Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Για τα βασικά:

    https://www.boxcryptor.com/en/download

    Δεδομένη η χρήση του σε τέτοιες υπηρεσίες.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-12-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν λήσεις όπως Seafile, OwnCloud κτλ.

    To Seafile το έχω στήσει και το τρέχω ήδη εδώ και 4 μήνες.

    selfie διαβαζα εγω... λολ..

    εγω δεν χρησιμοποιω cloud οχι τοσο γιατι φοβαμαι μη μου δει τα υπερπολυτιμα δεδομενα μου η NSA αλλα επειδη απλως δεν βολευει και δεν εχω καμια χρησιμοτητα για αυτο... ουτε χρειαζομαι τα αρχεια μου σε 30 διαφορετικες συσκευες ανα πασα στιγμη ουτε ψηνω να τα κανω backup στο ιντερνετ ενω αξιοπιστα μπορω να βαλω εναν σκληρο δισκο με USB και να τα περασω με 100πλασια ταχυτητα και αξιοπιστα... αλλοι εχουν αλλες προτεραιοτητες υποθετω...

  3. #33
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Dropbox ειναι απο της καλύτερες υπηρεσίες σιγά μην φύγω για αυτο. Δεν έχω να κρυψο κατι.
    Tότε να βάλουμε και μια κάμερα στο σπίτι σου. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αν δεν έχεις να κρύψεις κάτι...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  4. #34
    Εγγραφή
    30-11-2009
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    840
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219930/21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    11,2(dB) / 34,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από contime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tότε να βάλουμε και μια κάμερα στο σπίτι σου. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα αν δεν έχεις να κρύψεις κάτι...
    Είσαι υπερβολικός. Οταν θέλουν να παρακολουθήσουν κατι το κάνουν και δεν παίρνεις χαμπάρι. Για εμένα το dropbox ειναι εργαλείο. Τώρα αν εσένα σε προβληματίζει η ασφάλεια αλλάζεις υπηρεσία αλλα σαν το Dropbox δεν νομίζω να βρεις



    Case: coolermaster cosmos s,CPU: Core i7 920 D0 M/B: asus p6t deluxe v2, Ram:corsair dominator 1600mhz 3*4gb, VGA: msi gtx 260 twin frozr, Hds: western digital velociraptor 300gb, CPU Cooler: stock cooler, Monitor: lg 17'',PSU: seasonic m12d 850watt.

  5. #35
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τρεξτε όλοι να κλείσετε τους λογαριασμούς σας τώρα που μπήκε ο σατανάς. Μέχρι τώρα όλα ήταν ασφαλή απ τους κυβερνητικούς και ήρθε η μεγάλη απειλή-δούρειος ίππος της κυβέρνησης στο συμβούλιο του Dropbox.

    Οτι να ναι once more...
    Οτι να ναι φίλε γράφεις εσύ. Όταν δε σου αρέσει η πολιτική μιας εταιρίας σταματάς να είσαι πελάτης της. Δεν χρειάζεται να πάρεις έγκριση απο κανέναν άγνωστο σε κάποιο forum στο internet.

  6. #36
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οτι να ναι φίλε γράφεις εσύ. Όταν δε σου αρέσει η πολιτική μιας εταιρίας σταματάς να είσαι πελάτης της. Δεν χρειάζεται να πάρεις έγκριση απο κανέναν άγνωστο σε κάποιο forum στο internet.
    Ποιά είναι η νέα πολιτική που δε σας άρεσε λοιπόν που δεν ίσχυε έως τώρα και άλλαξε με την πρόσληψη αυτή?

    Από αόριστες κραυγές του τεχνολογικά απαίδευτου ελληνικού ίντερνετ τυπου "ουυυυ 666" έχω χορτάσει. Λες και στα άλλα cloud παρακολουθούν λιγότερο.

    Θα παρακολουθεί περισσότερο τώρα η NSA το Dropbox? Σου χω νέα πάντως:

    http://www.pcworld.com/article/20486...-at-files.html

    http://www.businessinsider.com/dropb...s-it-to-2011-4

    Κάντε λίγη έρευνα και μετά βγαινετε με πυρσούς και τσουγκράνες για τις μάγισσες.

    Η επιλογή του ποιού παροχέα συννεφο-χώρου θα χρησιμοποιήσεις είναι δική σου αλλά τα κριτήρια, όταν αυτά γράφονται δημόσια, θα παίρνουν και δημόσια απαντήσεις και όταν τα κριτήρια είναι οτι να ναι, δε καταλαβαίνω γιατί το πρόβλημα είναι ο σχολιασμός και όχι το ίδιο το κριτήριο.

    Τέλος, μπορώ και να το θέσω διαφορετικά γενικεύοντας το πάνω στη λογική της κρυπτογράφησης. Όταν μπορείς να κάνεις το παρακάτω και τα αρχεία σου να διαβάζονται και να είναι προσβάσιμα ακόμη και μετά, οι αντιδράσεις για το ζήτημα της πρόσληψης είναι απλά για γέλια:
    https://www.dropbox.com/forgot

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά τώρα μας πέταξαν in our faces πως αυτοί είμαστε και δεν κρυβόμαστε πλέον
    Μα ούτε πριν κρυβόντουσαν!

    Μια εταιρία με servers στην Αμερική δυνητικά πρεπει να θεωρειται monitored.
    Πόσο μάλλον η πιο δημοφιλής εταιρία παροχής χώρου.

    Το άλλο σχετικο ανέκδοτο είναι οι εμπορικές εφαρμογές με δυνατότητα κρυπτογράφησης που έχουν έδρα την ίδια χώρα (και τα αδερφακια της).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DSLaManiaC : 13-04-14 στις 04:25.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Πρώτον διαφωνώ ότι χρειαζόταν να μπει η κυρία για να παρακολούθησουν τι κάνεις.Aπλο packet inspection στο upload και μια χαρα βλεπει η NSA τι κάνεις με το Dbox και κάτε άλλη αντιστοιχη εταιρία.

    Τωρά ότι συμφωνώ οτι για επικοινωνιακούς λόγους είναι καταστροφική κίνηση είναι.Πέραν από το κλασσικό κυνήγι μαγισσών που το μισο internet απειλει να φύγει αλλά δεν το κάνει,ποιος μου λέει εμένα ότι δεν θα πιέσει να αυξηθούν οι τρύπες και δεν θα καθιερώσει απολυταρχική πολιτική μέσω της θέσης της.

    Τo dropbox είναι εργαλείο και καλώς η κακως δεν υπάρχει αντιστοιχό ούτε στις αποδόσεις ούτε στο θέμα licencing κτλ.Tωρα για τα ευαίσθητα αρχεία απλά βάλτε ενα truecrypt container με AES Truecrypt Serpent και σοβαρό κωδικό στο dbox και το θέμα έιναι λήξαν.Δεν έχει χρόνο από ΄τοτε που τσιμπήσαν ένα τύπο Αγγλία με κρυπτογραφημένο σκληρό με truecrypt και επειδή stoland yard και Αμερικάνικές αρχες δεν καταφέραν να τον ανοίξουν κάναν το θεικό να γινουν οι πρώτη χώρα που να ποινικοποιεί την κρυπτογράφηση.

  8. #38
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά βάλτε ενα truecrypt container με AES Truecrypt Serpent
    Αυτό. AES-256 και να συμπληρώσω πως αντί για κωδικό στον container, καλύτερα 3-4 κλειδιά-αρχεία.
    Τα υπόλοιπα είναι αντανακλαστικές αντιδράσεις με ουσία 0, λόγω της συγκεκριμένης κίνησης. Δεν έγινε / θα γίνει κάτι που δεν γίνεται ήδη.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίτα να δεις που ενίοτε η ιδεολογία κινητοποιεί!
    Πολύ ωραία κίνηση κατά τη γνώμη μου

  10. #40
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Τα Seafile, OwnCloud, BitCloud κτλ είναι λύσεις διανεμημένης αποθήκευσης ή cloud storage που μπορεί να υλοποιήσει κανείς σε ιδιόκτητο εξοπλισμό.
    Το πλεονέκτημα είναι ότι ο διαχειριστής έχει τον πλήρη έλεγχο.

    Το μειονέκτημα είναι ότι η υποδομή περιορίζετε στο τι έχει διαθέσιμο ο καθένας από HW και γενικό infrastructure (σύνδεση, ups κτλ).

    Προσωπικά επέλεξα το Seafile γιατί έχει client για όλες τις πλατφόρμες και προσφέρει την επιλογή client-side κρυπτογράφησης.
    Υστερεί στο ότι δεν έχει ακόμα υποστήριξη το client για proxy αλλά το παρακάμπτω προσωρινά με ssh tunneling.

    Συμφωνώ και εγώ με την κρυπτογράφηση σε ότι αποθηκεύει κανείς στο dropbox (ή το GDrive, OneDrive, Box, S3 κτλ.) αλλά όπως πάντα η αύξηση ασφάλειας μειώνει την ευκολία χρήσης και το αντίστροφο.

    Επίσης για να πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα το ποιος επιλέγει να αποχωρήσει από αυτή την υπηρεσία και πότε είναι προσωπικό θέμα ανοχών και απόψεων. Θεωρώ όμως ότι αυτή η είδηση λειτουργεί ενημερωτικά και προκαλεί μεγαλύτερη αίσθηση λόγο της ποιο απτής φύσης του σε αντίθεση με τη γενική αίσθηση ότι κάπου κάποιος σε μια τρύπα κοιτάει τις τσόντες τα ντοκιμαντέρ που ανέβασα στο dropbox.

    Όσο αφόρα τη σκέψη ότι «δεν έχω τίποτα να κρύψω δε με νοιάζει» πρέπει να ξέρουμε ότι το δικαίωμα στη προσωπική ζωή το διεκδικούμε όχι για το τώρα αλλά για τη στιγμή που θα το χρειαστούμε.
    http://www.idtg.org - heraldry, genealogy, history and other things

  11. #41
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Seafile, OwnCloud, BitCloud κτλ είναι λύσεις διανεμημένης αποθήκευσης ή cloud storage που μπορεί να υλοποιήσει κανείς σε ιδιόκτητο εξοπλισμό.
    Το πλεονέκτημα είναι ότι ο διαχειριστής έχει τον πλήρη έλεγχο.

    Το μειονέκτημα είναι ότι η υποδομή περιορίζετε στο τι έχει διαθέσιμο ο καθένας από HW και γενικό infrastructure (σύνδεση, ups κτλ).

    Προσωπικά επέλεξα το Seafile γιατί έχει client για όλες τις πλατφόρμες και προσφέρει την επιλογή client-side κρυπτογράφησης.
    Υστερεί στο ότι δεν έχει ακόμα υποστήριξη το client για proxy αλλά το παρακάμπτω προσωρινά με ssh tunneling.

    Συμφωνώ και εγώ με την κρυπτογράφηση σε ότι αποθηκεύει κανείς στο dropbox (ή το GDrive, OneDrive, Box, S3 κτλ.) αλλά όπως πάντα η αύξηση ασφάλειας μειώνει την ευκολία χρήσης και το αντίστροφο.

    Επίσης για να πω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα το ποιος επιλέγει να αποχωρήσει από αυτή την υπηρεσία και πότε είναι προσωπικό θέμα ανοχών και απόψεων. Θεωρώ όμως ότι αυτή η είδηση λειτουργεί ενημερωτικά και προκαλεί μεγαλύτερη αίσθηση λόγο της ποιο απτής φύσης του σε αντίθεση με τη γενική αίσθηση ότι κάπου κάποιος σε μια τρύπα κοιτάει τις τσόντες τα ντοκιμαντέρ που ανέβασα στο dropbox.

    Όσο αφόρα τη σκέψη ότι «δεν έχω τίποτα να κρύψω δε με νοιάζει» πρέπει να ξέρουμε ότι το δικαίωμα στη προσωπική ζωή το διεκδικούμε όχι για το τώρα αλλά για τη στιγμή που θα το χρειαστούμε.
    Αν θες παράθεσε τα βασικά για την υλοποίηση σε owncloud ή seafile.
    Χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις;

  12. #42
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bravelover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι υπερβολικός. Οταν θέλουν να παρακολουθήσουν κατι το κάνουν και δεν παίρνεις χαμπάρι. Για εμένα το dropbox ειναι εργαλείο. Τώρα αν εσένα σε προβληματίζει η ασφάλεια αλλάζεις υπηρεσία αλλα σαν το Dropbox δεν νομίζω να βρεις
    Καμία τέτοια εταιρεία/υπηρεσία δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν εργαλείο .....Η αξιοπιστία τους δεν είναι το uptime μονάχα.....

  13. #43
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες παράθεσε τα βασικά για την υλοποίηση σε owncloud ή seafile.
    Χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις;
    ενα ftp server - client και ενα no-ip (και εναν υπολογιστη να τα τρεχει ισως να μπορεις να αναθεσεις το no-ip στο μοντεμ και ο υπολογιστης να ειναι wake on lan )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #44
    Εγγραφή
    12-08-2005
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20215/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus RT-N16 (Tomato)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Larry71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες παράθεσε τα βασικά για την υλοποίηση σε owncloud ή seafile.
    Χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις;
    Για το ownCloud αρκεί ένα λειτουργικό (Windows, OSX, Linux) και μετά το αντίστοιχο πακέτο από το bitnami.
    Αυτός είναι ο ποιο εύκολος τρόπος.

    Το Seafile από την άλλη έχει μία τυπική αυτοματοποιημένη διαδικασία εγκατάστασης αλλά θέλει λίγη γνώση παραπάνω. Και αυτό υποστηρίζει Windows και Linux.

    Το HW τώρα είναι θέμα δικό σου.
    Από CPU/RAM βάλτο όπου θέλεις, ακόμα και σε ένα Raspberry Pi.

    Επίσης θέλεις είτε μία στατική IP ή κάποια υπηρεσία δυναμικού DNS για να έχεις πρόσβαση εκτός του τοπικού δικτύου σου.
    http://www.idtg.org - heraldry, genealogy, history and other things

  15. #45
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα ftp server - client και ενα no-ip (και εναν υπολογιστη να τα τρεχει ισως να μπορεις να αναθεσεις το no-ip στο μοντεμ και ο υπολογιστης να ειναι wake on lan )
    Τα δύο πρώτα τα έχω υλοποιήσει.Η διαφορά είναι ότι θα έχω την πρόσβαση μέσα από κάποιο καλαίσθητο site ας πούμε;

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-14, 06:53
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 18:09
  3. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-13, 15:14
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 02:24
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 14:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας