Σελ. 24 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 737
  1. #346
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστουμε για τον κοπο με τα πειραματα σε vdsl με οτε εισαι σωστος

    ναι και σε εμενα με οτε ADSL γραμμη, τα vector πανε πιο ψηλα
    Ο λογος νομιζω (και ειμαι σιγουρος) δεν ειναι επειδη εχουν το vectoring η τιποτα μαγικες ρυθμισεις κλπ αλλα εχουν διαφορετικα modem code (στο dsl driver η απλα το dsl driver ειναι διαφορετικα tuned) τα οποια ειναι υπευθυνα για τον συνχρονισμο και σταθεροτητα σνρ / λαθη
    https://www.draytek.com/index.php?op...id=293&lang=en

    Για το upstream νομιζω ειναι φυσιολογικο, ειναι αναλογα το reboot πως το μοντεμ θα συνχρονισει ... οπως οταν παλι κανεις reboot μπορει να δει καποιος μια μικρη διαφορα στο συνχρονισμο του downstream (οχι τοσο εσυ αλλα χρηστες με πιο μεγαλη αποσταση γραμμης)
    Καποιες φορες ομως οφειλεται στο πως το καθε modem code εχει σεταριστει (fine tuned) οποτε μπορει να εχει σεταριστει να κλειψει κατι απο το upload και να κερδισει το download και αντιστροφα

    ναι ηδη με τα vector σχεδον τερματιζεις, δεν χρειαζεται να ανακατεψεις το σνρ
    Ειναι πολυ ωραια απο επιλογες στις ρυθμισεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-09-15 στις 01:58.

  2. #347
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Συγκρίνω τα δύο vdsl status μεταξύ Vector 1 κ 2.

    Mε προβληματίζει ότι το DS Path Mode είναι στο Interleave και το US Path Mode είναι στο Fast.
    Mε την Vector1 ήταν και τα δύο Fast. Είναι λόγος ανησυχίας αυτό το Interleave;

    Επίσης με την Vector1 οι τιμές στα τέσσερα πεδία NE/FE CRC Count και NE/FE ES Count ήταν όλες μηδέν.
    Ενώ τώρα μου δείχνουν κάτι νούμερα...

    Αξίζει να γυρίσω στην Vector1 γι' αυτούς τους λόγους;
    (κι ας χάσω λίγο από ταχύτητα στο Down)

  3. #348
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Montana321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκρίνω τα δύο vdsl status μεταξύ Vector 1 κ 2.

    Mε προβληματίζει ότι το DS Path Mode είναι στο Interleave και το US Path Mode είναι στο Fast.
    Mε την Vector1 ήταν και τα δύο Fast. Είναι λόγος ανησυχίας αυτό το Interleave;

    Επίσης με την Vector1 οι τιμές στα πεδία NE/FE CRC Count και NE/FE ES Count ήταν όλες μηδέν.
    Ενώ τώρα μου δείχνουν κάτι νούμερα...

    Αξίζει να γυρίσω στην Vector1 γι' αυτούς τους λόγους;
    γραφω πιο πισω οτι πρεπει να εχει θεμα στο να διαβαζει τα στατιστικα
    ασε το οπου εχει πιο σταθερο snr margin (να μην πεφτει πολυ χαμηλα - αν ανεβαινει ειναι καλο γιατι ανταποκρινεται στον θορυβο γραμμης)

  4. #349
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ με το Vector 2 και default modem code είμαι πλέον, αν και έχω απλή 24άρα ADSL γραμμή... Εξαιρετικά σταθερό, συγχρονίζει πιο ψηλά από τα υπόλοιπα, αλλά κι εμένα μου δείχνει αντί για Fast Path Mode μου δείχνει Interleaved. Οπότε και τα errors που εμφανίζει, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα.

    Πάντως τέτοια θέματα, για ένα router που κυκλοφορεί εδώ και 2μιση περίπου χρόνια στην αγορά, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

  5. #350
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    EDIT
    χωρια να θελω να σας μπερδεψω ... απλα δοκιμη κανουμε

    Θα βαλω και εγω το ν2 καποια στιγμη να το ξαναδοκιμασω λιγες μερες, αφου υπαρχουν αναφορες οτι παει πιο καλα απο ταχυτητα

    παντως με το ν1 σημερα που βρεχει εχει ανεβασει το σνρ (απο 9 οτε) σε 10 οποτε ειναι καλο γιατι αναποκρινεται στον θορυβο γραμμης
    θα δοκιμαστει και το ν2 καποια στιγμη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snr 10.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  18,5 KB 
ID: 160746
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-09-15 στις 14:38.

  6. #351
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    To Far SNR Margin που μου έδειχνε στα στατιστικά (αλλά και στο κλασικό μενού του Physical Connection) ήταν μεγαλύτερο στην STD (21 αντί για 20 στις Vector).
    Εκεί όμως είχα την χειρότερη ταχύτητα (χειρότερη κι απ' το παλιό fw)!

    Ας δοκιμάσω προς το παρόν να δω πως τρέχει το ιντερνετ με την Vector2 που έχω τώρα και βλέπουμε αν θέλει αλλαγή..
    Νομίζω χρειάζεται εμπειρία χρήσης κάποιων ημερών πριν βγουν ασφαλή συμπεράσματα...

  7. #352
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι σωστα θελει λιγες μερες να περασουν σε καθε αλλαγη, αλλα προσεχε αν βρεχει σε μερικες γραμμες (πχ στην δικη μου σημερα εχει παραπανω λαθη για λιγες ωρες) μπορει να παιξει λιγο στα σνρ / λαθη οποτε να το ξερεις μην μπερδευτεις

    εγω εχω κανει edit το τελευταιο πιο πανω ποστ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 09-09-15 στις 14:49.

  8. #353
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Kαλησπέρα.

    Θέλω να σας κάνω μία ερώτηση σχετικά με το Bandwidth Management του Draytek.
    Ένα από τα PC στο LAN μου το χρησιμοποιώ ως file server που λειτουργεί ως κατεβαστήρι, 24 ώρες το 24ωρο.
    Όταν λοιπόν το PC αυτό κατεβάζει κάποιο torrent με πολλούς seeders (άρα με μεγάλη ταχύτητα) μου τρώει όλο το bandwidth, με αποτέλεσμα όλα τα άλλα να σέρνονται (browsing, online gaming, κλπ).

    Aυτό που θέλω να κάνει το ρούτερ είναι bandwidth management υπό τις εξής συνθήκες όμως:
    - Όταν υπάρχουν άλλες διαδικτυακές δραστηριότητες στο LAN, να μπαίνει κόφτης στο κατεβαστήρι ώστε να μπορούν τα άλλα PC/συσκευές να έχουν κάποιο ποσοστό του bandwidth για να λειτουργούν με άνεση.
    - Όταν όμως σταματήσουν αυτές οι δραστηριότητες (browsing κλπ) θα ήθελα το κατεβαστήρι να ξαναπαίρνει ΟΛΟ το bandwidth για να κατεβάζει στη μέγιστη ταχύτητα...

    Καταρχήν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Γιατί οι τεχνικοί της Lexis ήταν απόλυτα σίγουροι ότι ΔΕΝ γίνεται! Πολύ αμφιβάλλω όμως...

    Διαβάζοντας και δοκιμάζοντας τα παραδείγματα που δίνει η Draytek στο manual αλλά και στο αγγλικό site δεν μπορώ να πω ότι πέτυχα πολλά πράγματα... Η 'λύση' του Bandwidth Limit δεν με ικανοποιεί καθώς βάζει ΜΟΝΙΜΑ κόφτη στο download της ΙΡ του PC που κάνει το κατέβασμα. Είναι δηλαδή το ίδιο σαν να έβαζα κόφτη στις ρυθμίσεις του torrent client (Transmission στην περίπτωσή μου).
    Τσεκάροντας το κουτάκι Allow auto adjustment to make the best utilization of available bandwidth δεν παρατήρησα κάποια διαφορά.
    Δεν γνωρίζω αν η επιλογή που βρίσκεται λίγο πιο κάτω (Smart Bandwidth Limit) μπορεί να βοηθήσει...

    Ούτε η 'λύση' του QoS με βοήθησε, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί δεν έκανα αρκετές δοκιμές με διαφορετικά Class Rules...

    Mε λίγα λόγια θα ήθελα το 2760 να περιορίζει το κατεβαστήρι στο 70% του διαθέσιμου bandwidth, αφήνοντας το υπόλοιπο 30 στα άλλα PC που το χρειάζονται. Αλλά όταν τα άλλα PC σταματήσουν να το χρειάζονται (δηλ. το ρούτερ να καταλαβαίνει ότι σταμάτησαν οι άλλες IPs να ζητάνε bandwidth), τότε η ΙΡ του file server να παίρνει το 100% για να κατεβάζει στο φουλ!

    Ευχαριστώ...

  9. #354
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Μόλις συνδέθηκα σε ΟΤΕ (μεταφορά από forthnet).

    Τα στατιστικά μου είναι:

    > adsl status

    --------------------------- ATU-R Info (hw: annex A, f/w: annex X) -----------
    Running Mode : ADSL2+ Annex A State : SHOWTIME
    DS Actual Rate : 14544000 bps US Actual Rate : 948000 bps
    DS Attainable Rate : 14824000 bps US Attainable Rate : 984000 bps
    DS Path Mode : Fast US Path Mode : Fast
    DS Interleave Depth : 0 US Interleave Depth : 0
    NE Current Attenuation : 29 dB Cur SNR Margin : 9 dB
    DS actual PSD : 20. 3 dB US actual PSD : 12. 4 dB
    NE Rcvd Cells : 58632980 NE Xmitted Cells : 2230517
    NE CRC Count : 0 FE CRC Count : 0
    NE ES Count : 0 FE ES Count : 0
    Xdsl Reset Times : 0 Xdsl Link Times : 1
    ITU Version[0] : b5004946 ITU Version[1] : 544e0000
    ADSL Firmware Version : 05-04-04-04-00-01
    Power Management Mode : DSL_G997_PMS_L0
    Test Mode : DISABLE
    -------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
    Far Current Attenuation : 15 dB Far SNR Margin : 9 dB
    CO ITU Version[0] : ffb54753 CO ITU Version[1] : 504e0010
    DSLAM CHIPSET VENDOR : < IKANOS >


    Αυτά με standard firmware και standard modem code.

    Για πέστε γνώμες.

    Το περίεργο είναι ότι όταν με είχαν σε προφίλ δωδεκάρι (snr 12db με cap στα 12 Mbit), μου έδειχνε DS Attainable rate 15444000 !!! Καμιά ιδέα κανείς;

    P.S. Φαίνεται ότι το σπίτι μου μετακόμισε πεντακόσια μέτρα πιο μακριά από το κτίριο του ΟΤΕ (με forthnet είχα 27db attenuation και τώρα έχω 30)!!!

  10. #355
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις συνδέθηκα σε ΟΤΕ (μεταφορά από forthnet).

    Τα στατιστικά μου είναι:

    > adsl status

    --------------------------- ATU-R Info (hw: annex A, f/w: annex X) -----------
    Running Mode : ADSL2+ Annex A State : SHOWTIME
    DS Actual Rate : 14544000 bps US Actual Rate : 948000 bps
    DS Attainable Rate : 14824000 bps US Attainable Rate : 984000 bps
    DS Path Mode : Fast US Path Mode : Fast
    DS Interleave Depth : 0 US Interleave Depth : 0
    NE Current Attenuation : 29 dB Cur SNR Margin : 9 dB
    DS actual PSD : 20. 3 dB US actual PSD : 12. 4 dB
    NE Rcvd Cells : 58632980 NE Xmitted Cells : 2230517
    NE CRC Count : 0 FE CRC Count : 0
    NE ES Count : 0 FE ES Count : 0
    Xdsl Reset Times : 0 Xdsl Link Times : 1
    ITU Version[0] : b5004946 ITU Version[1] : 544e0000
    ADSL Firmware Version : 05-04-04-04-00-01
    Power Management Mode : DSL_G997_PMS_L0
    Test Mode : DISABLE
    -------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
    Far Current Attenuation : 15 dB Far SNR Margin : 9 dB
    CO ITU Version[0] : ffb54753 CO ITU Version[1] : 504e0010
    DSLAM CHIPSET VENDOR : < IKANOS >


    Αυτά με standard firmware και standard modem code.

    Για πέστε γνώμες.

    Το περίεργο είναι ότι όταν με είχαν σε προφίλ δωδεκάρι (snr 12db με cap στα 12 Mbit), μου έδειχνε DS Attainable rate 15444000 !!! Καμιά ιδέα κανείς;

    P.S. Φαίνεται ότι το σπίτι μου μετακόμισε πεντακόσια μέτρα πιο μακριά από το κτίριο του ΟΤΕ (με forthnet είχα 27db attenuation και τώρα έχω 30)!!!
    Normal φαίνεται, λίγο χαμηλό Upload αλλά ίσως να μην είναι πρόβλημα. Το attenuation μη το λαμβάνεις κατα γράμμα υπόψη γιατί είναι κάτι που μπορεί να δεις να μεταβάλλεται καθώς μιλάμε για φυσικό μέσο χαλκού. Επίσης με τη Forthnet είχες 6dB SNR ενώ τώρα βλέπω να είναι στα 9dB οπότε σίγουρα θα σου τρώει κι αυτό λίγο από ταχύτητα συγχρονισμού.

  11. #356
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Normal φαίνεται, λίγο χαμηλό Upload αλλά ίσως να μην είναι πρόβλημα. Το attenuation μη το λαμβάνεις κατα γράμμα υπόψη γιατί είναι κάτι που μπορεί να δεις να μεταβάλλεται καθώς μιλάμε για φυσικό μέσο χαλκού. Επίσης με τη Forthnet είχες 6dB SNR ενώ τώρα βλέπω να είναι στα 9dB οπότε σίγουρα θα σου τρώει κι αυτό λίγο από ταχύτητα συγχρονισμού.
    Συμφωνώ, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε προφίλ δωδεκάρι μου έλεγε παραπάνω attainable.

    Τέλος πάντων, θα βάλω και του ΟΤΕ αύριο που θα το παραλάβω να δω τι παίζει.

  12. #357
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1- Δεν μετακομισε το σπιτι σου αλλα το dslam
    ο οτε μπορει να εχει λιγο πιο πανω / κατω το dslam 200-300-500 μ κλπ απο τους αλλους παροχους, αυτο μπορει να δειξει αλλο ατενουετορ και ας εισαι στην ιδια γραμμη

    2- μπορει να κανει αλλο υπολογισμο στους τονους σε κλειδωμενο προφιλ 12 παρα σε ελευθερο οποτε μπορει να δειξει παλι αλλο ατενουετορ (σπανιο φαινομενο)

    3- αν βαλεις αλλο μοντεμ μπορει να σου δειξει πιο λιγο ατενουετορ ... αυτο οφειλετε το πως καθε μοντεμ υπολογιζει τους τονους γραμμης (αρα και το ατενουετορ ετσι χοντρικα)
    τα draytek παντα μου εδειχναν μεχρι και 4 db πιο πανω εκτος απο 2-3 μοντεμ κουντς με τα παλια 2710/2820/2830/2850
    αρα καποιες φορες ειναι και τα μοντεμ κουντ που δειχνουν διαφορετικο αλλα οχι τοσο με το 2760

    4- Η ΕΚΠΛΗΞΗ και το νεο της ημερας... σε ποσα ταμπλο το παιζεις (οτε)
    Εισαι σιγουρα με ΟΤΕ???? και οχι με hol / wind? η εβαλες λαθος στατιστικα?
    Βλεπω οτι λεει
    DSLAM CHIPSET VENDOR : < IKANOS >
    Τοτε θα προκειται για καποιο καινουριο dslam εκτος αν ο οτε χρησιμοποιει αυτα που εμειναν απο την on telecom???
    ειχε η περιοχη σου πριν on telecom αν ξερεις?

    Δηλαδη αν γινει εδω στην περιοχη αναβαθμηση με βλεπω να παιρνω και κανα fritz 7390

    Aν εισαι με οτε ikanos dslam τοτε παμε στο 5ο

    5- Σε Ikanos dslam φαινεται να εχει ενα μικρο μειονεκτημα στον συνχρονισμο αν κοιταξεις στα πισω ποστ με το φιλο cuore sportivo

    6- οπως ειπαν και οι αλλοι φιλοι πιο πανω ο οτε εχει 9 db snr target ενω η φορθνετ 6
    αυτο σημαινει μια μειωση στη ταχυτητα (αλλα εχει snr tweak να το κατεβασεις στο 6 αν το σηκωσει η γραμμη σου και δεν εχεις αποσυνδεσεις - πιο πισω οι οδηγειες)

    Επλιζω να σε καλυψαμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 24-09-15 στις 02:16.

  13. #358
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    4- Η ΕΚΠΛΗΞΗ και το νεο της ημερας... σε ποσα ταμπλο το παιζεις (οτε)
    Εισαι σιγουρα με ΟΤΕ???? και οχι με hol / wind? η εβαλες λαθος στατιστικα?
    Βλεπω οτι λεει

    Τοτε θα προκειται για καποιο καινουριο dslam εκτος αν ο οτε χρησιμοποιει αυτα που εμειναν απο την on telecom???
    ειχε η περιοχη σου πριν on telecom αν ξερεις?

    Δηλαδη αν γινει εδω στην περιοχη αναβαθμηση με βλεπω να παιρνω και κανα fritz 7390

    Aν εισαι με οτε ikanos dslam τοτε παμε στο 5ο
    Ω, ναί. Είναι IKANOS!!!
    Φαντάζεσαι την έκπληξή μου όταν το είδα.
    Αλήθεια, το Fritz υποστηρίζει PVC bridging για να περνάει το IPTV;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    5- Σε Ikanos dslam φαινεται να εχει ενα μικρο μειονεκτημα στον συνχρονισμο αν κοιταξεις στα πισω ποστ με το φιλο cuore sportivo
    Το διαπίστωσα και εγώ. Όταν βρω χρόνο θα βάλω το ZTE που μουστείλανε να δω τι λέει αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    6- οπως ειπαν και οι αλλοι φιλοι πιο πανω ο οτε εχει 9 db snr target ενω η φορθνετ 6
    αυτο σημαινει μια μειωση στη ταχυτητα (αλλα εχει snr tweak να το κατεβασεις στο 6 αν το σηκωσει η γραμμη σου και δεν εχεις αποσυνδεσεις - πιο πισω οι οδηγειες)

    Επλιζω να σε καλυψαμε
    Δυστυχώς με snr 6 έχω disconnects. Οπότε το αφήνω με Vector2 στο 9 snr (15Mbit δεν είναι και λίγα) να δω πως θα πάει.

    Υ.Γ.: Καλά το 2760 δεν καταλαβαίνει τίποτα από φορτίο. Μόλις συνδέθηκα άρχισαν τα διάφορα devices να κατεβάζουν updates, ο γιός να παίζει online, η γυναίκα να βλέπει βιντεάκια στο youtube, εγώ να μιλάω στο skype και κανείς δεν κατάλαβε τίποτα. Η γραμμή ήταν πατημένη για 5 ώρες και όλα καλά!

  14. #359
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ω, ναί. Είναι IKANOS!!!
    Φαντάζεσαι την έκπληξή μου όταν το είδα.
    Αλήθεια, το Fritz υποστηρίζει PVC bridging για να περνάει το IPTV;

    Το διαπίστωσα και εγώ. Όταν βρω χρόνο θα βάλω το ZTE που μουστείλανε να δω τι λέει αυτό.

    Δυστυχώς με snr 6 έχω disconnects. Οπότε το αφήνω με Vector2 στο 9 snr (15Mbit δεν είναι και λίγα) να δω πως θα πάει.

    Υ.Γ.: Καλά το 2760 δεν καταλαβαίνει τίποτα από φορτίο. Μόλις συνδέθηκα άρχισαν τα διάφορα devices να κατεβάζουν updates, ο γιός να παίζει online, η γυναίκα να βλέπει βιντεάκια στο youtube, εγώ να μιλάω στο skype και κανείς δεν κατάλαβε τίποτα. Η γραμμή ήταν πατημένη για 5 ώρες και όλα καλά!
    ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και τα καινουρια κεντρα οτε
    ειχε η περιοχη οn telecom πριν αν ξερεις?

    για το fritz δεν ξερω, ρωτα στο φορουμ που υπαρχει ειδικο τοπικ, ενω εχω αρκετα δεν πηρα ποτε ενα τετοιο, ημουν ετοιμος αλλ με τραβηξαν τα draytek γιατι οταν ημουν Αγγλια ειχα 2 συνδεσεις και ηταν τα καλυτερα για 2 γραμμες (οχι με το 2760 κανει μονο μια)
    παντως εχει και αυτο μεγαλη μνημη και θα σηκωσει αρκετα

    ναι ειναι δυνατο μηχανημα το 2760 απλα βλεπω στα ικανος/globespan χανει λιγο αν δεν σε πειραζει

    οταν μπορεις μην βιαζεσαι βαλε το ΖΤΕ και πες μας να δω πως παει me ikanos dslam, με ενδιαφερει γιατι το ΖΤΕ πρεπει να εχει mediatek chipset

  15. #360
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    1- Δεν μετακομισε το σπιτι σου αλλα το dslam
    ο οτε μπορει να εχει λιγο πιο πανω / κατω το dslam 200-300-500 μ κλπ απο τους αλλους παροχους, αυτο μπορει να δειξει αλλο ατενουετορ και ας εισαι στην ιδια γραμμη
    Μπάμπη στην χώρα μας όλα σχεδόν τα DSLAM των παρόχων, βρίσκονται στο ίδιο κτίριο με το αστικό κέντρο του ΟΤΕ.
    Ακόμη και σε αυτά που δεν είναι μαζί και βρίσκονται σε κάποια απόσταση (μικρή ή μεγάλη), συνδέονται με το αστικό κέντρο μέσω οπτικής ίνας, οπότε δεν υπάρχει εξασθένιση.
    Σε κάθε περίπτωση, το χάλκινο καλώδιο ξεκινά από το αστικό κέντρο (και όχι από τα DSLAM των παρόχων) για να έρθει στα σπίτια μας και αυτό είναι που επιδρά στην εξασθένιση.
    Άρα αν βλέπουμε διαφορές στην ίδια γραμμή, αυτές οφείλονται σε άλλους παράγοντες και όχι αν το DSLAM του Α παρόχου είναι σε άλλη απόσταση από του Β ή Γ. Το αστικό κέντρο είναι πάντα το ίδιο και σε αυτό συνδεόμαστε πάντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, το Fritz υποστηρίζει PVC bridging για να περνάει το IPTV;
    Ναι, υποστηρίζουν και αν δεν μπορείς να κάνεις την ρύθμιση, ζητάς από τον αντιπρόσωπο (ΑΜΥ) να σου στείλει για πέρασμα (στο firmware) το κατάλληλο αρχείο ρυθμίσεων.

    Νομίζω ότι το 2760 που έχεις μπορεί να δουλέψει και ως απλό router (μέσω WAN θύρας), οπότε μπορείς να βάλεις το ΖΤΕ σε bridge mode ως modem (συγχρονισμός) μόνο και όλα τα άλλα τ' αναλαμβάνει το 2760.

Σελ. 24 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Review DrayTek 2760n
    Από babis3g στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 516
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 12:19
  2. 2760 firmware και modem codes
    Από George P στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 11:38
  3. 2760 -2850 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ WI-FI ΣΕ VDSL
    Από soc στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 09:43
  4. PAP2T / SPA-3102 / SPA-122 / Draytek 2700VG
    Από sakis.kom στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας