Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω στήσει έναν Elastix 2.4 με δύο κάρτες FXO X100P (PSTN).

    Έχω εταιρικό πρόγραμμα από την HOL, μία γραμμή PSTN που έρχεται από τον τοίχο του γραφείου και
    μία δεύτερη γραμμή που την τραβάω από το Router (Netfaster IAD 2) της HOL.

    To πρόβλημα μου είναι το εξής: Η μία FXO κάρτα που καταλήγει στο router δεν παίζει ξαφνικά ενώ έπαιζε για κάποιο χρονικό διάστημα.

    Η δεύτερη γραμμή δεν είναι ουσιαστικά δεύτερη γραμμή αλλά ένας δεύτερος αριθμός ο οποίος έρχεται με SIP πρωτόκολλο από την HOL.

    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια PSTN ή οποιαδήποτε κάρτα μπορεί να παίξει από το router ο Elastix ?
    Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία ας με σώσει αλλιώς από οτι φαίνεται η μόνη λύση θα είναι ISDN από ΟΤΕ και αλλαγή καρτών!

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Δοκίμασες να κάνεις flip τα καλώδια που καταλήγουν στης κάρτες μήπως έχει καεί η συγκεκριμένη κάρτα.

    Όταν καλείς το VoIP αριθμό στο cli του asterisk τι σου λέει.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε να κάνεις αυτό που είπε ο kronos911 ή ακόμα καλύτερα βάλε μία απλή συσκευή τηλεφώνου πάνω στην vοip γραμμή να δεις αν δουλεύει. Αν με την συσκευή σου δουλεύει τότε το πρόβλημα είναι η κάρτα ή κάποια ρύθμιση στο Elastix.

  4. #4
    @Kronos911

    To flip έγινε και η κάρτα παίζει...
    Όταν καλώ τη δεύτερη γραμμή η κλήση από το Router της HOL δεν μπαίνει καν μέσα στον elastix.!!!!
    Δεν τη βλέπει η Χ100P καθόλου από οτι φαίνεται. Ενώ την κανονική PSTN την βλέπουν και οι 2 κάρτες...
    Για αυτό έχω καταλήξει οτι χρειάζομαι κάποια άλλη κάρτα αλλά δεν ξέρω ποια μου κάνει!!!

    @Kourakos

    Με απλή συσκευή το voip της hol δουλεύει.
    Το πρόβλημα μου είναι πως θα την βάλω αυτή τη γραμμή μέσα στον Elastix αφού δεν είναι ούτε PSTN ούτε ISDN...
    Υπάρχει κάποια κάρτα για Asterisk η οποία να είναι συμβατή με το "σήμα" που στέλνουν οι VoIP γραμμές;

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχει καμία διαφορά, PSTN είναι. Από την στιγμή που βγαίνει από rj11 έχει γίνει η απαραίτητη μετατροπή σε PSTN. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το πως κάνει αυτή τη μετατροπή το router της HOL.

    Μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω

    http://www.x100p.com/support/doc/nov...ion-issues.pdf
    allVoIP.gr Support Team

  6. #6
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    ΟΚ αφού η κάρτα είναι εντάξει τότε πάμε στο ΑΤΑ.

    Για κάποιο λόγο τότε η FXS θύρα του ΑΤΑ δεν στέλνει αρκετό ρεύμα όταν έρχεται εισερχόμενη κλήση, με συνέπεια η κάρτα να μην την βλέπει.

    Εμένα με ένα PAP2 και μια Α400 έπρεπε να βάλω το PAP2 στα 90 volts, αντί 85 που ήταν για να μπορέσει η FXO κάρτα να δει την κλήση.

    Απ ότι μας είπες δούλευε και ξαφνικά σταμάτησε σωστά? Αν έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις του ΑΤΑ κάνε την VoIP γραμμή να βγαίνει από την
    άλλη θύρα FXS.

    Οι εξερχόμενες κλήσεις μέσου του VoIP πάνε κανονικά έτσι?

  7. #7
    @kronos911
    Οι εξερχόμενες κλήσεις μέσου του VoIP πάνε κανονικά έτσι?
    Apo to tilefwniko oxi den bgainoun oute mpainoun!

    Dystyxws den exw prosvasi sto Netfaster Iad 2 gia kathorismo volt klp.

    An dokimaza kaluteres PSTN kartes?

    Mia deuteri pliroforia pou sxetizetai kata ti gnwmi mou tin karta einai to oti exei paratirithei na mou peftei i grammi
    se faseis pou milaw kai uparxei pausi gia kapoia deuterolepta sti grammi....Den kserw an sigoura sxetizetai omws.

    Sorry, gia ta greeklish aplws eimai se net kafe sto ekswteriko kai den exei ellinika!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2010
    Μηνύματα
    796
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για το δεύτερο πρόβλημα μπορείς να μεγαλώσεις το busycount στο chan_dahdi.conf από 3 σε 6.
    Σχετικά με τις εισερχόμενες από το router δοκίμασε στο chan_dahdi να βάλεις τα παρακάτω

    answeronpolarityswitch=yes
    hanguponpolarityswitch=yes

    Αν δεις ότι ακόμα και έτσι δεν δουλεύει δοκίμασε να μετρήσεις με ένα πολύμετρο τι ρεύμα δίνει η έξοδος από το router. Θα μετρήσεις πόσα volts δίνει όταν δεν συμβαίνει τίποτα στη γραμμή και όταν κάποιος παίρνει προς τα μέσα.

    ΥΓ: Δεν δοκιμάζεις να βάλεις ένα dsl φίλτρο πριν φτάσει η γραμμή στο κέντρο να δεις τι γίνεται.
    allVoIP.gr Support Team

  9. #9
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Υπάρχει περίπτωση να κάνεις register το SIP account της Hol απευθείας στον Elastix;
    Αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα η HOL, τότε θα ήταν καλύτερα πιστεύω.

  10. #10
    @teslafun

    Οχι από τη Hol δεν δίνουν (για λόγους ασφαλείας) τα στοιχεία.

  11. #11
    Τελικά το πρόβλημα φτιάχτηκε ως εξής:

    Παρατήρησα οτι δεν λειτουργεί καθόλου το phone2 του Netfaster το οποίο έπρεπε σύμφωνα με τα αρχικά λεγόμενα των τεχνικών της HOL και δούλευε το phone1 αλλά με θόρυβο. Κάλεσα στο τεχνικό τμήμα της HOL και μου "άλλαξαν" πόρτα για τη δεύτερη γραμμή (voip).

    Συμπερασματικά η κάρτα δεν φταίει και τώρα λειτουργεί...
    επίσης μέτρησα το voltage που βγαίνει από την fxs του netfaster και ήταν ικανοποιητικό. Αν δημιουργηθεί πρόβλημα ξανά θα το ξαναμετρήσω για να βεβαιωθώ οτι κάτι συμβαίνει από τον πάροχο...

  12. #12
    Εγγραφή
    24-09-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Fastpath
    Έχει πρόβλημα το router της hol καλό είναι να ζητήσεις αντικατάσταση γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σταματήσει και η δεύτερη έξοδος!

  13. #13
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πρόβλημα το router της hol καλό είναι να ζητήσεις αντικατάσταση γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σταματήσει και η δεύτερη έξοδος!
    Mου είπαν οτι το έχουν registra-ρισμένο στην phone 1 ενώ στην αρχή μου είχαν πει στη phone 2, επίσης το router τους είχα βάλει ήδη να μου το αλλάξουν οπότε είναι ένας μήνας που το έχω...

Παρόμοια Θέματα

  1. Elastix 2.4, Openvox A1200: οι κλησεις τερματιζονται μονες τους...
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 16:40
  2. Απορία για γραμμή της HOL
    Από aLoUtOs στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 16:47
  3. Παραμετροποίηση Elastix 2.4
    Από equilibriumg στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 12:42
  4. Elastix και απόρριψη κλήσεων από συγκεκριμένους αριθμούς
    Από dimangelid στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 09:59
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας