Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-55 από 55
  1. #46
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως προστατευονται χωρις DRM;
    Με ένα πολύ απλό τρόπο: για να δεις βίντεο πρέπει να είσαι logged in στο netflix! Τα βιβλία, τα βινύλια, οι βιντεοκασέτες κλπ πως προστατεύονται χωρίς την χρήση DRM;
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #47
    Εγγραφή
    21-03-2004
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Και τι θα γίνει όταν κάποιος κάνει capture το stream του netflix και το αναπαράγει ανά πάσα στιγμή; Η ακόμα χειρότερα το μοιραστεί;

    Εννοείται πως πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος client side να προστατεύεται το περιεχόμενο, έστω και υποτυπωδώς, αν θέλει η εταιρεία να προστατεύσει τα "ψηφιακά δικαιώματά" της.

    Το θέμα είναι όντως πως στο ψηφιακό περιεχόμενο, τουλάχιστον τη μουσική και τις ταινίες υπάρχει ένα κόλλημα. Στη μουσική κάπως ξεπερνιέται σιγά-σιγά θα φανεί και στις ταινίες. Αν με μια συνδρομή της τάξης των 10 ευρώ σου έλεγαν βλέπε ότι ταινία γουστάρεις μέχρι πριν 2 χρόνια για τις καινούριες με άλλα 15 (αντί να πας σινεμά) θα έλεγαν πολλοί όχι;

    Το αρχικό θέμα πάντως, αν είναι καλό ή κακό που το firefox ξεκίνησε να υποστηρίζει υπηρεσίες που απαιτούν DRM . Ναι είναι καλό. Για όλους.

  3. #48
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^spooky^ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι θα γίνει όταν κάποιος κάνει capture το stream του netflix και το αναπαράγει ανά πάσα στιγμή; Η ακόμα χειρότερα το μοιραστεί;
    Τι θα γίνει; Θεωρείς πως εγώ πχ, που πληρώνω το spotify, έχω όρεξη να ψάχνω για mp3 ή να κάνω capture; Επίσης πιστεύεις πως αν δεν πλήρωνα το spotify (που έχει DRM), θα είχα πρόβλημα να βρω τα πάντα σε mp3;

    Ο μόνος που υποφέρει από το DRM του Spotify λοιπόν, είμαι εγώ. Αν ανοίξω κατά λάθος το Spotify στο κινητό (γιατί πχ έκανε update και θέλω να δω τα νέα feature) θα σταματήσει να παίζει μουσική ο υπολογιστής μου. Αυτή είναι η δουλειά του DRM, όχι να αποτρέπει την πειρατεία αλλά να με προτρέπει να δώσω περισσότερα χρήματα για να μπορώ να ξεκινήσω την εφαρμογή στο κινητό ενώ παίζει μουσική ο Η/Υ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #49
    Εγγραφή
    21-03-2004
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Με άλλα λόγια θέλω δωρεάν μουσική, χωρίς περιορισμούς, να παίζει παντού, όλα, να μην υπάρχει λόγος ο χρήστης να αγοράσει μια "premium" υπηρεσία.

    Νομίζω το να σταματήσει να παίζει είναι υποφερτό μαρτύριο προκειμένου να έχεις μια τέτοια υπηρεσία.

    Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν παίζει.

  5. #50
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για την μουσική τα πράγματα ειναι ακόμη χειρότερα. Με κόστος πολύ μικρότερο απο αυτών των ταινιών, εκμεταλεύονται ότι την ταινία την βλέπεις μια άντε δυο φορές, ένα μουσικό κομμάτι που σου αρέσει μπορεί να το ακούς άπειρες φορές, και οι εταιρίες θέλουν να βγάλουν άπειρα χρήματα. Ο καλλιτέχνης παίρνει απειροελάχιστο ποσοστό των κερδών και η πλειονότητα των χρημάτων πάει καθαρά στις εταιρίες. Αν πήγενε στους καλλιτέχνες, να πώ ΟΚ. Ομως δεν γίνεται έτσι, παίρνουν φραγκοδίφραγκα.... Αρα και στην μουσική θα πρέπει να υπάρχει προστασία για το πολύ άντε 5 χρόνια. Εαν είναι να υπάρχουν έσοδα πέραν των πρώτων 5 ετών, αυτά να πηγαίνουν στους καλλιτέχνες, και πάλι να υπάρχει κάποιο ΄όριο, δεν μπορεί να υπάρχει προστασία για δεκαετίες.
    Όντας στον συγκεκριμένο χώρο οφείλω να υπερασπιστώ την βιομηχανία μας.

    Δώξα το θεό και όλες τις δυνάμεις του σύμπαντος και της γνώσης, είμαστε αρκετά χρόνια τώρα στην ευχάριστη θέση να απέχουμε από τα lobbies και τους corporate giants.

    Εκτός από την περίπτωση που η μουσική ψυχαγωγία κάποιου ατόμου βρίσκει λιμάνι σε ψευτοrockstarιλίστικα ακούσματα και commercial pop stuff, όλοι οι άνθρωποι πλέον αγοράζουν τη μουσική τους φθηνά και σχεδόν κατευθείαν από τον artist. Bandcamp π.χ., οτι πιο hot παίζει αυτή τη στιγμή

    Για το μέλλον; Snareclap.com και ότι άλλη micro-payment / funding υλοποίηση πραγματοποιηθεί.

    Σας ευχαριστούμε και ευχόμαστε να μας βγάλετε από το ίδιο τσουβάλι των major labels
    OK boomer

  6. #51
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^spooky^ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με άλλα λόγια θέλω δωρεάν μουσική, χωρίς περιορισμούς, να παίζει παντού, όλα, να μην υπάρχει λόγος ο χρήστης να αγοράσει μια "premium" υπηρεσία.
    Ο πειρατής θα τα κατεβάσει μια χαρά και θα παίζουν παντού. Αν θέλεις να μην αγοράσεις δε θα σε σταματήσει το DRM.
    Ο νόμιμος χρήστης από την άλλη όταν καταλήγει να ταλαιπωρείται περισσότερο από τον παράνομο, είναι πιθανό να κάνει κι αυτός μια βόλτα από το τορρεντάδικο της γειτονιάς.

  7. #52
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ^spooky^ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με άλλα λόγια θέλω δωρεάν μουσική, χωρίς περιορισμούς, να παίζει παντού, όλα, να μην υπάρχει λόγος ο χρήστης να αγοράσει μια "premium" υπηρεσία.

    Νομίζω το να σταματήσει να παίζει είναι υποφερτό μαρτύριο προκειμένου να έχεις μια τέτοια υπηρεσία.

    Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν παίζει.
    Δωρεάν; Μήπως έχασες το σημείο που γράφω πως είναι συνδρομητής; Όσο για την «πίτα ολόκληρη» αναφερόμενος στο να μην σταματά να παίζει η μουσική επειδή άνοιξα το app στο κινητό ενώ είμαι στο ίδιο δωμάτιο, υποθέτω συμφωνείς και με κάποιους φανατικούς Ισλαμιστές που κόβουν το χέρι όποιου κλέψει μια φρατζόλα ψωμί.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #53
    Εγγραφή
    21-03-2004
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δηλαδή τι να κάνει ακριβώς; Να βάλουν ένα όριο να κάνουν logon π.χ. 15 χρήστες ταυτόχρονα με το ίδιο όνομα χρήστη και να συνεχίσει να παίζει;

  9. #54
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για όσους έχουν αυταπάτες για το τι εξυπηρετεί το DRM : https://plus.google.com/+IanHickson/posts/iPmatxBYuj2
    Όσον αφορά την είδηση: Είναι άσχημο που η Mozilla αναγκάζεται να μπει και αυτή στον χορό (δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, οι υπόλοιποι ήδη υλοποιούν EME...), αλλά μάλλον δεν είχε καλύτερη επιλογή
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  10. #55
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.732
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους έχουν αυταπάτες για το τι εξυπηρετεί το DRM : https://plus.google.com/+IanHickson/posts/iPmatxBYuj2
    Όσον αφορά την είδηση: Είναι άσχημο που η Mozilla αναγκάζεται να μπει και αυτή στον χορό (δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, οι υπόλοιποι ήδη υλοποιούν EME...), αλλά μάλλον δεν είχε καλύτερη επιλογή
    Ενδιαφέρουσα συζήτηση, ευχαριστούμε για το σύνδεσμο...

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-14, 01:50
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 16:03
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 16:08
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 16:06
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 16:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας