Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    Δεν ξέρω πώς και με βάλανε στην Ηλιούπολη. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε μοιρασμένοι εδώ. Για παράδειγμα οι γείτονες απέναντι είναι όντως στο ΑΚ Καλαμακίου.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς όταν περνούσαν τα καλώδια, πριν από πολλά χρόνια, να μην υπήρχε ακόμη το δεύτερο αστικό κέντρο ή τέλος πάντων το καθένα έχει ορισμένη περιοχή υποστήριξης και μάλλον εσύ είσαι στο όριο.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-05-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Πήρα και την HOL και μου είπαν ότι Wind και Cyta παίρνουν VDSL από ΑΚ, η HOL από το καφάο αποκλειστικά. Μάλιστα o άνθρωπος στην τηλεφωνική υποστήριξη έκανε έλεγχο σε μια διπλανή διεύθυνση που είναι με ADSL της HOL, η οποία γραμμή αναβαθμίζεται σε VDSL.

    Συνεπώς, σύμφωνα με την HOL υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL στο Πανί στον Άλιμο από καμπίνα. Ο ΟΤΕ λέει ότι τις καμπίνες δεν τις νοικιάζει σε άλλο πάροχο και ότι μόνο αυτή δίνει VDSL στην περιοχή αυτή.

    Περιέγραψα στον ΟΤΕ Καλαμακίου την περίπτωση της διπλανής διεύθυνσης που έχει ADSL με την HOL και ότι έχει τη δυνατότητα αναβάθμισης σε VDSL. Ρωτάω λοιπόν μήπως τις καμπίνες της περιοχής τις νοικιάζει ο ΟΤΕ στην HOL; Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι όσο ξέρει, μόνο ο ΟΤΕ δίνει VDSL στην περιοχή...

    Η επιλογή για ταχύτητα download/upload 50/5 που θέλω εγώ είναι ανάμεσα σε ΟΤΕ και HOL, είδομεν (30/2,5 προσφέρει μόνο ο ΟΤΕ)... Evoman, με τη Wind εγκαθιστάς ADSL ή VDSL τελικά;

  4. #19
    Εγγραφή
    08-06-2009
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    457
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ολοι οι παροχοι εχουν την δυνατοτητα, εφοσον θελουν, να παρεχουν VDSL απο τις καμπινες του ΟΤΕ (ρυθμιστικη υποχρεωση ΟΤΕ). Βεβαια δεν το προτιμουν γιατι μειωνεται το περιθωριο κερδους τους και ετσι οι περισσοτεροι το αποφευγουν. Γιαυτο πιεστε τους οτι αν δεν δεχθουν θα πατε στον ΟΤΕ και δειτε τι θα γινει.

  5. #20
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το θέμα είναι ότι εγώ είχα φάει άκυρο και από τον ΟΤΕ και από HOL. Η Wind μόνο μου είπε τηλεφωνικά ότι μπορεί να δώσει VDSL και περιεργως το έκανε. Σήμερα σύνδεσα το router πρώτη φορά και το speedtest μου έγραψε 46+, οπότε όλα καλά Ελπίζω να παραμείνει έτσι κ να μην έχω αποσυνδέσεις κλπ. Πάντως ο τεχνικός είχε πει ότι η γραμμή δεν έχει θόρυβο και θα τρέχει οκ.β

  6. #21
    Εγγραφή
    08-05-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χαίρομαι που έπιασες τέτοια ταχύτητα, αυτό σημαίνει ότι η Wind έχει πάρει VDSL από το καφάο το οποίο της νοικιάζει ο ΟΤΕ (τώρα γιατί δίνει η Wind VDSL στο σημείο που μένεις εσύ και όχι στο σημείο που μένω εγώ, άβυσσος, ίσως να συνδέεσαι με καμπίνα που υπάγεται στον ΟΤΕ Ηλιούπολης και να έχει αποκτήσει η Wind πρόσβαση σε αυτήν). Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι πως έφαγες άκυρο από τον ΟΤΕ από τη στιγμή που αυτός δίνει τη καμπίνα άρα και το VDSL. Μου φαίνεται απίθανο να δίνει εναλλακτικός πάροχος όπως η Wind το VDSL αλλά να μη τη δίνει ο ίδιος ο ΟΤΕ (στο ίδιο του το καφάο!) Επίσης η HOL λέει ότι μόνο αυτή παίρνει από καφάο, να όμως που εσύ μου λες πώς έπιασες 46+, που σημαίνει ότι και η Wind παίρνει από καφάο. Τι να πω...

    Μπορείς να δώσεις στοιχεία και για την ταχύτητα upload σου;

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peteka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης η HOL λέει ότι μόνο αυτή παίρνει από καφάο, να όμως που εσύ μου λες πώς έπιασες 46+, που σημαίνει ότι και η Wind παίρνει από καφάο. Τι να πω...
    Κανείς δεν λέει ότι η HOL είναι η μόνη που δίνει από καμπίνα.
    Αυτό που λέμε είναι ότι η HOL είναι η μόνη που δίνει αποκλειστικά από καμπίνα και δεν παρέχει την υπηρεσία από το αστικό κέντρο.
    ΟΤΕ και Wind δίνουν από αστικό κέντρο και καμπίνα.
    Cyta και Forthnet μόνο από αστικό κέντρο.

  8. #23
    Εγγραφή
    08-05-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    H υποστήριξη πελατών της HOL μου το είπε, ότι δηλαδή οι άλλοι πάροχοι δεν παίρνουν από καμπίνα, προφανώς και δεν ισχύει για να πιάσει ο φίλος 46+ με τη Wind. Ο ΟΤΕ πάλι μου έλεγε πως δεν νοικιάζει σε άλλο πάροχο στο Πανί, άλλη μούφα. Πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το φόρουμ για να βρούμε μια άκρη.

  9. #24
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν είμαι σπίτι τώρα για να σου πω με ακρίβεια. Πάντως, στο speedtest είχα βγάλει 46/4.5 .
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με παρόχους και ΟΤΕ ως προς το ποιος δίνει τι και γιατί δίνουν άλλες υπηρεσίες στην ίδια περιοχή αλλά όλα καλά αφού βρέθηκε άκρη δεν παραπονιέμαι. Επίσης δεν έχω ιδέα αν παίρνω απο καφάο ή ΑΚ. Υποθέτω ότι παίρνω απο καφάο.

  10. #25
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περιοχή
    αλιμος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24548/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    SNR / Attn
    30(dB) / 5,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα. Ολοι εσεις που εχετε wind vdsl ειστε ευχαριστημενη σε σχεση ταχυτητων,τιμης και παροχων? αξιζη η μεταβαση απο οτε 2mbps σε 50αρα wind vdsl στα 30ε το μηνα? ρωταω απο θεμα αποξης τεχνικων προβληματων και υλοποιησης vdsl μεσα απο τα καινουργια καφαο και οχι απο ΑΚ

  11. #26
    Εγγραφή
    14-06-2010
    Περιοχή
    ALIMOS KALAMAKI
    Μηνύματα
    663
    Downloads
    49
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49998 kbps
    ISP
    WIND Double Play M & VDSL
    Router
    zte zxdsl 931 wii
    SNR / Attn
    30.3(dB) / 2.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω 50άρα στη wind από kv και κατεβάζω στο μάξιμουμ ΑΛΛΑ όσες φορές χρειάστηκα την Τ/Υ απλά αντιμετώπισα την απόλυτη αδιαφορία ο ΟΤΕ ήταν αυτός που ασχολήθηκε τελικά και λύθηκαν όλα τα προβλήματα,αφού πρώτα βρήκα το τηλ των τεχνικών της περιοχής μας και επικοινώνησα μαζί τους,με την διαφορά ότι αυτοί μέσα σε 10 λεπτά ήταν απόλυτα αποτελεσματικοί.
    Εγώ στη θέση σου θα το ξανασκευτόμουν εγώ ας πούμε έμεινα χωρίς internet και τηλέφωνο 1 μήνα και μετά από 2 εβδομάδες άλλες 10 μέρες χωρίς.

    Μόλις τελειώσει το συμβόλαιο μου βουρ για ΟΤΕ γιατί αυτό που με νοιάζει είναι να κάνω την δουλειά και όχι να παρακαλώ τον κάθε άσχετο στη wind να φτιάξει κάτι που απ ότι κατάλαβα απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.

    Τώρα θα μου πείτε και θα υποκύψεις στο νταβατζιλίκι του ΟΤΕ;
    Ναι γιατί πληρώνω και θέλω την Τ/Υ να είναι εκεί όταν την χρειαστώ.
    Σας τα λέει ένας άνθρωπος που έχει δηλώσει επανειλημμένα ότι δεν θα πήγαινε ποτέ στον ΟΤΕ.
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΠΤΩΣΗ...ΑΛΛΑ Η ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο της Wind (και κάθε παρόχου), αλλά αν παίρνεις VDSL από καμπίνα, τότε μόνο ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για την σύνδεση.
    Κανονικά εσύ μιλάς με τον πάροχο και αυτός αφού κάνει έλεγχο στο δικό του κομμάτι και διαπιστώσει εξωτερικό πρόβλημα, απευθύνεται στον ΟΤΕ.
    Πάλι καλά που έχεις να κάνεις με ανεκτικό τεχνικό στον ΟΤΕ της περιοχής σου, καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να το αρνηθεί (όπως συνήθως γίνεται) και να σε κατευθύνει στον πάροχό σου για την δέουσα διαδικασία.

  13. #28
    Εγγραφή
    14-06-2010
    Περιοχή
    ALIMOS KALAMAKI
    Μηνύματα
    663
    Downloads
    49
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49998 kbps
    ISP
    WIND Double Play M & VDSL
    Router
    zte zxdsl 931 wii
    SNR / Attn
    30.3(dB) / 2.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι ότι η διαδικασία που αναφέρεις και που είναι η φυσιολογική εξέλιξη δεν προχωρούσε από μεριά της wind για ένα ολόκληρο μήνα,τη έπρεπε να κάνω δηλαδή να περιμένω ακόμα;Άσε που και την δεύτερη φορά έγινε ακριβώς το ίδιο.jkoukos καλά τα λες και έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά εγώ με την wind διαπίστωσα το αντίθετο.
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΠΤΩΣΗ...ΑΛΛΑ Η ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ

  14. #29
    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περιοχή
    αλιμος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24548/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    SNR / Attn
    30(dB) / 5,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βεβαια και εγω αυτο σκευτομουνα. δηλαδη τα προβληματα που θα προκυπτουνε με της βλαβες.τελικα κατεληξα στο 30αρι του οτε μαζι με απεριοριστα σταθερα. ειναι βεβαια λιγο ακριβοτερο και με λιγοτερες υπηρεσειες αλλα σε 3 με 4 μερες και το μοντεμ στα χερια και ειμαι και συνδεδεμενος.ενω με την wind κλαφτα χαραλαμπες. και οπως λεη και η παροιμια του λαου. Το φθηνο το κρεας το τρωνε τα σκυλια

  15. #30
    Εγγραφή
    08-05-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παιδιά παρατήρησα ότι υπάρχει καμπίνα στα 50 μέτρα από κει που θα μετακομίσω στο Πανί, αλλά υποθέτω ότι είναι από τις παλιές πράσινες καμπίνες, αυτές έχουν υποδομή για vdsl; (οι καινούργιες καμπίνες που έχει τοποθετήσει ο ΟΤΕ όπου τις έχω δει είναι γκρίζο χρώμα). Ή δεν αναβαθμίζονται οι παλιές πράσινες καμπίνες και μόνο τις καινούργιες γκρί καμπίνες συνδέουν με οπτική ίνα με το ΑΚ;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 02:33
  2. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ
    Από nikoslia στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 16:07
  3. Επιλογή παρόχου στην Βαρκιζα
    Από panthers1983 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 20:33
  4. Επιλογή παρόχου adsl στον Ρέντη
    Από kostas_pap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 15:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας