Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    23-08-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Hellenic Cable Network
    SNR / Attn
    11(dB) / 27.3(dB)
    Τώρα που οι συνθήκες ωριμάσαν όσο ποτέ άλλοτε, μπορούμε να εξετάσουμε στα σοβαρά το ενδεχόμενο να αντικαταστήσουμε μέρος του voice plan παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

    Κάνοντας αρκετές δοκιμές μπορώ να πω ότι έφτασα σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

    1ον οι πάροχοι κινητής δεν κινδυνεύουν. Ή τουλάχιστον αυτοί που θα κινηθούν έξυπνα και αντιμετωπίσουν την εξέλιξη της τεχνολογίας ως νέα ευκαιρία και όχι τεχνοφοβικά (προχωρώντας σε κινήσεις τύπου αποκλεισμού πρόσβασης). Εξάλλου η αγορά των τηλεπικοινωνιών έτσι κι αλλιώς έχει πιο σοβαρά θέματα να αντιμετωπίσει με την υποχρεωτική κατάργηση των τελών περιαγωγής. Παρακάτω θα εξετάσουμε τις προϋποθέσεις αλλά και τους περιορισμούς ενός τέτοιου εγχειρήματος με το μικρότερο δυνατό κόστος και παρεμβάσεις.

    Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Τι θα χρειαστούμε:
    - 1 οποιοδήποτε κινητό smartphone ή τουλάχιστον ένα feature-phone με δυνατότητα sip για voip
    - 1 εφαρμογή τύπου CSipSimple η όποια άλλη της αρέσκειας σας, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ήδη αυτή η δυνατότητα στο τηλέφωνο σας.
    - 1 Λογαριασμό από Voip πάροχο. Προτείνω κάποιον ελληνικό (υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι) που να έχει το datacenter εντός χώρας για μικρότερες καθυστερήσεις στην ομιλία (να θυμίσω ότι καθυστερήσεις υπάρχουν ακόμα και ομιλία από ΟΤΕ σε ΟΤΕ-πόσο μάλλον σε voip & GSM). Επίσης σε αυτούς είναι πολύ εύκολο να πιστοποιήσετε ότι σας έχει παρασχεθεί δευτερογενώς το δικαίωμα χρήσης οποιουδήποτε τηλεφωνικού αριθμού, για θα εμφανίζεται στις εξερχόμενες κλήσεις. Πολύ χρήσιμο είναι να επιλέξουμε τον αριθμό του κινητού μας. Οι διαδικασίες είναι εύκολες και ο λογαριασμός λειτουργεί με προπλήρωμη (πχ κατάθεση στην τράπεζα). Οι χρεώσεις είναι οι φτηνότερες της αγοράς ταυτόχρονα σε σταθερά, κινητά, διεθνή και μηδενικές προς το ίδιο δίκτυο. Θα σας κάνουν να αναθεωρήσετε την ανάγκη σας για τα προπληρωμένα πακέτα χρόνου που έχετε στους mainstream παρόχους.

    Και τώρα στα δύσκολα.
    - 1 αξιόπιστη ευζωνική σύνδεση ιντερνετ. Κατά σειρά επιλογής, ένα από τα παρακάτω:
    • τουλάχιστον 768 mbps (upload/download) στην περίπτωση σταθερού ιντερνέτ
    • Free Wifi* σύνδεση (φροντίστε να είστε όσο γίνεται πιο κοντά στην κεραία του ρουτερ)
    • 3G ή ακόμα καλύτερα HSDPA** και πάνω
    • 2G με άριστο σήμα μόνο στην περίπτωση που δε είναι δυνατή η επικοινωνία ούτε με συμβατική ομιλία GSM.

    Σε κάθε περίπτωση η σύνδεση θα πρέπει να είναι χωρίς προβλήματα και αποσυνδέσεις και το σήμα στα ασύρματα πάνω από την μέση. Επίσης οι συχνές εναλλαγές κεραιών (σε περίπτωση κινητής) είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δημιουργούσουν σοβαρά προβλήματα. Για να επιτευχθούν κλήσεις δεν πρέπει να κινούμαστε ή τουλάχιστον όχι για μεγάλες αποστάσεις.

    *Mη ξεχνάτε τα δωρεάν wifi-hotspot που εξαπλώνονται με ταχύς ρυθμούς βλέπε OTE My WiFi (by FON), χρήση 4sqwifi, και όλων των τύπων κοινοχρήστων δικτύων, κρατικών, δημοτικών, ιδιωτικών (πχ καφετέριες)

    ** Η κάλυψη mobile internet είναι αρκετά καλή στις πόλεις και τακτικά βγαίνουν προσφορές τύπου «Δωρεάν 1.5 GB Mobile Internet» για την περιόδo των γιορτών ή των διακοπών για να εκμεταλλεύεστε.

    Πλεονεκτήματα: Μακράν οι φτηνότερες χρεώσεις της αγοράς,
    Απεριόριστη ευελιξία χρήσης από σταθερό ή κινητό προς όλους τους προορισμούς.
    Χωρίς χρονική δέσμευση, χωρίς πάγια τέλη, αναλογική χρέωση.
    Μειώνει τα voice plan στον πάροχο που ήδη έχετε.
    Μπορεί να γίνει χρήση του bluetooth ή του handsfree.
    Δεν ενδιαφέρει σε ποιο δίκτυο ανήκει ο καλούμενος.
    Δεν μπορεί ο καλούμενος να γνωρίζει ότι γίνεται η χρήση voip. Η αναγνώριση δείχνει ότι έχουμε επιλέξει. Για τις εισερχόμενες μπορούμε να χρησιμοποιούμε το δίκτυο που ήδη έχουμε.
    Χρήση των δυνατοτήτων που ήδη μας προσφέρονται, χωρίς επιπλέον κόστος.

    Μειονεκτήματα:
    Ανάγκη αξιόπιστης ευριζωνικής σύνδεσης.
    Μεγάλη ευαισθησία σε εξωγενείς παράγοντες.
    Ανάγκη σωστού Quality of service (QoS)
    Σχεδόν αδύνατη επικοινωνία κατά τη διάρκεια μετακίνησης.
    Μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας (λόγω 3g-wifi)
    Δεν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως τους παρόχους κινητής. Ειδικά τα επαγγελματικά προγράμματα.
    Σχεδόν απαραίτητη η ύπαρξη έστω και μικρού data plan στον παροχή κινητής.
    Σχεδόν απίθανη (και εδώ) η χρήση κρυπτογράφησης.

    Εμπειρία χρήσης:
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η χρήση εν κινήσει. Η ύπαρξη πρόσβασης, ειδικά σε περιοχές εκτός πόλης είναι δύσκολη αλλά όχι απίθανη. Κατά τα άλλα η εμπειρία χρήσης δε διαφέρει σε κάτι αφού αυτόματα μπορούν να δρομολογούνται οι κλήσεις μέσω voip εφόσον υπάρχει ενεργό δίκτυο. Για τις εισερχόμενες κλήσεις δε συνίσταται η χρήση κυρίως λόγω της αυξημενης κατανάλωσης μπαταρίας.

    Codecs:
    Με τους codecs εσκεμμένα επέλεξα να μην ασχοληθώ αφού στην πλειονότητα των περιπτώσεων η χρήση των κοινών G.711a, G.711u κρίνεται ικανοποιητική.

    Παρόμοιες υπηρεσίες:
    Skype, viber και άπειρα ακόμα, το καθένα με τα χαρακτηριστικά του αλλά με μειονέκτημα ότι είσαι δέσμιος της υπηρεσίας κα συνήθως προϋποθέτει να είναι συνδρομητής και ο καλούμενος.

    Παρακαλώ γράψτε τα σχόλια σας, τις εμπειρίες σας και άλλες λύσεις που προσφέρονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antipages : 12-04-14 στις 19:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα! μπράβο πολύ καλό το θέμα σου. Εγώ λίγο πολύ ήδη χρησιμοποιώ VOIP μιας και έχω στημένο asterisk κονσολάτο επάνω σε linux nas server. Οποιος ενδιαφέρεται αρκεί να έχει ένα μηχάνημα τύπου QNAP όχι απαραίτητα της ίδιας εταιρίας, εμένα είναι futsitsu calvin Q600. Η σελίδα εδώ : http://wiki.qnap.com/wiki/Asterisk επίσης το έχω δοκιμάσει με trixbox, σε openwrt κτλ. Εκτός ότι έχω εσωτερικά νούμερα σε πολλές συσκευές και στο εξοχικό μπορώ όπου και να είμαι αν έχω internet με τους παραπάνω τρόπους να καλέσω από το σταθερό μου ή να δεχτώ κλήσεις. Δεν έχω βάλει (ακόμα...) κάποιον VOIP πάροχο αλλά το σκέφτομαι είναι η αλήθεια.
    Ενα πολύ καλό πρόγραμμα εκτός από το CSipSimple είναι αυτό http://www.linphone.org/ το έβαλα ήδη σε όλες τις συσκευές μου + pc και είναι απλά τέλειο.
    Επίσης σκεφτόμουνα επειδή έχω Forthnet μήπως να έβαζα το πακέτο κινητών που δίνει με 5ευρώ τον μήνα 720 λεπτα προς όλα τα κινητά και να βγάζω κλήσεις μέσω VOIP.
    Αυτήν την στιγμή έχω WIND πάγιο που λήγει τον Μάρτιο και θα καταργήσω τελικά, και W.U κάρτα. Πάντως σκεφτομουνα για εξερχομενες κλησεις το VOIP ενω οι εισερχομενες θα ειναι στο W.U νουμερο μου. Το μονο ειναι αν μιλαει κανεις στο σταθερο θα τρωω πορτα....(PSTN).

    Εναλλακτικά εαν έχουμε προβλήματα με το σήμα internet και δεν παίζει καλά το VOIP μπορούμε να βάλουμε κάτι σαν αυτό http://www.ebay.ie/itm/GoIP-Gateway-...item3a832b05f5 και το ρίχνουμε στο τηλεφωνικό κέντρο (asterisk) με μια καρτα sim που έχουμε παρόμοια και στο κινητό και έτσι κάνοντας κλήση στην sim στο μηχανάκι αυτό βγάζουμε γραμμή απο το σπίτι μας και καλούμε με τόνους DTMF. Δεν το έχω δοκιμάσει εγώ αυτό ακόμα. Αλλά αν βρίσκουμε internet οπου είμαστε και παιζει καλά το VOIP δεν το χρειαζόμαστε.

    Δυστυχώς η χρήση 3G/H/H+ συνεπάγεται με αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και αυτό μπορεί να μας δημιουργήσει προβλήματα, θα δούμε στην χρήση αν τελικά κάνω κάτι από τα παραπάνω, μας βλέπω με power bank μαζί μας πάντα....επίσης δεν υπάρχει παντου καλο σημα 3G/H/H+ και έτσι οι εναλλαγες μεταξύ σηματων πχ G/E κτλ ριχνουν τις κλήσεις ή κάνουν μεγάλες διακοπές. Στο κατω κατω μπορουμε με καρτοκινητο εννοειτε να εχουμε και ενα πακετακι με μερικα λεπτα προς ολους για ωρα αναγκης....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-04-14 στις 22:21.

Παρόμοια Θέματα

  1. 3g και ιντερνετ σε smartphone
    Από anaksagoras στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 15:18
  2. αποριες για win 8 σε smartphone.
    Από johnnyo. στο φόρουμ Άλλες πλατφόρμες και συσκευές
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 13:20
  3. Ελληνικη Γλωσσα σε smartphone
    Από eDgE44 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 18:14
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 20:50
  5. Voip σε σπίτι χωρίς τηλέφωνο
    Από Michael.89 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 09:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας