Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    root στα idevices? εννοείς το jailbrake προφανώς, φαντάζομαι και αυτό έχει να κάνει με root anyway. Πιστεύω πως το χαμηλό ποσοστό οφείλεται στην μερίδα αγοράς που παίρνουν i-devices, για παράδειγμα τα αφεντικά μου, έτσι δεν ασχολούνται, όλοι οι πιτσιρικάδες που ξέρω και έχουν όλοι τα έχουν j/b, εκτός όσοι εχουν πάει στην τελευταία εκδοση του IOS, άλλοι παλι προτίμησαν να παραμείνουν σε παλιές εκδόσεις προκειμένου να έχουν j/b. Στο android το ποσοστό που έχουν δικαιώματα root θα είναι πολύ μεγαλύτερο. Πάντως δεν μπορούσα iphones χωρίς j/b ήταν σαν να έχω μια κουλή συσκευή να της λείπει το δεξί της χέρι δλδ όπως και στο android χωρίς δικαιώματα root. Ανάλογα πάντα με τι θέλει να κάνει ο καθένας και πόσο ασχολείτε.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    root στα idevices? εννοείς το jailbrake προφανώς,
    ναι το διόρθωσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάζομαι και αυτό έχει να κάνει με root anyway. Πιστεύω πως το χαμηλό ποσοστό οφείλεται στην μερίδα αγοράς που παίρνουν i-devices, για παράδειγμα τα αφεντικά μου, έτσι δεν ασχολούνται, όλοι οι πιτσιρικάδες που ξέρω και έχουν όλοι τα έχουν j/b, εκτός όσοι εχουν πάει στην τελευταία εκδοση του IOS, άλλοι παλι προτίμησαν να παραμείνουν σε παλιές εκδόσεις προκειμένου να έχουν j/b. Στο android το ποσοστό που έχουν δικαιώματα root θα είναι πολύ μεγαλύτερο. Πάντως δεν μπορούσα iphones χωρίς j/b ήταν σαν να έχω μια κουλή συσκευή να της λείπει το δεξί της χέρι δλδ όπως και στο android χωρίς δικαιώματα root. Ανάλογα πάντα με τι θέλει να κάνει ο καθένας και πόσο ασχολείτε.
    δεν στέκουν αυτά που λες... Φιλικά.
    Εκτός αν πιστεύεις οτι το 10% που έχουν κάνει jailbreak είναι οι "πιτσιρικάδες". Επίσης το τι κάνουν οι κύκλοι σου ή κυκλοι μου δεν σημαίνει πως κάνει όλος ο κόσμος. Γιαυτό ψάχνω να βρώ την έρευνα που ελέγε για ~6%.
    Προσωπικά, στο ipad δεν έχω κάνει ποτε jailbreak και ούτε θα κάνω γιατί δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος. Ποτέ επίσης σε iphone που είχα.
    Root από την άλλη έκανα πριν κάτι χρόνια σε κάτι windows mobile συσκευές και μια φορά σε ένα παλιό android smartphone για να περάσω custom rom. Από εκεί και έπειτα δεν ξανάκανα.
    Και πιστεψέ με κάνω αρκετά προχωρημένη χρήση με τις συσκευές μου.

    Tέλος ο μέσος χρήστης δεν θέλει να μπλέκει με αυτά τα κόλπα. Ώρες ήταν να πληρώνουμε 300 ή 700 ευρώ για συσκευές και να διαβάζουμε μετά 5σέλιδα tutorial ή 1200 posts σε φόρουμ για να δούμε πώς γίνεται το root, πως περνάμε custom rom, αν είναι καλή η rom και διάφορες άλλες τέτοιες απαρχαιωμένες καταστάσεις.

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από illuminati Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tέλος ο μέσος χρήστης δεν θέλει να μπλέκει με αυτά τα κόλπα. Ώρες ήταν να πληρώνουμε 300 ή 700 ευρώ για συσκευές και να διαβάζουμε μετά 5σέλιδα tutorial ή 1200 posts σε φόρουμ για να δούμε πώς γίνεται το root, πως περνάμε custom rom, αν είναι καλή η rom και διάφορες άλλες τέτοιες απαρχαιωμένες καταστάσεις.
    Είναι απλό όταν έχεις την δυνατότητα να πάρεις κάτι παραπάνω απο το hardware που έχεις θα την ψάξεις, το ότι δεν υπάρχουν rom για το iphone δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο, απλά το ότι δεν υπάρχει πρόσβαση στα απαραίτητα για να φτιάξει κάποιος δικιά του rom + το καρακλείδωμα

  4. #19
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απλό όταν έχεις την δυνατότητα να πάρεις κάτι παραπάνω απο το hardware που έχεις θα την ψάξεις
    προσωπικά προτιμώ να ψάξω πολύ πριν αγοράσω μια συσκευή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ότι δεν υπάρχουν rom για το iphone δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο, απλά το ότι δεν υπάρχει πρόσβαση στα απαραίτητα για να φτιάξει κάποιος δικιά του rom + το καρακλείδωμα
    δεν είπα οτί το iphone είναι καλύτερο επειδή δεν υπάρχουν ρομ. Αν και παίζει και αυτό το ρόλο του... Παρόλαυτα το αν ειναι κάποια συσκευή καλύτερη ή οχι φαίνεται από άλλους παράγοντες οπως πωλήσεις, ευχρηστία, ικανοποίηση χρηστών, εφαρμογές κλπ κλπ κλπ.
    Δόξα τω Θεώ υπάρχουν αρκετές καλές έρευνες γύρω από όλα αυτά.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    @illuminati φιλικά πάντα, δεν υπαρχει περιπτωση κάποιος που δεν κανει j/b τις συσκευές του να κανει προχωρημένη χρήση, εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου, Τωρα οπως το δει κανεις. Συμφωνω σε οτι ειπε παραπανω ο sdikr και με κάλυψε 100%. Περιττό να συμπληρώσω άλλα. Ο μεγάλος λόγος που αφησα τα iphones κατα 99% είναι τα καρακλειδωματα της Apple. Δεν επεκτείνομαι στο θέμα γιατί θα γίνει android vs ios και δεν το θέλουμε. Οποτε δεν θα συμφωνησω καθολου μαζι σου, το root που λες ειναι πανευκολο στις περισσοτερες συσκευες, πρεπει καποιος να ειναι παντελως ασχετος για να χρειαστει τα τοσα posts που λες. Ναι j/b κανουν και μεγαλύτεροι σε ηλικια αυτο με τους πιτσιρικαδες ήταν λιγο ακυρο, σε αυτο θα συμφωνήσω μονο. Οπότε καταληγουμε στο συμπερασμα να μην κανει κανείς j/b σε IOS συσκευες γιατι χανει την ασφαλεια η συσκευη του.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    Άλλα 'ντι άλλων!

  7. #22
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.618
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ραδιόφωνο βάζει το jailbreak; Να συνδέεσαι με bluetooth με υπολογιστή σε αφήνει; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο να το κάνει κανείς.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-10-2012
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    218405/22000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    24.6(dB) / 9.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ραδιόφωνο βάζει το jailbreak; Να συνδέεσαι με bluetooth με υπολογιστή σε αφήνει; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο να το κάνει κανείς.
    Ραδιοφωνο μπορει να μην εχει ( κατι το οποιο εμενα δεν μου χρησιμευει, αλλα και να ηθελα υπαρχει ανταπτορακι ) αλλα αναφορα παραδωσης και αποστολη με bluetooth το εχω (iPhone 4s 7.0.4 jailbroken)

  9. #24
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.618
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erichellas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ραδιοφωνο μπορει να μην εχει ( κατι το οποιο εμενα δεν μου χρησιμευει, αλλα και να ηθελα υπαρχει ανταπτορακι ) αλλα αναφορα παραδωσης και αποστολη με bluetooth το εχω (iPhone 4s 7.0.4 jailbroken)
    Τι αναφορά παράδοσης εννοείς;;;

  10. #25
    Εγγραφή
    28-10-2012
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    218405/22000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    24.6(dB) / 9.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι αναφορά παράδοσης εννοείς;;;
    Αναφορα παραδοσης sms , ειναι μια απο τις 3ς ευκολιες που δεν εχει ενα iPhone (καλα τις αλλες ειπαμε , ραδιοφωνο και bluetooth )

  11. #26
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.618
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    SMS; Υπάρχει ακόμα αυτό το φρούτο;

  12. #27
    Εγγραφή
    28-10-2012
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    218405/22000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    24.6(dB) / 9.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    SMS; Υπάρχει ακόμα αυτό το φρούτο;
    Χαχαχα ναι ναι υπαρχουν ακομα μερικες συσκευες που εχουν αυτη τη δυνατοτητα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-14, 09:15
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 19:05
  3. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 14:24
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-13, 20:23
  5. Καλώδιο 3m Lightning to USB (iPhone 5, iPad 4th Gen, iPad Mini)
    Από steli0s στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 15:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας