Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις μονοκατοικίες / αγροτικές κλπ μέχρι την ρυμοτομική γραμμή - Η ρυμοτομική είναι το σύνορο του οικοπέδου με τον δημόσιο χώρο , η οικοδομική γραμμή είναι εκεί που επιτρέπεται το χτίσιμο ακινήτου, οι δύο γραμμές μπορεί να απέχουν μπορεί και να ταυτίζονται. Για αυτό ο ΟΤΕ φέρνει τα καλώδια μέχρι το όριο του οικοπέδου και όχι του ακινήτου.
    Αυτό ισχύει τα τελευταία χρόνια. Πολλά χρόνια πριν και το βλέπεις ακόμη και σήμερα, ο ΟΤΕ αγκύρωνε ένα πολύζευκτο καλώδιο στη πλησιέστερη κολόνα και από εκεί στην επόμενη ιδιοκτησία (δίπλα, απέναντι ή όπισθεν).

    Ακόμη και σήμερα, στις παλαιότερες ιδιοκτησίες δεν υπάρχει εγκατάσταση για τερματισμό δικτύων κοινής ωφέλειας ("φως-νερό-τηλέφωνο" που λένε στο χωριό μου) στην άκρη του οικοπέδου και αυτές τερματίζουν στον εξωτερικό τοίχο του ακινήτου (όπου κι αν είναι αυτό στο οικόπεδο). Για να μην μιλήσουμε για τον εξοπλισμό (π.χ. PCM) που υπάρχει τοποθετημένος εντός των ακινήτων (για όποιον αμφιβάλει, υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία).

    Μάριε δεν ξέρω αν τα πάτε καλά με τον γείτονα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάστηκε το καλώδιο χωρίς την δική σας συγκατάθεση.
    Πως είναι δυνατόν να είχε γνώση για τα ακριβή σημεία πρόσβασης και την όδευση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση, ώστε να τη χρησιμοποιήσει;
    Υπάρχει δυνατότητα να μας δώσεις μια φωτογραφία;

  2. #17
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ισχύει τα τελευταία χρόνια. Πολλά χρόνια πριν και το βλέπεις ακόμη και σήμερα, ο ΟΤΕ αγκύρωνε ένα πολύζευκτο καλώδιο στη πλησιέστερη κολόνα και από εκεί στην επόμενη ιδιοκτησία (δίπλα, απέναντι ή όπισθεν).

    Ακόμη και σήμερα, στις παλαιότερες ιδιοκτησίες δεν υπάρχει εγκατάσταση για τερματισμό δικτύων κοινής ωφέλειας ("φως-νερό-τηλέφωνο" που λένε στο χωριό μου) στην άκρη του οικοπέδου και αυτές τερματίζουν στον εξωτερικό τοίχο του ακινήτου (όπου κι αν είναι αυτό στο οικόπεδο). Για να μην μιλήσουμε για τον εξοπλισμό (π.χ. PCM) που υπάρχει τοποθετημένος εντός των ακινήτων (για όποιον αμφιβάλει, υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία).

    Μάριε δεν ξέρω αν τα πάτε καλά με τον γείτονα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάστηκε το καλώδιο χωρίς την δική σας συγκατάθεση.
    Πως είναι δυνατόν να είχε γνώση για τα ακριβή σημεία πρόσβασης και την όδευση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση, ώστε να τη χρησιμοποιήσει;
    Υπάρχει δυνατότητα να μας δώσεις μια φωτογραφία;
    Αναφέρομαι στα επίσημα, όλοι ξέρουμε τι μπορεί να γίνει μ'ένα χατζηλίκι στον υπάλληλο. Παλιότερα δε που ο ΟΤΕ ήταν ο μόνος Αρχοντας, κάνανε ότι ήθελαν.

    Το θέμα είναι η αποκατάσταση και η μη δημιουργία ζημίας στο γείτονα, ώστε να ζητήσει αποζημίωση.
    Κατά την γνώμη μου η διαδικασία "επιστολή στον γείτονα και κοινοποίηση ΟΤΕ" είναι μονόδρομος.
    Αν θέλει και αν χρειαστεί αργότερα, μπορεί να ισχυριστεί ότι θέλει να κάνει εργασίες στην ιδιοκτησία του.

    Ερώτηση προς νομικούς. Τι γίνεται σε περίπτωση που ο γείτονας υποστεί ζημία και το συνεργείο του ΟΤΕ δεν μπορεί να μπεί στο σπίτι (λείπουν - μετακόμισαν). Ποιός έχει την ευθύνη?

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γίνεται σε περίπτωση που ο γείτονας υποστεί ζημία και το συνεργείο του ΟΤΕ δεν μπορεί να μπεί στο σπίτι (λείπουν - μετακόμισαν). Ποιός έχει την ευθύνη?
    Τότε, θα βρούνε τρόπο να το περάσουν εξωτερικά. Απλά πράγματα.

    Εγώ για άλλο πράγμα αναρωτιέμαι.

    Αν ο γείτονας ήξερε ότι η γραμμή περνούσε από τον άλλον, γιατί υπάρχει

    περίπτωση να μην το ήξερε ούτε αυτός, δεν τον έπιανε ανασφάλεια......
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε με το μεγάλο το τρυπάνι;
    Ναί, με το μεγάλο, μπορείς.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο γείτονας είναι θείος μου και ιδιοκτήτης ο πατέρας μου και μιας που δεν έχουν πολύ καλές σχέσεις πλέον(οικογενειακές ιστορίες γίναμε :P) δεν θέλει να μιλήσει μαζί του. Μίλησα εγώ μαζί του αλλά από την στιγμή που δουλεύει το τηλέφωνο του, δεν τον απασχολεί απο που περνάει ή αν εγώ χάνω 3-4mbit, γιατί μιλάμε για άτομο 70 χρονών.

    Το σπίτι ήταν στα μπετά ακόμα όταν περάστηκε το καλώδιο και ο πατέρας μου, ως ιδιοκτήτης, δεν βρισκόταν στην Ελλάδα, οπότε ήταν πολύ εύκολο να περαστεί το καλώδιο από εκεί και χωρίς συγκατάθεση το 1977-80 που, τουλάχιστον εκτός Λάρισας, ο καθένας έκανε ότι ήθελε.

    Και στο κάτω-κάτω υπάρχουν πλέον άλλες 2 κολώνες σε απόσταση 5 μέτρων που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο ΟΤΕ.

    Αύριο που θα είναι ημέρα θα τραβήξω και φώτο.

    Το καλώδιο εισέρχεται στον τοίχο μετά από το κουτί που έδειξε ο φίλος jkoukos και από εκεί φτάνουν τα 4 κεντρικά καλώδια ΚΑΙ των δύο σπιτιών σε ένα κουτί διελεύσεως εσωτερικά του τοίχου μαζί με τα καλώδια για εγκατάσταση θυροτηλεφώνου και ενδοεπικοινωνίας τα οποία συνδεόντουσαν σε μια κλέμα.

    Στην κλέμα υπήρχαν γεφυρωμένα τα 2 καλώδια που πηγαίνουν στο διπλανό σπίτι και δίπλα η διακλάδωση για 1ο-2ο όροφο του δικού μου.

    Όταν ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ για την βλάβη που υπήρχε στην γραμμή μου, υπήρχε βραχυκύκλωμα στην καλωδίωση εντός του σπιτιού και μου είπε να βάλω το σπλιττερ πριν την διακλάδωση για να μην επηρρεάζει το ρουτερ,οπότε τοποθέτησα μια τηλεφωνική πρίζα πάνω στην οποία έβαλα το σπλιττερ, από εκεί τράβηξα απευθείας καλώδιο στο μόντεμ στον 2ο όροφο και έκοψα ένα RJ-11 το οποίο σύνδεσα στην έξοδο τηλεφώνου του σπλιττερ για να έχουμε τηλέφωνο.

    Μου περισσέψανε 4 καλώδια μπλε-κόκκινα, τα οποία πίστεψα ότι έχουν να κάνουν με το κουδούνι του σπιτιού ή με κάποια αχρησιμοποίητη πρίζα στο σπίτι και τα ξαναέβαλα στην κλέμα όπως ήταν.

    Λόγω αυξομειώσεων στην ταχύτητα τις τελευταίες βδομάδες(από 30 μέχρι 37 mbit) πήγα και τα αποσύνδεσα με την λογική πως πιθανόν να βραχυκυκλώνουν την υπόλοιπη εγκατάσταση και την επόμενη μέρα έγινε η επίσκεψη από το συνεργείο του ΟΤΕ, το οποίο δεν ξέρω τι είπε στον θείο μου, γενικά δεν τους ενδιέφερε από που περνούσανε τα καλώδια, αλλά μόνο να φτιάξουν την "βλάβη".

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό είναι Greek patent, από τον ηλεκτρολόγο που είχε κάνει την εγκατάσταση, σε συνεννόηση με τον θείο.

    Σιγά μην καθόταν ο ΟΤΕ, να ασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες.

    Κάνε ενέργειες να φύγει η γραμμή από σένα και να πάει από αλλού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για περισσότερη κατανόηση ορίστε κάτι πρόχειρο μέχρι αύριο. Πίσω από την πρίζα της 2ης φωτό, είναι ο χαμός από καλώδια που αναφέρω πιο πάνω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsadsa.jpg 
Εμφανίσεις:  79 
Μέγεθος:  100,4 KB 
ID: 139471
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DSC00005.JPG 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  650,0 KB 
ID: 139470

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι Greek patent, από τον ηλεκτρολόγο που είχε κάνει την εγκατάσταση, σε συνεννόηση με τον θείο.

    Σιγά μην καθόταν ο ΟΤΕ, να ασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες.

    Κάνε ενέργειες να φύγει η γραμμή από σένα και να πάει από αλλού.
    Χαχαχα, απλά θέλω αν γίνεται να μπει ο ΟΤΕ στην μέση για να μην πληρώσω εγώ τα σπασμένα, αλλά φοβάμαι να μιλήσω με τον ΟΤΕ σε περίπτωση που θα βγω εγώ φταίχτης και ρωτάω εδώ που υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν περί κανονισμών.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το καλύτερο θα ήταν να μιλήσει ο θείος σου με τον ΟΤΕ και να ζητήσει μεταφορά της γραμμής.

    Αν δεν θέλει να ασχοληθεί, πήγαινε μόνος σου και εξήγησε την κατάσταση όπως έχει για να

    δείς τι θα σου πούνε.

    Μην ψάχνεις για κανονισμούς, για πράγματα που έγιναν πριν σαράντα χρόνια και εν αγνοία σας όπως λές.

    Θα σου πούνε τι ενέργειες πρέπει να κάνεις(αιτήσεις κ.λ.π.) και από κεί και πέρα αποφασίζεις

    πώς θα κινηθείς.

    Θα έρθουν από το τεχνικό τμήμα για να κάνουν αυτοψία και να δούνε πως θα πάνε το καλώδιο.

    Το θέμα είναι ότι για να γίνουν όλα αυτά, θα πρέπει να μάθεις τι χρειάζεται από χαρτιά,

    για να ξεκινήσει η διαδικασία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μηπως ολο αυτο εγινε με την συγκαταθεση του πατερα σου τοτε? Γιατι τοτε μπορει να μην υπηρχε αλλη κολωνα ευκαιρη και να το περασανε μεσα απο το σπιτι λογω συγγενειας. Οποτε μπορει και να ειναι τελικα "νομιμο" αν υπαρχει και καπου γραμμενο φυσικα!
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δύο αδέλφια χτίζουν στο ίδιο οικόπεδο μεσοτοιχία τα σπίτια τους πριν από 40 χρόνια.
    Εποχές που για να πάρεις τηλεφωνική σύνδεση περίμενες σε λίστα προτεραιότητας πολύ καιρό.
    Φαντάζομαι ζητούν από τον ηλεκτρολόγο να περάσει τις γραμμές και μάλιστα να έχουν και ενδοεπικοινωνία μεταξύ τους.
    Τι πιο λογικό να χρησιμοποιήσει το ίδιο κανάλι για τις τηλεφωνικές γραμμές, άσχετα με τη σημερινή αντιπαλότητα.

    Αχ, τι θυμήθηκα τώρα. Παιδί 6 χρονών, στο καφενείο της γιαγιάς υπήρχε ένα από τα πρώτα τηλέφωνα (μαγνητικό), όπου έπαιρνες στο κέντρο για να σε συνδέσουν με αυτόν που ήθελες να επικοινωνήσεις.
    Όταν ήθελαν κάποιον, τους ειδοποιούσαμε και μετά από λίγη ώρα μας καλούσαν πάλι για την επικοινωνία. Ο θείος μου είχε περάσει ενδοεπικοινωνία με το σπίτι μας παραδίπλα, για να με στέλνει σε συγχωριανούς να τους ενημερώσω ότι θα έχουν εισερχόμενη κλήση στο καφενείο.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όχι ρε σεις, όταν έγραψα ενδοεπικοινωνία εννοούσα εντός σπιτιού, επίσης ο πατέρας μου δεν βρισκόταν μπροστά όταν περάστηκε η γραμμή.

  12. #27
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Update:
    Μίλησα με τον ΟΤΕ και θα στείλει συνεργείο να περάσει νέο καλώδιο από την κολώνα

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios145 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update:
    Μίλησα με τον ΟΤΕ και θα στείλει συνεργείο να περάσει νέο καλώδιο από την κολώνα
    Σωστός
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Μάριε αγόρι μου γιατί μας ταλαιπωρείς και μας εκθέτεις δημόσια;

    Ο θείος σου
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάριε αγόρι μου γιατί μας ταλαιπωρείς και μας εκθέτεις δημόσια;

    Ο θείος σου
    Μας πληροφορεί, γιατί έχουμε και άλλοι ανήψια... κι ας είναι στην αγγλία

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως να βλέπω το σπίτι μου μέσω internet ;
    Από eagle13 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-19, 03:46
  2. Μηνύματα: 498
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 19:03
  3. Διαγραφή του user name από το log in στο skype..
    Από zalonitonia στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-13, 21:10
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 15:36
  5. Προσοχή στην αγορά του Gigaset A510 από το e-shop.gr
    Από Eastwood στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 10:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας