Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 85
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Γεια σας,
    θελω να ρωτησω το εξης.....εαν σε συγκεκριμενο σημειο με laptop και με κεραια TL-ANT2414A (http://www.aerial.net/shop/product/3...l-antenna.html) και adapter TL-WN722N (http://www.aerial.net/shop/product/6...-wireless.html) πιανω γυρω στα 30-40% σημα στα 70-100μ με την αλλη μερια να εχει απλο router, τι σημα θα εχω αν βαλω NanoStation LocoM2 αντι για την TL-ANT2414A????? (http://www.aerial.net/shop/product/7...oco2-mimo.html)


    Καλωδιο θα χρησιμοποιησω cat5e FTP 30 μετρων περιπου με το NanoStation LocoM2....
    ΒΑσικα πιστευω το σημα θα ειναι καλυτερο....αλλα η ουσια ειναι ποσο?????? μεσα στο καλοκαιρι θα γινει η εγκατασταση και αν η ταχυτητα ειναι ικανοποιητικη, θα την χρησιμοποιησω μαζι με αλλη συνδεση με connectify dispatch....και θα δειξω αποτελεσματα με φωτογραφιες.
    Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω και του διπλα την συνδεση και το dispatch δουλευει αψογα....2Χ ταχυτητα
    Αυτο που θελω ειναι να ξερω αν το σημα θα βελτιωθει....αν θα φτασει στο 50-70% με ικανοποιητικο throughput.
    Το σημα δεν το κλεβω.....απλα μου επιτρεπουν γνωστοι γειτονες (τοσα format τους εχω κανει τσαμπα) να το χρησιμοποιησω τα βραδυα αφου κοιμουνται νωρις...και θελω να ενωσω τις συνδεσεις....
    Απλα δεν θελουν extra κεραιες στο σπιτι τους....οποτε μπορω να βαλω μονο απο την μερια μου
    Ευχαριστω...περιμενω αποψεις για το αν θα ενυσχιθει το σημα......

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανείς δεν είναι σίγουρος, αλλά εκτιμώ ότι θα πιάνει καλύτερα.
    Φαντάζομαι ότι τώρα την κεραία την έχεις μέσα στο σπίτι αλλά κοντά σε παράθυρο, λόγω του μικρού μήκους καλωδίου.
    Βάζοντας το Νanostation έξω και ψηλότερα, θα έχεις καλύτερα χαρακτηριστικά ζεύξης.

    Η κεραία που έχεις τώρα έχει καλύτερο κέρδος από το Nanostation (14dbi έναντι 8dBi) και μικρότερη δέσμη εκπομπής (30°H/30°V έναντι 60°H/60°V).
    Από την άλλη το Nanostation έχει καλύτερη ευαισθησία στη λήψη από τον usb adapter (-75dBm έναντι -68dBm).
    Με απλά λόγια το σετ που έχεις τώρα έχει ελαφρά καλύτερα στοιχεία στην εκπομπή και το Nanostation στη λήψη.
    Αυτό που κυρίως σ' ενδιαφέρει είναι η λήψη, ώστε να πιάνεις όσο γίνεται καλύτερα την αδύναμη εκπομπή του άλλου router που είναι μέσα στο σπίτι.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Βασικα, η μετρηση με την TL-ANT2414A εγινε στο σημειο που θα μπουν τα nanostation και υπαρχει οπτικη επαφη με τα AP. Με τα mounts της nanostation(που θα τοποθετηθουν) θα πιασει σιγουρα καλυτερο σημα πιστευω αφου θα ψαξω για το καλυτερο σημειο....σε αντιθεση με τωρα που η TL-ANT2414A ηταν χυμα στο μπαλκονι και απλα κοιταζε τα AP χωρις οριζοντια κατευθυντικη ικανοτητα.
    Στη μια συνδεση βασικα σημερα πηγα μεχρι 50% σημα....κατι αλλο,τα nanostation loco 2 εχουν μεγαλη διαφορα με τα M2 στο σημα????
    Θα μου προτεινες καποιο αλλο προιον της ubiquiti?? Η κατι σαν αυτο....TL-WA7210N με 12dBi dual-polarized antenna????
    Απλα με το μεγαλο ανοιγμα σηματος γλιτωνω το πολυ ψαξιμο για την αναζητηση του καλυτερου σηματος.
    Επισης ...με την αλλαγη των settings στα nanostation (που διαθετει), σιγουρα δεν θα πιανει καλυτερα σημα σε σχεση με το TL-ANT2414A που ειναι προηγουμενης γενιας?
    Ομως τι γινεται μεταξυ TL-WA7210N καιnanostaion loco M2?????
    Στην ubiquiti που ρωτησα, ειπαν πως θα πιανει σιγουρα καλυτερα απο οτι τωρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atzava13 : 01-05-14 στις 04:38.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η διαφορά Nanostation Loco με το Loco M2 είναι καθαρά στην ταχύτητα. To M2 έχει καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά και υποστηρίζει 11n (ώς 300Mbps) έναντι του 1b/g (ώς 54Mbps) του απλού.
    Όμως όλα τα ελεύθερα hotspot παίζουν σε 11b/g για λόγους συμβατότητας.

    Μετά τα Loco υπάρχουν τα κανονικά Nanostation, ανώτερα των TP-Link. Χοντρικά η σειρά σε 11b/g είναι Loco - TL-WA5210G - Nanostation και σε 11n είναι LocoΜ2 - TL-WA7210Ν - NanostationΜ2.
    Υπάρχουν πολλές συσκευές και από άλλους κατασκευαστές, ανάλογα των απαιτήσεων που έχει ο καθένας.

    Προσωπικά είμαι φαν των συσκευών της Ubiquity. To μόνο πλεονέκτημα των TP-Link είναι ότι μπορεί να παίξουν και ως Universal Repeaters.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να παρω τα Loco M2 και το σημα να μειωθει σε σχεση με το TL-ANT2414A λογω διαφορας στην ισχυ σηματος???
    Το dual polarized antenna των loco M2 δεν βοηθα???
    Οποτε θα πρεπει να παω σε M2 αντι για LocoM2 λογω δυνατοτερης κεραιας????
    Βασικα δεν ειναι ελευθερα hotspot....μου εχουν δωσει τους κωδικους και παιζει να εκπεμπουν σε 11n. Και τα δυο nanostation ομως υποστυριζουν 11n....σου παραθετω τα manuals.....Loco Μ2 και Μ2
    Αυτα δεν υποστηριζουν 11n μονο σε Airmax?????

    Δεν σκεφτομαι για Loco 2 που δεν υποστηριζει 11n, αλλα ειμαι μεταξυ locoM2 και M2....
    Η σκεψη μου ειναι να παρω ενα LOCO M2 πρωτα.....να το τσεκαρω και στα 2 AP που εχω....σιγουρα στο ενα θα παιζει ικανοποιητικα.....και αν στο αλλο δεν δινει τα αναμενομενα.....παιρνω το M2 για καλυτερα αποτεσματα, η αν παιζει και στα 2, παιρνω αλλο ενα LOCOM2.

    Χρειαζομαι απαντηση στην πρωτη ερωτηση που εκανα, αν η διαφορα στην ισχυ σηματος της κεραιας θα παιξει ρολο......μεταξυ LocoM2, M2 και στην τεσταρισμενη TL-ANT2414A.
    Δηλαδη πολυ απλα.....οταν με ενα TL-ANT2414A εχω 30% σημα.....στο ιδιο ακριβως σημειο με ενα LocoM2 η με M2 το σημα θα αυξηθει η θα μειωθει και ποσο περιπου????...10%-20%-30%

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα σου απαντήσω γενικά διότι έβαλες πολλά θέματα.
    Είτε με Loco M2 είτε NanoM2 θα πιάνεις καλύτερα από το σετ που έχεις τώρα.

    Η ισχύς εκπομπής της κεραίας δεν έχει να κάνει με το πόσο καλά λαμβάνεις το hotspot, αλλά πόσο μακρυά μπορεί να φθάσει το δικό σου σήμα.
    Η ευαισθησία της κεραίας είναι αυτή που σου επιτρέπει καλύτερη λήψη από την άλλη θέση.
    Και στα 2, οι συσκευές της Ubiquity υπερτερούν του σετ που έχεις τώρα.

    Το Airmax είναι άσχετο με το πρωτόκολλο εκπομπής του WiFi. Είναι αποκλειστική δυνατότητα των συσκευών της Ubiquity και δεν υπάρχει σε άλλον κατασκευαστή. Εσύ θα πρέπει να το έχεις κλειστό, διαφορετικά δεν θα δουλέψει η σύνδεση.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καταλαβα, ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

    Μια τελευταια ερωτηση.....αν εγκαταστησεις 2 TL-ANT2414A επικοινωνουν μεταξυ τους γυρω στο χιλιομετρο, ενω τα Loco M2 πανε στα 10χμ......εχει να κανει κυριως με την υαισθησία της κεραίας και οχι με την ισχύ εκπομπής της κεραίας????? Χωρις Airmax σε τι αποσταση επικοινωνουν αυτα?????

    ΜΕσα Ιουνιου θα κανω την εγκατασταση του πρωτου Loco M2, θα το τσεκαρω και με τα 2 AP και θα ενημερωσω απο εδω.
    Αναλογα με τα αποτελεσματα θα αποφασισω για το δευτερο nanostation, τι θα ειναι.
    Ευχαριστω και παλι,μολις εγκατασταθουν και τα 2 nanostation, θα ανεβασω αποτελεσματα για την ταχυτητα τους, αλλα και με Dispatch να δουμε πως τρεχουν μαζι (παραλληλα) τα nanostation της ubiquiti.
    Και συγνωμη αν κουρασα με τις ερωτησεις μου.....

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για μεγάλες αποστάσεις τα Loco M2 δεν κάνουν, αν και θα δουλέψουν υπό προϋποθέσεις σε μικρότερες ταχύτητες.
    Υπάρχουν πολλές επιλογές σε συσκευές (με το σχετικό κόστος) ανάλογα την απόσταση, το περιβάλλον, τον θόρυβο και την επιθυμητή ταχύτητα.
    Όσο μεγαλώνει η απόσταση, θέλουμε στενότερη δέσμη εκπομπής, καλύτερη σκόπευση και άριστη οπτική επαφή.

    Γενικά η απόσταση μεταξύ 2 σημείων (μεταξύ όλων των παραγόντων) εξαρτάται από την ισχύ εκπομπής και την ευαισθησία λήψης των συσκευών και των 2 σημείων.
    Πως θα υπάρξει ζεύξη στα 10 χλμ, αν εσύ έχεις ισχυρή εκπομπή και καλή ευαισθησία λήψης αλλά από την άλλη πλευρά δεν υπάρχουν αντίστοιχες δυνατότητες;

    Το Airmax μεταξύ 2 μόνο σημείων (Point to Point) δεν έχει σχεδόν κανένα πλεονέκτημα στη σύνδεση, σε αντίθεση μεταξύ ενός ΑΡ με πολλά άλλα σημεία λήψης (Point to Multi Point).
    Χοντρικά η δουλειά του είναι να μοιράζει το χρόνο που θα επικοινωνεί κάθε σημείο με το κεντρικό ΑΡ, δίνοντας προτεραιότητα, ανάλογα το φόρτο του δικτύου και τα πακέτα δεδομένων που διακινούνται.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καταλαβα.....οποτε αρχιζω με LocoM2 που σιγουρα θα πιανει σε 50-100μ και αν χρειαστει καλυτερη κεραι πηγαινε σε Μ2 μετα....
    Επισης...αν χρειαστει σε αλλη συνδεση...θα μπορεσω να τα χρησιμοποιησω μεταξυ τουσ για μεγαλες αποστασεις.....
    Δεν ξερω αν καπου κανω λαθος

    Παντως τα LocoM2 ειναι value for money.....με 40 ευρω η τιμη τουσ ειναι γελοια......γι αυτο αρχιζω με την αγορα τους....και σαν δευτερη επιλογη πηγαινω στα Μ2......

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σαν συλλογισμός είναι σωστός. Όμως για μεγάλες αποστάσεις μην περιμένεις ίδιο αποτέλεσμα σε μία ζεύξη (των ίδιων σημείων) με χρήση LocoM2-M2 και κάποιας άλλης με χρήση 2 Μ2.
    Ανάλογα την απόσταση θα έχεις θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα, καθώς δεν έχουν συνολικά ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Πόσο μάλλον αν χρησιμοποιηθούν άλλες συσκευές με άλλα χαρακτηριστικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Για μεγαλες αποστασεις πρεπει να παω σε ubiquiti airgrid.....παντως μπορουν 2 LocoM2 να συνδεθουν σε 10-15χμ????? Μου φαινεται μεγαλη η αποσταση.....
    Γιατι εαν μπορουν.....πιστευω πως σιγουρα θα δουλεψουν στην δικη μου περιπτωση...

    Εσυ προσωπικα στην περιπτωση μου, μου προτεινεις να παρω LocoM2 η Μ2???????
    Η ubiquiti μου ειπε πως τα LocoM2 θα δουλεψουν ανετα στην περιπτωση μου.....θα αγορασω απο aerial....μπορω να κανω επιστροφη και να παρω Μ2 αν δεν μεινω ικανοποιημενος....

    Και κατι τελευταιο γιατι μαλλον σας κουρασα.....για καλωδιο σκεφτομαι για UBIQUITI ToughCable FTP outdoor Cat5e με UBIQUITI TOUGHCable Connectors.......στα 35 μετρα
    Η προτεινεται καποιο αλλο καλωδιο?????

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά τα Loco, αλλά και τα Nanostation δεν ενδεικνύονται για τέτοιες αποστάσεις.
    Όμως αν υπάρχει άριστη οπτική επαφή, καθόλου παρεμβολή από άλλα ασύρματα δίκτυα και όχι μεγάλες απαιτήσεις σε bandwidth, μπορούν να δουλέψουν με ικανοποιητική ταχύτητα.

    Στην απόσταση που τώρα θέλεις να καλύψει, είτε LocoM2 είτε Nano M2 θα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.
    Εγώ θα έπαιρνα καλώδιο και βύσματα αυτά που δείχνεις (Ubiquity), αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλο οικονομικότερο ftp με αντίστοιχα βύσματα, μόνο που δεν θα έχεις μεγάλος όφελος για τόσο λίγα μέτρα.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-05-2014
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχω δυο NanoStation loco m2 απόσταση μεταξύ τους 900 μέτρων με υψομετρική διάφορα περίπου 3-4 μετρά ,τα καλυτέρα αποτελέσματα που μπόρεσα να πάρω μετά από διάφορες ρυθμίσεις σε channel width και channel shifting είναι αυτές τη άλλο να κάνω

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  qqqqqqqqqqqqqqq.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  114,3 KB 
ID: 140374Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wwwwwwwwwwwww.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  144,3 KB 
ID: 140375

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω ότι δεν πρέπει να υπάρχει καλή οπτική επαφή μεταξύ τους.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-04-2014
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Λοιπον, πηρα το LOCO M2 αλλα θελω βοηθεια στα settings. Θελω να συνδεθω σε router με κωδικο και να παιρνει IP αυτοματα. Ομως οταν αλλαζω τα settings στο airOS χανω συνδεσιμοτητα. Μπορει καποιος να με βοηθησει με τα settings??????

    - - - Updated - - -

    Το βασικο προβλημα ειναι οτι στο airOS δειχνει πως ειμαι συνδεδεμενος στο AP αλλα δεν μου ανοιγει καμια σελιδα στο internet.....τι πρεπει να κανω?????

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις σχετικα με την επικοινωνια web servers,mail servers κτλπ
    Από Prince στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-14, 23:16
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-14, 11:11
  3. συνδεση με nanostation loco 2
    Από nautikos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 23:28
  4. Απορίες σχετικά με την LG 42LS5600
    Από Stavrospartakos στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 12:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας