Σελ. 55 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 354550535455565760 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 811-825 από 948
  1. #811
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν κάνω λάθος την περιοχή σας την έχει αναλάβει ο ΟΤΕ, οπότε η νέα FTTC καμπίνα που έχει το DSLAM έχει αντικαταστήσει* την παλιά καμπίνα και συνεχίζεται να παίρνεται από αυτήν σύνδεση όπως παλαιότερα. Με απλά λόγια το χάλκινο ζεύγος δεν έχει αλλάξει και είναι ακριβώς το ίδιο.
    Για τόσο μικρή απόσταση, ακόμη και αν το καλώδιο δεν έρχεται σε ευθεία, κανονικά θα έπρεπε νατερματίζεις την σύνδεση. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα και μόνο ο ΟΤΕ είναι αρμόδιος να το ελέγξει και να το επιδιορθώσει η αλλάξει.

    * Μόνο στην περίπτωση που την περιοχή έχει αναλάβει άλλος πάροχος, τότε παραμένει στη θέση της η παλιά καμπίνα του ΟΤΕ και συνεχίζεις να παίρνεις μέσω αυτής σύνδεση. Αυτός ο πάροχος τοποθετεί την δική του FTTC καμπίνα κοντά στου ΟΤΕ και μεταξύ τους συνδέονται με χάλκινο καλώδιο.

  2. #812
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdiam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχώρησα τελικά σε αναβάθμιση του συμβολαίου μου με την WIND βάζοντας το WIND ONE με 100αρα γραμμή και άρχισε μια μικρή περιπέτεια με την ταχύτητα συγχρονισμού.

    Για να μην αναφέρουμε όλες τις συζητήσεις, στο τέλος κατέληξαν οι τεχνικοί της WIND ότι ενώ η καμπίνα (αναβαθμισμένη και νέας γενιάς) βρίσκεται στο απέναντι πεζοδρόμιο σε απόσταση μικρότερη από 10 μέτρα από το δικό μου πεζοδρόμιο, παρόλα αυτά υπάρχει κρυμμένος χαλκός (!) που εμποδίζει την γραμμή να πλησιάζει τα 100Mbps συγχρονισμό.

    Συγκεκριμένα η γραμμή μου συγχρονίζει στα 81Mbps έως 86Mbps max με απόσταση καμπίνας, επαναλαμβάνω, 10μ.

    Ο κρυμμένος χαλκός λοιπόν μου εξήγησαν ότι βρίσκεται μεταξύ του σπιτιού μου και ενός παλαιού ΚΑΦΑΟ της περιοχής που θα πρεπεί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να είμαι συνδεδεμένος καθώς η 100αρα δεν είναι FTTH αλλά FTTC, οπότε σίγουρα περνάει από κάποιο ΚΑΦΑΟ χαλκού.

    Ρώτησα που είναι αυτό και πως μπορώ να το αναγνωρίσω και μου είπαν ότι δεν το γνωρίζουν ακριβώς, αλλά σίγουρα επιλέγεται το κοντινότερο στην κατοικία.

    Να σημειώσω ότι παρόλο που έγινε η αναβάθμιση από τα 50Mbps στα 100Mbps, εγώ συνεχίζω και έχω κανονικά TDM τηλεφωνία όπως είχα και στα 50Mbps και όχι VoIP.

    @jkoukos
    Περιμένω το σχόλιο σου σχετικά με τις απαντήσεις των τεχνικών της WIND.
    Έχουν βάση αυτά που λένε ;
    Οι παλιές καμπίνες έχουν όλες αντικατασταθεί στην περιοχή από νέες με mini DSLAM από τον ΟΤΕ. H Wind επειδή δεν θέλει κλασσικά να ασχοληθεί σου λέει παραμύθια. Έπρεπε να τερματίζεις τη γραμμή. Προφανώς υπάρχει θέμα στη γραμμή σου και δεν θέλουν να καλέσουν τεχνικούς για κοινό ραντεβού με τον ΟΤΕ. Πίεσε τους να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

  3. #813
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τόσο μικρή απόσταση, ακόμη και αν το καλώδιο δεν έρχεται σε ευθεία, κανονικά θα έπρεπε να τερματίζεις την σύνδεση. Προφανώς υπάρχει πρόβλημα και μόνο ο ΟΤΕ είναι αρμόδιος να το ελέγξει και να το επιδιορθώσει η αλλάξει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι παλιές καμπίνες έχουν όλες αντικατασταθεί στην περιοχή από νέες με mini DSLAM από τον ΟΤΕ. H Wind επειδή δεν θέλει κλασσικά να ασχοληθεί σου λέει παραμύθια. Έπρεπε να τερματίζεις τη γραμμή. Προφανώς υπάρχει θέμα στη γραμμή σου και δεν θέλουν να καλέσουν τεχνικούς για κοινό ραντεβού με τον ΟΤΕ. Πίεσε τους να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
    Ευχαριστώ και τους δύο.
    Μιλώντας με τους τεχνικούς της WIND μου ανέφεραν ότι αν ανοίξουν ticket στον ΟΤΕ για ταχύτητα συγχρονισμού 81Μbps - 86Mbps σε 100αρα, ο ΟΤΕ ούτε καν ασχολείται.
    Συγκεκριμένα μου είπαν ότι ο ΟΤΕ κλείνει τα ticket για τις ταχύτητες συγχρονισμού πάνω από 80Mbps, χωρίς καν να τα δει!

    Είναι άραγε παραμύθι και αυτό για να αποφύγουν τη δουλειά ή έχουν δίκιο ;

    Και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση και με WIND και με ΟΤΕ ;

  4. #814
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    ΕΕΤΤ κάνεις αν δεν σου κλείσουν ραντεβού. Θα αργήσει λίγο αλλά πιστεύω θα γίνει τελικά το ραντεβού

  5. #815
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Επειδή πριν λίγο καιρό έκανα κι εγώ την αναβάθμιση από 50 σε 100mbps, θα σου έλεγα να προσέξεις την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και γενικά όλα αυτά που μπορείς να ελέγξεις. Κι εγώ είμαι στη Ν.Σμύρνη, στο κέντρο του ιππόδρομου όμως και η καμπίνα είναι καινούργια ΟΤΕ, όπως όλες στην περιοχή (αντικατέστησε την παλιά το 2016). Μετά από ατελείωτα τηλεφωνήματα για το κατά πόσον η γραμμή θα μετατραπεί σε voip, επειδή χρησιμοποιώ bridge και έπρεπε να ξέρω, τελικά παρέμεινε pstn. Υπόψη ότι το router που δίνουν είναι το ZTE H288N το οποίο επιτρέπει κανονικά το bridge, όπως ακριβώς στις οδηγίες που έχουν γραφτεί εδώ στο forum για το H268 (πριν είχα το Zyxel που έδιναν τότε).

    Όταν έγινε η αναβάθμιση το ZTE συγχρόνισε στα 85mbps με attainable τα 103 και αρκετό θόρυβο. Στην τεχνική υποστήριξη της wind δεν μπορούσαν να βρουν κάτι. Αναγκαστικά έκανα κάποια πειράματα, προσπαθώντας να βρω το πρόβλημα, αν ήταν μέσα στο σπίτι. Υπόψη ότι η καμπίνα είναι στην άκρη του τετραγώνου πολύ κοντά από την πολυκατοικία η οποία είναι σχετικά καινούργια. Τελικά το πρόβλημα ήταν στην πρίζα στην οποία έρχονται τα καλώδια από τον κατανεμητή του κτηρίου. Τα καλώδια δεν ήταν σωστά απογυμνωμένα και η πρίζα ήταν κακής ποιότητας. Επίσης εκεί ήταν συνδεδεμένο και το καλώδιο για τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού που έτσι κι αλλιώς δεν χρειαζόμαστε. Αλλάζοντας την πρίζα το ΖΤΕ συγχρόνισε στα 105mbps με attainable 117mbps και από τότε δουλεύει συνεχεια και χωρίς προβλήματα.

  6. #816
    Εγγραφή
    22-10-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εμενα ειχε προβλημα συνχρονιζα παντα κανα 75 και ελεγε η wind οτι απεκτησε προβλημα η γραμμη τελικα εκανε εργασιες σκαπτικεσ ο οτε για βλαβες αλαξξε κατι στο εδαφος και ωσ εκ θαυματος συνχρονιζω 100 οποτε μην ακους για καλοδιωση και τετοια συνηθωσ ειναι βραχυκυκλωμενα καλωδια που ριχνουν την ποιοτητα και τ ταχυτητα απο το πολυ καιρο και οταν πεσουν πολλα προβληματα τα αλλαζουν.

  7. #817
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Άλλαξα εξοπλισμό σε κάτι πιο σύγχρονο από WIND με Gigabit Ethernet και WiFi στα 5GHz με 802.11ac - το modem/ router της Huawei DN8245V.

    Αμέσως η ταχύτητα έπεσε στα 73Mbps - 75Mbps.

    Μετά από άπειρα τηλεφωνήματα με WIND, άσκοπα ραντεβού με παρουσία δική μου (όχι τεχνικού της WIND) για ενέργειες στο χώρο (βγάλε splitter, άλλαξε καλώδιο ethernet, άλλαξε καλώδιο τηλεφώνου, βγάλε τηλέφωνα από τα άλλα πριζάκια κτλ) τελικά ήρθε τεχνικός της COSMOTE (όπως μου συστήθηκε στο κουδούνι) χθες το πρωί Σάββατο.

    Έφυγε χωρίς καμία αλλαγή στην ταχύτητα του συγχρονισμού.

    Μετά την πρωινή επίσκεψη του τεχνικού του ΟΤΕ, χθες το βράδυ έλαβα SMS από WIND ότι πρέπει να έρθει και δικός τους τεχνικός στο χώρο, χωρίς περαιτέρω ενημέρωση για τις πρωινές ενέργειες ΟΤΕ και που είναι τελικά το πρόβλημα.

    Πήρα λοιπόν σήμερα την WIND να μάθω τι έκανε και τι προέκυψε από τον έλεγχο του τεχνικού του ΟΤΕ και από ότι κατάλαβα μου άλλαξε το ζεύγος του χαλκού (κατά την WIND στο τηλέφωνο).

    Αύριο λογικά θα κλείσω ραντεβού για την επίσκεψη τεχνικού της WIND στο χώρο.

    Επειδή ο ΟΤΕ δεν βλέπω να σκάβει, ας ελπίσουμε ότι είναι η πρίζα που είπε το παλληκάρι παρά πάνω ή κάτι παρόμοιο στον χώρο μου (δεν νομίζω)

    Γενικά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος με τον τρόπο που εξελίσσεται η συγκεκριμένη περίπτωση και αναμένω τις μπαρούφες - δικαιολογίες που θα ακούσω αν δεν λυθεί το πρόβλημα και συνεχίζω να συγχρονίζω στα 73Mbps με την καμπίνα του ΟΤΕ στα 10μ από το σπίτι μου...

  8. #818
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Καλημέρα,
    μια ερώτηση, πριν κάνα μήνα ήμουν με 50vdsl σε OTE με fastpath, μετά έβαλα 100vdsl αλλά δεν τους ανέφερα τίποτα για fastpath.
    Από τότε που μπήκε όλα μια χαρά με το ping, χαμηλό όπως πάντα και πάντα είχα μόνο crc error (πχ στις 15 ημέρες 300~ crc erros).
    Έκανα restart χθες (όπως κάνω συνήθως ανά 15 ημέρες) και σήμερα βλέπω fec errors.

    Date / time
    2021-06-06 11:06:10
    Uptime
    0 days, 14 hours, 7 minutes, 42 seconds
    DSL Downstream
    109999 kBit/s
    DSL Upstream
    10999 kBit/s
    DSL / Link

    In sync since 2021-06-05 21:02:54
    DSL/Internet Status

    Online since 2021-06-05 21:02:59
    Transmission mode
    VDSL2-17A Annex B
    CRC Errors (Down/Up)
    0
    FEC Errors (Down/Up)
    6
    SNR (Down/Up)
    9.4 / 31.1 dB
    Attenuation (Down/Up)
    5.0 / 9.0 dB
    Λέω όπα τι έγινε.
    Κάνω tracert σε άλλο δίκτυο (vodafone) και τα βλέπω όλα μια χαρά πχ.
    1 1 ms 1 ms 1 ms RT-AX82U-E3F8 [192.168.50.1]
    2 2 ms 1 ms 2 ms speedport.ip [192.168.1.1]
    3 7 ms 5 ms 6 ms 80.106.125.100
    4 6 ms 6 ms 6 ms 79.128.250.240
    5 6 ms 6 ms 6 ms nyma-dcra-nyma-asr99a.backbone.otenet.net [79.128.226.2]
    6 8 ms 8 ms 7 ms vodafone.gr-ix.gr [176.126.38.2]
    7 8 ms 7 ms 7 ms 62.74.30.90
    8 9 ms 8 ms 8 ms
    Παίζει κάτι?

  9. #819
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdiam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα εξοπλισμό σε κάτι πιο σύγχρονο από WIND με Gigabit Ethernet και WiFi στα 5GHz με 802.11ac - το modem/ router της Huawei DN8245V.

    Αμέσως η ταχύτητα έπεσε στα 73Mbps - 75Mbps.

    Μετά από άπειρα τηλεφωνήματα με WIND, άσκοπα ραντεβού με παρουσία δική μου (όχι τεχνικού της WIND) για ενέργειες στο χώρο (βγάλε splitter, άλλαξε καλώδιο ethernet, άλλαξε καλώδιο τηλεφώνου, βγάλε τηλέφωνα από τα άλλα πριζάκια κτλ) τελικά ήρθε τεχνικός της COSMOTE (όπως μου συστήθηκε στο κουδούνι) χθες το πρωί Σάββατο.

    Έφυγε χωρίς καμία αλλαγή στην ταχύτητα του συγχρονισμού.

    Μετά την πρωινή επίσκεψη του τεχνικού του ΟΤΕ, χθες το βράδυ έλαβα SMS από WIND ότι πρέπει να έρθει και δικός τους τεχνικός στο χώρο, χωρίς περαιτέρω ενημέρωση για τις πρωινές ενέργειες ΟΤΕ και που είναι τελικά το πρόβλημα.

    Πήρα λοιπόν σήμερα την WIND να μάθω τι έκανε και τι προέκυψε από τον έλεγχο του τεχνικού του ΟΤΕ και από ότι κατάλαβα μου άλλαξε το ζεύγος του χαλκού (κατά την WIND στο τηλέφωνο).

    Αύριο λογικά θα κλείσω ραντεβού για την επίσκεψη τεχνικού της WIND στο χώρο.

    Επειδή ο ΟΤΕ δεν βλέπω να σκάβει, ας ελπίσουμε ότι είναι η πρίζα που είπε το παλληκάρι παρά πάνω ή κάτι παρόμοιο στον χώρο μου (δεν νομίζω)

    Γενικά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος με τον τρόπο που εξελίσσεται η συγκεκριμένη περίπτωση και αναμένω τις μπαρούφες - δικαιολογίες που θα ακούσω αν δεν λυθεί το πρόβλημα και συνεχίζω να συγχρονίζω στα 73Mbps με την καμπίνα του ΟΤΕ στα 10μ από το σπίτι μου...
    Σε τέτοιες περιπτώσεις βλέπουμε αν το πρόβλημα είναι στο σπίτι ή έξω από αυτό.
    Αν συνδέσεις το μόντεμ στον κατανεμητή του κτηρίου αν η ταχύτητα είναι 100 το πρόβλημα είναι σπίτι σου, αν συγχρονίσει στα 75 το πρόβλημα είναι εκτός σπιτιού.
    Αυτά αν δεν θέλεις να περιμένεις.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #820
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνδέσεις το μόντεμ στον κατανεμητή του κτηρίου αν η ταχύτητα είναι 100 το πρόβλημα είναι σπίτι σου, αν συγχρονίσει στα 75 το πρόβλημα είναι εκτός σπιτιού.
    Αυτά αν δεν θέλεις να περιμένεις.
    Και πως συνδέω το modem στον κατανεμητή του κτιρίου ;

    Γυμνά καλώδια πατσαρισμένα δεν έχει ο κατανεμητής ;

    Δεν παίρνει τηλεφωνικό καλώδιο.

  11. #821
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    μια ερώτηση, πριν κάνα μήνα ήμουν με 50vdsl σε OTE με fastpath, μετά έβαλα 100vdsl αλλά δεν τους ανέφερα τίποτα για fastpath.
    Από τότε που μπήκε όλα μια χαρά με το ping, χαμηλό όπως πάντα και πάντα είχα μόνο crc error (πχ στις 15 ημέρες 300~ crc erros).
    Έκανα restart χθες (όπως κάνω συνήθως ανά 15 ημέρες) και σήμερα βλέπω fec errors.



    Λέω όπα τι έγινε.
    Κάνω tracert σε άλλο δίκτυο (vodafone) και τα βλέπω όλα μια χαρά πχ.


    Παίζει κάτι?
    Καμία ιδέα έχουμε παίδες;
    Σήμερα το τσέκαρα είχε 1 crc και 6 fec

  12. #822
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Πέρασε τελικά και ο τεχνικός της WIND και μέτρησε την ταχύτητα συγχρονισμού στον κατανεμητή (μπροστά μου).

    Η δική του συσκευή έβγαλε 86Mbps στον κατανεμητή και μου εξήγησε ότι ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει καμία ενέργεια, αφού με βάση την ΕΕΤΤ το άθροισμα download (86Mbps) + upload (11Mbps) = 97Mbps είναι μεγαλύτερο από το 89Mbps (79Mbps down + 10Mbps up) που έχει βάλει ως όριο η ΕΕΤΤ (στον κατανεμητή) για την 100αρα γραμμή.

    Στην ερώτηση μου πως εξηγείται η καμπίνα του ΟΤΕ στα 10μ από το πεζοδρόμιο να δίνει 86Mbps στον κατανεμητή, δεν είχε απάντηση.

    Τον ενημέρωσα βέβαια ότι οι τεχνικοί της WIND έβλεπαν στο προφίλ της καμπίνας 116Mbps (σε κάποια παλιότερη επικοινωνία που είχα μαζί τους) και η απάντησή του ήταν ότι είναι χαμηλή ταχύτητα στην καμπίνα προκειμένου να φέρει 100Mbps ή πιο σωστά 110Mbps (βάση ΕΕΤΤ) στον καταναλωτή, άρα γύρω στα 120Mbps στον κατανεμητή.

    Σε άλλες περιοχές και άλλες καμπίνες έχει δει προφίλ καμπίνας και 150Mbps και 160Mbps για την 100αρα γραμμή.

    Ο αρμόδιος να ανεβάσει το προφίλ της καμπίνας είναι ο ΟΤΕ αφού είναι δική του, αν σηκώνει τεχνικά παραπάνω μου είπε ο τεχνικός της WIND αλλά δεν έχει καμία υποχρέωση να το κάνει.

    Η γραμμή είναι καθαρή, χωρίς λάθη στον κατανεμητή και επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το internet δεν κολλάει ποτέ και δεν έχω καμία αποσύνδεση.

    Έχω πειστεί σε μεγάλο βαθμό ότι η χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού οφείλεται τελικά στην ρύθμιση του προφίλ της καμπίνας, οπότε το ερώτημα είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα ;

    Τι κόλπα είναι αυτά πάλι του OTE, γιατί δεν τερματίζει την ταχύτητα συγχρονισμού στο προφίλ της καμπίνας ;

    Να κάνω κρούση στην ΕΕΤΤ ;

  13. #823
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdiam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρασε τελικά και ο τεχνικός της WIND και μέτρησε την ταχύτητα συγχρονισμού στον κατανεμητή (μπροστά μου).

    Η δική του συσκευή έβγαλε 86Mbps στον κατανεμητή και μου εξήγησε ότι ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει καμία ενέργεια, αφού με βάση την ΕΕΤΤ το άθροισμα download (86Mbps) + upload (11Mbps) = 97Mbps είναι μεγαλύτερο από το 89Mbps (79Mbps down + 10Mbps up) που έχει βάλει ως όριο η ΕΕΤΤ (στον κατανεμητή) για την 100αρα γραμμή.

    Στην ερώτηση μου πως εξηγείται η καμπίνα του ΟΤΕ στα 10μ από το πεζοδρόμιο να δίνει 86Mbps στον κατανεμητή, δεν είχε απάντηση.

    Τον ενημέρωσα βέβαια ότι οι τεχνικοί της WIND έβλεπαν στο προφίλ της καμπίνας 116Mbps (σε κάποια παλιότερη επικοινωνία που είχα μαζί τους) και η απάντησή του ήταν ότι είναι χαμηλή ταχύτητα στην καμπίνα προκειμένου να φέρει 100Mbps ή πιο σωστά 110Mbps (βάση ΕΕΤΤ) στον καταναλωτή, άρα γύρω στα 120Mbps στον κατανεμητή.

    Σε άλλες περιοχές και άλλες καμπίνες έχει δει προφίλ καμπίνας και 150Mbps και 160Mbps για την 100αρα γραμμή.

    Ο αρμόδιος να ανεβάσει το προφίλ της καμπίνας είναι ο ΟΤΕ αφού είναι δική του, αν σηκώνει τεχνικά παραπάνω μου είπε ο τεχνικός της WIND αλλά δεν έχει καμία υποχρέωση να το κάνει.

    Η γραμμή είναι καθαρή, χωρίς λάθη στον κατανεμητή και επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το internet δεν κολλάει ποτέ και δεν έχω καμία αποσύνδεση.

    Έχω πειστεί σε μεγάλο βαθμό ότι η χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού οφείλεται τελικά στην ρύθμιση του προφίλ της καμπίνας, οπότε το ερώτημα είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα ;

    Τι κόλπα είναι αυτά πάλι του OTE, γιατί δεν τερματίζει την ταχύτητα συγχρονισμού στο προφίλ της καμπίνας ;

    Να κάνω κρούση στην ΕΕΤΤ ;
    Βολέψου με 86 μέχρι να έρθει οπτική στην περιοχή σου. Κράτα το ότι δεν έχεις αποσυνδέσεις.
    Αλλιώς γύρνα σε 50άρα

    Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #824
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    86Μbps στον κατανεμητή.

    Το Huawei από 76Mbps έπεσε στα 73Mbps.

    Είχα 55Mbps στο προηγούμενο modem της Technicolor με την 50άρα (και βγάζει 83Mbps στην 100αρα το Technicolor) και πήγα στα 73Mbps με Huawei.

    Κρατάω το Huawei στην 100αρα (κι όχι το Technicolor) γιατί έχει Gigabit Ethernet και 5GHz WiFi σε 802.11ac και μου δίνει όλο το 75άρι απροβλημάτιστα.

    Άρα στην πράξη από τα 55 στα 73-76 δεν το λες και αναβάθμιση...

  15. #825
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdiam Εμφάνιση μηνυμάτων
    86Μbps στον κατανεμητή.

    Το Huawei από 76Mbps έπεσε στα 73Mbps.

    Είχα 55Mbps στο προηγούμενο modem της Technicolor με την 50άρα (και βγάζει 83Mbps στην 100αρα το Technicolor) και πήγα στα 73Mbps με Huawei.

    Κρατάω το Huawei στην 100αρα (κι όχι το Technicolor) γιατί έχει Gigabit Ethernet και 5GHz WiFi σε 802.11ac και μου δίνει όλο το 75άρι απροβλημάτιστα.

    Άρα στην πράξη από τα 55 στα 73-76 δεν το λες και αναβάθμιση...
    Απο 86 στα 73-76 είναι δικό σου εσωτερικό πρόβλημα, αν θες το φτιάχνεις.
    Κοιτα και το sfbb.gr μήπως έχεις οπτική στη γειτονιά σου και δεν το ξέρεις.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 55 από 64 ΠρώτηΠρώτη ... 354550535455565760 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-17, 21:49
  2. VDSL νέα Σμύρνη
    Από fireillusion στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-16, 12:14
  3. VDSL Ν.Ηράκλειο !
    Από DVader στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-15, 12:33
  4. VDSL Νέα Σμύρνη
    Από spdtst στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 15:51
  5. Βλάβη ΟΤΕ στην Ν.Σμυρνη
    Από _Drakos_ στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-13, 09:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας