Σελ. 1 από 50 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 737
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειπα θα ερχονταν μια εκπληξη με αναβαθμηση για τα 2760 μοντελα

    Σημερα βγηκε επισημα καινουριο λογισμικο 3.7.5.1 που υποστηριζει και vectoring ...
    http://www.draytek.com/?option=com_j...MID=246&ID=743

    Eιναι βασισμενο στο παλιο καλο και πετυχημενο Dray OS λογισμικο σε σχεση με αυτα τα λογισμικα που ειχαμε μεχρι τωρα (1.2xxx) που ειναι linux

    Aπο οτι φαινεται επειδη φαιρεται να εχει κανουριο ονομα δεν με αφηνει να το περασω ... μου δινει το μηνυμα "image check fail" δηλαδη κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι συμβατο το λογισμικο και δεν περναει, το εχει δοκιμασει καποιος και του περασε? η επειδη απο τα 1.2.xxx λειπουν μενου (Bug) εχει βγει κανουριο 2760 με αλλο hardware?

    Εχω δοκιμασει και το utility tool αλλα τιποτα, μηπως υπαρχει καποιο αλλο tool να περαστει?

    Eυχαριστω

  2. #2
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Μαλλον την πατησαν (και εμεις μαζί) με την στροφή τους προς Linux και εβγαλαν νεο μοντελο, δυσκολα θα περασεις το firmware για το Delight στο παλιο μοντελο.
    Ετσι και αλλαξουν και το 2860 θα παω στο μαγαζακι τους και θα γινει της Κορεας

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον την πατησαν (και εμεις μαζί) με την στροφή τους προς Linux και εβγαλαν νεο μοντελο, δυσκολα θα περασεις το firmware για το Delight στο παλιο μοντελο.
    Ετσι και αλλαξουν και το 2860 θα παω στο μαγαζακι τους και θα γινει της Κορεας
    Απο την εμπειρια μου σαν κατοχος 6 draytek μοντελων ειμαι της γνωμης οτι το παλιο Dray OS ειναι αχτυπητο ... (προφανως το τωρινο 3.7.5.1 να ειναι λιγο με bugs γιατι ειναι το πρωτο τους) .... μερικοι το λενε παλιομοδιτικο (dray os) γιατι εχει τα μενου αριστερα και δεν φιγουρατα ... ομως ειναι μενου με πολυ φοβερες ρυθμισεις

    Το 1.2.xxx εχει προβληματα και επισης δεν του εμφανιζονται μενου με το linux, αν δεν υπαρχει τροπος να περαστει το 3.7.5.1 (που αυτο υποψιαζομαι) γιατι εγω ειχα στα χερια μου το 3.7.5RC4 & δεν περναγε απο τοτε θα γινει της Κορεας και απο εμενα και γραφω σε αρκετα φορουμ

    - - - Updated - - -

    απο τις πρωτες πληροφοριες που καταφερα να παρω με παραθετουν να απευθυνθω στο μαγαζι που το αγορασα
    δοκιμασε καποιος αλλος να το περασει?

  4. #4
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και σε μένα τα ίδια. Βγάζει "Image header check failed".

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μένα τα ίδια. Βγάζει "Image header check failed".
    ευχαριστω, αρα αφου δεν ειμαι μονο εγω το συγκεκεριμενο μαλλον εχει hardware issue & εχουν βγαλει καινουριο 2760 που το ονομασαν delight
    αυτο που εχουμε θα μεινει στην ακρη μετα απο καποιο διαστημα ... μακαρι το επομενο λογισμικο να ειναι οκ ... αλλα δεν ειμαι ασιοδοξος γιατι ενα χρονο που το εχω μονο τα ρεβοοτ εχουν διορθωθει απο προβληματα

    Αν δεν καταφερουμε να περασουμε το 3.7.5.1 μαλλον την πατησαμε

  6. #6
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω, αρα αφου δεν ειμαι μονο εγω το συγκεκεριμενο μαλλον εχει hardware issue & εχουν βγαλει καινουριο 2760 που το ονομασαν delight
    αυτο που εχουμε θα μεινει στην ακρη μετα απο καποιο διαστημα ... μακαρι το επομενο λογισμικο να ειναι οκ ... αλλα δεν ειμαι ασιοδοξος γιατι ενα χρονο που το εχω μονο τα ρεβοοτ εχουν διορθωθει απο προβληματα

    Αν δεν καταφερουμε να περασουμε το 3.7.5.1 μαλλον την πατησαμε
    Κανονικά όμως!! και έχω και 2 κομμάτια στα χέρια μου....

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eπλιζω να δωσουν συντομα και σε αυτα τα παλια που εχουμε (ουτε χρονο δηλαδη που βγηκαν)το λογισμικο, δεν νομιζω η draytek να μας αφησει ετσι, θα ηταν λαθος κινηση

  8. #8
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Ξέρει κανείς αν το delight είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά;
    Ή πότε προβλέπεται να είναι;

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Με ένα γρήγορο ψάξιμο
    ftp://ftp.simet.com.tr/02_TEKNIK_SER...r_2760/DrayOs/[T18617]%20How%20to%20Turn%20Vigor2760%20from%20Linux%20to%20DrayOS.doc

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς αν το delight είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά;
    Ή πότε προβλέπεται να είναι;
    ειναι για ολους, ομως θα πρεπει να υπαρχει αλλο 2760 με αλλο hardware, αυτο φαινεται κατω στην ετικετα να γραφει D η Delight, εμεις με τα απλα θα μεινουμε με τα 1.xxx λογισμικα εκτος αν μας τα δωσουν και σε εμας
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2760 D version sticker.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  275,6 KB 
ID: 139365

    Δυστυχως απο υπαλληλο draytek σε εξωτερικο αλλα ανεπισημα μεχρι στιγμης με στελνουν στο μαγαζι που το αγορασα και δεν τα δινουν για τα απλα μοντελα, θα δουμε τι εξελιξεις θα υπαρξουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ένα γρήγορο ψάξιμο
    ftp://ftp.simet.com.tr/02_TEKNIK_SER...r_2760/DrayOs/[T18617]%20How%20to%20Turn%20Vigor2760%20from%20Linux%20to%20DrayOS.doc
    ΕΙΣΑΙ ΣΩΤΗΡΑΣ

    το λινκ χαλασε για ξαναστειλε παρακαλω

    ευχαριστω τα εχουν και τα draytek Netherland, Spain και μερικοι αλλοι, μαλλον σε μερικες χωρες δεν θα ηθελαν να τα δωσουν για αγνωστο λογο ... θα δω τι μπορει να περαστει αλλα επειδη τα μεχρι τωρα μοντελα ειναι linux και στο καινουριο 2760_D ειναι dray os δεν περνανε μας λεει image check fail αλλα θα δοκιμασω αν περαστει κατι

    κατι βλεπω για uboot εκει ... λετε να υπαρχει καποιο λογισμικο που να νεκρωνει το linux? αλλα προσοχη μην κανουμε ζημια

    - - - Updated - - -

    Φαινεται εχει οτι χρειαζεται, θα ξεκινησω σε λιγο να κανω αναβαθμηση με μεγαλη προσοσχη (οποτε σιγα σιγα) και αν ολα καλα θα κανω ενα guide & οτι λογισμικα χρειαστουν θα τα συνοψισω ολα σε ενα ποστ μεχρι το απογευμα

    - - - Updated - - -

    ωωωωωωωωωωωω .... wowowowow

    μολις το περασα
    δεν το εχω συνδεση ακομα στην γραμμη
    θα σας κανω σε λιγο εναν οδηγο ειναι πανευκολο με τον τροπο που θα σας πω

    βεβαια δεν εχει τα κοντερ του προηγουμενου αλλα αν θελουμε (δεν το δοκιμασα ακομα) ξαναπερναμε το παλιο
    Τετoια θελουμε Draytek .... Μπραβο στην Draytek & στον φιλο emeliss

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2760 dray os.png 
Εμφανίσεις:  155 
Μέγεθος:  95,8 KB 
ID: 139369

    - - - Updated - - -

    το εχω επανω και τρεχει
    Νομιζω εκανε ενα reboot αλλα το σεταρα και δεν ειμαι σιγουρος 100% αν ηταν απο το μηχανιμα

    με το default modem code εχει ακομα πιο λιγο πινγκ στα 14 σε σχεση με 20 που εδιναν τα συμβατα οτε broadcom

    εδω συγκριση με το 1.2.1RC3
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...66#post5378366

    Σε καμια ωριτσα θα σας εχω ενα απλο τροπο οποιος θελει να το περασει με δικο του ρισκο αλλα θελει 4-5 βηματα

    - - - Updated - - -

    [B]ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ[/B]

    Οποιος θελει δοκιμαζει με δικο του ρισκο, μην μου ριξετε ευθυνη αν κατι παει στραβα και επισης επικοινωνηστε με τον αντιπροσωπο αν ειναι στην εγγυηση το καινουριο delight λογισμικο γιατι η draytek μεχρι τωρα δεν εχει δωσει επισημα αυτην την μετατροπη

    Επισης ο οδηγος για την μετατροπη στο παραπανω λινκ ειναι με το TFTPD32 tool που ζηαταει να κανουμε πινκ κλπ και ισως ειναι λιγο πολυπλοκο για του απλους χρηστες
    Παρακατω γινεται η αναβαθμηση με το απλο firmware utility 3.6.5 με απλα πατηματα κουμπιων
    Επισης δεν το εχω δοκιμασει μεσω του WUI > firmware update & μαλλον δεν το συνηστω

    Κατεβαστε απο πριν ολα τα file & tools απλος τα βαζω βημα βημα σε τοιχοκοληση για να μην γινει μπερδεμα

    ΒΗΜΑ 1

    Κατεβαζουμε το firmware utility tool, το βρισκουμε σε πολλα sites της draytek

    ΒΗΜΑ 2

    Βαζουμε το pc / laptop σε στατικη IP 192.168.1.xxx και κλεινουμε προσωρινα το firewall & & συνδεουμε καλωδιο οχι με wifi
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test static ip.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  43,2 KB 
ID: 139375

    BΗΜΑ 3

    ανοιγουμε το firmware tool και βαζουμε τo dray-uboot_v125.sld με το password που εχετε, αν αν εχετε κανει reset θελει admin
    παταμε send

    (με το send θα βαλει αυτοματα το 2760 se TFTP mode)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  uboot.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  12,3 KB 
ID: 139379
    Συνημμένο Αρχείο 139380

    Θα δειτε οτι το file περναει ... περιμενουμε μεχρι να μας πει το μυνημα router is active now

    Οταν ολα τελειωσουν Αν κανετε log in μεχρι τωρα τιποτα δεν εχει αλλαξει, θα δειτε το παλιο λογισμικο, ομως το file περασε

    BHMA 4

    εχουμε ακομα ανοιχτο το firmware tool και τωρα βαζουμε το v2760_bl_v125_a & το στελνουμε παλι με το send (παλι θα βαλει αυτοματα το 2760 σε TFP mode)
    Συνημμένο Αρχείο 139382

    περιμενουμε μεχρι να μας δειξει router is active now

    παλι αν γινει log in τιποτα δεν αλλαξε στο UI, ομως παλι το file περασε

    BHMA 5

    με το tool παλι ετοιμο περναμε το v2760_375RC3a
    v2760_375RC3a.zip

    παλι το ιδιο περιμενουμε μεχρι να δουμε το μυνημα router is active now

    Ομως αυτη τη φορα αν κανουμε log in το UI εχει αλλαξει στο καινουριο Dray OS

    Μην βιαστητε, περιμενετε γιατι αυτο ηταν το ειραματικο βετα

    ΒΗΜΑ 6

    Περναμε το τελευταιο 3.7.5.1 απο τα κεντρικα
    ftp://ftp.draytek.com/Vigor2760_Delight/Firmware/

    Καλη επιτυχια & ευχαριστουμε αυτους που εδωσαν τα files (δεν τους ξερω, τα βρηκαμε ελευθερα στο ιντερνετ πριν με κυνηγησετε) - τον φιλο emeliss και φυσικα την DRAYTEK που μας εδωσε καινουριο λογισμικο εδικα εμεν που μου αρεσουν τα παλια καλσικα draytek menu

    πιστευω θα εχει bugs γιατι ειναι το πρωτο τους λογισμικο αλλα σιγουρα πιο λιγα

    τωρα απο οτι ειδα αν θελεουμε περναμε πισω το παλιο linux αλλα δεν το δοκιμασα

    EDIT

    ξεχασα να πω οτι οσοι δεν το περασουν συντομα θα ακολουθηση κανονικη αναβαθμηση για τα 1.2.xxx δηλαδη τα οχι none delight μοντελα που εχουμε οποτε περιμενετε αν δεν θελετε να παρετε ρισκο με αναβαθμησε
    ις

    - - - Updated - - -

    Να πω οτι απο τον οδηγο που εδωσε ο φιλος emeliss αν θελουμε οποιαδηποτε στιγμη μεσω του firmware tool περναμε πισω το linux που ειχαμε απλα βαζοντας το linux λογισμικο 1.xxx
    Δεν ξερω αν στο μελλον αυτο αλλαξει, ενδεχομενα αν διερευσαν τα files υπαρχει περιπτωση η draytek να μας τα αλλαξει στο μελλον, ακομα τιποτα δεν ειναι official εκτος του λογισμικου

    Με το default modem code ειχα μια αποσυνδεση αλλα η γραμμη μου ειχε προβλημα και σημερα ειναι κακος καιρος εδω, παρα πολυς αερας δυνατος οχι συνηθησμενος και ειναι χωριο δηλαδη τα καλωδια ειναι πανω σε κολωνες και χορευουν προς στιγμη οποτε δεν μπορω ακομα να πω οτι δεν ειναι καλο
    Αλλαξα κουντ και βλεπουμε WAN >> General Setup> dsl modem code

    Ta errors ειναι στο 0 μαλλον δεν δουλευουν, εχω περασει το STD & οχι to vectoring λογισμικο
    Αν & δεν εχουμε ακομα στην Ελλαδα επισημα πιστευω οτι μπορει να βοηθησει αν ειναι ενεργο

    Εχω περασει ipv6 και δουλευει καλα μεχρι στιγμης με αυτον τον παρακατω τροπο
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...4%CE%95-(adsl)

    Τα μενου ειναι γρηγορα δεν κολανε και το wifi led που αναβοσβηνε χωρις να ειμαστε συνδεμενοι καποιες φορες τωρα φαινεται οκ
    Τωρα αν εχει bugs se vpn kai email alert οπως αναφερθηκε στο 1.2.1 δεν ξερω

    Μεχρι στιγμης αυτα τα λαθη εχω βρει (πολυ λιγα), στο 1.2.1 ειχα βρει πολλα με το που το περασα

    Οπως ειπα αν σε καποιον δεν του αρεσει το Dray OS δεν περναμε πισω ολα τα files αλλα μονο το linux 1.xxx η 2.xxx λογισμικα με το firmware tool & γυριζουμε στο παλιο

    Στο τελνετ αναφερει firmware Αννεξ Χ , παντως σε εμενα δουλευει καλα

    > show adsl
    --------------------------- ATU-R Info (hw: annex A, f/w: annex X) -----------
    Running Mode : ADSL2+ Annex A State : SHOWTIM
    E
    DS Actual Rate : 8224000 bps US Actual Rate : 988000 bps
    DS Attainable Rate : 11308000 bps US Attainable Rate : 991000 bps
    DS Path Mode : unknown US Path Mode : unknown
    DS Interleave Depth : 0 US Interleave Depth : 0
    NE Current Attenuation : 37 dB Cur SNR Margin : 14 dB
    DS actual PSD : 18. 0 dB US actual PSD : 12. 1 dB
    NE Rcvd Cells : 5060 NE Xmitted Cells : 6091
    NE CRC Count : 0 FE CRC Count : 0
    NE ES Count : 0 FE ES Count : 0
    Xdsl Reset Times : 0 Xdsl Link Times : 1
    ITU Version[0] : b5004946 ITU Version[1] : 544e0000
    ADSL Firmware Version : 05-04-04-04-00-01
    -------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
    Far Current Attenuation : 19 dB Far SNR Margin : 9 dB
    CO ITU Version[0] : b5004244 CO ITU Version[1] : 434da188
    DSLAM CHIPSET VENDOR : < BDCM >
    - - - Updated - - -

    UPDATE

    και αλλα καλα νεα
    τελνετ φαινεται οτι παιρνει αλλαγη σνρ, σε εμενα δεν που αλλαξε το value αλλα δεν το αποριψε

    Παντως υπαρχει, απο το μυνημα the snr delta should range from -50 to 50 & adsl rebooting, καθαρα φαινεται οτι γινεται, μπορει να κανω λαθος το command & να θελει adsl snr delta -40
    αλλη φορα ξαναδοκιμαζω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2760 snr dray os.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  12,7 KB 
ID: 139405

    επισης δοκιμασα και με vdsl σαν command & και δεν το απεριψε, δυστυχως δεν εχω vdsl να επιβεβαιωσω αν γινεται να ανεβει και εκει η ταχυτητα αλλα στο παραθυρο τελνετ απο το μενου του 2760 δεν το αποριψε ουτε αυτο

    μπραβο draytek ευχαριστουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 21-05-14 στις 22:40. Αιτία: Αφαίρεση αρχείων μετα απο αίτηση χρήστη

  11. #11
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άψογος!!! Συγχαρητήρια σε όλους!
    Μόλις το έκανα και εγώ σε ένα "παλιό" 2760 και δουλεύει κανονικά!

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    to telnet snr ... " adsl snr [νουμερο απο -50 ως 50] " enter ... το νουμερο μεσα στα τετραγωνα δουλευει? σε εμενα δινει εντολη γινεται επανακινηση να αλλαξουν τα καινουρια δεδομενα αλλα μενει παλι 9, να με εχει κλειδωμενο ο οτε?
    Για να μπουμε γρηγορα στο τελνετ πανω δεξια ειναι κατι μικρα γκρι τετραγωνα που εχει σχημα σαν εκουαλαιζερ

    Παντως το Αγγλικο support που επικοινωνησα γιατι το δικο μου το αγορασα απο Αγγλια λεει οτι ta 2760 1.xxx & D series 5.xxxx εχουν αλλο hardware/firmware αλλα για την ωρα παει σφαιρα οπως τα κλασσικα dray os

    - - - Updated - - -

    και αν θελετε να παρακολουθητε το σνρ γραμμης με RouterStats-Lite επειδη εχει το dray os που ειναι ιδιο σχεδον με τα προηγουμενα, το συνδεουμε σαν 2830, βαζουμε το pass που εχουμε στο log in και δουλευει

    Ελπιζουμε να μας βαλει κατι παρομοιο η draytek στο μελλον και για το 1.xxx & 3xxxx λογισμικα
    το attainable rate βλεπετε οτι ειναι πιο κατω απο το actual δηλαδη εχει συνχρονισει ψηλα στην γραμμη μου παραπανω απο οτι επρεπε (θεωρητικα)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RSLite 2760 D.png 
Εμφανίσεις:  75 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 139462

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UPDATE

    Λοιπον μια απο τις τελευταιες δοκιμες για τωρα μεχρι να βγει αλλη βετα

    εχουμε και λεμε, κυκλοφορουν 2 επισημα λογισμικα, το STD & to Vectoring για vdsl γραμμες

    Σε εμενα με ΑΔΣΛ to vectoring λογισμικο με το που συνδεω καλωδιο πανω στην γραμμη με πεταει καθε 2-5 λεπτα ... το STD δουλευει κανονικα σε εμενα

    Ομως στο λινκ επανω που δοθηκε υπαρχει μια βετα με το ονομα 3gdhcpMF667 ... λοιπον αυτη ειναι η τελευταια βετα ανωτερη απο το 3.7.5.1 (ημερομηνια κατασκευης 24 μαιου)

    η 3gdhcpMF667 εχει ημερομινια κατασκευης 6 απριλιου ονομα 3.7.5_test 1 και ειναι η πιο ανωτερη, εχουν προστεθει και κατι καινουρια στο wifi ... απο εδω και περα δεν χρειαζεται το firmware tool περνιεται και απο τα μενου

    Eπισης σε αυτην δουλευουν τα command telnet (ακριβως οπως τα εχω) που φαινονται στην φωτο παρακατω ... εριξα το σνρ απο 9 που εχει ο οτε στα 3-4 (φαινεται καθαρα και χτυπησα 15αρα)

    οσοι εχουν vdsl βαζουν ... vdsl snr νουμερο ...
    με -μειον ανεβανει ταχυτητα (πεφτει to snr)
    το 0 γυριζει στο default

    επισης σε οσους εχουν μακρυνες γραμμες (εκτος τα μοντεμ κοουντς) μπορουν μεσω τελνετ (καινουρια και αυτη επιλογη ) να σταθεροποισουν την γραμμη με το γνωστο bitswap
    adsl optn bitswap US 1 DS 1
    vdsl optn bitswap US 1 DS 1
    0 default, 1 on, 2 off

    επισης οταν γραψουμε
    adsl/vdsl savecfg (δειτε φωτο) τα κραταει στην μνημη και δεν χρειαζεται ξανα περασμα μετα απο ρεβοοτ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2760 D snr change success.png 
Εμφανίσεις:  515 
Μέγεθος:  109,7 KB 
ID: 139538

    ΜΠΡΑΒΟ DRAYTEK
    Αυτα περιμεναμε τοσο καιρο


    αλλα δυστυχως για εμενα προς στιγμης ειναι η vectoring beta και με το που βαζω επανω καλωδιο στην γραμμη κανει ολο το μηχανιμα ρεβοοτ μετα απο λιγο
    Οσοι εχουν VDSL και χακαρατε το 2760 αξιζει να την δοκιμασετε, δουλευουν και τα ερρρορς σε αυτην την βετα

    - - - Updated - - -

    Περαιτερω δοκιμες εδειξαν οτι η καινουρια βετα vectoring ειναι ΑΨΟΓΗ απο θεμα λειτουργειας
    Εβγαλα ενα φιλτρο belkin που ειχα καιρο επανω & εβαλα ενα απλο σπλιττερ που ειχε μεσα στο κουτι το ZTE W300 του οτε (οχι το μαρκυ φιλτρο, μονο το σπλιτερ)
    Με το belkin του εκανε reboots συνεχεια στο vectoring λογισμικο οποτε οσοι εχετε παρομοιο προβλημα κοιταχτε και τα φιλτρα σας

    Δουλευει ΤΕΛΕΙΑ ... Errors (αν βαλετε τελνετ που ειναι πανευκολο απο την κορυφη το icon που μοιαζει σαν equalizer) θα δουμε & upstream errors οταν γραψουμε show adsl
    Το bitswap & snr δουλευουν τελεια και απο οτι ειδα ολες οι αλλες λειτουργεις που δοκιμασα δεν ειδα κατι με bug
    To ping ειναι 6 πιο κατω απο αυτο με τα συμβατα μοντεμ του οτε
    συνχρονιζει ψηλα
    wifi φοβερο, στο διπλα δωματιο απο τσιμεντολιθους φερνει 100% (σε σημεια ετσι) ενω το 2830 πηγαινε μεχρι 70-80% σημα
    & φυσικα οι ρυθμισεις / επιλογες που προσφερει η draytek στα προιοντα της
    Hδη εχει vectoring για οταν ποτε ερθει εδω Ελλαδα (εξωτερικο εχουν)
    Δηλαδη απο τα καλυτερα (μην πω το καλυτερο) στην παγκοσμια αγορα, TOP GLASS

    Σας βαζω και την βετα για πιο ευκολια (οτι σας δινω τα εχω δοκιμασει) οσοι την θελουν
    3gdhcpfix_MF667_V2760.zip

    Παρα πολυ ευχαριστημενος καλυτερα δεν γινετε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 17-05-14 στις 17:37.

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ίσως δεν γίνετε. Ρίξε μια ματιά στο ipv6 firewall όποτε βρεις χρόνο. Στο Live Web Demo δείχνει καλό αλλά η πράξη έχει άλλη αξία.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν γίνετε. Ρίξε μια ματιά στο ipv6 firewall όποτε βρεις χρόνο. Στο Live Web Demo δείχνει καλό αλλά η πράξη έχει άλλη αξία.
    αν εννοεις για φιλτρα για το ipv6 sto firewall δεν βλεπω πολλα, αλλα εχει στο System Maintenance >> Management>ipv6 management μερικα μενου αν βοηθησουν
    αυτο εννοεις?
    για να δεις τα full specs κοιτα εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...ng=en#features
    http://www.draytek.com/index.php?opt...ng=en#features

Σελ. 1 από 50 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Review DrayTek 2760n
    Από babis3g στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 516
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 12:19
  2. 2760 firmware και modem codes
    Από George P στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 11:38
  3. 2760 -2850 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ WI-FI ΣΕ VDSL
    Από soc στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 09:43
  4. PAP2T / SPA-3102 / SPA-122 / Draytek 2700VG
    Από sakis.kom στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 14:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας