Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας.

    Ενώ εδώ και αρκετά χρόνια κάνω αγορές απο ebay με πληρωμές μέσω PayPal, χωρίς να έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, έχω προβληματιστεί για auction που κέρδισα χθές..

    Το πόσο είναι περίπου 450€ και όπως καταλαβαίνετε, θέλω τουλάχιστον να είμαι εξασφαλισμένος οτι αν γίνει κάποια στραβή, θα τα πάρω πίσω.

    Γι αυτό θα ήθελα να έχω απάντηση απο άτομα που γνωρίζουν και έχουν εμπειρία και όχι απλά τυχαίες απόψεις..
    (Sorry αν ακούγεται κάπως.. )

    Αφού κέρδισα το auction, πήγα μέσω του "Pay Now" να πληρώσω των πωλητή, το οποίο δε με οδηγούσε αυτόματα στο Paypal, αλλά το eBay με ενημέρωνε να επικοινωνήσω με τον πωλητή.

    Ο πωλητής στο κείμενο της δημοπρασίας, ανέφερε οτι κάνει δεκτή την πληρωμή μέσω PayPal, χωρίς όμως να το έχει δηλωμένο στα Payment methods.

    Μου έστειλε ο ίδιος μέσω του PayPal, Request For Money με το ποσό, αναφέροντας ακριβώς τον τίτλο του ebay auction καθώς και το item ID.

    Επικοινωνώντας με μηνύματα μέσω eBay, με ενημέρωσε οτι λόγω "χακαρίσματος" στον eBay λογαριασμό του παλιότερα, κατάφεραν και του απέσπασαν χρήματα απο το PayPal που είχε συνδεδεμένο και έτσι πλέον δεν το έχει "συνδεδεμένο" με το eBay account του.

    Το θέμα είναι οτι δεν έχω συναντήσει κάτι παρόμοιο και λόγω οτι και το ποσό είναι μεγάλο, ανησυχώ ιδιαίτερα.

    Σίγουρα η όλη διαδικασία προβληματίζει, το ερώτημά μου είναι όμως αν κάνω την πληρωμή μέσω του PayPal και πάει κάτι στραβά (δεν παραλάβω το item ή πχ. μου στέλνει ένα τούβλο σε κουτί), με αποζημιώνει το PayPal? Και αν ναι, όλο το ποσό?

    Επίσης θα πρέπει να κάνω "Pay" μέσω του request που μου έχει στείλει ή να κάνω εγώ σε αυτόν "Send Money" εξ αρχής?

    Έχω στείλει και email στο PayPal με τις παραπάνω απορίες, χωρίς ακόμα να έχω λάβει απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eniac : 21-04-14 στις 23:45.
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    τι rating έχει ο πωλητής; μπορείς να υποδείξεις τη δημοπρασία (pm);

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2013
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν η πληρωμη γινει με λογαριασμο paypal που δεν ειναι συνδεδεμενος με το ebay (νομιζω οτι δεν γινεται) χανεις τις ασφαλιστικες δικλειδες του ebay λογικα καθως δεν φαινεται στο ebay η συναλλαγη. Το λεω χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος βαση αυτων που ξερω, θαρρω επισης οτι στις μεγαλες συναλλαγες η διαδικασια πληρωμης θα ειναι κατι παραπανω απο 2 κλικ.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν έχει μικρό rating και λίγες συναλλαγές σαν πωλητής δεν θα πλήρωνα χωρίς να με καλύπτει το ebay money back guarantee.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση (και στο pm).

    Μου απάντησε το PayPal οτι με καλύπτει με δικό του Buyer Protection και έτσι προχώρησα στην πληρωμή.

    Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω..
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 23:24
  2. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 17:38
  3. Βοηθεια με paypal και λογαριασμους
    Από iliastra στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 15:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας