Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Γεια σας,

    Ερευνώ την αγορά για laptop. Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το θέμα, ζητάω τα φώτα σας. Ψάχνω laptop με τα εξής χαρακτηριστικά:
    • τιμή μέχρι 500 ευρώ
    • κυρίως για browsing και office
    • οθόνη 15 ιντσών
    • καλή ποιότητα κατασκευής και σχετικά ανθεκτικό γιατί μετακινούμαι συχνά
    • από ελληνικό eshop
    • λειτουργικό δεν χρειάζεται να έχει


    Στο παρελθόν είχα laptop Toshiba, Dell, Fujitsu-Siemens και Lenovo. Από όλα αυτά τα μόνα που αποδείχτηκαν αξιόπιστα ήταν το Dell και το Lenovo. HP, Asus και Acer δεν είχα ποτέ.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 02-05-14 στις 15:15.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Nα προσθέσω κι αυτό που καλύπτει και την απαίτηση για καλή κατασκευή και ανθεκτικότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BigBlack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα προσθέσω κι αυτό που καλύπτει και την απαίτηση για καλή κατασκευή και ανθεκτικότητα.
    Ευχαριστώ για την πρόταση. Στο συγκεκριμένο με προβληματίζει η εγγύηση λίγο. Ένας χρόνος μου φαίνεται πολύ λίγο.

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Για το ακριβό μοντέλο έχω κάποιες αναστολές ως προς την κάρτα γραφικών που έχει. Συνήθως όσα laptop μου είχαν ξεχωριστή κάρτα γραφικών έπασχαν από προβλήματα υπερθέρμανσης. Θα ήθελα το laptop να είναι σχετικά αθόρυβο επίσης. Θα το ψάξω.

    Για το άλλο θεωρώ ότι ο επεξεργαστής είναι ελαφρώς χαμηλής απόδοσης (χωρίς να είναι και ιδιαίτερο πρόβλημα βέβαια) και η μνήμη λίγη (αλλά μπορώ να του βάλω κι άλλη). Θα προσπαθήσω ίσως να δω κάποιο αντίστοιχο από κοντά να δω και την ποιότητα κατασκευής στα συγκεκριμένα Dell.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fomin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την πρόταση. Στο συγκεκριμένο με προβληματίζει η εγγύηση λίγο. Ένας χρόνος μου φαίνεται πολύ λίγο.
    Δυστυχώς είναι το στάνταρ της αγοράς, λίγες οι εξαιρέσεις. Μπορείς να πάρεις επέκταση εγγύησης στα δύο χρόνια με κάπου 70 ευρώ.

    Προσοχή στα μοντέλα με επεξεργαστή U, ο επεξεργαστής είναι κολλημένος στη μητρική. Μπορεί η ισχύς να είναι αρκετή τώρα αλλά δεν αναβαθμίζεται αν χρειαστείς κάτι παραπάνω στο μέλλον.

    Κοίτα επίσης αυτό κι αυτό. Η εγγύηση αναβαθμίζεται σε διετή μ'ένα email στη Lenovo όπως έχουν αναφέροι αρκετοί κι εδώ στο forum. Είναι απλά και αρκετά στιβαρά μηχανήματα για την κατηγορία τους. Όχι σαν το probook αλλά έχουν καλή θερμική σχεδίαση, αθόρυβη λειτουργία και εύκολη συντήρηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2014
    Μηνύματα
    793
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    https://www.skroutz.gr/s/3852701/Del...0GB-Linux.html
    Δεν θα χρειαστεί και παραπάνω μνήμη και δεν έχει και κάρτα έξτρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Μην κρίνεις με βάση το παρελθόν, τόσο στο hardware όσο και στον OEM. Από παρτίδα σε παρτίδα, από μοντέλο σε μοντέλο, όλα κατασκευασμένα σε 3 εργοστάσια της Κίνας, κοίταξε κάτι που να δίνει εγγύηση.
    Οι καινούριες κάρτες γραφικών και ο συνδυασμός τους στο λειτουργικό Windows 8.1 με εναλλαγή ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που ξέρεις. Ως επί το πλείστον το Enduro, θα γυρνάει στην onboard.
    Επιμένω για το 1ο.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ έχω πολύ κακή εμπειρία με HP και ASUS! Στη θέση σου δε θα το σκεφτόμουν καν.

    Τις πιο αξιόπιστες θεωρώ την Dell και τη Lenovo. Αλλά Dell με τόσα λίγα λεφτά θα σέρνονται σε απόδοση.

    Το καλύτερο πιστεύω που μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά, είναι αυτό το Lenovo, μόνο που έχει Free Dos.
    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.910203

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Τις επόμενες μέρες θα το ψάξω ακόμα περισσότερο το θέμα. Θα προσπαθήσω να κοιτάξω από κοντά το Dell Inspiron 3537 να δω πως είναι πλέον τα μοντέλα της Dell, γιατί αυτό που είχα ήταν πριν 10 χρόνια. Τα χαρακτηριστικά όλων των Dell μου φάνηκαν ικανοποιητικά. Από τα Lenovo πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση μου φαίνεται το B590. Στα 410 ευρώ είναι καλή επιλογή πιστεύω και με πολύ καλό επεξεργαστή για τα λεφτά του. Φυσικά υπάρχει και το HP ProBook 450 το οποίο είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση επίσης. Δεν έχω ιδέα από HP, αλλά ο επεξεργαστής είναι πάρα πολύ καλός. Το συγκεκριμένο eshop είναι αξιόπιστο; Το HP ProBook 450 και το Lenovo B590 είναι παραπλήσια σε χαρακτηριστικά, οπότε αν διαλέξω ανάμεσα στα δύο, θα επιλέξω αυτό το οποίο είναι πιο καλής κατασκευής. Έχει κανείς εμπειρία από τα συγκεκριμένα μοντέλα;

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Η κάρτα γραφικών του ΗΡ είναι λίγο για τα μπάζα. Ακόμα και βίντεο σε HD και Fullscreen να βλέπεις, μπορεί να κολλάει. Εκτός αν δε σ' ενδιαφέρει αυτό.

    Εμπειρία από τα συγκεκριμένα μοντέλα δεν έχω, αλλά σε ποιότητα κατασκευής το Lenovo θα είναι καλύτερο πιστεύω.

    Επίσης το ΗΡ έχει 1 χρόνο εγγύηση κι εσύ ανέφερες πως θα προτιμούσες 2.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 02-05-14 στις 23:39.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάρτα γραφικών του ΗΡ είναι λίγο για τα μπάζα. Ακόμα και βίντεο σε HD και Fullscreen να βλέπεις, μπορεί να κολλάει. Εκτός αν δε σ' ενδιαφέρει αυτό.

    Εμπειρία από τα συγκεκριμένα μοντέλα δεν έχω, αλλά σε ποιότητα κατασκευής το Lenovo θα είναι καλύτερο πιστεύω.

    Επίσης το ΗΡ έχει 1 χρόνο εγγύηση κι εσύ ανέφερες πως θα προτιμούσες 2.
    Από HP δεν έχω εμπειρία καθόλου. Με την εγγύηση έχω πρόβλημα σε όλα βασικά, γιατί θα προτιμούσα 3 χρόνια. Δεν ξέρω αν έχω χάσει επεισόδια στην αγορά laptop, αλλά όλα τα προηγούμενα laptop μου που θυμάμαι είχαν 3 χρόνια εγγύηση, την οποία μάλιστα χρησιμοποίησα (για Toshiba και Dell). Πάντως ναι προτιμώ τουλάχιστον 2 χρόνια. Κλίνω περισσότερο προς το Lenovo, αλλά θα τα δω και από κοντά. Τώρα όσον αφορά στην κάρτα γραφικών, θεωρώ απίθανο οποιοδήποτε από τα προτεινόμενα laptop να έχει πρόβλημα στο να παίζει βίντεο HD ή να κάνει οτιδήποτε βασικό. Η ξεχωριστή κάρτα γραφικών σε όλα τα laptop που έχω δει οδηγεί σε υπερθέρμανση, γι αυτό και προτιμώ τις ενσωματωμένες Intel. Θα ήθελα βέβαια να ακούσω και τις απόψεις σας στο θέμα. Είναι όντως τόσο άχρηστη η Intel HD 4000?

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fomin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ξεχωριστή κάρτα γραφικών σε όλα τα laptop που έχω δει οδηγεί σε υπερθέρμανση, γι αυτό και προτιμώ τις ενσωματωμένες Intel.
    Eχω ένα Dell XPS πενταετίας, το οποιο δεν το αλλάζω με τίποτα και έχει πάνω

    μια NVIDIA 8600M GT.

    Xωρίς να έχω αλλάξει πάστα ή να το έχω καθαρίσει εσωτερικά, απλά το προσέχω,

    δεν έχω δεί έπειτα και από 8 ώρες λειτουργία, θερμοκρασία GPU πάνω από 65

    βαθμούς.

    Δεν φαντάζομαι να θεωρείς αυτούς τους βαθμούς υπερθέρμανση;;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω ένα Dell XPS πενταετίας, το οποιο δεν το αλλάζω με τίποτα και έχει πάνω

    μια NVIDIA 8600M GT.

    Xωρίς να έχω αλλάξει πάστα ή να το έχω καθαρίσει εσωτερικά, απλά το προσέχω,

    δεν έχω δεί έπειτα και από 8 ώρες λειτουργία, θερμοκρασία GPU πάνω από 65

    βαθμούς.

    Δεν φαντάζομαι να θεωρείς αυτούς τους βαθμούς υπερθέρμανση;;;;
    Έχεις δίκιο. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις. Υπάρχουν πολλά laptop πολύ καλής κατασκευής που έχουν σωστή ροή αέρα και έχουν σχεδιαστεί κατάλληλα ώστε να μην παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα. Υπάρχουν για παράδειγμα desktop replacement laptops ή gaming laptop. Είναι πιο βαριά και καταναλώνουν παραπάνω ενέργεια. Εγώ θα ήθελα ένα σχετικά ελαφρύ 15'' laptop για απλά πράγματα (ταινίες, browsing, torrenting, office). Δεν θέλω βέβαια και chromebook ή netbook. Από την άλλη δεν θέλω ούτε κανένα θηρίο 5 κιλών που να μην μπορώ να κουβαλήσω. Το σχόλιο μου για την ξεχωριστή κάρτα γραφικών συνοψίζεται στο εξής: από την εμπειρία μου, αν το laptop δεν είναι πολύ καλοφτιαγμένο θα έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης. Στην υπερθέρμανση εγώ συμπεριλαμβάνω και την περίπτωση το ανεμιστηράκι να δουλεύει σε μόνιμη βάση. Για μένα αυτό δείχνει κακή σχεδίαση. Επίσης εννοείται ότι με 500 ευρώ δεν μπορώ να αγοράσω κανένα σούπερ μηχάνημα. Απλά στη συγκεκριμένη οικονομική κατάσταση 500 ευρώ δεν είναι και λίγα και θα ήθελα να πάρω ό,τι καλύτερο μπορώ. Αυτό το οποίο με απογοητεύει είναι ότι όλες οι εταιρίες μου φαίνεται ότι έχουν ρίξει πολύ την ποιότητα κατασκευής. Φυσικά κάποιος θα πει ότι έχουν ρίξει και τις τιμές. Ισχύει κι αυτό.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fomin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις. Υπάρχουν πολλά laptop πολύ καλής κατασκευής που έχουν σωστή ροή αέρα και έχουν σχεδιαστεί κατάλληλα ώστε να μην παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα. Υπάρχουν για παράδειγμα desktop replacement laptops ή gaming laptop. Είναι πιο βαριά και καταναλώνουν παραπάνω ενέργεια. Εγώ θα ήθελα ένα σχετικά ελαφρύ 15'' laptop για απλά πράγματα (ταινίες, browsing, torrenting, office). Δεν θέλω βέβαια και chromebook ή netbook. Από την άλλη δεν θέλω ούτε κανένα θηρίο 5 κιλών που να μην μπορώ να κουβαλήσω. Το σχόλιο μου για την ξεχωριστή κάρτα γραφικών συνοψίζεται στο εξής: από την εμπειρία μου, αν το laptop δεν είναι πολύ καλοφτιαγμένο θα έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης. Στην υπερθέρμανση εγώ συμπεριλαμβάνω και την περίπτωση το ανεμιστηράκι να δουλεύει σε μόνιμη βάση. Για μένα αυτό δείχνει κακή σχεδίαση. Επίσης εννοείται ότι με 500 ευρώ δεν μπορώ να αγοράσω κανένα σούπερ μηχάνημα. Απλά στη συγκεκριμένη οικονομική κατάσταση 500 ευρώ δεν είναι και λίγα και θα ήθελα να πάρω ό,τι καλύτερο μπορώ. Αυτό το οποίο με απογοητεύει είναι ότι όλες οι εταιρίες μου φαίνεται ότι έχουν ρίξει πολύ την ποιότητα κατασκευής. Φυσικά κάποιος θα πει ότι έχουν ρίξει και τις τιμές. Ισχύει κι αυτό.
    Σε θέμα κακής σχεδίασης και κακοφτιαγμένο, η μόνη εταιρία που δεν παίζει είναι η Dell.

    Άλλωστε, όπως είπες, είχες και παλιά και έμεινες ευχαριστημένος.

    Εγώ πάντως την Dell σε ποιότητα κατασκευής και σε υποστήριξη, δεν την αλλάζω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    H Intel HD 4000 για τα βασικά μια χαρά είναι. Απλά αν κάποια στιγμή χρειαστείς το κάτι παραπάνω, πιθανόν να σε απογοητεύσει. Η Nvidia GT 720M είναι πολύ καλύτερη.

    Πάντως όπως ξαναέγραψα, οποιοδήποτε Ηewlett-Ρackard (HP) δε θα το σκεφτόμουν καν... Μόνο τσάμπα αν μου το έδιναν. Καλό θα ήταν πάντως να τα έβλεπες και τα δύο από κοντά, αφού σ' ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα κατασκευής.

    Υ.Γ. Έχω 2 μικρά (κάτω από 10 χρονών) ξαδέρφια που έχουν καταστρέψει ένα σωρό υπολογιστές, τάμπλετ κ.λ.π. Από τότε που μου ζήτησε η μάνα τους (θεία μου) να τους βρω καινούργιο laptop και τους πήρα αυτό το Lenovo (στο link), μέχρι τώρα δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα! Νομίζω 400€ το είχαμε πάρει. Μόνο τα Windows πειράζουν κάποιες φορές και χρειάζεται να κάνω Επαναφορά Συστήματος.

    http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904445
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 03-05-14 στις 03:35.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα laptop μεχρι 500€
    Από panos_patra στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-14, 16:19
  2. Αγορά laptop 15" κάτω από 1000 ευρώ
    Από marymi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-13, 12:31
  3. Αγορα laptop με budget κοντα 500-500 ευρω
    Από blade_ στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 00:41
  4. Laptop με windows, μεχρι 400 ευρω
    Από duende στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 23:08
  5. Νέο PC μέχρι 500 ευρώ για πολιτικό μηχανικό
    Από Manwlhs στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 11:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας