Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όλα μαζί ένα πράγμα.

    Έχω τώρα Forthnet στο Χαλάνδρι, ADSL. Αν θέλω να μετακομίσω και να κρατήσω το ίδιο νούμερο, αλλά να πάω σε ΟΤΕ ή Wind VDSL (μάλλον στην ίδια περιοχή) ποια διαδικασία με συμφέρει περισσότερο και οικονομικά αλλά και χρονικά, για να μην μείνω καιρό χωρίς τηλέφωνο;

    Να κάνω αίτηση στη Forthnet για την μετακόμιση και όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία αίτηση στην καινούργια εταιρία για αλλαγή και μετατροπή σε VDSL; Ή αίτηση στην καινούργια εταιρία για αλλαγή εταιρίας, μετακόμιση και VDSL ταυτόχρονα; Φαντάζομαι η "σπαστή" διαδικασία θα έχει περισσότερα έξοδα αλλά μήπως έχει λιγότερο downtime; Ειδικά αν διαλέξω ΟΤΕ;

  2. #2
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Εγω ακολουθησα την πρωτη διαδικασια και δεν εμεινα ουτε μερα χωρις τηλεφωνο!
    Οικονομικα ειναι το ιδιο οτι και να διαλεξεις, το τελος μετακομισης (50ε) δεν το γλυτωνεις σε καμια περιπτωση

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ακολουθησα την πρωτη διαδικασια και δεν εμεινα ουτε μερα χωρις τηλεφωνο!
    Οικονομικα ειναι το ιδιο οτι και να διαλεξεις, το τελος μετακομισης (50ε) δεν το γλυτωνεις σε καμια περιπτωση
    Εγώ θα έκανα το δεύτερο (αίτηση στην καινούργια εταιρία για μετακόμιση και vdsl) . Αν κάνεις αίτηση για μετακόμιση στην Forthnet θα πληρώσεις το τέλος για την μετακόμιση. Και μετά στον νέο πάροχο θα πληρώσεις και τέλος ενεργοποίησης... Άρα το πρώτο θα έχει μεγαλύτερο οικονομικό κόστος. Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος

  4. #4
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έκανα το δεύτερο (αίτηση στην καινούργια εταιρία για μετακόμιση και vdsl) . Αν κάνεις αίτηση για μετακόμιση στην Forthnet θα πληρώσεις το τέλος για την μετακόμιση. Και μετά στον νέο πάροχο θα πληρώσεις και τέλος ενεργοποίησης... Άρα το πρώτο θα έχει μεγαλύτερο οικονομικό κόστος. Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος
    Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν. Αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να μείνω χωρίς τηλέφωνο/Internet έτσι. Μέχρι να ξεμπλέξουν με την μετακόμιση, φορητότητα, VDSL το φοβάμαι για κανένα μήνα+ off the grid.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mindtrapper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν. Αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να μείνω χωρίς τηλέφωνο/Internet έτσι. Μέχρι να ξεμπλέξουν με την μετακόμιση, φορητότητα, VDSL το φοβάμαι για κανένα μήνα+ off the grid.
    Και αίτηση για μεταφορά να έκανες στην Forthnet (ή σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο) δεν πιστεύω να ξέμπλεκες σε λιγότερο από μήνα... Το ίδιο πράγμα είναι χρονικά. Εγώ λέω με τα χίλια κατευθείαν στον νέο πάροχο

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πάρε πρώτα τηλέφωνο στον πάροχό σου, διότι κάπου είχα διαβάσει το μπλέξιμο ενός μέλους που με την μετακόμιση του έγινε αυτόματα ανανέωση της σύνδεσης, με αποτέλεσμα να μετρά νέα χρονική δέσμευση.
    Στο λέω μην βρεθείς προ έκπληξης χωρίς βέβαια να φταις εσύ.
    Καλύτερα, όπως λέει ο @dimangelid, αίτηση κατευθείαν στον νέο πάροχο.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-08-2008
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έκανα το δεύτερο (αίτηση στην καινούργια εταιρία για μετακόμιση και vdsl) . Αν κάνεις αίτηση για μετακόμιση στην Forthnet θα πληρώσεις το τέλος για την μετακόμιση. Και μετά στον νέο πάροχο θα πληρώσεις και τέλος ενεργοποίησης... Άρα το πρώτο θα έχει μεγαλύτερο οικονομικό κόστος. Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος
    Στην πρωτη περιπτωση θα πληρωσει 50ε στην Forthnet για μεταφορα γραμμης και 35ε τελη ενεργοποιησης στην Wind για υφισταμενη-ηδη ενεργη γραμμη.
    Στην δευτερη περιπτωση θα πληρωσει 75ε που περιλαμβανει την ενεργοποιηση και την μεταφορα της γραμμης στην καινουργια κατοικια.
    Εγω ειμαι υπερ της πρωτης περιπτωσης ακομα και ας ειναι δεκα ευρω ακριβοτερη διοτι η μεταφορα θα γινει γρηγοροτερα αποφευγοντας πιθανα μπλεξιματα-μπερδεματα.

    Χρεωσεις Wind και Forthnet

    http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti...timokatalogos/
    http://www.forthnet.gr/media/broadba...-list-2013.pdf

    @jkoukos: Σε μενα με την Hol δεν συνεβη κατι τετοιο αλλα καλο θα ηταν να παρει ενα τηλεφωνο να σιγουρευτει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pabou13 : 17-05-14 στις 16:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pabou13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πρωτη περιπτωση θα πληρωσει 50ε στην Forthnet για μεταφορα γραμμης και 35ε τελη ενεργοποιησης στην Wind για υφισταμενη-ηδη ενεργη γραμμη.
    Στην δευτερη περιπτωση θα πληρωσει 75ε που περιλαμβανει την ενεργοποιηση και την μεταφορα της γραμμης στην καινουργια κατοικια.
    Εγω ειμαι υπερ της πρωτης περιπτωσης ακομα και ας ειναι δεκα ευρω ακριβοτερη διοτι η μεταφορα θα γινει γρηγοροτερα αποφευγοντας πιθανα μπλεξιματα-μπερδεματα.

    Χρεωσεις Wind και Forthnet

    http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti...timokatalogos/
    http://www.forthnet.gr/media/broadba...-list-2013.pdf

    @jkoukos: Σε μενα με την Hol δεν συνεβη κατι τετοιο αλλα καλο θα ηταν να παρει ενα τηλεφωνο να σιγουρευτει.
    Φίλος μου πριν 3 χρόνια είχε On Telecoms. Άλλαξε σπίτι και έκανε φορητότητα στον ΟΤΕ με ISDN και παράλληλη μετακόμιση. Όλα απροβλημάτιστα. Επιμένω για το δεύτερο. Στις μέρες μας 10 ευρώ δεν είναι αμελητέο ποσό...

  9. #9
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα ρωτήσω στη Forthnet πρώτα αν η μετακόμιση συνεπάγεται και νέα δέσμευση και μετά αποφασίζω. Πιο υπεύθυνα θα μου απαντήσουν από κατάστημα ή από το τηλέφωνο; Γιατί δεν εμπιστεύομαι πολύ τις προφορικές διαβεβαιώσεις...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:56
  2. Ερώτηση για Μετάβαση σε Wind
    Από WebChief στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 14:29
  3. Ποσο καιρο σας πηρε η μεταβαση σε VDSL ?
    Από stamka στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 13:46
  4. Αλλαγη παροχου και εγγυησεις.
    Από kontinos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 00:12
  5. Αλλαγή παρόχου και ταχύτητα σύνδεσης
    Από Dr.White στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-13, 22:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας