Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν χαλάνε οι ssd όσο γρήγορα όσο νομίζεις, άποψη μου (που την μοιράζονται και άλλοι όπως είδες) είναι να μην παίζεις γιατί το πιο πιθανό είναι να χαλάσεις κάτι, παρά να κάνεις κάτι καλύτερο.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις του κεφαλιού σου.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Συμφωνώ με sonic. Μην ασχολείσαι με tweeks κλπ. Πιο πιθανό είναι να σπάσεις κάτι παρά να κάνεις κάτι καλύτερο.
    Επιπλέον, κάθε πότε κάνεις hybernate; Όταν κλείνεις το καπάκι λογικά το laptop πρέπει να μπαίνει σε sleep mode.
    Πρέπει να το αφήσεις μέρες σε sleep mode για να τελειώσει η μπαταρία και να μπει σε hybernate.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #33
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icsd08063 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεχε, εδώ είμαι ακόμη!
    Έπαιζα λίγο με το μαραφετι..



    Ίσως κάνω κακώς που ασχολούμαι τόσο πολύ αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις κάτι που ίσως να μην καταλαβαίνω καλά. Από αυτά που ξέρω, το hybernate γράφει όλη την Ram στον δίσκο του συστήματος (διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Με 16gb Ram στο μηχάνημα μου θεωρητικά πάντα, μπορεί να γράφει κάθε μέρα 16gb στον ssd, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Μέχρι τώρα, έχω παρατηρήσει ότι με μέτρια χρήση και χωρίς πολλά πολλά ανοιχτά, είμαι περίπου στα 6-7gb used ram. Μόλις σηκώσω και αλλά πράγματα που θέλω πάνω (αρκετά από VMware κτλ.), σίγουρα θα ανέβω και άλλο μιας και με το καλημέρα έχω used ram γύρω στα 3gb.
    Ποιός ο λόγος να κρατήσω το hybernate ανοικτό αν είναι να έχω τόσο πολύ write στον ssd?
    Η αλήθεια είναι ότι με ssd χάνει το hibernate, εν μέρει, λόγο ύπαρξης και δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον φθείρεις τζάμπα.

    Οπότε στο σπίτι και όσο δεν τον χρησιμοποιείς sleep, οι μνήμες τροφοδοτούνται με ρεύμα, ομοίως και για κοντινά ταξίδια και για μέχρι λίγες μέρες εκτός ρεύματος. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις shutdown και hibernate στις λίγες περιπτώσεις που για κάποιο λόγο έχεις πολλά προγράμματα ανοιχτά και θέλεις το μηχάνημα έτοιμο προς χρήση.

  4. #34
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χαλάνε οι ssd όσο γρήγορα όσο νομίζεις, άποψη μου (που την μοιράζονται και άλλοι όπως είδες) είναι να μην παίζεις γιατί το πιο πιθανό είναι να χαλάσεις κάτι, παρά να κάνεις κάτι καλύτερο.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις του κεφαλιού σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με sonic. Μην ασχολείσαι με tweeks κλπ. Πιο πιθανό είναι να σπάσεις κάτι παρά να κάνεις κάτι καλύτερο.
    Επιπλέον, κάθε πότε κάνεις hybernate; Όταν κλείνεις το καπάκι λογικά το laptop πρέπει να μπαίνει σε sleep mode.
    Πρέπει να το αφήσεις μέρες σε sleep mode για να τελειώσει η μπαταρία και να μπει σε hybernate.

    Ίσως και να έχετε δίκιο. Μετά την απενεργοποίηση του page file και του hibernation, λογικά μπαίνει σε sleep mode. Βρήκα και αυτό και κατάλαβα περισσότερο το τι γίνεται ακριβώς.
    Εξάλλου, αυτό θέλω. Πάντα κάνω shutdown όταν δεν χρησιμοποιώ το μηχάνημα ενώ το καπάκι το κλείνω (sleep mode εδώ σωστά μόνο για σύντομες διακοπές από την δουλειά (τουαλέτα κτλ).

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icsd08063 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα κάνω shutdown όταν δεν χρησιμοποιώ το μηχάνημα ενώ το καπάκι το κλείνω (sleep mode εδώ σωστά μόνο για σύντομες διακοπές από την δουλειά (τουαλέτα κτλ).
    Στο macbook air που χρησιμοποιώ τώρα.
    21:15 up 19 days, 20:39, 2 users, load averages: 2.53 2.33 1.96

    Δεν ξέρω τι έγινε πριν 19 μέρες και το επανεκκίνησα. Ίσως και να ήταν όταν έβαλα το Yosemite...
    Με λίγα λόγια δεν τα κλείνω ποτέ τα μηχανήματά μου εκτός και αν είναι να περάσουν αρκετές μέρες χωρίς να τα χρησιμοποιήσω (π.χ. διακοπές).
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #36
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    D-LINK 2640B
    SNR / Attn
    6.4(dB) / 10(dB)
    Το εχω κρατησει(macbook late2009) 6 μηνες ανοιχτο χωρις επανεκκινηση...απλα εκανε τη δουλεια του χωρις παραπονα και ναζια!!

  7. #37
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως κάνω κακώς που ασχολούμαι τόσο πολύ αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις κάτι που ίσως να μην καταλαβαίνω καλά. Από αυτά που ξέρω, το hybernate γράφει όλη την Ram στον δίσκο του συστήματος (διόρθωσε με αν κάνω λάθος). Με 16gb Ram στο μηχάνημα μου θεωρητικά πάντα, μπορεί να γράφει κάθε μέρα 16gb στον ssd, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Μέχρι τώρα, έχω παρατηρήσει ότι με μέτρια χρήση και χωρίς πολλά πολλά ανοιχτά, είμαι περίπου στα 6-7gb used ram. Μόλις σηκώσω και αλλά πράγματα που θέλω πάνω (αρκετά από VMware κτλ.), σίγουρα θα ανέβω και άλλο μιας και με το καλημέρα έχω used ram γύρω στα 3gb.
    Ποιός ο λόγος να κρατήσω το hybernate ανοικτό αν είναι να έχω τόσο πολύ write στον ssd?


    Μάλλον μπερδεύεσαι, στη ram γράφονται όλα και όχι στον σκληρό....

    Επίσης μην δίνεις σημασία στο used ram, έχει τον τρόπο του να τη διαχειρίζεται το OS.
    Θα σε προέτρεπα να μην κάνεις shut down το μηχανάκι παρα μόνο όταν ξέρεις οτι για μέρες χωρίς να το χρειαστείς.
    Δλδ για το βράδυ που θα κοιμηθείς εφόσον δουλέψεις την επόμενη? sleep....μόνο



    Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι πολύ διαφορετικό και το βλέπω συνεχώς.
    Έχεις να μου υποδείξεις κάποιο παράδειγμα για τις native εφαρμογές που αναφέρεις;


    Preview.app, προεγκατεστημένο στο OS X. Δεν χρησιμεύει μόνο για να βλέπουμε εικόνες και PDF.
    Μπορούμε να παραμετροποιήσουμε όποια εικόνα θέλουμε, όπως να κάνουμε image resize!!

    Ανοίγουμε την εικόνα (Cmd + O) =>Tools => Adjust Size…
    so simple!!!

    Πολλά πράγματα το OS X τα κάνει χωρίς την ανάγκη εφαρμογών τρίτων κατασκευαστών!



    Ακόμη όχι, περιμένω την 10.10.1 για να περάσω μια και καλή στο Yosemite


    Καλά κάνεις. Παλιότερα όλοι οι users αυτό κάναμε, περιμέναμε. Με την έλευση πολλών χρηστών απο τη μικρομαλακή, το μικρόβιο
    του να γίνεται update όσο πιο γρήγορα γίνεται για να έχουμε το καινούριο λογισμικό πιο μπροστά απο τους άλλους και μάλιστα πολλές φορές
    χωρίς να έχουν βασικές γνώσεις της πλατφόρμας, τους δημιουργεί προβλήματα πέρα των νεανικών ασθενειών κάθε καινούργιου OS.
    Λόγω άγνοιας δλδ.
    Σε άλλο φόρουμ που γράφω σχετικά με την πλατφόρμα, δεν μπορείς να φανταστείς τί προβλήμματα έχουν οι χρήστες.
    80% αυτών? ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν βασικά πράγματα, τα θέλουν όλα στο πιάτο, δυστυχώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim1900dz : 12-11-14 στις 03:28.

  8. #38
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον μπερδεύεσαι, στη ram γράφονται όλα και όχι στον σκληρό....
    Τότε τι διαφορά έχει απο το sleep;

  9. #39
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε τι διαφορά έχει απο το sleep;
    Σόρρυ, λάθος μου. Κατάλαβα για sleep και όχι hibernate.

  10. #40
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο macbook air που χρησιμοποιώ τώρα.
    21:15 up 19 days, 20:39, 2 users, load averages: 2.53 2.33 1.96

    Δεν ξέρω τι έγινε πριν 19 μέρες και το επανεκκίνησα. Ίσως και να ήταν όταν έβαλα το Yosemite...
    Με λίγα λόγια δεν τα κλείνω ποτέ τα μηχανήματά μου εκτός και αν είναι να περάσουν αρκετές μέρες χωρίς να τα χρησιμοποιήσω (π.χ. διακοπές).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hmtykabatzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχω κρατησει(macbook late2009) 6 μηνες ανοιχτο χωρις επανεκκινηση...απλα εκανε τη δουλεια του χωρις παραπονα και ναζια!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim1900dz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μην δίνεις σημασία στο used ram, έχει τον τρόπο του να τη διαχειρίζεται το OS.
    Θα σε προέτρεπα να μην κάνεις shut down το μηχανάκι παρα μόνο όταν ξέρεις οτι για μέρες χωρίς να το χρειαστείς.
    Δλδ για το βράδυ που θα κοιμηθείς εφόσον δουλέψεις την επόμενη? sleep....μόνο
    Έχω συνηθίσει να κάνω shut down όταν ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω. Οπότε μου είναι σχετικά useless το hibernation, για αυτό και θα παραμείνει κλειστό. Εξάλλου, με ssd πάνω, μου φαίνεται ήδη so fast.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim1900dz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Preview.app, προεγκατεστημένο στο OS X. Δεν χρησιμεύει μόνο για να βλέπουμε εικόνες και PDF.
    Μπορούμε να παραμετροποιήσουμε όποια εικόνα θέλουμε, όπως να κάνουμε image resize!!

    Ανοίγουμε την εικόνα (Cmd + O) =>Tools => Adjust Size…
    so simple!!!

    Πολλά πράγματα το OS X τα κάνει χωρίς την ανάγκη εφαρμογών τρίτων κατασκευαστών!

    Μιλώντας για το preview, ψάχνω εφαρμογή ανάλογη του fastone capture στα Windows. Screen capture με λίγες δυνατότητες edit και λίγο video capture. Κάποια που να γνωρίζετε?

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

  11. #41
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από icsd08063 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας για το preview, ψάχνω εφαρμογή ανάλογη του fastone capture στα Windows. Screen capture με λίγες δυνατότητες edit και λίγο video capture. Κάποια που να γνωρίζετε?
    Άν κατάλαβα καλά τί θέλεις...
    Πάλι στο λειτουργικό υπάρχουν αυτά που θες.
    Για εγγραφή της οθόνης χρησιμοποιείς το quick time. Γρήγορο και εύκολο στη χρήση του.
    Για το screen capture(αν κατάλαβα καλά τί ακριβώς εννοείς οτι θες να κάνεις)
    χρησιμοποιείς κάποιον από τους 4 τρόπους για print screen και μετά κάνεις επεξεργασία με το preview (πάλι μπροστά αυτό?? ).

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά από Αμερική - Μεταφορά εγγύησης
    Από Hyperion στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-14, 21:29
  2. Αγορά από Αμερική
    Από vardaloupas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 22:50
  3. Αγορά κινητού Samsung από Αμερική
    Από giorgosv1993 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-13, 22:03
  4. Smartphone από Αμερική
    Από paris1871 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 11:09
  5. Αγορα κινητου απο Αμερικη
    Από Prometheus στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 20:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας