Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρεσαι για τηγάνια, κατσαρόλες, για τα πάντα όλα;;
    Από amazon μπορείς να ψωνίσεις;
    Οπως ακριβως τα λες φιλε μου,"για τα παντα ολα"
    Απλα θα μας τα παρουν δωρο και ενδιαφερομουν για Ελλαδισταν...

  2. #32
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βρεθηκαν τελικα σκευη 18/10 της fissler τα οποια φαινονται πολυ καλα.Αυτο που δε μπορω να βρω ειναι μπρικι!Υπαρχει καμια ιδεα?Επισης,θα πρεπει να προσεξω τα σκευη να εχουν ακριβως την ιδια διαμετρο με το αντιστοιχο "ματι"?Αν ειναι π.χ. το σκευος λιγο μεγαλυτερο ή λιγο μικροτερο,θα υπαρχει προβλημα?

  3. #33
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Αθήνα/Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρεθηκαν τελικα σκευη 18/10 της fissler τα οποια φαινονται πολυ καλα.Αυτο που δε μπορω να βρω ειναι μπρικι!Υπαρχει καμια ιδεα?Επισης,θα πρεπει να προσεξω τα σκευη να εχουν ακριβως την ιδια διαμετρο με το αντιστοιχο "ματι"?Αν ειναι π.χ. το σκευος λιγο μεγαλυτερο ή λιγο μικροτερο,θα υπαρχει προβλημα?
    Δοκιμασμένο μπρίκι για επαγωγικές:
    http://www.plus4u.gr/venus-mpriki-em...47-104010947/p

    Αν δε σου αρέσει το συγκεκριμένο, στα μαγαζιά με μαγνήτη στο χέρι και πες μας κι εδώ αν βρείς κάτι!

  4. #34
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν πάντως ενδιαφέρεται κάποιος για μαντεμένια τηγάνια, έχει βάλει το amazon κάποια σε πολύ καλή τιμή. Απλά διαβάστε προσεκτικά και τις κριτικές-οδηγίες όσων έχουν ήδη αγοράσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 31-05-14 στις 18:44. Αιτία: αφαίρεση λινκ λόγω προσωπικών δεδομένων

  5. #35
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ παιδια,σας ευχαριστω!Σχετικα με το αν θα πρεπει να προσεξω τα σκευη να εχουν ακριβως την ιδια διαμετρο με το αντιστοιχο "ματι"?Αν ειναι π.χ. το σκευος λιγο μεγαλυτερο ή λιγο μικροτερο,θα υπαρχει προβλημα?

  6. #36
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, κανένα πρόβλημα

  7. #37
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν πάντως ενδιαφέρεται κάποιος για μαντεμένια τηγάνια, έχει βάλει το amazon κάποια σε πολύ καλή τιμή. Απλά διαβάστε προσεκτικά και τις κριτικές-οδηγίες όσων έχουν ήδη αγοράσει.
    Ολα καλα με τα μαντεμένια τηγάνια.Τα τσεκαρα στο amazon και οι κριτικες ειναι πολυ καλες.Το μονο που δεν εχω ξεκαθαρισει καλα ειναι ο τροπος για να γινουν αντικολλητηκα.Εαν καταλαβα καλα πρεπει να βαλεις λιγο λαδι και να θερμανεις το σκευος μεχρι τους 200 για 1 ωρα και αυτο να επαναληφθει για 3 φορες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 31-05-14 στις 18:45. Αιτία: αφαιρεσή λινκ λόγω προσωπικών δεδομένων

  8. #38
    Εγγραφή
    26-12-2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες, Βέλγιο
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Proximus
    Τώρα είδα το thread. Έχω τετράδα επαγωγικών εστιών της smeg. Είναι εξαιρετικές. Τις έχω δοκιμάσει σε διάφορα και είναι πάρα πολύ καλές, και να την ακούτε τη γυναίκα που μαγειρεύει.

    Πριν από αυτές είχα και κοινές πυρακτώσεως και κεραμικές. Οι επαγωγικές με διαφορά πιο γρήγορες, με άμεση ανταπόκριση και καλό έλεγχο της έντασης της φωτιάς. Είναι ουσιαστικά στη χρήση σαν κεραμικές με ανταπόκριση και λειτουργία γκαζιού (μετά το σβήσιμο κρατούν όμως αρκετά περισσότερη ώρα τη ζέστη από το γκάζι). Επίσης είναι σχετικά ασφαλείς, διότι αν απομακρυνθεί το σκεύος από το μάτι, διακόπτεται (φυσιολογικά και φυσικά) η λειτουργία, οπότε ο κίνδυνος να καεί κανείς σοβαρά ( ή να λιώσει ό,τι ακουμπάει) είναι μάλλον περιορισμένος.

    Όσο για τα σκεύη που ρωτάτε, η Tefal έχει επίσης σειρές που είναι κατάλληλες για επαγωγικές, χωρίς να είναι πιο ακριβές από τις υπόλοιπες. Προσέχετε τη συσκευασία , διότι λέει πχ "για όλες τις εστίες ΕΚΤΟΣ από επαγωγικές" ή "κατάλληλη ΚΑΙ για επαγωγικές".
    Φυσικά έχουν το ίδιο "μειονέκτημα" με τις κεραμικές, θέλουν άμεσο καθαρισμα αν πέσει ζάχαρη ή χυθεί γάλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα καλα με τα μαντεμένια τηγάνια.Τα τσεκαρα στο amazon και οι κριτικες ειναι πολυ καλες.Το μονο που δεν εχω ξεκαθαρισει καλα ειναι ο τροπος για να γινουν αντικολλητηκα.Εαν καταλαβα καλα πρεπει να βαλεις λιγο λαδι και να θερμανεις το σκευος μεχρι τους 200 για 1 ωρα και αυτο να επαναληφθει για 3 φορες?
    Δεν ισχύει ακριβώς. Μπορείς να τα αλείψεις με λάδι και να τα "κάψεις" δηλαδή να τα αφήσεις να ψήσουν πολύ πολύ καλά για κανένα μισάωρο πριν την πρώτη χρήση. Μετά με την επανειλημμένη χρήση δεν κολλάει τίποτε. Άσε που είναι αθάνατα και δεν σκευρώνουν ποτέ και με τίποτε...

    Παρεμπιπτόντως, τα καλύτερα μαντεμένια / χυτοσιδηρά σκεύη είναι της Le Creuset, πανάκριβα κι ασήκωτα. Οι κατσαρόλες αν είναι γεμάτες και καπακωμένες ντουμπλάρουν και για βάρη γυμναστηρίου. Έχει και στο Amazon.
    Η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι θλιβερή, μωρό μου...

  9. #39
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είδα το thread. Έχω τετράδα επαγωγικών εστιών της smeg. Είναι εξαιρετικές. Τις έχω δοκιμάσει σε διάφορα και είναι πάρα πολύ καλές, και να την ακούτε τη γυναίκα που μαγειρεύει.

    Πριν από αυτές είχα και κοινές πυρακτώσεως και κεραμικές. Οι επαγωγικές με διαφορά πιο γρήγορες, με άμεση ανταπόκριση και καλό έλεγχο της έντασης της φωτιάς. Είναι ουσιαστικά στη χρήση σαν κεραμικές με ανταπόκριση και λειτουργία γκαζιού (μετά το σβήσιμο κρατούν όμως αρκετά περισσότερη ώρα τη ζέστη από το γκάζι). Επίσης είναι σχετικά ασφαλείς, διότι αν απομακρυνθεί το σκεύος από το μάτι, διακόπτεται (φυσιολογικά και φυσικά) η λειτουργία, οπότε ο κίνδυνος να καεί κανείς σοβαρά ( ή να λιώσει ό,τι ακουμπάει) είναι μάλλον περιορισμένος.

    Όσο για τα σκεύη που ρωτάτε, η Tefal έχει επίσης σειρές που είναι κατάλληλες για επαγωγικές, χωρίς να είναι πιο ακριβές από τις υπόλοιπες. Προσέχετε τη συσκευασία , διότι λέει πχ "για όλες τις εστίες ΕΚΤΟΣ από επαγωγικές" ή "κατάλληλη ΚΑΙ για επαγωγικές".
    Φυσικά έχουν το ίδιο "μειονέκτημα" με τις κεραμικές, θέλουν άμεσο καθαρισμα αν πέσει ζάχαρη ή χυθεί γάλα.

    - - - Updated - - -



    Δεν ισχύει ακριβώς. Μπορείς να τα αλείψεις με λάδι και να τα "κάψεις" δηλαδή να τα αφήσεις να ψήσουν πολύ πολύ καλά για κανένα μισάωρο πριν την πρώτη χρήση. Μετά με την επανειλημμένη χρήση δεν κολλάει τίποτε. Άσε που είναι αθάνατα και δεν σκευρώνουν ποτέ και με τίποτε...

    Παρεμπιπτόντως, τα καλύτερα μαντεμένια / χυτοσιδηρά σκεύη είναι της Le Creuset, πανάκριβα κι ασήκωτα. Οι κατσαρόλες αν είναι γεμάτες και καπακωμένες ντουμπλάρουν και για βάρη γυμναστηρίου. Έχει και στο Amazon.
    Η αγορα εχει γινει φιλε μου και περιμενω την εγκατασταση.Πηρα zanussi επαγωγικες.Το Σαββατο παω για σκευη.Μαλλον Fissler.Θα ηθελα παντως να δω και για μαντεμενια.Θα δω αυτα που μου προτειναν τα παιδια στο amazon.

  10. #40
    Εγγραφή
    26-12-2007
    Περιοχή
    Βρυξέλλες, Βέλγιο
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Proximus
    Εχμ σπάνιο αλλά αληθινό, εδώ γυναίκα

    Εννοείται ότι θα ψωνίσεις ό,τι αγαπάς. Τα τεφάλ τα αναφέρω γιατί είναι πιο οικονομική λύση. Δες επίσης και τις διαστάσεις των Fissler, εξαρτάται και από τις διαστάσεις των ματιών που έχεις. Εμένα κανένα από τα 4 δεν έχει ίδιο μέγεθος με το άλλο
    Η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι θλιβερή, μωρό μου...

  11. #41
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αγορα εχει γινει φιλε μου και περιμενω την εγκατασταση.Πηρα zanussi επαγωγικες.Το Σαββατο παω για σκευη.Μαλλον Fissler.Θα ηθελα παντως να δω και για μαντεμενια.Θα δω αυτα που μου προτειναν τα παιδια στο amazon.
    bump...
    ...για δες που εφθασε η ώρα να θέλω και εγω επαγωγική εστία να πάρω τώρα.....
    άραγε εσεις του παλιού thread :P μπορειτε να με διαφωτίσετε τελικα αν άξιζε η αγορά της επαγωγικής σε σχεση με την απλή κεραμεική ?

  12. #42
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άξιζε 100%. Καλύτερο μαγείρεμα, μεγαλύτερη οικονομία.

  13. #43
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άξιζε 100%. Καλύτερο μαγείρεμα, μεγαλύτερη οικονομία.
    thanks για το reply. Ποιο μοντέλο έχεις?

  14. #44
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Siemens είναι, ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι, την έχουμε 6-7 χρόνια τώρα, μοιάζει πολύ με αυτό
    http://www.siemens-home.bsh-group.co...technicalspecs

  15. #45
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afterglow Εμφάνιση μηνυμάτων
    bump...
    ...για δες που εφθασε η ώρα να θέλω και εγω επαγωγική εστία να πάρω τώρα.....
    άραγε εσεις του παλιού thread :P μπορειτε να με διαφωτίσετε τελικα αν άξιζε η αγορά της επαγωγικής σε σχεση με την απλή κεραμεική ?
    Ναι αξιζει η αγορα τους!!!Καλύτερο μαγείρεμα, μεγαλύτερη οικονομία και ασφαλεια.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εστιες υγραεριου vs ηλεκτρικες εστιες vs επαγωγικες
    Από MITSOSCHIOS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 12:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας