Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Εδώ και σχεδόν ένα μήνα η σύνδεση με τη Forthnet της νονάς μου δεν λειτουργεί. Το τηλέφωνο της δεν δίνει τόνο (το Internet υπολειτουργεί) και έχει ταλαιπωρηθεί πολύ λόγω τις εξυπηρέτησης που έχει λάβει από τη Forthnet. Θα αναφέρω περιληπτικά τα γεγονότα μέχρι στιγμής μιας και δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρεια, πέρα από την υπέρμετρη ταλαιπωρία που έχει και την αντιμετώπιση από τη Forthnet. Να υπενθυμίσω ότι έχει ήδη γίνει αναφορά στο support forum της Forthnet, εδώ.



    13/03/2014: Διαπιστώθηκε η βλάβη της κύριας τηλεφωνικής γραμμής
    20/03/2014: Η βλάβη δεν έχει επιδιορθωθεί και ακόμα δεν υπάρχει ενημέρωση. Η υπομονή τελείωσε και έκανε αίτηση στον ΟΤΕ για φορητότητα
    22/03/2014: Ακυρώνεται η αίτηση του ΟΤΕ γιατί έχει ενεργοποιημένη δεύτερη τηλεφωνική γραμμή μέσω VoIP. Κάνει αίτηση για απενεργοποίηση της δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής
    24/03/2014: Απενεργοποιείται η δεύτερη τηλεφωνική γραμμή
    27/03/2014: Τα αιτήματα του ΟΤΕ συνεχίζουν να ακυρώνονται με αιτιολογία ότι "εκκρεμεί βλάβη" και λαμβάνει μήνυμα ότι έχει ξεκινήσει διαδικασία διακοπής τηλεφωνικής σύνδεσης από τη Forthnet, κάτι που δεν αιτήθηκε ποτέ, την επόμενη μέρα το ακυρώνουν τηλεφωνικά με ηχογράφηση και σε κατάστημα.
    29/03/2014: Τεχνικός Forthnet κάλεσε και είπε ότι η γραμμή φαίνεται ανοιχτή. Σαν να έχει κάποιος ανοιχτό το ακουστικό.
    30/03/2014: Ήρθε ηλεκτρολόγος και έλεγξε ακόμα και στο κατανεμητή. Η βλάβη δεν οφείλεται στην καλωδίωση του σπιτιού.
    31/03/2013: Ήρθε τεχνικό Forthnet στο χώρο και διαπίστωσε βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα. Δηλώνεται βλάβη στον ΟΤΕ.
    02/04/2014: Οι αιτήσεις ακυρώνονται με αιτιολογία ότι δεν δηλώνεται σωστά ο τύπος της γραμμής. Έρχεται τεχνικός ΟΤΕ και δηλώνει ότι πρέπει να γίνει συνδυαστικό ραντεβού ΟΤΕ-Forthnet.

    Οι υπάλληλοι του καταστήματος του ΟΤΕ που έκανε την αίτηση της είπαν ότι δεν έχουν ξανασυναντήσει παρόμοιο περιστατικό και ότι έδωσαν το θέμα για να το διαχειριστεί κάποιος από τα κεντρικά. Είναι αυτό η χειροκίνητη αίτηση που γίνεται όταν οι πάροχοι δεν μπορούν να συνεννοηθούν μέσω του πληροφοριακού συστήματος για τις φορητότητες;

    Η νονά μου πλέον δεν μπορεί να μείνει άλλο χωρίς σταθερό τηλέφωνο καθώς της είναι αδύνατο για διάφορους προσωπικούς λόγους. Παράλληλα, δεν θέλει να χάσει τον αριθμό που έχει χρόνια. Έχει ήδη αποσταλεί γραπτή αναφορά στη Forthnet και ακόμα περιμένει την απάντηση τους.

    Θέλει να κινηθεί νομικά για να μπορέσει να αποδεσμευθεί άμεσα από τη Forthnet και να μεταβεί στον ΟΤΕ. Τι κινήσεις μπορεί να κάνει τώρα; Είναι διατιθεμένη ακόμα και για δικηγόρο.
    Παρακαλώ διατηρήστε τα σχόλια σας κόσμια και πείτε τι θα μπορούσε να κάνει για να συνεχίσει. Μπορώ να προσφέρω επιπλέον πληροφορίες αν χρειαστεί.

    Ευχαριστώ.



  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2014
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ξαναστείλε τους αυτό το μύνημα στο forthnet support μήπως και βρουν κάποια λύση γιατί είναι οι μοναδικοί που μπορούν να σε βοηθήσουν . μετά δεν αξίζει να μπλέκεις με δικηγορικά έξοδα κ.τ.λ.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά η νονά σου έκανε ένα βασικό λάθος. Όσο είχε βλάβη σε εκκρεμότητα έκανε αίτηση για αλλαγή παρόχου. Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία της αλλά ήταν λάθος κίνηση. Στης 13 που δηλώθηκε το πρόβλημα τι ειπώθηκε με την εξυπηρέτηση και μέχρι 31 δεν ήρθε τεχνικός της forthnet στο χώρο;
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά η νονά σου έκανε ένα βασικό λάθος. Όσο είχε βλάβη σε εκκρεμότητα έκανε αίτηση για αλλαγή παρόχου. Καταλαβαίνω την ταλαιπωρία της αλλά ήταν λάθος κίνηση. Στης 13 που δηλώθηκε το πρόβλημα τι ειπώθηκε με την εξυπηρέτηση και μέχρι 31 δεν ήρθε τεχνικός της forthnet στο χώρο;
    Δεν νομίζω ότι είναι λάθος της που αποφάσισε να αλλάξει πάροχο. Νομίζω πως έχει κάθε δικαίωμα να επιλέξει όποιο πάροχο θέλει. Στην τελική θα μπορούσε να είχε διακόψει την σύνδεση αλλά ο σκοπός της δεν είναι αυτός, παρά να έχει και πάλι τηλέφωνο.

    Σήμερα είχαμε εξελίξεις στο θέμα. Το κατάστημα του ΟΤΕ έκανε τα πάντα για ναβοηθήσει. Τηλεφώνησε στα κεντρικά και στην τεχνική υπηρεσία αλλά δεν μπορούν νακάνουν κάτι αν δεν κλείσει η βλάβη από τη Forthnet.
    Χθες είχαμε καλέσει τη Forthnet για να ενημερώσουμε ότι ο ΟΤΕ είπε πως πρέπει να γίνει συνδυαστικό και η κοπέλα είπε ότι θα το στείλει για να γίνει το ραντεβού. Σήμερα που ξαναπήραμε την Forthnet μας είπαν ότι δεν είχε σταλεί κάτι στην τεχνική διεύθυνση και ότι θα έστελνε αίτημα για να κλείσει αυτό το συνδυαστικό ραντεβού. Εν το μεταξύ μας αποκάλυψε ότι η βλάβη στο σύστημα τους δηλώθηκε για πρώτη φορά στις 30/03/2014! Όταν από 13/03/2014 παίρνουμε σχεδόν κάθε μέρα τηλέφωνο για να μάθουμε τι συμβαίνει...
    Ε συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι εμπαιγμός;


  5. #5
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Για να μην παρεξηγούμαι. Δεν ήταν λάθος που διάλεξε να αλλάξει εταιρία. Λάθος ήταν η χρονική στιγμή εφόσον υπήρχε ανοιχτή βλάβη μπήκε σε αυτή τη διαδικασία.
    Επίσης για να δηλώθηκε η βλάβη στης 30/3 μήπως από της 13 μιλούσατε μόνο με την εξυπηρέτηση πελατών και όχι με την τεχνική υποστήριξη.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην παρεξηγούμαι. Δεν ήταν λάθος που διάλεξε να αλλάξει εταιρία. Λάθος ήταν η χρονική στιγμή εφόσον υπήρχε ανοιχτή βλάβη μπήκε σε αυτή τη διαδικασία.
    Επίσης για να δηλώθηκε η βλάβη στης 30/3 μήπως από της 13 μιλούσατε μόνο με την εξυπηρέτηση πελατών και όχι με την τεχνική υποστήριξη.
    Μα ναι, δεν σε κατηγόρησα. Να βοηθήσουμε την κατάσταση προσπαθούμε.

    Όταν καλούσε 13831 και πατούσε το πλήκτρο για "να δηλώσει βλάβη" και την δήλωνε τότε σημαίνει ότι μιλάει με την τεχνική υποστήριξη. Και το έκανα και εγώ αυτό, πολλές φορές. Κάναμε πολλούς ελέγχους, βάλε-βγάλε τηλέφωνα, modem, κλπ. Πάλι, ο πελάτης δεν ευθύνεται, αν η Forthnet δεν προχώρησε το θέμα όπως θα έπρεπε. Και στο τέλος τι; Ταλαιπωρείται για σχεδόν ένα μήνα με παράλληλο εμπαιγμό από τους διάφορους υπαλλήλους.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς και δεν ευθύνεται ο πελάτης. Πάντως για να κλείσει ο πάροχος την βλάβη θα πρέπει να έχει κλείσει πρώτα από το σύστημα του ΟΤΕ αλλιώς δεν γίνεται. Οπότε οι επιλογές είναι δύο ή υπομονή να γίνει το συνδυαστικό ή ζητάτε από την Forthnet να κλείσει η βλάβη (σε συνεννόηση με τον ΟΤΕ) για να μεταβεί στο νέο πάροχο. Όσο για το τέλος διακοπής φυσικά και θα ζητήσει να μην το πληρώσει εφόσον οι εταιρία δεν παρείχε υπηρεσίες.
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Δεν έχει κάποιο συμβόλαιο οπότε προφανώς και δεν θα πληρώσει κάτι. Η βλάβη έχει κλείσει από τον ΟΤΕ, επιβεβαιωμένο από τον ΟΤΕ (κλήση από το κατάστημα στην τεχνική υπηρεσία) και από τη Forthnet (έτσι φαίνεται στο σύστημα του).
    Οπότε υποθέτω ότι κάτι πάει να γίνει. Ελπίζω μόνο να μην αργήσει το συνδυαστικό.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Το Συνδυαστικο Ραντεβου να εχεις υποψιν οτι ο Τ.Π. εχει προθεσμια 2 μερες να το δηλωσει στο WCRM του ΟΤΕ απο την στιγμη που κλεισει η 1η βλαβη.Αν εχει περασει το 2ημερο και η 4net πετουσε αετο πρεπει να ξαναδηλωσουν πρωτα βλαβη και μετα να πανε σε Συνδυαστικο.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Και εμένα είχε η γραμμή από την αρχή της ενεργοποίησης καλωδιακή βλάβη από τις 18/3 και επισκευάστηκε από τον ΟΤΕ στις 26/3. Μου είχαν πει βραχυκυκλωμα, είχε ερθει τεχνικός της 4net σπίτι μου και στις 26 ήρθε τεχνικός ΟΤΕ στον κατανεμητή μου. Η γραμμή έδινε τάση 14volts ενώ επρεπε να είναι 53.5 και δεν δουλευε το τονικό όπως λες και εσύ. Και όντως γίνονται συνδυαστικά ραντεβού. Για την ιστορία όταν υπάρχει καλωδιακή βλάβη εκτός ότι πρεπει να φτιαχτεί από ΟΤΕ είναι εντελώς αδύνατον να αλλάξεις πάροχο! αυτό δεν γίνεται, πρεπει να κλείσει η βλάβη. Ουτε και θα φτιαχτει η βλαβη ως δια μαγειας επειδη κανει κάποιος αίτηση φορητότητας. Κάποιος σημαντικός λόγος θα υπάρχει που καθυστερούν. Το μόνο πράγμα που μπορει να κάνει είναι να ζητήσει αποχρεωση του λογαριασμου για τις μερες χωρις υπηρεσιες, οπως εκανα και εγώ και αν δεν θέλει μετα να συνεχισει με την ίδια εταιρια εφοσον το φτιαξουν παει σε αλλη, αλλά θα πληρωσει τα αναλογικά τελη αποσυνδεσης εαν δεν περασε το 12μηνο. Οσο για τα 2 νουμερα γινεται να πας σε ΟΤΕ με ISDN και να τα παρεις και τα 2, το εχω κανει εγω από Netone με VOIP σε OTE με ISDN δεν είναι αναγκη να καταργηθει καποιο για να πας σε PSTN δλδ. Αν ξαναπας απο εκει μετρα με ενα πολυμετρο αν εχεις στην πριζα που παει στο splitter τι ταση εχει?

  11. #11
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Συνδυαστικο Ραντεβου να εχεις υποψιν οτι ο Τ.Π. εχει προθεσμια 2 μερες να το δηλωσει στο WCRM του ΟΤΕ απο την στιγμη που κλεισει η 1η βλαβη.Αν εχει περασει το 2ημερο και η 4net πετουσε αετο πρεπει να ξαναδηλωσουν πρωτα βλαβη και μετα να πανε σε Συνδυαστικο.
    Ελπίζω να το δήλωσε όντως και να προχωράει το θέμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα είχε η γραμμή από την αρχή της ενεργοποίησης καλωδιακή βλάβη από τις 18/3 και επισκευάστηκε από τον ΟΤΕ στις 26/3. Μου είχαν πει βραχυκυκλωμα, είχε ερθει τεχνικός της 4net σπίτι μου και στις 26 ήρθε τεχνικός ΟΤΕ στον κατανεμητή μου. Η γραμμή έδινε τάση 14volts ενώ επρεπε να είναι 53.5 και δεν δουλευε το τονικό όπως λες και εσύ. Και όντως γίνονται συνδυαστικά ραντεβού. Για την ιστορία όταν υπάρχει καλωδιακή βλάβη εκτός ότι πρεπει να φτιαχτεί από ΟΤΕ είναι εντελώς αδύνατον να αλλάξεις πάροχο! αυτό δεν γίνεται, πρεπει να κλείσει η βλάβη. Ουτε και θα φτιαχτει η βλαβη ως δια μαγειας επειδη κανει κάποιος αίτηση φορητότητας. Κάποιος σημαντικός λόγος θα υπάρχει που καθυστερούν. Το μόνο πράγμα που μπορει να κάνει είναι να ζητήσει αποχρεωση του λογαριασμου για τις μερες χωρις υπηρεσιες, οπως εκανα και εγώ και αν δεν θέλει μετα να συνεχισει με την ίδια εταιρια εφοσον το φτιαξουν παει σε αλλη, αλλά θα πληρωσει τα αναλογικά τελη αποσυνδεσης εαν δεν περασε το 12μηνο. Οσο για τα 2 νουμερα γινεται να πας σε ΟΤΕ με ISDN και να τα παρεις και τα 2, το εχω κανει εγω από Netone με VOIP σε OTE με ISDN δεν είναι αναγκη να καταργηθει καποιο για να πας σε PSTN δλδ. Αν ξαναπας απο εκει μετρα με ενα πολυμετρο αν εχεις στην πριζα που παει στο splitter τι ταση εχει?
    Τώρα καταργήθηκε το MSN. Οπότε θα φύγει μόνο ο κύριος αριθμός με φορητότητα όταν την δεχτούν και μετά θα πάρει ISDN από τον ΟΤΕ με δεύτερο νούμερο από αυτόν.
    Η τάση έχει ελεγχθεί από ηλεκτρολόγο και τεχνικό της Forthnet και δίνει 48V.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    48 έδινε και εμενα αργότερα αλλά σε PSTN πρεπει να ειναι 53,5 και εμενα μετά την επισκευη τοσο είναι., βασικα 53,7.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    UK/GR
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1.711
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    ISP
    N/A
    Τα προβλήματα έχουν πλέον αποκατασταθεί και θα ενημερώσω το υπάρχον θέμα για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι την εξέλιξη.

    Τα παρακάτω αφορούν την διαδικασία που γίνεται μόνο από πλευράς ΟΤΕ.
    02/04/2014: Απόγευμα, ενημερώνω τηλεφωνικά ότι πρέπει να γίνει συνδυαστικό ραντεβού τη Forthnet και η κοπέλα μου λέει ότι το καταχωρεί.
    03/04/2014: Πρωί πήγαμε στο κατάστημα ΟΤΕ αλλά έκανα ότι μπορούσαν οι άνθρωποι. Μίλησαν με τα κεντρικά, τη Forthnet, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Παίρνω στη Forthnet, και η υπάλληλος με ενημερώνει ότι ΔΕΝ είχε καταχωρηθεί αίτημα για συνδυαστικό ραντεβού από την προηγούμενη μέρα όπως μου είχε πει η κοπέλα ότι έκανε. Το καταχωρεί εκείνη.
    04/04/2014: Ενημερώνουν ότι το συνδυαστικό ραντεβού θα γίνει 07/04/2014.
    07/04/2014: Η βλάβη παραμένει και παίρνω τηλέφωνο τη Forthnet το απόγευμα. Με ενημερώνουν ότι εντοπίστηκε η βλάβη. Είναι στο Α/Κ και ότι θα λυθεί την επόμενη.
    08/04/2014: Λύνεται η βλάβη και το τηλέφωνο επιτέλους επανέρχεται μετά από 28 ημέρες.
    09/04/2014: Κάνει αίτηση ο ΟΤΕ για φορητότητα.
    10/04/2014: Απορρίπτεται η αίτηση φορητότητας για 10η φορά με την ίδια αιτιολογία (δεν ζητείται σωστά η γραμμή). Την ίδια μέρα το απόγευμα γράφω στο support forum της Forthnet. Αργά το απόγευμα τηλεφωνεί κάποιος από τα κεντρικά τη Forthnet και της δηλώνει ότι θα προχωρήσει το θέμα ο ίδιος. Της έδωσε τηλέφωνο και όνομα για να είναι σε επικοινωνία.
    11/04/2014: Τηλεφωνεί ο κύριος από τα κεντρικά της Forthnet και λέει πώς το πρόβλημα ήταν συστεμικό και ότι φαινόταν η δεύτερη γραμμή (μέσω VoIP) ενεργοποιημένη! Δίνει προφορική έγκριση στον προϊστάμενο του ΟΤΕ.

    12/04/2014: Το αίτημα εγκρίνεται στα συστήματα του ΟΤΕ.
    13/04/2014: Κυριακή! Η γραμμή μεταφέρεται στον ΟΤΕ.
    15/04/2014: Η γραμμή γίνεται ISDN.
    16/04/2014: Ενεργοποιείται το internet και το οικονομικό πακέτο κλήσεων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_pav : 19-04-14 στις 10:38.

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone: Δωρεάν Internet Mobile Data (1GB) την Κυριακή 23/03/2014
    Από Andreaslar στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-14, 08:41
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 18:48
  3. Elastix και απόρριψη κλήσεων από συγκεκριμένους αριθμούς
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 09:59
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 07:36
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 23:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας