Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    15-05-2012
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Unhappy
    Είναι το πρώτο post αν και διαβάζω ανελλιπώς το forum και έχω λύσει πολλά θέματα από την κοινότητα ως σήμερα. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας αν γνωρίζετε σχετικά με το ποιες ενέργειες πρέπει να ακολουθήσω για να διευθετήσω ένα αρκετά ενοχλητικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω τα τελευταία τρία χρόνια.
    Στο Internet είμαι από το 1996 με γραμμή pstn και 56κ modem στην ίδια διεύθυνση. Με την ελευση τηs isdn πηγα σε isdn και κατόπιν dsl κλπ. Με την ADSL+ που μπήκε από τις πρώτες στη περιοχή και με απόσταση 800μ από το τηλεφωνικό κέντρο είχα ταχύτητες με εύρος από 17000 εως και 22000. Σύνδεση ΟΤΕ αλλά και άλλους πάροχους και πάντα τουλάχιστον δύο για επαγγελματικούς σκοπούς. Τα τελευταία χρόνια παρατήρησα πτώση της γραμμής σταδιακά από 17 σε 15 και έχοντας φθάσει στα 10-12 εδώ και 1,5 χρόνο άρχισα να κάνω πιο συχνά τηλεφωνήματα στις βλάβες των πάροχων για αυτό. Όλοι έλεγαν ότι μέχρι εδώ φθάνει η γραμμή είναι το ανώτερο οριο κλπ. Άσχετα εάν εγώ τους έλεγα το αντίθετο σύμφωνα με τα προαναφερόμενα, αυτοί συνέχισαν τα ίδια. Μην μπορώντας να βρω μια άκρη το άφησα στην τύχη του ως την προηγούμενη βδομάδα που με κάλεσαν από 13888 για αναβάθμιση της γραμμής σε VDSL30, πράγμα που με βρήκε σύμφωνο.
    Αυτό το γεγονός έγινε η αφορμή να καταλάβω γιατί όλα τα τελευταία χρόνια εως και σήμερα ενώ πλήρωνα για της premium υπηρεσίες (ΟΤΕ λόγω κόστους) μου παρήχαν τις χείριστες και εις γνώση τους.
    Με τα πολλά ενεργοποιείτε η VDSL 30 συνδέετε ο εξοπλισμός και παλι 12000, ουαουυ αυτό και αν είναι εγγύηση.
    Έρχεται τεχνικός μετράει ως το καφαο και βρίσκει 30000. Μετράει από το καφαο εως το δικο τους κουτί 12000. Αλλάζει ζεύγη - βάζει ζεύγη 12000. Τι γίνετε; - τον ρωτάω και μου λέει το ποίημα. Τα καλώδια από το καφαο εως εδώ ( 30m ) θέλουν άλλαγμα και βλάβη δεν μπορώ να το δώσω για δεν ανιχνεύετε και δεν υφίσταται εφόσον έχεις δίκτυο.
    Δηλαδη πληρωνα και θα πληρωνω υπηρεσιες εως 24mbs σε απόσταση 800μ από κέντρο και δεν μου παρείχαν την μέγιστη δυνατή υπηρεσία, γνωρίζοντας εμμέσως πλην σαφώς το πρόβλημα, αδιαφορώντας για αυτό μέχρι που το ιδιο το σύστημα τους, τους ξεμπρόστιασε.

    Αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να αποταθώ και τι ενέργειες μπορώ να κανω θα ήμουν ευγνώμων

    Ευχαριστώ και εύχομαι σε ολους Καλές γιορτές και καλή Ανάσταση σε όλα τα επίπεδα.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία- Αττική
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.097
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5124/680
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 40,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχει την πρόθεση ο ΟΤΕ να σου φτιάξει το χαλκό; Αν όχι (που μάλλον όχι!) τότε ζητας αλλαγή και πάλι σε adsl με όσο πιάνεις. Δεν έχεις κανένα λόγο να πληρώνεις vdsl έτσι! Αν αρνηθούνε να το κάνουν, κάνεις έγγραφο παράπονο και το στέλνεις στον ΟΤΕ και αν πάλι δεν βγάλεις άκρη θα απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ?

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση κινητού με bluetooth στο asterisk για κλήσεις μέσω αυτού
    Από giorgisp στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 18:39
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-13, 00:27
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-13, 19:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 18:06
  5. Πέρασα τα windows 8 εχασα την σύνδεση στο net
    Από kesogdem στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-13, 18:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας