Σελ. 21 από 252 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 3777
  1. #301
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ τελικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε το μερικό reset στα defaults που έκανε (το classic theme restorer) στα κουμπιά στο βασικό toolbar, για το οποίο προειδοποιεί όμως ρητά ο developer του (του ctr) για την 1.20. Απλά ξανάβαλα το reload και το stop, και μαζί με τα back/for τα έσυρα ξανά αριστερά.



    ΥΓ: Περί ενός άλλου addon: επιτέλους και το flashgot (ύστερα από μήνες) που μετά από την 1.5.5.6 είχε χοντρό πρόβλημα με το youtube και ήταν πρακτικά άχρηστο.
    Επίσης στον 30 φτιάξανε και το γεγονός ότι δεν έκλεινε, τις περισσότερες φορές.

  2. #302
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.590
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πώς μπορώ να έχω spell check σε όλα τα text boxes και σε συγκεκριμένη γλώσσα.
    Για dictionary χρησιμοποιώ το Greek-English 0.8.6.
    Με βολεύει γιατί έχει ταυτόχρονα και τις δύο γλώσσες.
    Όταν είχα χωριστά Greek και English θυμόταν τα πεδία που είχα επισκεφθεί και ενεργοποιούσε το ανάλογο dictionary.
    Τώρα κάθε φορά που επισκέπτομαι κάποιο νέο field είτε κάποιο που πέρασα ξανά, δεν μου έχει κανένα λεξικό ενεργοποιημένο.
    Οι ρυθμίσεις στο about:config που έχω είναι:
    Κώδικας:
    spellchecker.dictionary > el_GR-en_US
    layout.spellcheckDefault > 1
    To layout.spellcheckDefault δεν λειτουργεί πλέον με 2 (απ ότι διάβασα).

    - - - Updated - - -

    Κανένας;;;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #303
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Αυτό έχεις;

    Τα ίδια έχω στις ρυθμίσεις και δουλεύει κανονικά. Σπάνια μπαίνω σε πλαίσιο κειμένου και δεν έχει ενεργοποιήσει τον έλεγχο.

  4. #304
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Post
    Σκόρπιες σκέψεις:
    Επισκεπτόμενος το MozillaZine, έπεσα πάνω σε συζήτηση που αφορούσε τις ESR εκδόσεις και το χρονικό διάστημα που αυτές θα παραμείνουν Australis-free.
    Αφού δόθηκε μία εκτίμηση [το αργότερο σε 6 μήνες θα «εναρμονιστούν» και οι Extended Support Releases], ειπώθηκε -με έμφαση- πως η αναζήτηση εναλλακτικών εκδόσεων είναι μάταιη.
    Κάπου εκεί προτάθηκε ο PaleMoon και η κατάσταση άρχισε να εκτραχύνεται αφού απ' ότι φαίνεται οι θιασώτες του νέου UI πάσχουν από Apple-ισμό [“our way, or the highway”] και οι αποκλίνουσες συμπεριφορές δεν είναι ανεκτές.
    Τα υποτιμητικά σχόλια που ανταλλάχθηκαν οδήγησαν τελικά και στο κλείδωμα του νήματος.
    Αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο πάντως, δεν ήταν η εξέλιξη οπισθοδρόμηση του Firefox FireChrome/ChromeFox αλλά οι ακόμα πιο δυσοίωνες προβλέψεις για το μέλλον.
    Ειπώθηκε πως, κάποια στιγμή, η desktop έκδοση είτε θα πάψει να υφίσταται εντελώς, είτε θα συγχωνευτεί με την mobile προς όφελος της τελευταίας φυσικά.
    Ε, ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ CLOSED SOURCE ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
    Είναι, χωρίς αμφιβολία, στον «σωστό δρόμο».

    Πως είπατε; Παραμετροποιήσεις;
    Τι τις θες τις παραμετροποιήσεις αδαή χρήστη; [Κατά το «Τι την θες την άδεια;» του εργοδότη προς τον εργαζόμενο]
    Μα τι περίεργοι είναι τούτοι; Αφού η μπάρα είναι μια χαρά εκεί που την τοποθετήσαμε εμείς, γιατί θες να την μετακινήσεις;
    Δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν προσεχώς κάνουν υποχρεωτική την σύνδεση με e-mail account ακολουθώντας το παράδειγμα του Android OS.
    Πως είπατε; Άτοπος ο συσχετισμός μεταξύ browser και OS; Συνιστώ να το ξανασκεφτείτε...

    Αυτό που χρειάζεται η κοινότητα δεν είναι forks, αλλά νέος browser ΠΙΣΤΟΣ στο ΠΝΕΥΜΑ του ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΥ Firefox.
    Μακάρι να αποχωρούσε ένας σεβαστός αριθμός developers (δεν μπορεί, θα πρέπει να 'χουν απομείνει κάποιοι που να σέβονται τις αρχές αυτού που πρέσβευε ΚΑΠΟΤΕ ο FF) και να συμπαρέσυρε αρκετούς προγραμματιστές extensions.
    Το δυστύχημα είναι πως ακόμα και με αυτή την υλοποίηση, με τις ελευθερίες του χρήστη να μειώνονται όλο και περισσότερο, ο FF εξακολουθεί να παραμένει καλύτερος σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
    Η απόλυτη ένδεια.
    The worst has yet to come.

    Υ.Γ. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να πραγματοποιούσαμε μία δημοσκόπηση σχετικά με την έκδοση που χρησιμοποιούν τα μέλη του forum και το ποσοστό εκείνων που παραμένουν συνειδητά -και παρά την ύπαρξη του Classic Theme Restorer- στην v28 ή μετακινήθηκαν σε PaleMoon, Cyberfox, ESR κ.ο.κ.
    π.χ. Μετά την εφαρμογή του Australis UI,
    α. Αναβάθμισα στην έκδοση 29, 30 κλπ όπου και παραμένω
    β. Έκανα update αλλά χρησιμοποιώ υποχρεωτικά το CTR
    γ. Επέστρεψα στην 28
    δ. Χρησιμοποιώ την ESR
    ε. Εγκατέστησα τον PaleMoon/CyberFox/WaterFox

    Ας επιληφθούν του θέματος όσοι από εσάς διατηρούν δικαιώματα δημιουργίας poll.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  5. #305
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως μην παίρνεις τόσο πολύ τοις μετρητοίς ότι διαβάζεις στο mozillazine. Έχει καταντήσει circlejerk το όλο μέρος, με 3-4 παλιούς να κάνουν ότι θέλουν.

  6. #306
    Εγγραφή
    14-09-2012
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Όταν ο firefox και ο κάθε firefox χάσει αυτό το κάτι που σε κρατάει, τότε απλά στρέφεσαι σε άλλη λύση.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορεί να μείνει ανεπηρέαστος από τις τάσεις τις εποχής (all in one κ.ο.κ)

  7. #307
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ο firefox και ο κάθε firefox χάσει αυτό το κάτι που σε κρατάει, τότε απλά στρέφεσαι σε άλλη λύση.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς δε μπορεί να μείνει ανεπηρέαστος από τις τάσεις τις εποχής (all in one κ.ο.κ)
    Μα εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημα, στην ομογενοποίηση. Ή μήπως θα έπρεπε να πω προβατοποίηση;
    Ο Opera μετατράπηκε σε Chrome, ο FireFox τείνει προς την ίδια κατεύθυνση, οπότε για ποια λύση μιλάς;
    Για τον ΙΕ; Πλάκα κάνουμε;
    Μόνος του έπαιζε τόσα χρόνια ο FF.
    Αναφέρομαι πάντα σε χρήστες που εκτιμούν την χρηστικότητα, το portability (με ένα απλό copy/paste του profile folder είναι πλήρως λειτουργικός ακόμα και σε άλλο OS) και και και.
    Ο User που αφήνει τα πάντα στο default (ή περιορίζεται στην αλλαγή themes, άντε κi ένα ad blocker) θα είναι ικανοποιημένος με ό,τι και αν του πλασάρουν αρκεί να μπορεί να μεταφέρει τα bookmarks.
    Αυτή τη στιγμή ο Firefox είναι απλώς μια ακόμη έκδοση του Chrome με πολλαπλάσια extensions.
    ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    Επαναλαμβάνω, μόνο μία γενική αποχώρηση Mozilla developers που θα ενώσουν τις δυνάμεις τους είτε για να αναπτύξουν ένα νέο browser from the scratch είτε να αναλάβουν την συνέχιση της έκδοσης 28 μπορεί να αλλάξει την κατάσταση.
    Κανένα απ' τα δύο δεν είναι πιθανό.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  8. #308
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή ο Firefox είναι απλώς μια ακόμη έκδοση του Chrome με πολλαπλάσια extensions.
    ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
    Δεν ισχύει. Μπορεί να μη σου αρέσει η νέα κατεύθυνση (ούτε σ' εμένα αρέσει), αλλά ΔΕΝ είναι απλώς μια ακόμη έκδοση του Chrome.

  9. #309
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνος του έπαιζε τόσα χρόνια ο FF.
    Kαι τι καταφερε;
    Εκανε καμια επανασταση;
    @@ μαντολες εκανε.

    Ολο βλακειες απο την Mozilla.

    Αν δεν ηταν και open source, ενας αχρηστος browser θα ηταν.

    Eιναι τοσα χρονια 'στην πιατσα', και ηρθε ο chroμε να του δειξει πως πρεπει να ειναι το interface ενος browser και πως γινεται το σωστο sync.

  10. #310
    Εγγραφή
    14-09-2012
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Η αλλαγή στο interface σίγουρα έγινε για να τραβήξει κόσμο από τον chrome. Σου λέει, ίδιο interface έχουμε, έχουμε και το αβαντάζ σε θέμα privacy και δυνατότητα παραμετροποίησης άρα θα μας προτιμήσουν.

    Εγώ καταλαβαίνω -21grams τι θες να πεις. Και είμαι αντίθετος σε αυτές τις λύσεις (all in one, desktop-mobile-tablet) γιατί έγκειται θέμα ασφάλειας.

  11. #311
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει. Μπορεί να μη σου αρέσει η νέα κατεύθυνση (ούτε σ' εμένα αρέσει), αλλά ΔΕΝ είναι απλώς μια ακόμη έκδοση του Chrome.
    Αν εννοείς το τι συμβαίνει “under the hood”, έχεις δίκιο.
    Χρησιμοποιούν διαφορετικές engines - για πόσο ακόμα άραγε... [food for thought]
    Γιατί κατά τα άλλα, ο Firefox με την έλευση του Australis UI απώλεσε την προσωπικότητα που τον χαρακτήριζε (και στην οποία όφειλε σε μεγάλο βαθμό την επιτυχία του) and jumped on the Chrome bandwagon.
    All aboard!

    Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα έκανε ο «μέσος χρήστης» αν υπήρχαν ΟΛΑ τα extensions που χρησιμοποιεί και στον Chrome;
    Γιατί αυτή αποτελεί πλέον την διαχωριστική γραμμή μεταξύ τους.
    Ποιον λόγο θα είχε να παραμείνει;
    "If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck"

    Εύλογο είναι πως ισχύει και το αντίστροφο:
    Ενδεχομένως να υπάρξουν διαρροές από Chrome users προς Firefox.
    Το θεωρώ λιγότερο πιθανό δεδομένου πως ο τυπικός Chrome user δεν είναι και πολύ των «αναζητήσεων».
    Στοιχηματίζω δε, πως ένα σεβαστό ποσοστό όσων τον χρησιμοποιούν, κατέληξαν σε αυτόν μέσω bundleware [όπως το -κατά τα άλλα εξαιρετικά χρήσιμο- CCleaner].
    Next, Next, I agree, Next, Next.
    Αυτό είναι πλέον το target group του Mozilla Foundation, τι να λέμε τώρα;

    Με το poll που πρότεινα νωρίτερα τι θα γίνει;
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  12. #312
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το australis δεν με χάλασε παρά μόνο στην εμφάνιση των tabs καθώς έχει πολύ χαμένο χώρο. Γενικά όμως τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια γραμμή εντελώς χάλια από τους developers.

    Ο mobile είναι έτσι κι έτσι. Δεν έχουμε 64 bit στο desktop. Οι επιδόσεις σταθερές χωρίς καινοτομία. Και φυσικά αυτό που αναφέρθηκε η αντιγραφή φιλοσοφίας από του chrome. "Εμείς ξέρουμε το καλό σας."

    Χρησιμοποιώ Mozilla μία ζωή. Από την εποχή του Netscape. Τον Firefox τον έχω από την εποχή που λεγόταν firebird και δεν τον έχω αλλάξει ποτέ. Για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι η gecko engine. Θέλω παντού και πάντα το ίδιο rendering. Είναι η μόνη που το κάνει. Και δεύτερον το tab management.

    Τα τελευταία χρόνια όμως δυσκολεύομαι. Πολλά προβλήματα, κολλήματα, σπασίματα στα add-ons κτλ. Αν στον chrome είχα τα παραπάνω 2 χαρακτηριστικά θα την έκανα χτες. Έχω μάλιστα android από το 2010 και το Google integration μόνο αδιάφορο δεν με αφήνει. Ήδη στις υπηρεσίες της Google μπαίνω μόνο από τον chrome.

    Βλέπω το μέλλον δυσοίωνο. Ο χρήστης δεν αλλάζει. Η Google έχει σπρώξει τρελλό χρήμα και όλο και πιο συχνά πλέον ακούω τη φράση "μπες από chrome" αντί "μπες στο ίντερνετ".

  13. #313
    Εγγραφή
    14-09-2012
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Έχεις δίκιο. Οι Devs κάνουν μέτρια δουλειά στο κομμάτι του performance. Τουλάχιστον εμένα αυτό με ενδιαφέρει και αυτό σχολιάζω. Θυμάμαι memory leaks τα οποία έκαναν να τα διορθώσουν πολύ καιρό.
    Η μετάβαση σε 64bit, είναι και αυτό ένα θέμα. Το ότι κάτι δουλεύει δε σημαίνει πως δε σηκώνει αναβάθμιση.
    Το βασικότερο πρόβλημα που έχω παρατηρήσει με τον firefox είναι τα διάφορα φριζ που μου κάνει κατά καιρούς. Έχω ανοιχτά 15 tabs και ενώ από μνήμη είμαι εντάξει(10gb) ξαφνικά παγώνει.
    Τέλος, χρίζει βελτίωσης το κομμάτι memory management. Πολλοί χρήστες με up to date OS+software αντιμετωπίζουν θέματα όταν έχουν ανοιχτά και άλλα προγράμματα. Πιστεύω παρουσιάζει αυξημένη κατανάλωση μνήμης.

  14. #314
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.590
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχεις;

    Τα ίδια έχω στις ρυθμίσεις και δουλεύει κανονικά. Σπάνια μπαίνω σε πλαίσιο κειμένου και δεν έχει ενεργοποιήσει τον έλεγχο.
    Ναι αυτό έχω.
    Μπαίνω πχ στο adslgr, και στο πεδίο για το μήνυμα έχει ενεργοποιημένο το check spelling αλλά στο languages δεν έχει επιλεγμένο ούτε το English ούτε το el_GR-en_US.
    Το επιλέγω και όταν κλείσω το ff χάνει την επιλογή της γλώσσας παρ όλο που η εγγραφή στο about:config παραμένει.

    - - - Updated - - -

    Παρατήρησα ότι υπήρχε θέμα με το όνομα των dictionaries.
    Το addon έχει για ονόματα λεξικού el_GR-en_US.
    Μόλις το έκανα rename σε el-GR δούλεψε κανονικά.
    Πλέον μου κρατάει σαν βασικό λεξικό το ελληνο-αγγλικό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #315
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.833
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το poll που πρότεινα νωρίτερα τι θα γίνει;
    Να ανοιξω εγω μια δημοσκοπηση? Εχω τα απαραιτητα δικαιωματα...
    Στειλε μου με πμ ή εδω τι θες να λεει.
    ديميتريس

Σελ. 21 από 252 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7275
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-24, 09:22
  2. Το νήμα του Razor-Qt
    Από no_logo στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 102
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 21:30
  3. Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)
    Από flamelab στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1418
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-14, 20:35
  4. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 16:08
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 11:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας