Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 51
  1. #16
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gbetgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα τι κάνω? Ή επαναφέρω το A4100N ή παίρνω ethernet router? Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει?
    Ακριβως οπως τα λες ειναι. Πρεπει να αγορασεις ενα ξεχωριστο router (πχ αυτο ) , να συνδεσεις την LAN1 του pirelli με την wan port αυτου και να περασεις στο καινουργιο το username και το password που σου εδωσε η Cyta.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Πιστεύω πως αυτό είναι θέμα που χωράει πολλή συζήτηση. Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει τους όρους χρήσης, δεν αναφερόταν πουθενά ρητά ότι απαγορεύεται να σκαλίσουμε τους κωδικούς (εφόσον δεν προκαλούμε βλάβη στη συσκευή που μας δάνεισε η CYTA). Όπως είχα γράψει και εδώ, στους όρους δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό επί του θέματος παρά μόνο ότι αν χρησιμοποιήσουμε 3rd party router δεν έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε τεχνική υποστήριξη. Για να μην πιάσουμε και το ηθικό ζήτημα, ότι η CYTA δεν αναφέρει σε κανένα σημείο ότι οι κωδικοί του VoIP δεν δίνονται στον πελάτη (ούτε καν σε ψιλά γράμματα, εκτός πια κι αν μου έχει ξεφύγει κάτι).

    Τον κωδικό για το VoIP δεν είναι πολύ δύσκολο να το βρείτε αν έχετε ήδη το admin password. Aρκεί να ψάξετε μέσα στο .bin backup με τον κατάλληλο editor (ή κανα routerpassview).

    Έχοντας βρει admin και SIP password, είχα αντικαταστήσει το άθλιο Pirelli της CYTA με ένα Vigor 2700vg για μεγάλο χρονικό διάστημα, άσχετα αν τελικά ξαναγύρισα στο Pirelli επειδή το Draytek είχε κάποια θέματα. Αυτό τον καιρό σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να αλλάξω πάροχο γιατί έχει αρχίσει να μου τη βιδώνει η όλη ιστορία με τους κωδικούς και τους περιορισμούς. Το κερασάκι στην τούρτα είναι πως εδώ και μερικές μέρες δεν έχω καν τηλέφωνο/internet στο σπίτι, αφού από χθες έχει πέσει εντελώς το physical layer (ενώ τα VC 8/40 και 8/41 είχαν πέσει εδώ και αρκετές μέρες). Αν δεν το φτιάξουν εντός 2-3 ημερών, τελειώνω από πελάτης τους και ησυχάζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeppos : 04-06-14 στις 14:25.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  3. #18
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeppos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως αυτό είναι θέμα που χωράει πολλή συζήτηση. Τελευταία φορά που είχα κοιτάξει τους όρους χρήσης, δεν αναφερόταν πουθενά ρητά ότι απαγορεύεται να σκαλίσουμε τους κωδικούς (εφόσον δεν προκαλούμε βλάβη στη συσκευή που μας δάνεισε η CYTA). Όπως είχα γράψει και εδώ, στους όρους δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό επί του θέματος παρά μόνο ότι αν χρησιμοποιήσουμε 3rd party router δεν έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε τεχνική υποστήριξη. Για να μην πιάσουμε και το ηθικό ζήτημα, ότι η CYTA δεν αναφέρει σε κανένα σημείο ότι οι κωδικοί του VoIP δεν δίνονται στον πελάτη (ούτε καν σε ψιλά γράμματα, εκτός πια κι αν μου έχει ξεφύγει κάτι).

    Τον κωδικό για το VoIP δεν είναι πολύ δύσκολο να το βρείτε αν έχετε ήδη το admin password. Aρκεί να ψάξετε μέσα στο .bin backup με τον κατάλληλο editor (ή κανα routerpassview).

    Έχοντας βρει admin και SIP password, είχα αντικαταστήσει το άθλιο Pirelli της CYTA με ένα Vigor 2700vg για μεγάλο χρονικό διάστημα, άσχετα αν τελικά ξαναγύρισα στο Pirelli επειδή το Draytek είχε κάποια θέματα. Αυτό τον καιρό σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να αλλάξω πάροχο γιατί έχει αρχίσει να μου τη βιδώνει η όλη ιστορία με τους κωδικούς και τους περιορισμούς. Το κερασάκι στην τούρτα είναι πως εδώ και μερικές μέρες δεν έχω καν τηλέφωνο/internet στο σπίτι, αφού από χθες έχει πέσει εντελώς το physical layer (ενώ τα VC 8/40 και 8/41 είχαν πέσει εδώ και αρκετές μέρες). Αν δεν το φτιάξουν εντός 2-3 ημερών, τελειώνω από πελάτης τους και ησυχάζω.
    Χρειάστηκε να κάνεις MAC Address Spoofing στο Draytek για να κάνει register, ή έπαιξε απλά βάζοντας τους κωδικούς; Γενικά από κανέναν πάροχο δεν θέλω περιορισμούς και κυρίως δυνατότητα πρόσβασης από αυτόν στον εξοπλισμό που βρίσκεται στον χώρο μου . Ακόμα χειρότερα είναι ότι η Cyta, η On, η HOL και η Forthnet δεν δίνουν τους κωδικούς διαχειριστή ούτε σε εταιρικούς πελάτες!!!!! Εκτός του ότι απλά δεν δίνουν πρόσβαση, ο κάθε κακόβουλος από μέσα, μπορεί να κάνει ότι γουστάρει...

  4. #19
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάστηκε να κάνεις MAC Address Spoofing στο Draytek για να κάνει register, ή έπαιξε απλά βάζοντας τους κωδικούς; Γενικά από κανέναν πάροχο δεν θέλω περιορισμούς και κυρίως δυνατότητα πρόσβασης από αυτόν στον εξοπλισμό που βρίσκεται στον χώρο μου . Ακόμα χειρότερα είναι ότι η Cyta, η On, η HOL και η Forthnet δεν δίνουν τους κωδικούς διαχειριστή ούτε σε εταιρικούς πελάτες!!!!! Εκτός του ότι απλά δεν δίνουν πρόσβαση, ο κάθε κακόβουλος από μέσα, μπορεί να κάνει ότι γουστάρει...
    Είχα κάνει MAC spoofing από την αρχή και δεν θυμάμαι να δοκίμασα ποτέ χωρίς αυτό. Το πιθανότερο είναι πως όντως χρειάζεται.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  5. #20
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    https://secure.avaaz.org/el/petition...OIP/share/?new

    ΕΙναι για τα ρουτερ της cyta
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  6. #21
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Μελίσσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Υπέγραψα κι εγώ, αν και δεν περιμένω πολλά πράγματα. Η Cyta είναι γνωστή για τη γελοία νοοτροπία της πάνω σε αυτό το θέμα. Ευτυχώς που τα admin passwords ισχύουν ακόμα και άρα θεωρητικά μπορούμε βρούμε το SIP password και να τοποθετήσουμε τη δική μας συσκευή.
    "Nada pode me separar do amor de Deus", Ayrton Senna da Silva (1960-1994)
    nfl.nasos.gr

  7. #22
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου....
    Πιστεύω πως άμα μαζευτούν πολλές υπογραφές, θα γίνει δουλειά
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #23
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    πέρα από ethernet router, πιστεύω οτι και με pfsense θα δουλέψει

  9. #24
    Εγγραφή
    05-02-2013
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    Καλησπέρα,

    Έχει καταφέρει κανείς να βρει το SIP password από το config.bin στο νέο ρούτερ ZXV10 H201L; Παρόλο που στο ρούτερ έχει sip account ενεργό στο config μου φέρνει άδειες αυτές τι τιμές. Θέλω να το σετάρω κατευθείαν στο μίνι PBX που έχω, διότι έχω voip τηλέφωνα και τα χρησιμοποιώ μόνο για ενδοεπικοινωνία τώρα και έχω ένα αναλογικό ασύρματο για τις εξερχόμενες.

    Γίνεται με τον δύσκολο τρόπο παίρνοντας την αναλογική έξοδο από το σαβούρορούτερ με ένα FXO adapter στο PBX αλλά θέλω να αποφύγω μετατροπή στη μετατροπή.

    Σκοπός είναι:
    -να ξεφορτωθώ αυτό το σάπιο ρούτερ τους και να βάλω ένα cisco 877 ή ένα avm fritz που ήδη έχω
    -να βάλω το PBX να κάνει Register το sip account (με mac spoofing) ώστε να μην κάνω βόλτες το αναλογικό ασύρματο
    -χρήση των VoIP τηλεφώνων ή Softphones σε android για εξερχόμενες και ενδοεπικοινωνία

    Εάν κάποιος έχει λύση ας απαντήσει έστω με πμ.

    Ελπίζω οι εταιρείες που παρέχουν VoIP να παρέχουν και εναλλακτικό (ας είναι με έξτρα χρέωση ο εξοπλισμός) σοβαρό εξοπλισμό με τουλάχιστον 2 FXS και δυνατότητες PBX όπως έχουν τα πολυαγαπημένα avm fritz αφού δεν θέλουν να δίνουν sip κωδικούς.

  10. #25
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Ξέρω ότι το συγκεκριμένο τόπικ είναι αρκετά παλιό, αλλά τελικά είναι πολύ εύκολο να βρεις μέσω telnet το VoIP Password της Cyta...
    Το έκανα μόλις σε ένα ZXHN H267N και δούλεψε κανονικά...

    Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να το μεταφέρω σε άλλη συσκευή αλλά εφόσον έχω όλα τα στοιχεία, δε νομίζω ότι δε θα μπορέσω...

    Αν δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο Forum αναφορικά με αυτό, μπορώ να γράψω τα βήματα που έκανα για να το κάνετε και εσείς...

    Για του λόγου το αληθές...
    (έχω κρύψει τα στοιχεία της σύνδεσης καθώς και την εντολή για ευνόητους λόγους...)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cyta_VoIP_01a.png 
Εμφανίσεις:  130 
Μέγεθος:  121,6 KB 
ID: 184034

    Οπότε αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο πως το έκανα (έχω δει κι άλλους που ανεβάζουν οδηγούς για το how-to) το ανεβάζω...

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aνέβασε το, γιατί να υπάρχει πρόβλημα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aνέβασε το, γιατί να υπάρχει πρόβλημα;;
    Ξέρω γω;; με τίποτα μικρά γράμματα που δεν θα έχω προσέξει στους κανονισμούς του Forum... :P

    Λοιπόν... η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή...

    1. telnet 192.168.1.1 ---------------> ΙP Router (στα 10ρια πρέπει να την εγκαταστήσετε ξεχωριστά από το πίνακα ελέγχου ---> προγράμματα και δυνατότητες ---> και κλικ αριστερά στο "προσθήκη δυνατοτήτων windows ή κάτι τέτοιο..."
    2. username / password -----------> Τα default admin passwords που είναι και στην πρώτη σελίδα (μέχρι να αλλάξουν...)
    3. sendcmd 1 DB p VoIPSIPLine ---> Copy/Paste η εντολή αυτή και έχουμε το παραπάνω αποτέλεσμα που έδωσα...

    Ο σκοπός μου που το έψαξα ήταν πιο μακρινός από το να βρω απλά τα στοιχεία αυτά...
    Ήταν να το κάνω να παίξει από Softphone για λογαριασμό ενός φίλου (που είναι στη Cyta)

    Απ' ότι διαβάζω δεν παίζει κάτι τέτοιο... Έχει κανείς τους VoIP DNS της Cyta; (δοκίμασα τους default που έχω βρει αλλά δεν...)

  13. #28
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω γω;; με τίποτα μικρά γράμματα που δεν θα έχω προσέξει στους κανονισμούς του Forum... :P

    Λοιπόν... η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή...

    1. telnet 192.168.1.1 ---------------> ΙP Router (στα 10ρια πρέπει να την εγκαταστήσετε ξεχωριστά από το πίνακα ελέγχου ---> προγράμματα και δυνατότητες ---> και κλικ αριστερά στο "προσθήκη δυνατοτήτων windows ή κάτι τέτοιο..."
    2. username / password -----------> Τα default admin passwords που είναι και στην πρώτη σελίδα (μέχρι να αλλάξουν...)
    3. sendcmd 1 DB p VoIPSIPLine ---> Copy/Paste η εντολή αυτή και έχουμε το παραπάνω αποτέλεσμα που έδωσα...

    Ο σκοπός μου που το έψαξα ήταν πιο μακρινός από το να βρω απλά τα στοιχεία αυτά...
    Ήταν να το κάνω να παίξει από Softphone για λογαριασμό ενός φίλου (που είναι στη Cyta)

    Απ' ότι διαβάζω δεν παίζει κάτι τέτοιο... Έχει κανείς τους VoIP DNS της Cyta; (δοκίμασα τους default που έχω βρει αλλά δεν...)
    Δηλαδή με αυτά τα στοιχεία μπορούμε να έχουμε τηλεφωνία από δικό μας modem/router?

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θεωρητικά. Στην πραγματικότητα (το διάβασα κάπου εδώ στο φόρουμ) υπάρχει σχετικό κλείδωμα του registration βάσει της συσκευής που έχει δώσει.
    Ποιος είναι ο τρόπος κλειδώματος δεν έχει αναφερθεί, αλλά κάποιοι που δοκίμασαν το MAC Spoofing, δεν έπιασε.

  15. #30
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή με αυτά τα στοιχεία μπορούμε να έχουμε τηλεφωνία από δικό μας modem/router?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά. Στην πραγματικότητα (το διάβασα κάπου εδώ στο φόρουμ) υπάρχει σχετικό κλείδωμα του registration βάσει της συσκευής που έχει δώσει.
    Ποιος είναι ο τρόπος κλειδώματος δεν έχει αναφερθεί, αλλά κάποιοι που δοκίμασαν το MAC Spoofing, δεν έπιασε.
    Δοκίμασα να σετάρω τον αριθμό στο Zoiper και μου έβγαζε ένα μήνυμα που όταν το έψαξα έλεγε ότι αντί να δοκιμάσω να βάλω το DNS σαν name πχ fmc.cyta.com.gr να δοκιμάσω να το βάλω σαν IP...
    Δοκίμασα οπότε να κάνω nslookup στην IP αλλά δεν είχε αποτέλεσμα... (δοκίμασα τους απλούς DNS που δίνει και έχω βρει και εδώ αλλά δεν...)

    Νομίζω πάντως ότι ήμαστε σε πολύ καλό δρόμο να το λύσουμε...
    Το κλειδί πιστεύω ότι είναι στο app της Cyta που σου δίνει σταθερό μέσω της εφαρμογής της... εκεί κάπου θα βρίσκονται οι ρυθμίσεις που χρειαζόμαστε...

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Viva VoIP - SIP πάροχος με αριθμοδότηση
    Από apodem στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 239
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-15, 01:25
  2. Viva.gr VoIP/SIP με Gigaset N300IP καθυστερήσεις και ποιότητα
    Από tsopanos στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-13, 07:58
  3. Προβλημα με το SIP του Voip
    Από sardinia στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 17:39
  4. Cyta router/Voip
    Από JTB στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 11:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας