Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 83
  1. #46
    Εγγραφή
    02-07-2014
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    Αναβιώνω το θέμα αυτό, καθώς το πριν σχεδόν 2 μήνες έκανα και εγώ μια αφαίρεση κύστης στο γλουτό, λίγο παρακάτω απο το κόκκυγα, Κλειστή μέθοδος, με ράμματα. Το θέμα είναι οτι η όλη περιοχή είναι λίγο δύσκολή και ακόμα δεν έχει κλείσει τελείως και "δακρύζει (βγάζει διαυγές υγρό, όχι πύον)" μετά απο σχεδόν 2 μήνες......ο γοατρός μου λέει συνέχεια όλα καλα...περιμενω να κλείσει 2 μήνες και με ξανα βλέπω για κανονικό χειρουργείο............

  2. #47
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να είναι άλλη η διαδικασία αφού είναι σε άλλο σημείο. Αφού όμως όπως λες η πληγή μετά από δύο μήνες και δεν έχει κλείσει ακόμα θα έλεγα να σε δει και κάποιος όλος γιατρός για μια δεύτερη γνώμη.

  3. #48
    Εγγραφή
    02-07-2014
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    αυτο σκεπτομαι και εγώ.....

  4. #49
    Εγγραφή
    24-08-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω αν μετά από το χειρουργείο πρέπει να βάζουμε κάποια αλοιφή για καθημερινή υγιεινή, έχω κάνει χειρουργείο πριν 3 χρόνια (ανοιχτή μέθοδος).
    Ευχαριστώ.

  5. #50
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν σου είπε ο γιατρός που σου έκανε την επέμβαση ή απλά σου έκαναν διάνοιξη και έχεις πάλι πρόβλημα;
    Δεν μου είχαν πει για αλοιφή αλλά για καθαριότητα στη περιοχή, μπάνιο. Μπορεί να επιτρεπόταν betadine. Δεν θυμάμαι και καλά γιατί πάνε πάρα πολλά χρόνια και ήταν με laser.

  6. #51
    Εγγραφή
    24-08-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν έχω κάποιο πρόβλημα τώρα απλά ρωτάω μήπως πρέπει να βάζουμε κάποια αλοιφή (αντισηπτική ας πούμε) για καλύτερη υγιεινή...

  7. #52
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.637
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Μετά απο 3 χρονια οτι και να βάλεις δεν κανει τίποτα
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #53
    Εγγραφή
    02-03-2019
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Βοηθεια ειμαι 17 και πριν 4-5 μερες εμφάνισα κυστη κοκκυγος πηγα και σε γιατρο χειρουργο και μου εδωσε ακουμεντιν και παιρνω και καποιο παυσιπονο.. πραγματικα ειναι πολυ ενοχλητικός ο πονος και το σημειο που εχει βγει διότι δεν μπορω να κανω τιποτα. Με το ζορι περπατάω και κάθομαι ακομα και στα μαλακά.. Εχω πανικοβληθεί.. και τα αρθρα που διαβαζω στο ίντερνετ δεν μου καλυπτουν ολες τις ερωτήσεις οπότε, στο δια ταυτα.. ΑΥΤΗ Η ΚΥΣΤΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ?? Και αν ναι, τοτε θα με πονάει συνεχεια και επιπλεον καθε φορα που γεμιζει θα μεγαλωνει κιολας? Φοβαμαι πολυ τα χειρουργεία..προσφατα εκανα ενα στο ανω βλεφαρο του ματιου και η εμπειρία δεν ηταν και η καλυτερη.. Βοηθεια αληθεια εχω φρικάρει

  9. #54
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Φυσικά και θα υπάρχει μέχρι να τη βγάλεις. Μη το σκέφτεσαι. Είναι σκέτη ρουτίνα. Ταλαιπωρία χωρίς λόγο. Εγώ την είχα καθαρίσει απλά διότι είχα εξεταστική και όταν με ξαναέπιασε πήγα σφαίρα στο χειρουργείο. Ήταν τέτοια η ανακούφιση που ακόμη το έχω σαν σημείο αναφοράς στον πόνο.

  10. #55
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.637
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Στο Παπαγεωργίου που την έκανε ο σύζυγος χρησιμοποιούν την ανοικτή μέθοδο. Πας το πρωί. Φεύγεις εκτός απροόπτου μεσημέρι. Εμας τον κράτησαν μια μέρα γιατί ήταν πολύ βαθύ το τραύμα. Θέλει μετά αλλαγές. Πλύσιμο με όρο. Κάτι ειδικές γάζες που στις φέρνει εταιρία με συμμετοχή. Και από πάνω αυτοκόλλητη γάζα. Σε μας είχαν πει ότι μετά την πρώτη βδομάδα θα κάθεται. Είχε σοβαρό θέμα 2. Συνολικά πήρε πάνω από μήνα να κλείσει. Το θετικό είναι ότι από τότε ηρέμησε. Είχε φτάσει να πρηστεί στο γλουτο όταν το πήραμε απόφαση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobile_34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβιώνω το θέμα αυτό, καθώς το πριν σχεδόν 2 μήνες έκανα και εγώ μια αφαίρεση κύστης στο γλουτό, λίγο παρακάτω απο το κόκκυγα, Κλειστή μέθοδος, με ράμματα. Το θέμα είναι οτι η όλη περιοχή είναι λίγο δύσκολή και ακόμα δεν έχει κλείσει τελείως και "δακρύζει (βγάζει διαυγές υγρό, όχι πύον)" μετά απο σχεδόν 2 μήνες......ο γοατρός μου λέει συνέχεια όλα καλα...περιμενω να κλείσει 2 μήνες και με ξανα βλέπω για κανονικό χειρουργείο............
    Είχα ακούσει ότι η κλειστή μεθοδος έχει τις πιο πολλές υποτροπές
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  11. #56
    Εγγραφή
    04-08-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Λοιπόν.
    Ιούλιος 2019 η απάντηση που δίνω και επειδή καθαρή απάντηση δεν έλαβα ποτέ, και τα λεφτά για laser(400-500 ευρώ ειναιη τιμή γενικά, να ξέρετε) δεν τα είχα, αποφάσισα να πάω στο ΤΖΑΝΕΙΟ νοσοκομείο και να κάνω το κλασσικό χειρουργείο.
    Πάμε λίγο να δούμε το παρασκήνιο.
    Η κύστη μου ήταν περίπου 2x2 για να καταλάβουμε διαστάσεις.
    Επίσης την είχα εδώ και κάνα χρόνο, και μεγάλωνε έως ότου έφτασε 2x2.
    Δηλαδη σαν ένα μπιζέλι.
    Είχε αρχίσει να βγάζει και κάποιο υγρό, είχε δηλαδή αρχίσει να τρυπαει το δέρμα μου.
    Πάμε τώρα στα περί της εγχείρισης που ελπίζω ΟΛΟΙ να διαβάσετε πριν πάτε κ κάνετε κάτι.
    Αποψη μου:
    Αν είναι σαν μπιζέλι η κύστη σας, κανένας λόγος για laser, και αναλύω παρακάτω το γιατί.
    Η εγχείριση γίνεται με τοπικη αναισθησία.
    Μετα την εγχείριση ίσως λυποθυμησετε, εγώ δεν λυποθυμησα(σιγά τα αυγά... Και να λυποθυμησεις τι έγινε;;; δεν πονατε ακόμα καν.)
    Όταν παρέλθει η αναισθησία, θα πόνατε θα σας πει ο γιατρός.
    Δική μου απάντηση;;;
    Ούτε καν.
    Οκ δεν μπορείς να κάτσεις, δεν τρέχεις και έχεις το μόνιμο πρόβλημα ότι όρθιος κουραζεσαι, ξαπλωμένος μπρούμυτα κουραζεσαι και ξανασηκωνεσαι, έως ότου απλά θες να ΚΑΤΣΕΙΣ(και δεν μπορείς).
    Οκ αυτό είναι λίγο κουραστικό, αλλά από πόνο; Μηδέν στην ουσία.
    Εδώ να σημειώσω ότι μιλάμε για κύστη 2x2 όχι για κύστη μεγέθους πορτοκαλί και λεμόνι που ακούω από δω κ από εκεί.
    Δηλαδή να το πω περιεκτικά:
    Μέχρι την πρώτη αλλαγή, ΔΕΝ πονεσα ουσιαστικά.
    Η πρώτη αλλαγή στις γάζες με ξεφτιλίσε πραγματικά στον πόνο. Μιλάμε για πόνο έτσι.
    Ο πόνος είναι σε 3 στάδια.
    1ο στάδιο: όταν σου ξερίζωσει την Γάζα που είναι στουμπωμενη μέσα στην πληγή.
    2ο στάδιο: όταν σου κάνει την "παπαρα" δηλαδή όταν με την Γάζα με το μπενταντιν βουτήξει μέσα στην πληγή, για αποστείρωση.
    3ο στάδιο: όταν σου βάλει και σου στουμπωσει την νέα Γάζα.
    ΩΣΤΟΣΟ, ΑΛΛΑΓΉ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΗΖΕΡ, ΟΠΌΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΙΤΏΝΕΙΣ.(Εννοείται πως μου την έκανε ο γιατρός)
    Την επόμενη αλλαγή θα σου πει ο γιατρός να στην κάνει πάλι εκείνος η να στείλει κάποια συνάδελφο ή να την κάνεις μόνος σου.
    Απάντηση : 150% καντην μόνος σου,και πρόσεξε ακριβώς πως θα σου πω να την κάνεις.
    Αρχικά αγόρασε καμία κούτα οξυζενέ.
    Ουσιαστικά στην αλλαγή, αυτό που πονάει είναι η μία γαζα(από τις 50) που είναι στουμπωμενη μέσα στο τραύμα και για να την βγάλεις θέλει κόπο ή...τρόπο.
    Ο τρόπος με τον οποίο δεν θα πονέσεις βγάζοντας το είναι αν βάλεις ΣΤΗΝ ΓΑΖΑ την στουμπωμενη, φουλ οξυζενέ.
    Βάλε πολύ. Βάλε. Βάλε κ άλλο. Βάλε. Περίμενε. Ξαναέβαλε. Περίμενε. Ξαναέβαλε. Κουνατην λίγο αριστερά δεξιά (μέχρι να αρχίσεις να πονάς). Ξαναέβαλε οξυζενέ... Και σε κάνα μισάωρο που θα κάνεις αυτή τη δουλειά, θα αρχίζει να φεύγει μόνη της. Στο τέλος θα φύγει όλη μόνη της.
    Οπότε το πρώτο στάδιο πόνου, πέρασε.
    Δεύτερο στάδιο..
    Ο γιατρός θα σε πεθάνει, αλλα χωρίς να είμαι γιατρός, αυτός απλά σου στουμπωνει μια Γάζα με μπενταντιν.
    Βάλε κάποιον δικό σου να κάνει το εξής:
    Επιφανειακά κι σιγά σιγά με μια αποστειρωμενη Γάζα να σου καθαρίσει σιγά σιγά χωρίς να πιέζει πάρα πολύ, και μετά απλά ρίξε μπενταντιν μέσα στην πληγή. Με λίγα λόγια κάνεις την ίδια δουλειά, χωρίς να πιέζεις την περιοχή. Να υπενθυμίσω ότι ο πόνος προέρχεται αποκλειστικά από την επαφή με το σημείο. Τίποτα άλλο. Ούτε το μπενταντιν πονάει ή τσούζει, ούτε το οξυζενε(τι οποίο το ρίχνεις στην Γάζα προφανώς κ όχι στην πληγή... Αναφέρομαι στο 1ο σταδιο)
    Ωραία,παει και το δεύτερο στάδιο.
    Στο τρίτο στάδιο θα πονέσεις λίγο, αλλά αν στο κάνει κάποιος δικός σου, δεν θα σου στουμπωσει φουλ την γαζα και βιαστικά όπως ο γιατρός, θα πάρει τον χρόνο του και θα στο κανει πολύ πιο απαλά. Θα πονέσεις λίγο οκ αλλά πολυυυ λιγότερο, πίστεψέ με.
    Οπότε συνολικά εάν ακολουθήσετε πίστα αυτά που ανέφερα και γενικά έχετε το ίδιο περίπου πρόβλημα με μενα(2x2) θα είστε μια χαρά.
    Α, επίσης.
    Ποτέ δεν πήρα αντιβιοτικά.
    Δεν πήρα ποτέ παυσίπονα εκτός από τις φορές που κάναμε αλλαγές.
    Παυσίπονο θα έπρεπε να πάρω(και δεν μου το είπε κανείς, μόνο όταν έκανα την πρώτη αλλαγή).
    Στην δεύτερη αλλαγή που έκανα σπίτι πήρα ένα ντεπον 1000αρι.
    Για εμένα όλα κυλάνε καλά, μέχρι σήμερα.
    Εαν γίνει κάτι σημαντικό, θα γράψω εδώ την συνέχεια.
    Πάντως το συμπέρασμα είναι ένα.
    Αν έχετε κύστη κοκκυγγος, εγχειριστείτε άμεσα.
    Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα. Η λογική του "άστο λίγο παραπάνω να είναι πιο worth it η εγχείριση, είναι λανθασμένη".
    Επίσης,αν είναι μικρό, κανένας λόγος για laser. Αν είναι μεγάλο, νομίζω δεν γίνεται να κάνεις laser. Οπότε δεν υπάρχει λόγος για laser, εκτός και αν πάτε σε δουλειά την επόμενη μέρα κ είστε ποδοσφαιριστης(αλλα και με laser, μπάλα δεν θα μπορείτε να παίξετε).
    Τι άλλο...
    Ο τρόπος που με εγχειρισαν είναι:
    Με κοψαν με νυστέρι, μετά μου έβγαλαν τα "πολλά-πολλά" με ενα κάτι σαν μυτοτσιμπηδο.. Μετά με καθάρισαν με κάτι σαν μαχαίρι πριονωτό, και στο τέλος τα "λίγα-λίγα" μου τα έκαναν με laser.
    Τώρα μην με ρωτήσετε αφού είναι με εγχείριση γιατί βάλανε κ laser, δεν ξέρω.
    Α, επίσης, το τραύμα είναι ανοιχτό ακόμα. Δηλαδή το κάναμε με την ανοικτή μέθοδο.
    Εγώ είμαι ευχαριστημένος αρκετά.
    Οτι απορία έχετε Πέτρος Καριπίδης Ψάξτε με στο Facebook και στειλτε μου μήνυμα.
    Ευχαριστώ.

  12. #57
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Την δεκαετία του 90 που έκανα την επέμβαση με laser δεν έκανα αλλαγές με γάζες κτλ.
    Τον πρώτο καιρό μετά την επέμβαση έβαζα απλά στο σημείο μια λεπτή γυναικεία σερβιέτα για να απορροφά τυχόν υγρά.
    Κάθε εβδομάδα για ένα μήνα όμως πήγαινα και με έβλεπε ο γιατρός.
    'Ίσως κάποιες περιπτώσεις είναι διαφορετικές.
    Έκτοτε δεν είχα ξανά πρόβλημα.

  13. #58
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα στη παρέα..Έκανα και εγώ κύστη κοκιγος έχω 5 μέρες που την έχω κάνει ανοικτή μέθοδος μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πληροφορίες πόσο κάνει να κλείσει ποτέ θα μπορέσω να ξανακατσω και διάφορα τέτοια???

  14. #59
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πρώτα απ' όλα περαστικά. Δεν ξέρω γιατί προτίμησες την ανοιχτή μέθοδος. Εγώ από την δεκαετία του 90 την έκανα με λέιζερ. Έκτοτε δεν ξανά είχα πρόβλημα. Τώρα θα έχουν εξελιχθεί ακόμα τα πράγματα.
    Θες περίπου 20 μέρες από ότι μου είχαν πει τότε για να αρχίσεις να επανέρχεσαι αλλά θα σου πει ο γιατρός. Οι αλλαγές είναι λίγο οδυνηρές.

  15. #60
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μετά από πόσες μέρες ηρεμούν οι πόνοι??

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)
    Από klou στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5943
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-24, 11:16
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-13, 00:43
  3. Sony Xperia Tipo, ερωτήσεις.
    Από papresa στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 15:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας