Σελ. 17 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 737
  1. #241
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Ωραίος Hellhamah!

    Πέρασα το STD αυτή τη φορά, μιας και όντας σε απλή ADSL γραμμή, θέλω να δω πως θα τα πάει στο θέμα του συγχρονισμού (μετά από random reboot) που είχα. Περνώντας λοιπόν το .rst και κάνοντας ένα restore των ρυθμίσεών μου, παρατήρησα ότι στο Diagnostics - DSL Status, δίνονται κανονικά όλες οι πληροφορίες για τη γραμμή. Αυτό δεν ήταν διαθέσιμο μόνο στα Vector firmwares;

  2. #242
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι καποιες φορες τα βαζουν αργα η νωρις πολυ απο πρωι (την αλλη μερα) αλλα με ημερομηνια χτεσινη

    τα φιξ στην 3.7.8.2 ειναι τα εξης
    Improvement
     Corrected: PPPoE of WAN1 could not work if VLAN tag is set as “2”.
     Improved: Disable insecure renegotiation to prevent Man-in-the-middle attacks on SSL.
     Improved: Improve the telnet command of 'object sms'.
     Improved: Improve the telnet command of 'show dns' to support Multi-LAN.
    Οι διαφορες STD / vector διαφορετικα modem codes (ειναι για την γραμμη σε συνχρονισμο ταχυτηατ και snr / errors)
    και φυσικα η λογικη της draytek στο να εχει παραπανω στατσιστικα μεσα στο μενου και αλλαγμα snr γραμμης με τα vector

    Επισης αν θυμαμαι τα vectors εχουν και το hardware acceleration και νομιζω αυτο το κανει λιγο πιο αργο στο μενου οπως ειπες, το εχουν παρατηρησει και αλλοι

    Τωρα πιο ειναι πιο καλο με την γραμμη αυτο θα το δοκιμασει ο καθε ενας γιατι μπορει να διαφερει αναλογα την ποιοτητα γραμμης χαλνου/θορυβου

    Με φορθνετ επειδη ταιριαζει το xdsl chipset με αυτο του παροχου σου (στο κεντρο του) δεν ειμαι προ εκληξεως ολα καλα οπως ειπες - δεν ειδες διαφορες
    Αλλα απο γενικες αναφορες που παρακολουθω ... σε hol/wind αναφερουν το STD και με οτε το vector 2

    EDIT
    Note: For DSL models, there will be two folders: STD and VECTOR. The files in VECTOR
    folder implement a new DSL driver, which supports G.Vectoring on VDSL. If you're using a
    VDSL line, VECTOR firmware may brings out better performance; however, please consult
    your ISP to check if G.Vectoring is required. We also provide two versions of Vector firmware
    to avoid the interoperability issue. You could just try the other one if the one you use cannot
    synchronize or get the speed that you expected.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος Hellhamah!

    Πέρασα το STD αυτή τη φορά, μιας και όντας σε απλή ADSL γραμμή, θέλω να δω πως θα τα πάει στο θέμα του συγχρονισμού (μετά από random reboot) που είχα. Περνώντας λοιπόν το .rst και κάνοντας ένα restore των ρυθμίσεών μου, παρατήρησα ότι στο Diagnostics - DSL Status, δίνονται κανονικά όλες οι πληροφορίες για τη γραμμή. Αυτό δεν ήταν διαθέσιμο μόνο στα Vector firmwares;
    ohhh ... σε λιγο θα το βα΄λω και εγω (3.7.8.2) ... καινουρια bugs?
    γιατι με την 3.7.8.1 που εβαλα γρηγορα (πριν πολυ καιρο) να το αναβαθμησω οταν περναγα τα all file STD/vector δεν μου τα εδειχνε με το STD

    - - - Updated - - -

    Λοιπον δεν κρατηθηκα αφησα το ασος που του εκανα debugging
    και τωρα ειναι επανω μετα απο μηνες

    πραγματι το dsl stats το περασαν και στο μενου του STD για οσους παει καλα αυτο το μοντεμ κοουντ
    Περασα πρωτα με rst to STD και μετα με rst το vector 2 (αν και δεν χρειαζονταν πλεον για το V2)

    Τωρα βρηκα ενα bug με το vector 2
    Αν περαστει το δευτερο μοντεμ κουντ και κλεισω το usb (wan > general setup) αλλαζει μονο του το μοντεμ κοουντ στο default

    Επισης στην adsl γραμμη μυ μετα απο επανκινηση και μολις συνδεθει μου εχει ετοιμα 37411 crc errors στο upstream, αυτο εχει γινει σε 3 επανακινησεις
    πρεπει να ειναι bug γιατι τα αλλα μοντεμ δεν το κανουν αυτο

    @ Cuore Sportivo τι reboot σου κανει ?? η απλα αποσυνδεσεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 10-06-15 στις 16:24.

  3. #243
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Cuore Sportivo τι reboot σου κανει ?? η απλα αποσυνδεσεις?
    Το πρόβλημα Μπάμπη δεν ήταν τα reboot... Έκανε ένα reboot στις (περίπου) δέκα μέρες. Το πρόβλημα ήταν ότι όταν άνοιγε (μετά το reboot) συγχρόνιζε εξαιρετικά χαμηλά (100kbps), με αποτέλεσμα να χρειάζεται εκ νέου νέο reboot για να επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα.

  4. #244
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο τελνετ αν γραψουμε vdsl inventory cpe μας δινει πληροφοριες απο το μοντεμ Φαινεται που ειναι Infineon (IFNT)
    και vdsl inventory co πληροφοριες απο το dslam/καμπινα ( η δικη μου broadcom)
    δουλευει και με adsl γραμμη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl inventory.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  18,0 KB 
ID: 156532

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα Μπάμπη δεν ήταν τα reboot... Έκανε ένα reboot στις (περίπου) δέκα μέρες. Το πρόβλημα ήταν ότι όταν άνοιγε (μετά το reboot) συγχρόνιζε εξαιρετικά χαμηλά (100kbps), με αποτέλεσμα να χρειάζεται εκ νέου νέο reboot για να επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα.
    δηλαδη 100kbps εννοεις πχ 11100 και μετα το reboot 11000? αν καταλαβα καλα?
    Αν ειναι τοσο λιγο δεν ειναι ασχημα εξαρταται το reboot ναι συμβαινει αμε ολα τα μοντεμ

    Να μην λες οτι παιρνω το μερος της draytek ... η αληθεια ειναι τωρα αυτο εχει συμβει και σε εμενα (και σε αλλους) οταν ειχα την full 24αρα(13 στην γραμμη)
    ιδια ωρα μπορει να τα τερματιζε 13 και μετα απο ενα λεπτο αλλο εκανα αλλο reboot και πηγαινε στα 11-12

    Ισως τα μοντεμ κοουντ βοηθησουν
    Αλλα σε τοση μεγαλη διαφορα κατα εμενα οφειλεται επειδη ο οτε / παροχος παιζει με αλλο κεντρο ... ποιο πανω εβαλα μολιs screenshot
    Τωρα βεβαια οι ρυθμισεις που προσφερει (ασχετα αν βρεθουν bugs) δεν θα βρεθουν σε πολλα οποτε αν το θελεις για συμβατοτητα γραμμης με τον παροχο αλλαζει
    Ομως οκ δεν νομιζω να ειναι και μεγαλη φασαρια αυτο ... το μοντεμ γεμιζει και συνχρονιζει πολυ γρηγορα ... εγω που το εχω βαλει στο adsl2+ σε ενα λεπτο εχει γεμισει το μοντεμ και εχει συνχρονισει χωρις υπερβολη

    Αν δεις το τοπικ και με το τπ λινκ 9980 που ειναι και αυτο ινφινεον αναφερουν παρομοιο αποτελεσμα οσι ειναι με οτε

    κανε στο παραπνω screenshot to παραδειγμα να δω με τι τσιπακι παιζει η χολ
    η γραψε αυτο show adsl / vdsl show / show vdsl

  5. #245
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Όχι, αυτό που αναφέρεις είναι στα πλαίσια του λογικού! Εγώ κανονικά συγχρονίζω στα γύρω 11000kbps, αλλά μετά τα reboots, συγχρόνιζε γύρω στα 100kbps.
    Αυτό γινόταν μόνο με το το προηγούμενο (3.7.8.1) firmware. και πιο συγκεκριμένα με την έκδοση Vector 1 (με τις αλλες λόγω χρόνου δεν πρόλαβα να δοκιμάσω).

  6. #246
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωωω τωρα καταλαβα ....
    παλι καλα που συχρονιζες λολ
    εδω ο φιλος δεν συνχρονιζε καθολου παρα μονο με το vector (δεσ και τα πιο πανω 10 -12 ποστ που το παιδευε)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...49#post5700549

  7. #247
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    Κάποιες παρατηρήσεις για την 3.7.8.2 σε VDSL Forthnet.
    1. To STD δεν πάει κάλα σε μένα, δεν παίρνει σωστή ip, δηλαδή τις κλασικές 79.x.x.x 46.x.x.x και 213.x.x.x που παίρνω συνήθως απο forthnet, παίρνει 10.x.x.x με αποτέλεσμα να μην βγαίνει στο internet. To κάνει σε όλα τα modem codes. Επίσης συγχρονίζει χαμηλότερα απο ότι με τα vector.
    2. Με Vector1 παίζει μια χαρά, συγχρονίζει παραπάνω απο STD και συνδέεται σωστά με το internet. Συστήνω vector1 σε αυτούς με Forthnet VDSL. Το vector2 έχει την ίδια συμπεριφορά με το vector1 σε μένα.
    3. Αυτό που παρατήρησα να αλλάζει απο firmware σε firmware και απο modem code σε modem code είναι το Actual PSD που φένεται στα dsl stats. Ξέρει κανείς τι ακριβως stat είναι αυτό? Πάντως όσο ποιο χαμηλό είναι τόσο καλύτερα συγχρονίζει η γραμμή.
    4. Πρέπει να φτιάξανε και την καθυστέρηση με το hardware accelaration, αν και το έχω disable έτσι και αλλιώς, δεν αργεί όσο αργούσε με το προηγούμενο στο interface και γενικά στα sites.
    5. Σε σχέση με το thomson vdsl (589vn v3) συγχρονίζει καλύτερα, είναι ποιο γρήγορο, παρατηρώ ποιο responsive ανταπόκριση απο τα sites και youtube-streaming, δεν μπουκώνει, και έχει πολλές επιλογές χωρίς να σε μπερδεύει πάρα πολύ. Γενικά είμαι ευχαριστημένος. Το πείρα 120 ευρώ μεταχειρισμένο, νομίζω ήταν καλή αγορά.
    6. Επίσης μου έχει ρίξει το ping 3-4 ms σε σχέση με το thomson, μετά απο test που έκανα σε ntua.gr κτλπ.

    Συμβουλή σε VDSL συνδρομητές. Αν μπορείτε αφήστε 1 μπρίζα στο σπίτι και βάλτε splitter για router/τηλέφωνο. Θα δείτε διαφορά στην ταχύτητα απευθείας.
    Εγώ είχα 4 μπρίζες στο σπίτι. Οταν συνδέθηκα είχα κάπου στα 40 mbps (Παίρνω απο Α/Κ όχι απο καμπίνα). Άφησα μόνο μια και τις άλλες τις αποσύνδεσα και πήγε η ταχύτητα στα 47 mbps (έπεσε το Line Attenuation) και οι VDSL συνδέσεις είναι ποιο ευαίσθητες απο τις ADSL σε αυτό, σε δίνουν καλύτερο reward σε ταχύτητα αν έχεις χαμηλό Line Attenuation. Επίσης αν έχετε μεγάλου μήκους rj11 καλώδιο που έρχεται απο την μπρίζα στο router (πχ 3 μέτρα) πετάξτε το απο το μπαλκόνι και πάρτε ένα max 1.8 μέτρα, όχι παραπάνω, θα δείτε και σε αυτό διαφορά στην ταχύτητα. Ειχα 3μετρο και μόλις έβαλα 1.8m μου κλείδωσε στο maximum, 50 mbps...

    ** Μακάρι να έδινε η forthnet και fastpath σε VDSL...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hellhamah : 10-06-15 στις 23:18.

  8. #248
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστρουμε για τα τεστ
    Μακαρι και αλλοι αν ελεγαν αποτελεσματα αλλα εδω το τοπικ εχει ηρεμησει λιγο με τον καιρο, εξαλου μεχρι τωρα εχουν βγει πλεον και πιο φτηνα vdsl μοντεμς

    1.
    για το θεμα με τα ip δεν εχω προσεξει κατι τετοιο, με οτε παλια που το ειχα συνεχεια επανω
    Σημερα το εβαλα παλι μετα απο μηνες και 2-3 reboot που εκανα δεν προσεξα
    3.
    Το PSD νομιζω ειναι τα power levels ... νομιζω πραγματι οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα
    πχ δες εδω κατω χαμηλα το Power down/up ... αυτα νομιζω ειναι αντιστοιχα στα draytek
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...6&d=1430641629
    4.
    ναι οντως το προσεξα και εγω αλλα ξεχασα να το αναφερω, αργησαν αλλα αυτο το πετυχαν
    5.
    ειναι λογω συμβατοτητας γραμμης με τον παροχο
    το τομσον 589ν3 ειναι broadcom based ... η forthnet παιζει με infineon (το ιδιο και το 2760)

    Αλλα γενικα ειναι γρηγορο μηχανημα και στο boot-up και σε γεμισματα σελιδων κλπ ακομα και με οτε που ειμαι

    και εγω περιπου κοντα τοσο το ειχα παρει απο Αγγλια ... δυστυχως εδω Ελλαδα μερικα τα εχουν υπερτιμημενα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 11-06-15 στις 02:49.

  9. #249
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχω παράπονο απο το router εκτός του ότι δεν είναι dual band με AC. Σε τέτοια τιμή που παίζει καινούργιο στην Ελλάδα μπορείς να βρεις με AC wifi.
    Του ΟΤΕ είναι broadcom σε όλα τα Α/Κ ? Έχεις αντιμετωπίση προβλημα ποτέ λόγου διαφορετικού chip με αυτού του draytek?
    Δεν ξέρω αν έχεις αλλάξει provider ποτέ ή είχες ανέκαθεν μόνο OTE, αλλά ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος είχε το εν λόγο router να μας πει την εμπειρία του στην ίδια γραμμή αν έχει πάει απο ΟΤΕ σε Forthnet ή σε κάποια άλλη εταιρία, και να μας πει αν είδε διαφορά σε ταχύτητα, pings, σταθερότητα λόγου του ταίριασμα των chip του router και του DSLAM.

  10. #250
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα draytek ειναι παντα ακριβη επιλογη λογω των πολλων ρυθμισεων που προσφερουν (πιθανον οχι για τον απλο χρηστη) και απευθυνονται πιο πολυ σε μικρες / μεσαιες επιχειρισεις
    Εγω κολλησα μαζι τους γιατι οταν ημουν Αγγλια ειχα 2 συνδεσεις (adsl 15-17 mbps & cable 100mbps) και με υπερκαλυψε ... ειναι απιαστα πανω σε αυτο (κατα την γνωμη μου)

    Επισης ηταν απο τους πρωτους κατασκευαστες που ειχαν βγαλει vdsl και φυσικα τα προτιμησαν πολλοι ... εκεινη την εποχη ηταν ολα ακριβα ... οκ τωρα βρισκεις και vdsl κατω απο 100αρα με καλα χαρακτηριστικα
    Δεν ξερω την λογικη της draytek αν σκεφτεται να κανει πλεον κανα vdsl low budget οπως κανουν πλεον ολες οι εταιριες
    Μπορει και οχι γιατι εχουν απευθυνονται σε αλλη αγορα ... αλλα ενα low budget επιβαλεται και απο την μερια τους
    (τωρα θα αρχισω να δοκιμαζω ενα ασος low budget που θα ειναι παμφτηνο για vdsl & χωρις usb)

    Ο οτε ναι απο οσο ξερω σε adsl & vdsl παιζει με κεντρα broadcom παντου, νομιζω υπαρχουν καποιες πολυ μικρες σπανιες εξαιρεσεις σε annex b & isdn (απο οτι ειχε αναφερει εδω μεσα ενας φιλος με οτε κλειδωεν σε infineon που ειδα στατιστικα)

    Πιστευω παιζει ρολο η συμβατοτητα πχ infineon σε infineon, broadcom σε broadcom κλπ γιατι ταιριαζουν οι αλγορυθμοι αλλα αυτο ισχυει πιο πολυ σε μακρυνες / προβληματικες γραμμες
    κοντα στο κεντρο δεν θα υπαρχει μεγαλη διαφορα περαν πιθανων λιγο ανεβασμενων λαθων

    Το ειχα δοκιμασει σε infineon γραμμη σαν της forthnet αλλα Αγγλια (οχι στην ιδια γραμμη που εχω τωρα) πηγαινε σφαιρα
    Αλλα και με οτε κλειδωνει ψηλα οπως γραφω πιο πανω ... αλλα καποιες φορες πρεπει να πετυχω το boot ... καποιες φορες θελει 2-4 επανακινησεις να κλειδωσει ψηλα σαν του οτε τα μοντεμ
    οταν ειχα την φουλ 24αρα (13 στην γραμμη λογω αποστασης) επιανε 11-13 αναλογα το boot & modem code
    το vector 2 σε εμενα παει καλα απο συνχρονισμο με οτε ... αλλα τωρα εχω 4 αρι προφιλ και εχουν βγει καινουρια modem codes και δεν γινεται να δοκιμαστουν απο την μερια μου γαιτι η 4αρα ειναι σταθερη με ολα τα μοντεμ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 11-06-15 στις 11:35.

  11. #251
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως σε μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL, δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά, εκτός από μία πολύ μικρή πτώση στον συγχρονισμό.
    Το τσιπάκι πως το βλέπουμε; Αυτό στο DSL Status -ATU-C Information είναι;

    Φίλε Hellhamah, επειδή παρατήρησα ότι ότι ανέφερες πως αποσυνδέοντας τηλεφωνική συσκευή από πρίζα είδες μεγάλη αύξηση στον συγχρονισμό, να αναφέρω πως κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με τη γραμμή μου. Κάτι το οποίο είναι σχετικά σύνηθες, και σε μένα οφειλόταν σε προβληματική πρίζα, η οποία αύξανε κατακόρυφα το θόρυβο της γραμμής κάθε φορά που συνδεόταν οποιαδήποτε συσκευή πάνω της. Οπότε αν τυχόν θες να επανασυνδέσεις στο συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού τηλεφωνική συσκευή, θα σου πρότεινα (εφόσον έχει τσεκάρει σπλιτερς/τηλέφώνο λειτουργούν σωστά), να κοιτάξεις και την ίδια τη πρίζα. Επίσης, προσωπικά συνδέω το 2760 απευθείας στην πρίζα, με ένα καλώδιο των περίπου 10 μέτρων, χωρίς να έχω απώλειες στον συγχρονισμό.

  12. #252
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το τσιπακι που παιζει ο παροχος το βρισκεις με 3 τροπους

    -τελνετ show adsl για vdsl χρηστες μπορει να ειναι show vdsl / vdsl show
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...2&d=1400175715
    θα δεις κατω χαμηλα dslam chipset vendor

    -τελνετ vdsl inventory cpe, δειχνει του μοντεμ

    vdsl inventory co
    δειχνει toy dslam
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...2&d=1433948425

    (αυτη η εντολη την δοκιμασα με το vector οποτε με το STD μπορει να μην υπαρχει γιατι vector / std εχουν καποιες διαφορες)

    - στο μενου Diagnostics >> DSL Status (υπαρχει πλεον και στο STD)
    εκει που λεει
    Vendor ID: b5004946 544e0000
    αλλα θελει aci / hex conversion

    Τωρα για τα την συμβατοτητα ανταποκρινεται καλα σε ολα τα κεντρα ... το πολυ μια μικρη πτωση οπως λετε αν δεν ταιριαζπυν τα τσιπακια

    10 μετρα καλωδιο απο την πριζα στο μοντεμ??? και δεν χανεις??? σιγουρα??
    Δοκιμασε με ενα του μετρου (πχ αυτο που ειναι μεσα στο κουτι του draytek)

  13. #253
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Thanks για τις πληροφορίες! Για κάποιο λόγο στο DSL Status μου δείχνει κανονικά το chip (IKANOS) του DSLAM!

    Ναί με 10μετρο! Επειδή πριν κάποιο καιρό είχα πρόβλημα (αυτό που ανέφερα προηγουμένως με την τηλ. πρίζα), έκανα δοκιμές και με μικροτέρα καλώδια, αλλά οι διαφορές ήταν πραγματικά αμελητέες. Γύρω στα 100kbps διαφορά, που πιο πιθανό είναι να οφείλεται στον επανασυγχρονισμό, παρά στο ίδιο το καλώδιο.

  14. #254
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks για τις πληροφορίες! Για κάποιο λόγο στο DSL Status μου δείχνει κανονικά το chip (IKANOS) του DSLAM!

    Ναί με 10μετρο! Επειδή πριν κάποιο καιρό είχα πρόβλημα (αυτό που ανέφερα προηγουμένως με την τηλ. πρίζα), έκανα δοκιμές και με μικροτέρα καλώδια, αλλά οι διαφορές ήταν πραγματικά αμελητέες. Γύρω στα 100kbps διαφορά, που πιο πιθανό είναι να οφείλεται στον επανασυγχρονισμό, παρά στο ίδιο το καλώδιο.
    Off Topic αλλά τα iKanos είναι εξαιρετικά.

  15. #255
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2760n
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cuore Sportivo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως σε μετάβαση από ΟΤΕ σε HOL, δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά, εκτός από μία πολύ μικρή πτώση στον συγχρονισμό.
    Το τσιπάκι πως το βλέπουμε; Αυτό στο DSL Status -ATU-C Information είναι;

    Φίλε Hellhamah, επειδή παρατήρησα ότι ότι ανέφερες πως αποσυνδέοντας τηλεφωνική συσκευή από πρίζα είδες μεγάλη αύξηση στον συγχρονισμό, να αναφέρω πως κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με τη γραμμή μου. Κάτι το οποίο είναι σχετικά σύνηθες, και σε μένα οφειλόταν σε προβληματική πρίζα, η οποία αύξανε κατακόρυφα το θόρυβο της γραμμής κάθε φορά που συνδεόταν οποιαδήποτε συσκευή πάνω της. Οπότε αν τυχόν θες να επανασυνδέσεις στο συγκεκριμένο χώρο του σπιτιού τηλεφωνική συσκευή, θα σου πρότεινα (εφόσον έχει τσεκάρει σπλιτερς/τηλέφώνο λειτουργούν σωστά), να κοιτάξεις και την ίδια τη πρίζα. Επίσης, προσωπικά συνδέω το 2760 απευθείας στην πρίζα, με ένα καλώδιο των περίπου 10 μέτρων, χωρίς να έχω απώλειες στον συγχρονισμό.
    σε adsl όντως δεν έχει τεράστια διαφορά στην ταχύτητα το μήκος καλωδίου σε σχέση με την VDSL που είναι ποιο ευαίσθητη. Δεν είχαν πρόβλημα οι μπρίζες απλά επειδή υπήρχαν και ήταν συνδεμένες στον διακλαδωτή "βάρεναν" την γραμμή και ανέβαζαν το attenuation.

    Μπάμπη. Μήπως ξέρεις αν υπάρχει τρόπος να πάρουμε κάποιο info απο το draytek σχετικά με το DSLAM που συνδέεται αν μπορεί να αλλάξει σε fastpath? Δηλαδή μπορούμε κάπως να καταλάβουμε αν υποστηρίζει fastpath η γραμμή? Απο τα stats του DSLAM το καταλαβαίνουμε απο κάπου αυτό ή δεν γίνεται ?

    Επίσης, αν έχω ακόμα μια γραμμή της Wind με το δικό της router πρέπει να γίνει bridge και να το συνδέσω στο ethernet4 του draytek ώστε να πάρει και δεύτερο WAN? Χωρίς να γίνει bridge γίνεται ? Αν γίνει bridge το router της Wind μπορεί να χρησημοποιείται και το wifi του για σύνδεση στο internet ?

Σελ. 17 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Review DrayTek 2760n
    Από babis3g στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 516
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 12:19
  2. 2760 firmware και modem codes
    Από George P στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 11:38
  3. 2760 -2850 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ WI-FI ΣΕ VDSL
    Από soc στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 09:43
  4. PAP2T / SPA-3102 / SPA-122 / Draytek 2700VG
    Από sakis.kom στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας