Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πάνω από μία δεκαετία συνδρομητής στην ΤΠ-ΤΕΕ (από τότε που κατέβασε ρολά η ALTEC), θα πρέπει τώρα να βρω άλλο πάροχο.

    Η σχετική ανακοίνωση στην σελίδα είναι σαφής ως προς τις προθέσεις, αλλά αρκετά ασαφής ως προς τον χρόνο:

    " ...... Ένα από τα υπάρχοντα πακέτα ADSL (Τα πακέτα αυτά είναι προς διακοπή μέσα τους επόμενους μήνες).
    Οι συνδρομητές ADSL της ΤΠ-ΤΕΕ αφού επιλέξουν το νέο πάροχο από τους 3 που έχει συνάψει συμφωνία το ΤΕΕ και ολοκληρώσουν την διαδικασία, ......"


    Οι 3 πάροχοι που ενδιαφέρθηκαν να στεγάσουν εμάς τα "ορφανά":

    CYTA

    HOL

    ON Telecoms

    Πως τα βαριέμαι αυτά τα σούρτα-φέρτα...

    Υπάρχει κανένας ομοιοπαθείς ομοιοπαθής*εδώ μέσα, ή είμαι ο μόνος;

    (*) ενεργοποίηση Γιωργο-διορθωτή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MAuVE : 09-04-14 στις 10:10.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  2. #2
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    «ὁ ὁμοιοπαθής» «τοῦ ὁμοιοπαθοῦς», Νίκο. Εἴτε «Ὑπάρχουν ὁμοιοπαθεῖς ἐδῶ μέσα ;» εἴτε «Ὑπάρχει κανένας ὁμοιοπαθής ἐδῶ μέσα ;». Ἐλπίζω νὰ μὴν διαβάζει τὸ ἱστολόγιο ἡ σύζυγος καὶ στενοχωρηθεῖ ...
    Πάντως, ὑπάρχουν ἐλεφρυντικά, δεδομένου ὅτι ἡ σχετικὴ σελίδα τοῦ ΤΕΕ, στὴν ὁποία παραπέμπεις, ἂν τὴν διαβάσει κανεὶς κυριολεκτικά, γράφει ὂτι τὰ «κανούργια πακέτα» εἶναι καὶ αὐτὰ «πρὸς διακοπὴ μέσα στοὺς ἑπομένους μῆνες» !

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι μου θυμίσατε τώρα.
    Ήταν φθινόπωρο του 1995 όταν το σχέδιο, που είχαν κάποιοι νεαροί τότε "κομπιουτεράδες" στο ΤΕΕ, άρχισε να υλοποιείται, με τη μορφή της Τράπεζας Πληροφοριών, και οι πρώτες δοκιμαστικές (δωρεάν) συνδέσεις παραχωρήθηκαν σε ορισμένα μέλη της Αντιπροσωπείας που είχαν γνώσεις και δυνατότητες να λειτουργήσουν αυτή τη νέα τεχνολογία.

    Πήρα ένα πακέτο τότε που περιλάμβανε ένα ογκώδες κλασέρ (το φυλάω ακόμη ...), με τις (πολλές) δισκέτες που ήταν απαραίτητες για την εγκατάσταση της εφαρμογής, και τις σχετικές οδηγίες (φυλάω και αυτό ..). Σε 1-2 χρόνια αναβαθμίστηκε η εφαρμογή και δόθηκε νέο κλασέρ με όλο το σχετικό υλικό. Εξακολουθώ να έχω ενεργή την ηλεκτρονική διεύθυνση που πήρα τότε και ήταν η βασική μου μέχρι πριν από 2-3 χρόνια.

    Η νέα υπηρεσία μεγάλωσε και προσέλκυσε αρκετούς συνδρομητές ακόμη και από τον μη τεχνικό κόσμο. Παράλληλα, όμως, γιγαντώθηκε και εσωτερικά, μετακόμισε σε άλλο κτίριο (Κωλέττη) και προσλήφθηκε αρκετό προσωπικό για την κάλυψη των αυξανόμενων αναγκών. Τα χρόνια, όμως, πέρασαν, ο ανταγωνισμός μείωσε τις τιμές των συνδρομών με παράλληλη βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών, με αποτέλεσμα αρκετές από τις πρώτες εταιρείες παροχής αυτών των υπηρεσιών να αναγκαστούν να κλείσουν. Παράλληλα, η κρίση επιδείνωσε την κατάσταση και το ΤΕΕ αδυνατώντας να συντηρήσει, με τα πενιχρά πλέον έσοδά του, αφενός τον τεράστιο μηχανισμό παροχής υπηρεσιών που έστησε, από τις περιόδους των "παχέων αγελάδων", αφετέρου τα υπέρογκα έξοδα σε διάφορες εκδηλώσεις και εκπροσωπήσεις, άρχισε να μειώνει δραματικά τα έξοδά του προκειμένου να καταφέρει να βρει λύσεις ώστε να πληρώνει τους μισθούς των (πολυάριθμων) υπαλλήλων που έχει.

    Στο πλαίσιο αυτών των περικοπών, εντάσσεται και η (σταδιακή) απαλλαγή από τη ζημιογόνα επιχείρηση της ΤΠ, η οποία έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις σύγχρονες απαιτήσεις και τον ανταγωνισμό.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι σημερινοί συνδρομητές της ΤΠ (όσοι έχουν απομείνει τουλάχιστον), πρέπει να αναζητήσουν παρόχους που έχουν την αποδεδειγμένη δυνατότητα να τους εξυπηρετήσουν τώρα και στο μέλλον. Οι 3 πάροχοι που "ενδιαφέρθηκαν" να "στεγάσουν" τους συνδρομητές της ΤΠ δεν νομίζω ότι περιλαμβάνονται σ' αυτούς που έχουν βασικά μερίδια της αγοράς. Πιστεύω, όμως, ότι το βασικό κριτήριο επιλογής νέου παρόχου πρέπει να είναι αφενός η ουσιαστική και ποιοτική εξυπηρέτηση του συνδρομητή σε τοπικό επίπεδο αφετέρου η οικονομική προσφορά των παρεχόμενων υπηρεσιών.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Κάποτε το ΤΕΕ έδινε δωρεάν πρόσβαση και στη
    Βάση Νομικών Δεδομένων
    http://lawdb.intrasoftnet.com/nomos/tee_frame.html

    Την δίνει ακόμα;

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι έχει σταματήσει πριν από 2-3 χρόνια νομίζω.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Πιστεύω, όμως, ότι το βασικό κριτήριο επιλογής νέου παρόχου πρέπει να είναι αφενός η ουσιαστική και ποιοτική εξυπηρέτηση του συνδρομητή σε τοπικό επίπεδο αφετέρου η οικονομική προσφορά των παρεχόμενων υπηρεσιών.
    Εμένα με ενδιαφέρει η στατική ΙΡ που δίνει/έδινε το ΤΕΕ χωρίς επιπλέον χρέωση, όταν οι άλλοι πάροχοι την χρεώνουν υπερβολικά.

    Η Cyta την δίνει στα πακέτα που διαφημίζει στο site της, αλλά στο φυλλάδιο της προσφοράς δεν την αναφέρει.

    Αυτά είναι που βαριέμαι, τηλέφωνα, ερωτήσεις, αλλαγές στο reverse DNS lookup, κ.λ.π.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  7. #7
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAuVE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με ενδιαφέρει η στατική ΙΡ που δίνει/έδινε το ΤΕΕ χωρίς επιπλέον χρέωση, όταν οι άλλοι πάροχοι την χρεώνουν υπερβολικά.

    Η Cyta την δίνει στα πακέτα που διαφημίζει στο site της, αλλά στο φυλλάδιο της προσφοράς δεν την αναφέρει.

    Αυτά είναι που βαριέμαι, τηλέφωνα, ερωτήσεις, αλλαγές στο reverse DNS lookup, κ.λ.π.
    Η Cyta, στο Επιχειρηματικο των 24/1 δινει την στατικη δωρεαν μεσα στο πακετο.Στο πακετο των 4/1 ειναι εξτρα.Δεν νομιζω να αλλαζει κατι για εσας του ΤΕΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ NexTin για την διευκρίνιση.

    Εδώ όμως είναι που τα έπαιξα!

    Πάω και ξαναδιαβάζω την σελίδα της Cyta και βλέπω:

    "Ταχύτητα έως 24 Μbps στην τιμή των 4Mbps μόνο 25€/μήνα για 1 χρόνο!"
    και από κάτω:
    "Αύξηση ταχύτητας συν 1 στατική IP"

    Στραβομάρα είχα την προηγούμενη φορά και δεν το είδα, ενώ είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, ή κάποιος από την Cyta διαβάζει το forum και το πρόσθεσε μεταγενέστερα;
    Ποιός να ξέρει;
    Σε κάθε περίπτωση, μάλλον προς τα εκεί θα κατευθυνθώ, εκτός και αν βγεί κανένας από τους άλλους δύο ISPs και γράψει: "συν 2 στατικές"
    (χαμογελαστή φατσούλα εδώ)
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

Παρόμοια Θέματα

  1. Πότε θα έρθει το FTTH στην Ελλάδα
    Από Atheridis στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-15, 20:20
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 19:57
  3. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 23:43
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-13, 00:00
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-13, 12:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας