Σελ. 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 209
  1. #166
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το "πλήρωσε" που λέτε και ξαναλέτε δεν είναι σημαντικό επιχείρημα. Δεν είναι κάτι διαφορετικό από το να πάει και ψηφίσει. Υποστήριξε ανοικτά την άποψη του με ένα τρόπο που θεωρείται απόλυτα νόμιμος και αποδεκτός στην κοινωνία του.

  2. #167
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "πλήρωσε" που λέτε και ξαναλέτε δεν είναι σημαντικό επιχείρημα. Δεν είναι κάτι διαφορετικό από το να πάει και ψηφίσει. Υποστήριξε ανοικτά την άποψη του με ένα τρόπο που θεωρείται απόλυτα νόμιμος και αποδεκτός στην κοινωνία του.
    Όπως με ένα τρόπο που είναι νόμιμος και αποδεκτός στην κοινωνία του τον «πλήρωσαν» οι συνεργάτες του, οι υπάλληλοί του και οι πελάτες του.
    Από νομική άποψη όλοι είναι καλυμμένοι αλλά δεν μπορείς να υποστηρίζεις πως τίθεται θέμα ελευθερίας λόγου. Ο λόγος βγαίνει από το στόμα ή από την πένα, όχι από το πορτοφόλι. Όταν δε φιμώνεται, δεν μπορεί να ακουστεί από πουθενά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #168
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και το κράτος δεν τον διώκει είναι ελεύθερος να ξαναπλήρωσει όσα χρήματα θέλει σε όποιο κήνιμα θέλει. Η mozilla που δεν έχει σχέση με το κράτος τον έστειλε.
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  4. #169
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος βγαίνει από το στόμα ή από την πένα, όχι από το πορτοφόλι.
    Με μια γρήγορη ματιά στην Wikipedia φαίνεται πως κατά της prop 8 έδωσαν για την καμπάνια 44 εκ. δολάρια και υπέρ 39 εκ. Και οι δυο λόγοι από το πορτοφόλι βγήκαν.

  5. #170
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια γρήγορη ματιά στην Wikipedia φαίνεται πως κατά της prop 8 έδωσαν για την καμπάνια 44 εκ. δολάρια και υπέρ 39 εκ. Και οι δυο λόγοι από το πορτοφόλι βγήκαν.
    Όταν πάνε να σου αφαιρέσουν τα δικαιώματά σου και αγωνίζεσαι για να τα διατηρήσεις, δεν πρόκειται για ελευθερία του λόγου, το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι;
    Όταν γίνονται συγκεντρώσεις πχ για τις συντάξεις που κόβονται, δεν μιλάμε για «ελευθερία λόγου των συνταξιούχων».
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #171
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Προφανώς. Όμως δεν μιλάμε για άγγελους από την μια και διάβολους από την άλλη. Από πίσω υπάρχει πολύ χρήμα, δύναμη, εκβιασμοί και εκδίκηση. Είμαι σίγουρος πως δεν θα είναι λίγοι αυτοί που ήταν κατά της prop 8 αλλά θεωρούν ανήθικες τακτικές πίεσης σε επαγγελματικό επίπεδο όπως αυτή που συζητάμε εδώ.

  7. #172
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από El Programador Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνουμε μια υπόθεση. Ο CEO της Mozilla είναι άθεος και μάλιστα χρηματοδοτεί ομιλίες του Ντόκινς. Αυτο προφανώς προκαλεί τα αντανακλαστικά της συντηρητικής χριστιανικής κοινωνίας και οδηγεί σε κύμα διαμαρτυριών και απεγκαταστάσεων firefox και η μοζιλα για να διαφυλάξει την εικόνα της του δίνει πούλο. Άλλωστε, οι άθεοι ειναι μια μειοψηφία που προσπαθεί να επιβάλλει της απόψεις της στην κοινωνία, θέλουν να διδάξουν εξέλιξη και επιστήμες στα σχολεία.

    Καλώς έκανε η μοζίλα επειδή ο CEO της, η εικόνα της, εξέφραζε αντιχριστιανικές απόψεις;
    Ή μήπως θα την καταδικάζαμε για διακρίσεις, σκοταδισμό και για προσβολή της ελευθερίας του λόγου;

    Μήπως εσείς που λέτε καλώς τον έφαγε τον αντι-γκει αλλά τον αντι-χριστιανό έπρεπε να τον κρατήσει είστε φιλελεύθεροι δημοκράτες αλά καρτ;
    Υπάρχει μια λεπτή διαφορά .

    Είναι άλλο το να υποστηρίζω μια "ουδέτερη" θεωρία - άποψη και άλλο να υποστηρίζεις μια άποψη που θέλει να επιβάλλει περιορισμούς στην ζωή κάποιων αλλων (συνήθως μειονοτήτων)

    Στο παράδειγμά σου το πρόβλημα θα ήταν αν ο άθεος CEO προσπαθούσε να επιβάλλει για παράδειγμα την απαγόρευση πρόσβασης στην τεχνολογία των θρησκευομένων γιατί τους θεωρούσε ας πούμε επιστημονικά κατώτερους.

    Φαντάσου το αυτό και σε μια κοινωνία που οι θρησκευόμενοι θα ήταν μειονότητα


  8. #173
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς. Όμως δεν μιλάμε για άγγελους από την μια και διάβολους από την άλλη. Από πίσω υπάρχει πολύ χρήμα, δύναμη, εκβιασμοί και εκδίκηση. Είμαι σίγουρος πως δεν θα είναι λίγοι αυτοί που ήταν κατά της prop 8 αλλά θεωρούν ανήθικες τακτικές πίεσης σε επαγγελματικό επίπεδο όπως αυτή που συζητάμε εδώ.
    Μα υπάρχουν και αρκετοί gay που ήταν αντίθετοι με τις δράσεις που οδήγησαν στην παραίτηση του Έιχ και θα βρεις άρθρα τους.

    Προσωπικά την συγκεκριμένη περίπτωση δεν την θεωρώ ανήθικη αλλά αποδεκτή μορφή ακτιβισμού.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  9. #174
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Εγώ πάλι την θεωρώ παθογένεια που είναι απόλυτα λογικό να συμβεί στις κοινωνίες που ζούμε (και δεν είναι αγγέλων). Πάντως τα Αμερικανάκια τα έκρυψαν όλα πάλι κάτω από το χαλί και για κάποιο λόγο εμείς συνεχίζουμε.

  10. #175
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι την θεωρώ παθογένεια που είναι απόλυτα λογικό να συμβεί στις κοινωνίες που ζούμε (και δεν είναι αγγέλων). Πάντως τα Αμερικανάκια τα έκρυψαν όλα πάλι κάτω από το χαλί και για κάποιο λόγο εμείς συνεχίζουμε.
    Τα αμερικανάκια δεν το έκρυψαν κάτω από το χαλί και ακόμα σκάνε άρθρα γνώμης για το θέμα στα newsfeed μου.

  11. #176
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Οπότε η κοινωνία κάνει διάλογο, ήρθε κοντά και κοιτάζει το θέμα από όλες τις πλευρές...Οκ.

  12. #177
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι την θεωρώ παθογένεια που είναι απόλυτα λογικό να συμβεί στις κοινωνίες που ζούμε (και δεν είναι αγγέλων). Πάντως τα Αμερικανάκια τα έκρυψαν όλα πάλι κάτω από το χαλί και για κάποιο λόγο εμείς συνεχίζουμε.
    Μήπως είναι αντίστοιχη παθογένεια η χρήση του Firefox από αρκετούς χρήστες επειδή είναι ανοιχτός και μάλιστα υπό την άδεια GPL; Δεν γίνεται οι χρήστες να επιλέγουν browser με βάση αόριστες ελευθερίες, δεν γίνεται οι προγραμματιστές να επιλέγουν την πλατφόρμα για την οποία θα γράψουν κώδικα με ηθικά κριτήρια.
    Εμπρός όλοι στον Internet Explorer, που η εταιρεία που τον παράγει κοιτά μόνο το κέρδος όπως αρμόζει σε μια επιχείρηση. Εμπρός για μια υγιή κοινωνία!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #178
    Εγγραφή
    25-10-2004
    Περιοχή
    Minaroupolis Institute of Technology
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21622/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    US Robotics 9108
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    το ότι ζεις στις ΗΠΑ ελπίζω να μην το είπες για να δείξεις ανώτερος, γιατί η άποψη μου τραγικά αντίθετη.
    Θα ήθελα όμως να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψες, φασκεις και αντιφασκεις, δλδ στις ΗΠΑ έχουν ανθρώπινα δικαιώματα, και τα διαφυλάσσει το κράτος, αλλά ΜΟΝΟ όταν αυτά αναφέρονται σε μειονότητες, ο εν λόγο πρώην CEO δεν είχε το δικαίωμα να εκφράσει την αντίθεση του ... και όχι δεν είπε ότι δεν γουστάρει τους ομοφυλόφιλους, είπε ότι δεν δέχεται να παντρεύονται (και πάω ακόμα πιο μακρυά, να υιοθετούν και παιδιά), άλλο το ένα και άλλο το άλλο, εκτός αν μερικοί νομίζετε ότι αυτό πρέπει να γίνει και θα πρέπει τα παιδιά σας να τους έχουν και ως παράδειγμα.
    αν θαυμάζεις λοιπόν αυτήν την Αμερική, σε λυπάμαι, δεν έχεις καταλάβει τι θα πει ελευθερία, και δυνατότητα να εκφράζω την γνώμη μου.
    και τέλος, ΟΧΙ, δεν είμαι ρατσιστής και έχω και πολλούς γνωστούς που είναι gay αλλά μέχρι ένα οριο, το τι κάνουν δεν με νοιάζει όσο δεν προσπαθούν να επιβάλουν ως κανόνα το ότι όλοι πρέπει να είμαστε ομοφυλόφιλοι.... για να είμαστε αποδεκτοί.
    Αν αυτό κατάλαβες από το post μου τότε σε λυπάμαι εγώ... Το ότι ζω εδώ το έγραψα μόνο και μόνο για να δείξω ότι αυτά που περιγράφω τα βιώνω καθημερινά, και δεν βγάζω συμπεράσματα από τον καναπέ μου, στην άλλη άκρη του πλανήτη, σαν και εσένα. Αν ψάχνεις ευκαιρία για να το παίξεις αντι-αμερικανός είναι δικό σου πρόβλημα.

    Πολύ καλά κάνεις και διαφωνείς. Αλλά αν ελευθερία για σένα σημαίνει "Εγώ διαφωνώ με τους γάμους ομοφυλοφίλων και πρέπει να είναι παράνομοι, άρα όποιος ομοφυλόφιλος παντρεύεται παραβιάζει την ελευθερία μου να διαφωνώ", τότε κάπου τα έχεις μπερδέψει.

    Το πιο σωστό το είπε κάποιος πιο πάνω, ένας CEO είναι ο καθρέφτης της εταιρίας, και εκπροσωπεί όλα αυτά που η εταιρία εκφράζει, πρέπει λοιπόν να είναι προσεκτικός στις πράξεις του. Το ίδο ακριβώς θα γινόταν αν η πρόεδρος της PETA πήγαινε και δώριζε $1000 στο κρεωπολείο "Τα άγραφα", φρέσκα κρέατα παραγωγής μας.

  14. #179
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι την θεωρώ παθογένεια που είναι απόλυτα λογικό να συμβεί στις κοινωνίες που ζούμε (και δεν είναι αγγέλων). Πάντως τα Αμερικανάκια τα έκρυψαν όλα πάλι κάτω από το χαλί και για κάποιο λόγο εμείς συνεχίζουμε.
    Eίναι παθογένεια να μη θέλεις να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς ένα προϊόν όταν οι αρχές της οργάνωσης που το εκδίδει δε συνάδουν με τις αρχές του CEO της;
    Είναι παθογένεια να διαμαρτυρηθείς γι αυτό στην οργάνωση;
    Ενώ αντίθετα είναι ελευθερία του λόγου ο CEO να μην ακολουθεί βασικές αρχές της οργάνωσης που μανατζάρει (ο mrsaccess σου έδωσε ένα καλό quote- υπάρχουν πολλά άλλα);

    Τα Αμερικανάκια προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα στο όποιο πεπραγμένο. Εμείς από την άλλη γουστάρουμε να αμπελοφιλοσοφούμε. Δεν είναι κακό, όμως συνήθως οδηγεί σε ομηρικούς θεωρητικού επιπέδου καυγάδες και όχι σε πράξεις.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #180
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν σταμάτησαν απλά την χρήση του προϊόντος, έκαναν πόλεμο απέναντι στην εταιρία για να χτυπήσουν εκδικητικά σε επαγγελματικό επίπεδο κάποιον για τις κοινωνικές του απόψεις.
    Και αφού σας αρέσουν τα παραδείγματα δες το έτσι. Ο ιδιοκτήτης ενός μανάβικου ψήφισε υπέρ της prop 8. Κάποιοι δεν σταμάτησαν απλά να ψωνίζουν από εκεί, που ειναι δικαίωμα τους, αλλά έγραψαν συνθήματα στους τοίχους του, έστησαν καραούλι και έλεγαν σε κάθε πελάτη "μην ψωνίσεις απο τον ομοφοβικο" κλπ που δεν ειναι δικαίωμα τους. Ειναι παθογένεια.

Σελ. 12 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 15:29
  2. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-14, 17:03
  3. Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-13, 23:08
  4. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 20:39
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 08:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας