Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα παιδιά, την περασμένη Παρασκευή έκανα αίτηση για vdsl στην forthnet, να τονίσω ότι είχα ήδη adsl double play πακέτο εδώ και αρκετά χρόνια. Μου έδωσαν το router κανονικά όλα οκ και μου είπαν θα ενεργοποιηθεί σε 3-4 μέρες, πράγματι σήμερα μου ήρθε sms ότι ενεργοποιήθηκε. Εγώ σύνδεσα το router του vdsl κανονικά στην adsl γραμμή από την πρώτη μέρα μιας και υποστήριζε και adsl. Γυρνώντας σπίτι, βλέπω το router κανονικά συνδεδεμένο στο ίντερνετ(όπως το είχα αφήσει από το πρωί δηλαδή όταν ακόμα ήταν σε adsl). Πάω να σηκώσω να πάρω τηλέφωνο από το σταθερό νεκρό τίποτα...καλώ από το κινητό μου στο σταθερό καλεί το κινητό το σταθερό δεν χτυπάει τίποτα...να τονίσω οτι η συνδεσμολογία ήταν στο adsl με φιλτράκια και όλα δεν άλλαξα κάτι...παίρνω τηλέφωνο forthnet(από το κινητό) και αναφέρω το πρόβλημα μου λένε κάποιο λάθος έγινε στο κουτί του οτε και θα λυθεί σε 2-3 εργάσιμες...εγώ αυτή τη στιγμή έχω κανονικά adsl ιντερνετ και δεν έχω τηλέφωνο...στην εξυπηρέτηση της forthnet μου είπαν οτι το vdsl ενεργοποιήθηκε άλλα κάποια βλάβη έχει γίνει στα καλώδια στο κουτί και ρωτάω τώρα...όταν θα πάνε από τον οτε να φτιάξουν το τηλέφωνο θα φτιαχτεί και το vdsl; Κανονικά εφόσον έχω ίντερνετ και αυτή μου είπε ότι ενεργοποιήθηκε το vdsl δεν έπρεπε να είχα vdsl;Εγώ πήγα στο router το έκανα και reset και έβαλα και στις vdsl ρυθμίσεις τα στοιχεία αλλά βγάζει αυτό το μήνυμα: Connection could not be established: Concentrator not reachable . Επειδή φοβάμαι ότι θα μου φτιάξουν το τηλέφωνο αλλά και πάλι θα μείνω με adsl για αυτό σας ρωτάω...να καλέσω μια ακόμα φορά να τους τονίσω ότι έχω adsl και δεν έχω vdsl ή πιστεύετε ότι θα ενεργοποιηθεί με το που φτιάξουν το τηλέφωνο;
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport W724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς εφόσον έχεις VDSL θα πρέπει να βάλεις ΑΛΛΟ φίλτρο που αφόρα VDSL. Το VDSL δουλεύει σε διαφορετίκο φάσμα συχνοτήτων και πιθανότατα να σου κάνει προβλήματα λόγο του φίλτρου. Εκτός αυτού το ότι δεν έχεις τηλέφωνο δεν είναι θέμα του ΟΤΕ γιατί έχεις κανόνικα την υπηρεσία. Ο ΟΤΕ αυτό που κάνει , είναι απλά να δώσει τον χαλκο από το κέντρο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι σου, η forthnet δίνει την υπηρεσία!

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά λέει ο NetM. Βάλε φίλτρα και καλώδια μόνο από αυτά που είναι στο κουτί του VDSL router. Ίσως αυτό να σου επηρεάζει και το ίντερνετ και να μένει ADSL.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτοί από forthnet μου είπαν οτι τα ίδια φίλτρα θέλει...μέσα στο κουτί του router δεν έχει ούτε ένα φίλτρο για vdsl. Παρόλα αυτά αν ισχύει αυτό που λέτε όταν θα είχα μόνο το τηλέφωνο πάνω στην γραμμή χωρίς να υπάρχει ρουτερ θα έπρεπε να έχει τόνο και αν ήταν μόνο το router πάνω στην γραμμή θα έπρεπε να έχει κανονικά vdsl, αλλά δυστυχώς τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-02-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaktos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί από forthnet μου είπαν οτι τα ίδια φίλτρα θέλει...μέσα στο κουτί του router δεν έχει ούτε ένα φίλτρο για vdsl. Παρόλα αυτά αν ισχύει αυτό που λέτε όταν θα είχα μόνο το τηλέφωνο πάνω στην γραμμή χωρίς να υπάρχει ρουτερ θα έπρεπε να έχει τόνο και αν ήταν μόνο το router πάνω στην γραμμή θα έπρεπε να έχει κανονικά vdsl, αλλά δυστυχώς τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει...
    στείλε μήνυμα στο forthnet support για να σου πουν τι πρέπει να κάνεις για να λύσεις το πρόβλημα

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    αρχικά κάτι πρέπει να γίνει με το forum και τα μηνύματα που προορίζονται για το forthnet vdsl forum... πάλί κατα τύχη έπεσα πάνω σε αυτο το πόστ.


    αν θες ποσταρε παλι στο http://www.adslgr.com/forum/forums/213-Forthnet-VDSL στο τοπικ του ρουτερ που εχεις.. υποθέτω εχεις το 589vn v3 ?

  7. #7
    Εγγραφή
    30-12-2005
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Speedport W724V Type Ci
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπα και πιο πάνω , το VDSL χρειάζεται άλλο φίλτρο γιατί δουλεύει σε άλλο φάσμα. Όσο αναφορά την υπηρεσία , ή ο ΟΤΕ δεν έχει κάνει κάτι σωστά μέχρι το escalit (το κουτί στην πολυκατοικία σου) , είτε η forthnet δεν στέλνει την υπηρεσία. Εγώ πιστεύω την 2η περίπτωση. Καλό θα ήταν να το δηλώσεις βλάβη άμεσα ώστε να το εξετάσουν και οι 2 πλευρές.

Παρόμοια Θέματα

  1. WINDOWS 8.1 ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VIDEOS ΣΕ BROWSERS ΕΚΤΟΣ EXPLORER !
    Από Fixman_cc στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 22:17
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 15:17
  3. vpn και προβλημα με το δικτυο του ote
    Από jemadux στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 23:40
  4. VDSL OTE και πρόβλημα με ΖΤΕ
    Από sv1cec στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-13, 01:36
  5. VDSL Cyta προβλημα με ταχυτητα Wireless vs Wired
    Από MeddlingMageGR στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 11:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας