρείται επαρκές, πρέπει να έχει μια κάποια CPU και μια κάποια RAM για να διασφαλιστεί ότι θα μπορεί να διαχειρίζεται απρόσκοπτα 10-15 μηχανήματα ταυτόχρονα χωρίς προβλήματα. Τα games δεν λιώνουν τη γραμμή με το τρόπο που το κάνουν πχ τα προγράμματα για Torrents, έχουν όμως πολλά πέρα-δώθε σε πακέτα κι αυτό επιβαρύνει το AP.

    • Με απλά λόγια, μη περιμένεις να πάρεις δύο συσκευές ασύρματης πρόσβασης που θα σου δουλέψουν εγγυημένα με κάτι λιγότερο από 110-120€ στο νερό.

    • Μπορείς να πάρεις φυσικά το ρίσκο και να κάνεις εκπτώσεις αγοράζοντας δύο πιο "σπιτομηχανήματα", αλλά τελικά ίσως να σε συμφέρει η κουλούρα με το Ethernet από ενδεχόμενα προβλήματα λόγω μη επαρκούς εξοπλισμού καθώς αν βαράει κόφτες η CPU ή/και η RAM των συσκευών θα αρχίσουν τα packet drops, τα spikes και τα μπινελίκια.


    Τα access point σίγουρα θα είναι 802.11n
    Μα καμία διαφορά δε κάνει σε τόσο μικρή απόσταση.
    Στα 2.4GHz θα είστε είτε σε g είτε σε b είτε σε n.
    Μη σκεφτείς καν να πάρεις 5ρια Access Points γιατί έχεις καλές πιθανότητες κάποια PC να μην έχουν 5ρες κάρτες δικτύου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 03-04-14 στις 07:08.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ και πάλι για τις γρήγορες απαντήσεις.

    Αν κατάλαβα καλά φιλε dslmaniac λες για 100-120€ το ενα; Ή και τα 2;

    Κατα 99% με αυτά που μου είπατε θα πάμε στην ενσύρματη επιλογή.

    Η διάταξη θα είναι ως εξής.

    (16-port switch 100M + 1 port 1000M Uplink) --------- καλώδιο (cat5e ή cat6; ) 30μ crossover (αφού θα πηγαίνει απο uplink σε uplink) -------- (16-port switch 100M + 1 port 1000M Uplink)

    Απο το κάθε switch θα φεύγουν τα καλώδια (κανονικά - patch) cat5e για τα PC.

    Βρήκα αυτό. http://www.tplink.gr/product.php?id_product=228
    Είναι αξιόπιστο; Η εταιρία τί λέει;

    Θα βάλουμε όλοι static IPs. Μπορώ να βάλω πχ 10.20.30.χ ή πρέπει να είναι της μορφής 192.168.1.χ ;

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Το καλώδιο δεν χρειάζεται να είναι cross. Οι πόρτες των συσκευών τα τελευταία χρόνια καταλαβαίνουν από μόνες τους τι είδους συσκευή υπάρχει απέναντι και προσαρμόζονται ανάλογα (αυτό είναι το "auto MDI/MDIX").

    Επίσης δεν είναι αναγκαίο το καλώδιο να είναι cat6, και το cat5e θα λειτουργήσει μια χαρά. Δεν πρόκειται φυσικά να βλάψει αν είναι cat6.

    Σχετικά με τις ΙΡ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιεσδήποτε από τα λεγόμενα Private Networks, με την προϋπόθεση ότι όλες οι συσκευές σας θα είναι στο ίδιο subnet.
    Ανυπόγραφος

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο δεν χρειάζεται να είναι cross. Οι πόρτες των συσκευών τα τελευταία χρόνια καταλαβαίνουν από μόνες τους τι είδους συσκευή υπάρχει απέναντι και προσαρμόζονται ανάλογα (αυτό είναι το "auto MDI/MDIX").

    Επίσης δεν είναι αναγκαίο το καλώδιο να είναι cat6, και το cat5e θα λειτουργήσει μια χαρά. Δεν πρόκειται φυσικά να βλάψει αν είναι cat6.

    Σχετικά με τις ΙΡ, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιεσδήποτε από τα λεγόμενα Private Networks, με την προϋπόθεση ότι όλες οι συσκευές σας θα είναι στο ίδιο subnet.
    Ωραίος, ευχαριστώ πολύ. Θα παρω cat5e και το μεγάλο θα είναι ftp για να προστατεύεται.

    Όσον αφορά τις IP θα βάλουμε 192.168.1.χ με subnet 255.255.255.0, δε χρειάζεται να πειραματιζόμαστε!

    Για το switch που έβαλα απο πάνω έχεις κάποια γνώμη; http://www.tplink.gr/product.php?id_product=228

  12. #12
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς για ποιο λόγο χρειάζεσαι δύο switches.

    Αντί να μαζέψεις τα καλώδια (12 καλώδια ethernet τα κλείνεις στο χέρι), δίνεις χρήματα για δεύτερο Switch?

    Θεωρώ πως το TL-SG1024D θα σας καλύψει και πολύ άνετα μάλιστα:

    • Ιnterface 24 * 10/100/1000Mbps
    • Switching Capacity: 48Gbps
    • Packet Forwarding Rate: 35.7Mpps



    Παίρνεις κι από δω ξέρω γω το ethernet με 0,1328€ το μέτρο και είσαι μια χαρά..

    Είσαι σίγουρος ότι θες τόσο εξοπλισμό όσο λες παραπάνω? Το χεις σκεφτεί καλά?

    Επίσης, το FTP τι το θες? Περνάνε τίποτα ισχυρά πεδία από την αίθουσα? Τσάμπα λεφτά..

    - - - Updated - - -

    Βασικά δε ρώτησα και κάτι σημαντικό.

    Η εγκατάσταση είναι προσωρινή, σωστά?

    Δε μιλάμε για μόνιμο setup δικτύωσης?

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς για ποιο λόγο χρειάζεσαι δύο switches.

    Αντί να μαζέψεις τα καλώδια (12 καλώδια ethernet τα κλείνεις στο χέρι), δίνεις χρήματα για δεύτερο Switch?
    Η αλήθεια είναι ότι ειναι πολύ καλή η ιδέα σου και πολύ πιο φτηνή. Οντως 12 καλώδια αν τα μαζέψω δε θα είναι τοσο μεγάλο πρόβλημα. Και έτσι γλιτώνω και το κόστος της δυνατότητας uplink.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως το TL-SG1024D θα σας καλύψει και πολύ άνετα μάλιστα:

    • Ιnterface 24 * 10/100/1000Mbps
    • Switching Capacity: 48Gbps
    • Packet Forwarding Rate: 35.7Mpps
    Δεν πρόκειται να πάρω 1000αρι switch. Είναι τσάμπα χρήματα. Η όλη φάση θα κρατήσει για 4-6 μήνες και σε αυτό το διάστημα δεν πρόκειται να αλλάξουμε laptop, οπότε παίζουμε με 100αρες κάρτες. Βρήκα 24αρι στα 40€...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι θες τόσο εξοπλισμό όσο λες παραπάνω? Το χεις σκεφτεί καλά?

    Επίσης, το FTP τι το θες? Περνάνε τίποτα ισχυρά πεδία από την αίθουσα? Τσάμπα λεφτά..

    - - - Updated - - -

    Βασικά δε ρώτησα και κάτι σημαντικό.

    Η εγκατάσταση είναι προσωρινή, σωστά?

    Δε μιλάμε για μόνιμο setup δικτύωσης?
    Όντως, δε χρειάζομαι τόσο. Όταν λες ισχυρά πεδία;

    Ναι, προσωρινή είναι, για κανά εξάμηνο.

  14. #14
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Βρήκα 24αρι στα 40€
    Δε το πας καλά τώρα
    Για δείξε τι βρήκες να δω κι εγώ.

    Όταν λες ισχυρά πεδία;
    Εννοώ παρεμβολές.
    Το FTP είναι πολύ ακριβότερο, έχει επένδυση γύρω απ το καλώδιο η οποία χρειάζεται να γειωθεί και προσφέρει ένα βαθμό προστασίας από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές. Δεν απαιτείται σε μια τυπική χρήση για δικτύωση σε καμία περίπτωση εκτός κι αν το LAN θα το στήσετε σε κάνα υποσταθμό της ΔΕΗ μέσα ή σε σημείο που περνάει καλώδιο με ισχυρό ρεύμα.
    Αν δε γειωθεί δε, δεν έχει καμία διαφορά απ το UTP.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 00:30
  2. Δημιουργία δικτύου υπολογιστών
    Από MixHarder στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 22:29
  3. Δημιουργία δικτύου μεταξύ 3 ορόφων
    Από djpanpo στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 18:43
  4. Δημιουργία δικτύου με rack/patch/switches
    Από kogos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 22:12
  5. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΕ ΧΩΡΙΟ
    Από johnboutsik στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας