Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα να σετάρω τον αριθμό στο Zoiper και μου έβγαζε ένα μήνυμα που όταν το έψαξα έλεγε ότι αντί να δοκιμάσω να βάλω το DNS σαν name πχ fmc.cyta.com.gr να δοκιμάσω να το βάλω σαν IP...
    Δοκίμασα οπότε να κάνω nslookup στην IP αλλά δεν είχε αποτέλεσμα... (δοκίμασα τους απλούς DNS που δίνει και έχω βρει και εδώ αλλά δεν...)

    Νομίζω πάντως ότι ήμαστε σε πολύ καλό δρόμο να το λύσουμε...
    Το κλειδί πιστεύω ότι είναι στο app της Cyta που σου δίνει σταθερό μέσω της εφαρμογής της... εκεί κάπου θα βρίσκονται οι ρυθμίσεις που χρειαζόμαστε...
    Τώρα που δοκίμασα να περάσω τους κωδικούς στο fritzbox, δεν είχα αποτέλεσμα, όμως δεν ξέρω και αν έβαλα στα σωστά πεδία τα σωστά στοιχεία, άσχετος γαρ.

  2. #32
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που δοκίμασα να περάσω τους κωδικούς στο fritzbox, δεν είχα αποτέλεσμα, όμως δεν ξέρω και αν έβαλα στα σωστά πεδία τα σωστά στοιχεία, άσχετος γαρ.
    Καλά το fritzbox δεν είναι και σοβαρό μηχάνημα για να κάνεις δοκιμές... είναι από τα πιο "άθλια" (sorry) μηχανήματα που έχω δουλέψει...
    Και με αρκετούς providers... άσε...!

    Καλύτερα softphone όπως X-Lite, Zoiper, 3CX κλπ...

    Πάντως σαν ρυθμίσεις η Cyta έχει :

    Auth Username : 0030xxxxxx (το νούμερό σου)
    Auth Password : ο κωδικός που βρίσκεις όπως έγραψα πιο πριν
    Username : 0030xxxxxx @fmc.cyta.com.gr (από το @ και μετά δε ξέρω αν είναι απαραίτητο αλλά χρήζει δοκιμών...)

    Primary Proxy : fmc.cyta.com.gr
    Outbound Proxy : sbg.cyta.com.gr

    Επίσης βρήκα και αυτά (που δεν ξέρω που χρησιμεύουν...)

    DNS Forwarding FQDN1 : fmc.cyta.com.gr
    DNS Forwarding FQDN2 : fmc.cyta.gr
    DNS Forwarding FQDN3 : btb.cyta.com.gr
    DNS Forwarding FQDN4 : btb.cyta.gr

  3. #33
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ username και auth username, καθώς και ότι στο fritz δε βρίσκω πεδίο auth username.

  4. #34
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φαντάζομαι να γνωρίζετε ότι η Cyta περνάει την τηλεφωνία της από ξεχωριστό VPI/VCI.
    Οπότε όσοι τρώτε πορτα στο registration μπορεί να χρειαστεί να βρείτε τρόπο να βγαίνει το registration από το VPI/VCI της τηλεφωνίας και η VoIP συσκευή σας να παίρνει ip από τον dhcp server της Cyta ο οποίος τρέχει στο VPI/VCI της τηλεφωνίας.

  5. #35
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncle_nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ username και auth username, καθώς και ότι στο fritz δε βρίσκω πεδίο auth username.
    Πάνω κάτω τα ίδια είναι... συνήθως ωστόσο χρειάζονται και τα 2 στις περισσότερες συσκευές μιας και κάποιοι πάροχοι τα χρησιμοποιούν σαν 2-step registration... (γι' αυτό λέω μάπα το καρπούζι... εεεε.. το ftitz εννοώ)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι να γνωρίζετε ότι η Cyta περνάει την τηλεφωνία της από ξεχωριστό VPI/VCI.
    Οπότε όσοι τρώτε πορτα στο registration μπορεί να χρειαστεί να βρείτε τρόπο να βγαίνει το registration από το VPI/VCI της τηλεφωνίας και η VoIP συσκευή σας να παίρνει ip από τον dhcp server της Cyta ο οποίος τρέχει στο VPI/VCI της τηλεφωνίας.
    Ναι το έχω διαβάσει...
    Ίσως να είναι κάπως εύκολο σε router να γίνει αλλά όχι τόσο σε softphones...

    Εκτός αν μπορέσουμε να βρούμε ένα παραθυράκι για το dhcp server ίσως με κάποια IP για το proxy address

  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω κάτω τα ίδια είναι... συνήθως ωστόσο χρειάζονται και τα 2 στις περισσότερες συσκευές μιας και κάποιοι πάροχοι τα χρησιμοποιούν σαν 2-step registration... (γι' αυτό λέω μάπα το καρπούζι... εεεε.. το ftitz εννοώ)



    Ναι το έχω διαβάσει...
    Ίσως να είναι κάπως εύκολο σε router να γίνει αλλά όχι τόσο σε softphones...

    Εκτός αν μπορέσουμε να βρούμε ένα παραθυράκι για το dhcp server ίσως με κάποια IP για το proxy address
    Και αφού τα βρείς αυτά θα πρέπει να το κάνεις να κάνει σύνδεση με την mac address που έχει το ρουτερ.....

  7. #37
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αφού τα βρείς αυτά θα πρέπει να το κάνεις να κάνει σύνδεση με την mac address που έχει το ρουτερ.....
    Θεωρώ ότι αφού η Cyta το δίνει σαν δυνατότητα με το Cyta4u τότε με κάποιο τρόπο θα μπορεί να γίνει και χωρίς αυτό...
    Απλά πρέπει να βρούμε τον τρόπο ή το σωστό configuration...

  8. #38
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω κάτω τα ίδια είναι... συνήθως ωστόσο χρειάζονται και τα 2 στις περισσότερες συσκευές μιας και κάποιοι πάροχοι τα χρησιμοποιούν σαν 2-step registration... (γι' αυτό λέω μάπα το καρπούζι... εεεε.. το ftitz εννοώ)



    Ναι το έχω διαβάσει...
    Ίσως να είναι κάπως εύκολο σε router να γίνει αλλά όχι τόσο σε softphones...

    Εκτός αν μπορέσουμε να βρούμε ένα παραθυράκι για το dhcp server ίσως με κάποια IP για το proxy address
    Μια λύση ειναι να κάνετε bind το VPI/VCI της τηλεφωνίας με μια θύρα Ethernet του router και να βάλετε εκεί το fritzbox ή όποια άλλη συσκευή θέλετε. Έτσι θα είναι στο δίκτυο τηλεφωνίας της Cyta. Το κλείδωμα του εξοπλισμού υποψιάζομαι ότι θα γίνεται βάση της Mac address, οπότε αν ο εξοπλισμός που θα βάλετε για τηλεφωνία υποστηρίζει Mac address clonning το σεταρετε με την Mac του router της cyta

  9. #39
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λύση ειναι να κάνετε bind το VPI/VCI της τηλεφωνίας με μια θύρα Ethernet του router και να βάλετε εκεί το fritzbox ή όποια άλλη συσκευή θέλετε. Έτσι θα είναι στο δίκτυο τηλεφωνίας της Cyta. Το κλείδωμα του εξοπλισμού υποψιάζομαι ότι θα γίνεται βάση της Mac address, οπότε αν ο εξοπλισμός που θα βάλετε για τηλεφωνία υποστηρίζει Mac address clonning το σεταρετε με την Mac του router της cyta
    Αυτό είναι για κάποιον που θέλει να δουλέψει το νούμερό του από το δικό του router και όχι από αυτό που παρέχει η Cyta...
    Εγώ κοιτάω πιο μακριά... να μπορώ να το δουλέψω από το κινητό μέσω Wi-Fi ή 3G/4G όταν είμαι εκτός σπιτιού όπως το έχει στην εφαρμογή της...

    Σίγουρα κάπως γίνεται εφόσον υποστηρίζεται σαν λειτουργία από την εφαρμογή της... μένει να μάθουμε πως!

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι για κάποιον που θέλει να δουλέψει το νούμερό του από το δικό του router και όχι από αυτό που παρέχει η Cyta...
    Εγώ κοιτάω πιο μακριά... να μπορώ να το δουλέψω από το κινητό μέσω Wi-Fi ή 3G/4G όταν είμαι εκτός σπιτιού όπως το έχει στην εφαρμογή της...

    Σίγουρα κάπως γίνεται εφόσον υποστηρίζεται σαν λειτουργία από την εφαρμογή της... μένει να μάθουμε πως!
    Φυσικά γίνεται, βάζεις το Cyta4u, το όποιο σου δίνει άλλά crendentials τα όποια κάνουν σύνδεση μέσω της εφαρμογής και είναι κανονικά ανοιχτά στο internet.

    Το voip του ρουτερ, δεν είναι ανοιχτό στο internet

    Nα το πω απλά, αν υπάρχει 1 στις 1000 να το κάνεις να δουλέψει στην ίδια γραμμή με άλλο router δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να το κάνεις να δουλέψει απο άλλη γραμμή χωρίς την υπηρεσία cyta4u

  11. #41
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Λοιπόν. Επειδή διαβάζω διάφορες ανακρίβειες, θα αποσαφηνίσω κάποια πράγματα. Το CPE στα screenshots που ακολουθούν είναι VoIP της ZTE, παρόμοιο με αυτό που έδινε κάποτε ο ΟΤΕ και το έχω σε μια από τις γραμμές μου εδώ και 3 χρόνια. Η τηλεφωνία παίζει κανονικότατα και δεν χρειάζεται μαγικά. Ένα VLAN χρειάζεται και φυσικά τα VoIP credentials που είναι ΜΟΝΑΔΙΚΑ για κάθε σύνδεση. Ούτε MAC Spoofing, ούτε τίποτα. Επίσης, register τηλεφωνίας σε π.χ. Bria, 3CX, κλπ. γίνεται και πάλι κανονικότατα, αλλά μόνο όταν το Smartphone, PC συνδέεται σε CPE / σύνδεση Cyta. Δεν παίζει με 3G, δεν παίζει σε άλλους παρόχους. Το Cyta4U είναι εντελώς διαφορετική υπηρεσία και κάνει register αλλού (δεν γνωρίζω που)...

    Όπου username: 00302XXXXXXXXX
    Όπου auth username: 00302XXXXXXXXX@fmc.cyta.com.gr

    Internet VLAN
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MbsGx3M.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  117,3 KB 
ID: 184107

    Voice VLAN
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ffXc7lA.jpg 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  113,3 KB 
ID: 184112

    SIP Proxies
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  JakgQkT.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  113,3 KB 
ID: 184108

    Codec Priorities
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  xRi4iUL.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  118,3 KB 
ID: 184109

    Voice Register
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ItlYS83.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  61,0 KB 
ID: 184110

    IPs
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  qH5D0fS.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  121,8 KB 
ID: 184111
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 16-06-17 στις 12:29. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-11-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    UP:1061 k/ DN:11889 k
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Σ.Σ. ΑΓΡΑ
    Router
    TG788v2
    SNR / Attn
    21.4(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εφ' όσων δίνει τη δυνατότητα χρήσης του Cyta4U (το οποίο παρεπιτόντως δουλεύει και απο εξωτερικό) ΔΩΡΕΑΝ, γιατί τυραννιέστε;

  13. #43
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι ότι αν βρούμε πως και που κάνει registration το cyta4u τότε θα μπορούμε να έχουμε τα τηλέφωνα αυτά και εκτός δικτύου Cyta...
    Αυτό φαντάζομαι ότι γίνεται από κάποιον που μπορεί να έχει τεχνικές γνώσεις πάνω σε apk ή με άλλους τρόπους...

    Αλλά κατά κανόνα ναι ισχύει ότι πρέπει να είσαι σε δίκτυο Cyta για να παίξει το τηλέφωνο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από You lied Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ' όσων δίνει τη δυνατότητα χρήσης του Cyta4U (το οποίο παρεπιτόντως δουλεύει και απο εξωτερικό) ΔΩΡΕΑΝ, γιατί τυραννιέστε;
    Γιατί τη συγκεκριμένη υπηρεσία την πληρώνεις... ενώ το σωστό εφόσον είναι voip θα έπρεπε να δίδεται δωρεάν...
    Και εκτός αυτού, αν εσύ θέλεις να χρησιμοποιήσεις το δικό σου εξοπλισμό που είναι πχ VoIP router δε μπορείς γιατί τα στοιχεία είναι "κλειδωμένα/κρυφά"

  14. #44
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έγραψα πιο πάνω είναι ότι αν βρούμε πως και που κάνει registration το cyta4u τότε θα μπορούμε να έχουμε τα τηλέφωνα αυτά και εκτός δικτύου Cyta...
    Οι κωδικοί τηλεφωνίας του CPE δεν γίνονται δεκτοί από το Cyta4U, τους Proxies του Cyta4U και κατ' επέκταση του IMS της υπηρεσίας. Τα συστήματα περιμένουν τους κωδικούς που σου δίνονται όταν ενεργοποιείς το Cyta4U. Αν ήταν όλα χύμα, θα έκανε ότι γουστάρει ο καθένας...

  15. #45
    Εγγραφή
    03-11-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    UP:1061 k/ DN:11889 k
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Σ.Σ. ΑΓΡΑ
    Router
    TG788v2
    SNR / Attn
    21.4(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν πληρώνω καμία τέτοια υπηρεσία και την χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο. Δίνουν 22,60€ οι γονεις μου στην Ελλάδα και το έχω εγώ και η αδερφή μου ταυτόχρονα με 5 ωρες κινητα και νομίζω 1000' σταθερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κωδικοί τηλεφωνίας του CPE δεν γίνονται δεκτοί από το Cyta4U, τους Proxies του Cyta4U και κατ' επέκταση του IMS της υπηρεσίας. Τα συστήματα περιμένουν τους κωδικούς που σου δίνονται όταν ενεργοποιείς το Cyta4U. Αν ήταν όλα χύμα, θα έκανε ότι γουστάρει ο καθένας...
    Δεν είναι απλά οτι θα έκανε ο καθένας κάτι, είναι οτι όταν θα έφταναν στα λάθος χέρια οι κωδικοί θα καλούσε ο καθένας όπου ήθελε, θα χρέωνε τον άλλο, η cyta θα ζήταγε τα λεφτά της και θα έλεγε "εγώ στα λεγα στο συμβόλαιο"

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Viva VoIP - SIP πάροχος με αριθμοδότηση
    Από apodem στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 239
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-15, 01:25
  2. Viva.gr VoIP/SIP με Gigaset N300IP καθυστερήσεις και ποιότητα
    Από tsopanos στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-13, 07:58
  3. Προβλημα με το SIP του Voip
    Από sardinia στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 17:39
  4. Cyta router/Voip
    Από JTB στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 11:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας