Σελ. 38 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 182833363738394043 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 668
  1. #556
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα.. Οι άθεοι γιατί μόνο κατ' εξαίρεση μπορούν να είναι φιλάνθρωποι;
    Και η φιλανθρωπία ή ο αλτρουισμός και αυτά "θεόπνευστα" είναι;
    Εσυ πολυ καλα εχεις καταλαβει αλλοι
    ειναι μακρυα νυχτωμενοι...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #557
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap
    ΔΕΝ εξαρτάται από εσένα το να ερμηνεύσεις την Αγία Γραφή. Εφόσον βγεις και πεις κάτι τέτοιο είσαι αυτόματα ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Κάποιες άλλες εποχές θα σε διώκανε και θα σε καίγανε στην πυρά.
    Σήμερα αν πιστεύεις το παραπάνω τότε δεν είσαι Ορθόδοξος Χριστιανός. Αν μου πεις ότι δεν είσαι τότε ΟΚ. Ψάξε κάποιο Προτεσταντικό δόγμα που είναι πιο ελαστικό στην ερμηνεία των Γραφών.

    Η θρησκεία σας δεν είναι λάστιχο να την προσαρμόζετε όπως σας βολεύει όταν σας βολεύει.
    Εντάξει δέν είμαι Χ.Ο. λέει τίποτα αυτό?
    Το ξέρω οτι σε άλλες εποχές άν εξέφραζα τέτοια άποψη θα με έριχναν στην πυρά, δέν με ενδιαφέρει καθόλου ...
    Είναι όμως απαραίτητο να μπώ στα καλούπια της οποιασδήποτε θρησκείας, δημιουργημένες απο ανθρώπους, σε ανθρώπινους κανόνες και πλαίσια?
    Δέν μπορώ να έχω και εγώ κάποια άποψη για τον Θεό άσχετη με τους κανόνες που έχει βάλει ετσιθελικά η οποιαδήποτε θρησκεία?
    Δέν είναι απαραίτητο να είμαι άθεος υλιστής για να μή μπαίνω στα δογματικά καλούπια μιάς απο τις τόσες θρησκείες.

  3. #558
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sifounas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει δέν είμαι Χ.Ο. λέει τίποτα αυτό?
    Το ξέρω οτι σε άλλες εποχές άν εξέφραζα τέτοια άποψη θα με έριχναν στην πυρά, δέν με ενδιαφέρει καθόλου ...
    Είναι όμως απαραίτητο να μπώ στα καλούπια της οποιασδήποτε θρησκείας, δημιουργημένες απο ανθρώπους, σε ανθρώπινους κανόνες και πλαίσια?
    Δέν μπορώ να έχω και εγώ κάποια άποψη για τον Θεό άσχετη με τους κανόνες που έχει βάλει ετσιθελικά η οποιαδήποτε θρησκεία?
    Δέν είναι απαραίτητο να είμαι άθεος υλιστής για να μή μπαίνω στα δογματικά καλούπια μιάς απο τις τόσες θρησκείες.
    Αν θέλεις να πιστέψεις κάπου πίστεψε σε σένα....Και άνοιξε τα φτερά σου!....και ότι βγει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ainastros : 12-03-07 στις 17:00.

  4. #559
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sifounas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει δέν είμαι Χ.Ο. λέει τίποτα αυτό?
    Το ξέρω οτι σε άλλες εποχές άν εξέφραζα τέτοια άποψη θα με έριχναν στην πυρά, δέν με ενδιαφέρει καθόλου ...
    Είναι όμως απαραίτητο να μπώ στα καλούπια της οποιασδήποτε θρησκείας, δημιουργημένες απο ανθρώπους, σε ανθρώπινους κανόνες και πλαίσια?
    Δέν μπορώ να έχω και εγώ κάποια άποψη για τον Θεό άσχετη με τους κανόνες που έχει βάλει ετσιθελικά η οποιαδήποτε θρησκεία?
    Δέν είναι απαραίτητο να είμαι άθεος υλιστής για να μή μπαίνω στα δογματικά καλούπια μιάς απο τις τόσες θρησκείες.
    Επιτέλους μετά από ΧΧ σελίδες θα συμφωνήσουμε. Θα προτιμούσα βέβαια να είχες την προσέγγιση του ainastrou ή του άθεου υλιστή αλλά ΟΚ.
    Επομένως όμως... Κακώς πράττεις και υποστηρίζεις τον Χριστιανισμό όπως στα προηγούμενα post σου που... σχεδόν θα μας βγάζατε (παρέα με τον Νικάραχνο) τρελούς/φανατικούς

    Συνοψίζοντας: Δεν έχω πρόβλημα με καμμιά άποψη αρκεί να μην μπλέκει τη φυσική με τη μεταφυσική, το δόγμα και την θεοπνευστία με την Επιστήμη, την Έρευνα με την πίστη.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #560
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω. Δεν δεχόμαστε την αυθυπαρξία του καλού κακού αλλά δεχόμαστε οτι όλοι οι άνθρωποι είναι συγχρόνως καλοί και κακοί επειδή αυτό εξαρτάται απο την κοινωνία στην ουσία; Γιατί όταν λες εσωτερικά ερεθίσματα, ορμόνες κλπ, αυτά όλα είναι το αποτέλεσμα των εξωτερικών ερεθισμάτων που παίρνουμε απο την κοινωνία. Αν όχι το αναλύουμε. Αν ναι μπορεί να υπάρξει μια κοινωνία που θα είναι μόνο καλή ή κακή; Να βάλουμε δηλαδή νεογγέννητους ανθρώπους να δημιουργήσουν μια καινούρια κοινωνία. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσουν την απόλυτα καλή ή κακή κοινωνία αν μείνουν μακριά απο την επιρροή άλλων;

    Υ.Γ ναι θα μας κυνηγούσαν αλλά αυτό αποδεικνύει κάτι;

    Δεν ήξερα οτι υπάρχει επιστημονικός τρόπος σφυρίγματος για να μαζευτείτε
    Δεν είναι όλα αποτέλεσμα των εξωτερικών ερεθισμάτων. Κάποια από αυτά είναι γραμμένα στο DNA, ή για την ακρίβεια η εξέλιξη του εγκεφάλου είναι και προδιαγεγραμμένη και επίκτητη μέσω της συσσώρευσης εμπειρίας και της γενικής "σύστασης και συμμορίας" των δισεκατομμυρίων νευρώνων μας.

    Όχι, δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει μια κοινωνία μόνο καλή ή μόνο κακή. Ούτε καν 99% καλή/κακή. Τώρα, αν πάμε σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας του τύπου "θα αλλάξουμε την χημική ισοροπία του εγκεφάλου και ταυτόχρονα θα μεγαλώσουμε μια φυλή σε συνθήκες καθημερινού στρες/αντιπαράθεσης/βίας"... μάλλον δεν μπορώ να σου απαντήσω. Συνεχίζω να πιστεύω πως όχι πάντως, δεν μπορείς να κάνεις κάποιον 100% κακό (για καλό δεν το συζητάμε)

    ΥΓ. Αποδεικνύει ότι η επικράτηση των μεγάλων μονοθεϊστικών θρησκειών υπήρξε επιβλαβής στην πρόοδο της ανθρωπότητας γιατί δεν επέτρεπε την ελεύθερη σκέψη.

    Όσο για τα σφυρίγματα, υπάρχει ο επιστημονικός και ο θεϊστικός τρόπος: Ο επιστημονικός τρόπος λέει ότι στέλνεις ένα pm ώστε να προετοιμάσουμε την συνάντηση και να κανονίσουμε ένα ραντεβού ώστε όταν σφυρίξεις να σε γνωρίσω. Ο θεϊστικός τρόπος λέει ότι δεν επικοινωνείς με κανέναν, αλλά κάνεις μια προσευχή και ελπίζεις ότι ο Θεός έχει κανονίσει επιτροπή υποδοχής στο αεροδρόμιο/σταθμό/αυτοκινητόδρομο. Την επόμενη φορά δοκίμασε τον επιστημονικό τρόπο καλύτερα
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #561
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    D-Link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους μετά από ΧΧ σελίδες θα συμφωνήσουμε. Θα προτιμούσα βέβαια να είχες την προσέγγιση του ainastrou ή του άθεου υλιστή αλλά ΟΚ.
    Επομένως όμως... Κακώς πράττεις και υποστηρίζεις τον Χριστιανισμό όπως στα προηγούμενα post σου που... σχεδόν θα μας βγάζατε (παρέα με τον Νικάραχνο) τρελούς/φανατικούς

    Συνοψίζοντας: Δεν έχω πρόβλημα με καμμιά άποψη αρκεί να μην μπλέκει τη φυσική με τη μεταφυσική, το δόγμα και την θεοπνευστία με την Επιστήμη, την Έρευνα με την πίστη.

    Αντε πάλι θα διαφωνήσουμε Καλώς κάλλιστα κάνω και υποστηρίζω τον Χριστιανισμό. Απο τη στιγμή που πιστεύω στον Χριστό είμαι Χριστιανός. Το αν είμαι ορθοδοξος ή by the book είναι άλλο θέμα. Επίσης αυτό με τους τρελούς/φανατικούς απο που βγαίνει το συμπέρασμα σε οτι αφορά τον εαυτό μου; Αισθάνθηκες να σου επιτίθομαι με σκοπό να σε μειώσω; Όσο για το τελικό σου συμπέρασμα φίλε yiapap η επιστήμη αναγκαστικά δεν μπλέκει με το μεταφυσικό στην προσπάθειά της να εξηγήσει αν υπάρχει Θεός; Πολλές φορές δεν έχουν γίνει έρευνες για την επίδραση της πίστης στη συμπεριφορά του ανθρώπου; Γιατί είναι κακό να μπλέκει ο ένας στα χωράφια του άλλου; Την αλήθεια δεν κυνηγάμε όλοι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickaraxnos : 12-03-07 στις 17:18.

  7. #562
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε πάλι θα διαφωνήσουμε Καλώς κάλλιστα κάνω και υποστηρίζω τον Χριστιανισμό. Απο τη στιγμή που πιστεύω στον Χριστό είμαι Χριστιανός. Το αν είμαι ορθοδοξος ή by the book είναι άλλο θέμα. Επίσης αυτό με τους τρελούς/φανατικούς απο που βγαίνει το συμπέρασμα σε οτι αφορά τον εαυτό μου; Αισθάνθηκες να σου επιτίθομαι με σκοπό να σε μειώσω; Όσο για το τελικό σου συμπέρασμα φίλε yiapap η επιστήμη αναγκαστικά δεν μπλέκει με το μεταφυσικό στην προσπάθειά της να εξηγήσει αν υπάρχει Θεός; Πολλές φορές δεν έχουν γίνει έρευνες για την επίδραση της πίστης στη συμπεριφορά του ανθρώπου; Γιατί είναι κακό να μπλέκει ο ένας στα χωράφια του άλλου; Την αλήθεια δεν κυνηγάμε όλοι;
    Ευτυχώς που θα διαφωνήσουμε γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ!
    Ως τρελό/φανατικό ανέφερα τον εαυτό μου. Εσύ έπαιξες σε αυτό π.χ. όταν μου ζήτησες να σου πω που αναφέρεται η Υποταγή στις Εξουσίες για να μου πεις μετά ότι 1. Δεν έχεις διαβάσει την Αγ.Γραφή, 2. Δεν το είπε ο ίδιος ο Ιησούς. Π.χ. είπα, μην πιαστείς από αυτό και φυσικά δεν είπα ότι αισθάνθηκα ότι μου επιτέθηκες ή ήθελες να μειώσεις τους συνομιλητές σου. Αν/όταν αντιληφθώ κάτι τέτοιο να είσαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις γιατί θα πάψω να ασχολούμαι μαζί σου και θα σου ζητήσω να κάνεις το ίδιο. Παράδειγμα υπάρχει και στο φόρουμ και σε αυτό το συγκεκριμένο νήμα.

    Πάμε στο τελευταίο. Δεν μπορώ να καταλάβω την σύγχιση που έχετε οι πιστεύοντες... ΔΕΝ είναι το ίδιο όταν μια επιστήμη όπως π.χ. η ψυχολογία, η ανθρωπολογία, η κοινωνιολογία ψάχνει την επίδραση της Πίστης (Αγάπης, Μοναξιάς whatever) στον άνθρωπο, με την θρησκεία που αποφασίζει και διατάσσει ότι αυτό έγινε *τότε*, *έτσι* επειδή το είπε ο *τάδε*. Η όποια επιστήμη με τις ατέλειές της (που είναι εύλογες αφού είναι ανθρώπινο δημιούργημα) σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με τα "ο θεός είπε" που επίσης είναι ανθρώπινα δημιουργήματα αλλά δεν επιδέχονται ερμηνειών, αναθεωρήσεων ή απορρίψεων (εκτός αν πρόκειται για Ιερές Συνόδους, Παπικά μπιλιετάκια ή άλλες εξίσου ισχυρές πηγές).

    Η επιστήμη μπαίνει στα χωράφια της "μεταφυσικής" μόνο όταν έχει ισχυρές ενδείξεις ότι αυτά τα χωράφια μπορούν από άγονη γη να μετατραπούν σε γόνιμο έδαφος αναζήτησης, θεωρίας και τελικά εφαρμογής.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #563
    Το avatar του μέλους Ministry
    Ministry Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς κάλλιστα κάνω και υποστηρίζω τον Χριστιανισμό. Απο τη στιγμή που πιστεύω στον Χριστό είμαι Χριστιανός. Το αν είμαι ορθοδοξος ή by the book είναι άλλο θέμα.
    Η εισαι χριστιανος οπως μας λες η οχι , δεν υπαρχει μεση κατασταση.
    Και να σου θεσω το ερωτημα αν εισαι χριστιανος τηρεις τις γραφες?
    Το να λες οτι εισαι στα λογια δεν μετραει οσο οι πραξεις.
    Ολοι που διακυρυτουν οτι ειναι χριστιανοι στην ουσια ειναι υποκριτες διοτι στην καθημερινη τους ζωη κανουν ενα σωρο παρατυπιες που δεν επιτρεπει η υποτειθεμενη θρησκεια που πιστευουν (απο το παραμικρο ψεμα, βλαστιμιες μεχρι σεξ κλπ).
    Για να καταλαβεις τελικα ποσο παραλογη ειναι θρησκεια σου και αυτοι που λενε ταχα οτι την πιστευουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ministry : 12-03-07 στις 17:31.

  9. #564
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    D-Link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλα αποτέλεσμα των εξωτερικών ερεθισμάτων. Κάποια από αυτά είναι γραμμένα στο DNA, ή για την ακρίβεια η εξέλιξη του εγκεφάλου είναι και προδιαγεγραμμένη και επίκτητη μέσω της συσσώρευσης εμπειρίας και της γενικής "σύστασης και συμμορίας" των δισεκατομμυρίων νευρώνων μας.

    Όχι, δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει μια κοινωνία μόνο καλή ή μόνο κακή. Ούτε καν 99% καλή/κακή. Τώρα, αν πάμε σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας του τύπου "θα αλλάξουμε την χημική ισοροπία του εγκεφάλου και ταυτόχρονα θα μεγαλώσουμε μια φυλή σε συνθήκες καθημερινού στρες/αντιπαράθεσης/βίας"... μάλλον δεν μπορώ να σου απαντήσω. Συνεχίζω να πιστεύω πως όχι πάντως, δεν μπορείς να κάνεις κάποιον 100% κακό (για καλό δεν το συζητάμε)

    ΥΓ. Αποδεικνύει ότι η επικράτηση των μεγάλων μονοθεϊστικών θρησκειών υπήρξε επιβλαβής στην πρόοδο της ανθρωπότητας γιατί δεν επέτρεπε την ελεύθερη σκέψη.

    Όσο για τα σφυρίγματα, υπάρχει ο επιστημονικός και ο θεϊστικός τρόπος: Ο επιστημονικός τρόπος λέει ότι στέλνεις ένα pm ώστε να προετοιμάσουμε την συνάντηση και να κανονίσουμε ένα ραντεβού ώστε όταν σφυρίξεις να σε γνωρίσω. Ο θεϊστικός τρόπος λέει ότι δεν επικοινωνείς με κανέναν, αλλά κάνεις μια προσευχή και ελπίζεις ότι ο Θεός έχει κανονίσει επιτροπή υποδοχής στο αεροδρόμιο/σταθμό/αυτοκινητόδρομο. Την επόμενη φορά δοκίμασε τον επιστημονικό τρόπο καλύτερα
    Ωραία συμφωνούμε στο οτι δεν μπορεί να υπάρξει απόλυτα καλή ή κακή κοινωνία - άνθρωπος ανεξάρτητα με το που θα τοποθετηθούν. Αυτό που λες για το DNA είναι αποτέλεσμα των γονιδίων. Δηλαδή τα κατάλοιπα των εξωτερικών ερεθισμάτων των γονέων. Άρα γιατί να μην δέχεται η επιστήμη το αξίωμα οτι ο κάθε άνθρωπος είναι καλός και κακός μαζί; Και επανέρχομαι στο ερώτημα. Θεωρητικά η κάθε πράξη μας δεν είναι επιλογή μας που έρχεται μετά απο σκέψη; Το οτι δεν είμαστε μόνο καλοί ή κακοί δεν είναι ένας άλλος τρόπος να πεις οτι υπάρχει Θεός και Διάβολος; Θέλω να πω οτι η επιστήμη πάντα φτάνει σε πεδία που δεν μπορεί να εισχωρήσει, να εξηγήσει και να αποδείξει. Άρα μέχρι τότε (να φτάσει στο σημείο να τα εξηγήσει όλα) δεν είναι γελοίο να πιστεύουμε στην ύπαρξη μια δύναμης πέρα απο μας και της αντίληψής μας.

    Υ.Γ Σύμφωνα με τη δική μου λογική δεν φταίει η θρησκεία για το φαινόμενο αυτό. Οι άνθρωποι έψαχναν έναν τρόπο να φιμώσουν τις αντίθετες σκέψεις και απόψεις και όπως εξήγησα το συλλογισμό μου πριν, βρήκαν την ευκαιρία μέσω της θρησκείας. Αν δεν ήταν αυτή θα ήταν κάτι άλλο. Ο Μπους βρήκε αφορμη για τον πόλεμο την υποτιθέμενη ύπαρξη πυρηνικών στο Ιράκ. Αν δεν ήταν αυτό θα ήταν κάτι άλλο.

    Υ.Γ Έχεις δίκιο αλλά αφου πρότεινα και δημόσια σε αυτό το νήμα να βρεθούμε και ιδιωτικά στέλνοντάς σου pm και δεν είδα ανταπόκριση το έριξα στην πίστη. Γιατί ο άνθρωπος όταν χάνει τις επλίδες του απο την επιστήμη το ρίχνει στις προσευχές Πάντως όταν θα βρεθούμε θα σου φερω και δωράκι σαν συγγνώμη που νόμισες οτι θέλω να σε βγάλω τρελό

  10. #565
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sifounas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όμως απαραίτητο να μπώ στα καλούπια της οποιασδήποτε θρησκείας, δημιουργημένες απο ανθρώπους, σε ανθρώπινους κανόνες και πλαίσια?
    Δέν μπορώ να έχω και εγώ κάποια άποψη για τον Θεό άσχετη με τους κανόνες που έχει βάλει ετσιθελικά η οποιαδήποτε θρησκεία?
    Δεν είναι δυνατόν να μην μπεις σε καλούπια, γιατί αναγκαστικά πρέπει καταρχήν να αποδεχτείς οτι οι Αγίες Γραφές είναι απόλυτα πιστές στον θεικό λόγο.
    Αν γράφτηκαν και ερμηνεύτηκαν από ανθρώπους χωρίς θεική παρέμβαση, τότε δεν έχει κανένα νόημα ο χριστιανισμός, θα μπορούσε να είναι μια θρησκεία κατασκευασμένη με βάση τα κριτήρια κάποιων θρησκευτικών ηγετών.

    Το οτι πιστεύει κάποιος άνθρωπος στον Θεό γενικά και αόριστα δεν αρκεί για να τον κάνει χριστιανό. Αν δεν δέχεται κάποιος π.χ την Παλαιά Διαθήκη, δεν είναι χριστιανός γιατί χωρίς το δόγμα δεν υπάρχει χριστιανισμός.

  11. #566
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά η κάθε πράξη μας δεν είναι επιλογή μας που έρχεται μετά απο σκέψη; Το οτι δεν είμαστε μόνο καλοί ή κακοί δεν είναι ένας άλλος τρόπος να πεις οτι υπάρχει Θεός και Διάβολος; Θέλω να πω οτι η επιστήμη πάντα φτάνει σε πεδία που δεν μπορεί να εισχωρήσει, να εξηγήσει και να αποδείξει. Άρα μέχρι τότε (να φτάσει στο σημείο να τα εξηγήσει όλα) δεν είναι γελοίο να πιστεύουμε στην ύπαρξη μια δύναμης πέρα απο μας και της αντίληψής μας.

    ...

    Υ.Γ Έχεις δίκιο αλλά αφου πρότεινα και δημόσια σε αυτό το νήμα να βρεθούμε και ιδιωτικά στέλνοντάς σου pm και δεν είδα ανταπόκριση το έριξα στην πίστη. Γιατί ο άνθρωπος όταν χάνει τις επλίδες του απο την επιστήμη το ρίχνει στις προσευχές Πάντως όταν θα βρεθούμε θα σου φερω και δωράκι σαν συγγνώμη που νόμισες οτι θέλω να σε βγάλω τρελό
    Αν εσύ θέλεις να αποκαλείς την καλή ή την κακή ενέργεια θεό και διάβολο, γιν και γιαν, μαρία και μπάμπη μπορείς άνετα να το κάνεις. Όμως στο τελευταίο, η βασική διαφορά είναι η λέξη "αυθύπαρκτη" την οποία χρησιμοποιώ ΣΥΝΕΧΕΙΑ για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Οι ενέργειές μας μπορεί να είναι μαρία/μπάμπης, όμως δεν υπάρχουν έξω από την προσωπικότητά μας. Οι δικοί μου μαρία και μπάμπης δεν υπήρχαν πριν από τη γέννησή μου και θα χαθούν με τον θάνατό μου. Tόσο απλά.
    Επίσης... Αν γίνεται... σε αυτή την τελευταία πρόταση... μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις ένα ερωτηματικό στο τέλος αντί της τελείας;

    Μου το πρότεινες την Τετάρτη που ήταν πολύ σύντομα για να οργανωθεί συνάντηση. Όσο για το δωράκι... ελπίζω να μου φέρεις την Παλαιά Διαθήκη... έχω πήξει στα gadgets, τα pda και τα laptop τελευταία...
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #567
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα γιατί να μην δέχεται η επιστήμη το αξίωμα οτι ο κάθε άνθρωπος είναι καλός και κακός μαζί; Και επανέρχομαι στο ερώτημα. Θεωρητικά η κάθε πράξη μας δεν είναι επιλογή μας που έρχεται μετά απο σκέψη; Το οτι δεν είμαστε μόνο καλοί ή κακοί δεν είναι ένας άλλος τρόπος να πεις οτι υπάρχει Θεός και Διάβολος; Θέλω να πω οτι η επιστήμη πάντα φτάνει σε πεδία που δεν μπορεί να εισχωρήσει, να εξηγήσει και να αποδείξει. Άρα μέχρι τότε (να φτάσει στο σημείο να τα εξηγήσει όλα) δεν είναι γελοίο να πιστεύουμε στην ύπαρξη μια δύναμης πέρα απο μας και της αντίληψής μας.
    Αυτό το ζήτημα που θέτεις δεν πρόκειται ποτέ να το απαντήσει η επιστήμη.
    Γιατί είναι ηθικό το ζήτημα...και ως γνωστών τα ηθικά ζητήματα τα αποφεύγει η επιστήμη όπως ο διάολος το λιβάνι.
    Αυτή είναι όμως η ουσία του θέματος και των όποιων ανάλογων συζητήσεων, η ηθική. Η σύγχρονή εποχή μας η τόσο τεχνολογικά ανεπτυγμένη και η τόσο ορθολογικά συγκροτημένη ποτέ δεν κατόρθωσε να εγκαθιδρύσει έναν κώδικα ηθικής. Και γι'αυτό, ακόμα οι άνθρωποι του σήμερα δεν έχουν καταφέρει να απαγκιστρωθούν από τον θεό που πέθανε. Έτσι παρατηρείται το παράδοξο, ένας λαμπρός επιστήμων να'ναι και ένας ευσεβέστατος ψάλτης στην εκκλησία της ενορίας του ή ακόμα και ένας ιερωμένος να σπουδάζει αστροφυσική.
    Πολύ ευστοχη η παρατήρηση σου και θα μπορούσε να γίνει μια μεγάλη κουβέντα περί ηθικής με πολύ περισσότερο ζουμί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ainastros : 12-03-07 στις 18:25.

  13. #568
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    D-Link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έπαιξες σε αυτό π.χ. όταν μου ζήτησες να σου πω που αναφέρεται η Υποταγή στις Εξουσίες για να μου πεις μετά ότι 1. Δεν έχεις διαβάσει την Αγ.Γραφή, 2. Δεν το είπε ο ίδιος ο Ιησούς.

    Πάμε στο τελευταίο. Δεν μπορώ να καταλάβω την σύγχιση που έχετε οι πιστεύοντες... ΔΕΝ είναι το ίδιο όταν μια επιστήμη όπως π.χ. η ψυχολογία, η ανθρωπολογία, η κοινωνιολογία ψάχνει την επίδραση της Πίστης (Αγάπης, Μοναξιάς whatever) στον άνθρωπο, με την θρησκεία που αποφασίζει και διατάσσει ότι αυτό έγινε *τότε*, *έτσι* επειδή το είπε ο *τάδε*. Η όποια επιστήμη με τις ατέλειές της (που είναι εύλογες αφού είναι ανθρώπινο δημιούργημα) σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με τα "ο θεός είπε" που επίσης είναι ανθρώπινα δημιουργήματα αλλά δεν επιδέχονται ερμηνειών, αναθεωρήσεων ή απορρίψεων (εκτός αν πρόκειται για Ιερές Συνόδους, Παπικά μπιλιετάκια ή άλλες εξίσου ισχυρές πηγές).
    Έψαξα και βρήκα στο που οφείλεται η παρεξήγηση. Στη σελ 12 κάνεις παράθεση ένα μήνυμά μου πουμιλάω για το Χριστό και γράφεις οτι επίσης έχει πει οτι ... κλπ. Και σου απαντάω δεν ξέρω να το εχει πει (εννοώντας το Χριστό). Και μου απαντάς με το άγιο Παύλο (?) κλπ. Μάλλον φταίω εγώ που δεν το διευκρίνησα. Πάντως για να ξεκαθαριστεί δεν ήθελα να σε βγάλω τρελό. Στο υπόλοιπ συμφωνώ (επιτέλους ) οτι όταν οι άνθρωποι της θρησκείας βάζουν πρέπει με τη μορφή διαταγής και επικείμενης τιμωρίας είναι 100% λάθος. Άλλωστε ο Χριστός δεν είπε οτι ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέγει; Και ξεκαθαρίζω για άλλη μια φορά για να μην διαφωνούμε εκεί που συμφωνούμε οτι είμαι ΚΑΙ με το μέρος της επιστημής απο την άποψη οτι έχει χρέος να ερευνά και να εξηγεί τα φαινόμενα πουμας απασχολούν. Απλά για μένα δεν μπορεί να τα εξηγήσει όλα. Και θέλω να πιστεύω οτι όταν φτάσει στο σημείο να βρει αποδείξεις για το αν υπάρχει Θεός, θα "βρει" τον Θεό

  14. #569
    Εγγραφή
    20-01-2007
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    D-Link
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εσύ θέλεις να αποκαλείς την καλή ή την κακή ενέργεια θεό και διάβολο, γιν και γιαν, μαρία και μπάμπη μπορείς άνετα να το κάνεις. Όμως στο τελευταίο, η βασική διαφορά είναι η λέξη "αυθύπαρκτη" την οποία χρησιμοποιώ ΣΥΝΕΧΕΙΑ για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Οι ενέργειές μας μπορεί να είναι μαρία/μπάμπης, όμως δεν υπάρχουν έξω από την προσωπικότητά μας. Οι δικοί μου μαρία και μπάμπης δεν υπήρχαν πριν από τη γέννησή μου και θα χαθούν με τον θάνατό μου. Tόσο απλά.
    Επίσης... Αν γίνεται... σε αυτή την τελευταία πρόταση... μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις ένα ερωτηματικό στο τέλος αντί της τελείας;

    Μου το πρότεινες την Τετάρτη που ήταν πολύ σύντομα για να οργανωθεί συνάντηση. Όσο για το δωράκι... ελπίζω να μου φέρεις την Παλαιά Διαθήκη... έχω πήξει στα gadgets, τα pda και τα laptop τελευταία...
    Τι θα πει αυθύπαρκτη; Δρούμε ανάλογα με τις επιρροές που δεχόμαστε; Αν λοιπόν κόψουμε τις όποιες επιρροές καταννοούμε και συνεχίσουμε να είμαστε καλοί και κακοί, τι μας επιρεάζει; Και φυσικά δεν μπορώ να βάλω ερωτηματικό. Θα ήθελες να συνομιλείς με κάποιον που παραδέχεται οτι είναι γελοίος; Θα σε μείωνα και εσένα
    Υ.Γ βιβλίο θα είναι αλλά καμία σχέση με Άγιο. Με άθεο θα σου φέρω να σε πορώσω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ainastros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ζήτημα που θέτεις δεν πρόκειται ποτέ να το απαντήσει η επιστήμη.
    Γιατί είναι ηθικό το ζήτημα...και ως γνωστών τα ηθικά ζητήματα τα αποφεύγει η επιστήμη όπως ο διάολος το λιβάνι.
    Αυτή είναι όμως η ουσία του θέματος και των όποιων ανάλογων συζητήσεων, η ηθική. Η σύγχρονή εποχή μας η τόσο τεχνολογικά ανεπτυγμένη και η τόσο ορθολογικά συγκροτημένη ποτέ δεν κατόρθωσε να εγκαθιδρύσει έναν κώδικα ηθικής. Και γι'αυτό, ακόμα οι άνθρωποι του σήμερα δεν έχουν καταφέρει να απαγκιστρωθούν από τον θεό που πέθανε. Έτσι παρατηρείται το παράδοξο, ένας λαμπρός επιστήμων να'ναι και ένας ευσεβέστατος ψάλτης στην εκκλησία της ενορίας του ή ακόμα και ένας ιερωμένος να σπουδάζει αστροφυσική.
    Πολύ ευστοχη η παρατήρηση σου και θα μπορούσε να γίνει μια μεγάλη κουβέντα περί ηθικής με πολύ περισσότερο ζουμί.
    Μα δουλειά της επιστήμης δεν είναι η τοποθέτηση ηθικών κανόνων. Αυτό το κενό γεμίζει η όποια θρησκεία. Για αυτό πέρα απο το αν είναι αληθινή ή όχι θα μπορούσε είναι χρήσιμη και εξισσοροπιστική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nickaraxnos : 12-03-07 στις 18:37.

  15. #570
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δουλειά της επιστήμης δεν είναι η τοποθέτηση ηθικών κανόνων. Αυτό το κενό γεμίζει η όποια θρησκεία. Για αυτό πέρα απο το αν είναι αληθινή ή όχι θα μπορούσε είναι χρήσιμη και εξισσοροπιστική.

    Ηθική δεν είναι μόνο η θρησκεία. Μπορούν να υπάρξουν τόσοι κώδικες ηθικής όσοι είναι και οι άνθρωποι πάνω στην γη. Η θρησκεία προυπήρχε της επιστήμης και του κράτους. Και για μας τους έλληνες η ηθική προυπήρχε του χριστιανισμού.
    Το ότι συνυπάρχει τώρα με την επιστήμη είναι γιατί δεν έχουμε ακόμα καταφέρει να αναπτύξουμε σαν άνθρωποι της παγκοσμιοποίησης έναν σύγχρονο κώδικα ηθικής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ainastros : 12-03-07 στις 18:44.

Σελ. 38 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 182833363738394043 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας