Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θέλω γνώμες και βοήθεια από όποιον έχει εμπειρία από την περιοχή.

    Μετακομίζω στο Πανί και έχω ακούσει και διαβάσει διάφορα παλιά σχόλια για τις χαμηλές ταχύτητες της περιοχής.
    Μίλησα με HOL, Forthnet, Wind και μόνο η τελευταία μου είπε ότι έχει VDSL γραμμές στην περιοχή. Ξέρει κανείς αν ισχύει ή μου έλεγε παπάτζες η πωλήτρια?
    Είναι πολύ σημαντικό για μένα να βάλω μια αξιοπρεπή γραμμή (χωρίς να π ρ έ π ε ι απαραίτητα να βάλω VDSL) γιατί χρησιμοποιώ την σύνδεση για επαγγελματικούς λόγους και δεν με παίρνει να έχω μια γραμμή που αποσυνδέεται συχνά κλπ.

    Μοιραστείτε εμπειρίες!

    Ευχαριστώ πολύ
    Άρης

  2. #2
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Η περιοχή είναι προβληματική, σε ότι έχει σχέση με adsl. Εγώ που είμαι 2-3 τετράγωνα κάτω από εσένα (προς Αργυρούπολη), πριν μεταβώ σε vdsl, "έπαιρνα" internet από το Α/Κ, το οποίο είναι Ηλιούπολη. Σπανίως συγχρόνιζα κοντά στα 6, ενώ οι αποσυνδέσεις ήταν καθημερινό φαινόμενο (βέβαια οφείλεται στην απόσταση, δεν είμαι παράλογος να απαιτώ full speeds και super stability), με περίπου 3χλμ απόσταση.
    Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω για εναλλακτικούς (αν και είχα HOL, αλλά εδώ και αρκετά χρόνια είμαι στον ΟΤΕ), αλλά, εκτός και αν κάποιος της ευρύτερης γειτονιάς έχει να προτείνει κάτι καλύτερο, θα σου έλεγα να σκεφτείς προς vdsl.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Αν εχεις νεες καμπινες στην γειτονια σου, μην το σκεφτεσαι, μονο vdsl.

    Eδω κοντα ειμαι και εγω (~καρφουρ/πρακτικερ), και ολες οι adsl εχουν πολυ θορυβο και δεν πανε καλα.
    Οσο προς το Πανι βλεπω φιλους, τοσο χειροτερα γινονται τα πραγματα.

    Δεν εχω δει τρομερα προβληματα με αποσυνδεσεις κλπ αλλα πολυ χαμηλες ταχυτητες κυριως, που θεωρω απαραδεκτες εν ετη 2014.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ερώτημα είναι πώς μαθαίνω αν έχω νέες καμπίνες στην γειτονιά;
    Φαντάζομαι ότι όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν δίκτυο ΟΤΕ έτσι; Αν ο ΟΤΕ δεν προσφέρει VDSL, δεν προσφέρει κανείς;

  5. #5
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Kανεις μια βολτα στη γειτονια
    Mπαμ κανουν!!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όσοι πάροχοι δίνουν VDSL από αστικό κέντρο (ΟΤΕ, Cyta, Forthnet και Wind), χρησιμοποιούν δικό τους εξοπλισμό.
    Το θέμα είναι η απόσταση από το αστικό κέντρο. Κάτω από 800 μέτρα είναι το σύνηθες.

    Όσοι πάροχοι δίνουν VDSL από καμπίνα (ΟΤΕ, HOL και Wind), χρησιμοποιούν τον εξοπλισμό του ΟΤΕ νοικιάζοντας την υπηρεσία.
    Εδώ έχεις τον μέγιστο συγχρονισμό, λόγω μικρής απόστασης.

    Ένας γρήγορος τρόπος να μάθεις αν έχεις καμπίνα στην περιοχή σου, είναι να κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας στη HOL καθώς είναι η μόνη που δίνει VDSL αποκλειστικά από καμπίνα.
    Διαφορετικά σε όλους τους άλλους παρόχους, μέσω του ίδιου ελέγχου, θα μάθεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα από το αστικό κέντρο.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evoman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ΟΤΕ δεν προσφέρει VDSL, δεν προσφέρει κανείς;
    Ακριβώς. Επίσης να ξέρεις πως vdsl από την καμπίνα δίνουν ΟΤΕ, HOL, WIND. Οι άλλοι δίνουν μόνο από το κέντρο.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    OK, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
    Για να συνοψίσω, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL σύμφωνα με το τεστ της HOL. Το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά με ΟΤΕ.
    Άρα όταν η Wind λέει ότι υπάρχει, είτε με δουλεύει, είτε δεν ξέρουν τι τους γίνεται... Δεν εκπλήσσομαι.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο έλεγχος επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει VDSL από καμπίνα.
    Από αστικό κέντρο όμως υπάρχει, αλλά το αν αξίζει να βάλεις είναι θέμα απόστασης.

    Κανονικά οι πάροχοι πάνω από 800 μέτρα είναι αρνητικοί, αλλά αρκετές φορές είναι υπεραισιόδοξοι (ίσως εκ του πονηρού) και το δίνουν, αλλά μετά παρουσιάζεται η αλήθεια.
    Οπότε σε ρίχνουν σε ADSL με χαμηλότερο πάγιο, αλλά σε κρατούν τελικά ως πελάτη (που ίσως αν το ήξερες εκ των προτέρων να μην πήγαινες).

  10. #10
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αχα, οκ ενδιαφέρον. Στην περίπτωση που δώσουν VDSL από ΑΚ και η απόσταση είναι μεγάλη, σημαίνει ότι πέφτεις σε ταχύτητες επιπέδου ADSL 24mB ή σε τραγικά επίπεδα περιοχής τύπου 5-6mB?

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μέχρι τα 800 μέτρα είσαι μια χαρά.
    Από τα 800 έως τα 1300 υπάρχει μείωση αλλά η ταχύτητα είναι ικανοποιητική.
    Από εκεί και πάνω είναι παρόμοια με του ADSL και δεν έχει νόημα εκτός ίσως του upload.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γεια σας παίδες και από μένα!

    Άρη και γω μετακομίζω στο Πανί σε μερικούς μήνες, επικοινώνησα με το πλησιέστερο ΑΚ το οποίο είναι ο ΟΤΕ Καλαμακίου (Θουκυδίδου 50) και μου επιβεβαίωσαν ότι τις καμπίνες VDSL προς το παρόν ΔΕΝ τις νοικιάζουν σε κανέναν άλλο πάροχο. Πήρα και τη Wind και το επιβεβαίωσαν ότι δεν παίρνουν VDSL από την καμπίνα-καφάο (παίρνουν από το ΑΚ). Είναι τέτοια όμως η απόσταση από το ΑΚ (η απόσταση σε ευθεία είναι περίπου 1,5 χμ., εγώ σου λέω 2 χιλιόμετρα χοντρικά στην καλύτερη περίπτωση) που και οι ίδιοι οι εναλλακτικοί πάροχοι κανονικά θα πρέπει να στο αποκλείσουν το VDSL σαν λύση. Η μοναδική και σωτήρια λύση που υπάρχει αυτή τη στιγμή για γρήγορο Internet στο Πανί είναι με τον ΟΤΕ (λέω σωτήρια, γιατι διαβάζοντας σχόλια σε φόρουμ έχω καταλάβει ότι αυτή η περιοχή για χρόνια σερνόταν όσον αφορά το Internet).

    Καλή σας μέρα!
    Παναγιώτης

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2002
    Μηνύματα
    959
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM Fritz!Box 7590
    Κι εγώ μένω στο Πανί (κοντά στο πάρκο) κι έκανα τον έλεγχο της HOL, αλλά λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl εως 50 Mbps. Το ίδιο λέει και η wind και ο ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή έχω adsl από forthnet. Δεν έχω αποσυνδέσεις αλλά η ταχύτητα είναι χάλια (4,2 Mbps) γιατί συνδέομαι στο ΑΚ Ηλιούπολης (γύρω στα 4km απόσταση νομίζω).

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γεια σου Δημήτρη,
    Η Wind μου είπε τηλεφωνικά ότι δίνει VDSL. Τους ρώτησα: VDSL παρέχετε από την καμπίνα VDSL ή από το ΑΚ; Μου απάντησε από το AK, και όταν του είπα ποια είναι η απόσταση από το ΑΚ, μου απάντησε ότι δεν αξίζει το VDSL και σε αυτή την περίπτωση δεν το προτείνουν (κάτι βέβαια που έπρεπε να μου το πούνε εξαρχής). Δεν αρκεί απλά να δίνουν VDSL, πρέπει να είναι ξεκάθαρο αν το παίρνουν από την καμπίνα ή το ΑΚ. Θα πάρω και την HOL να τους κάνω την ίδια ερώτηση και θα παραθέσω feedback. O OTE επιμένει ότι τις καμπίνες δεν τις νοικιάζει (προς το παρόν τουλάχιστον).
    Πως και δεν έχεις συνδεθεί με τον ΟΤΕ Καλαμακίου; Δεν είναι πιο κοντά σε σένα;

  15. #15
    Εγγραφή
    27-04-2014
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να δώσω κ εγώ το τελευταίο update. Είχα σκεφτεί να προχωρήσω δοκιμαστικά με wind αφού δεν έχω μπει ακόμα στο σπίτι και είχα την πολυτέλεια του χρόνου.
    Αν και λείπω στο εξωτερικό, σήμερα ήρθε ο τεχνικός για την εγκατάσταση και τέσταρε την γραμμή. Συγχρόνιζε κανονικά με καλά επίπεδα θορύβου (είπε). Μένει να δούμε αν ισχύει στην πράξη-θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 02:33
  2. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΡΟΧΟΥ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ
    Από nikoslia στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 16:07
  3. Επιλογή παρόχου στην Βαρκιζα
    Από panthers1983 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 20:33
  4. Επιλογή παρόχου adsl στον Ρέντη
    Από kostas_pap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 15:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας