Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλά 4,4 έχω και τώρα με τον Ivy χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Να δούμε στην πράξη τι θα πιάνουν.
    Το "αστείο" βέβαια είναι πως φαίνεται οτι η πλειοψηφία των 8 series m/b θα τους υποστηρίζουν με ενα καινούργιο bios, πράγμα που η intel "ξέχασε" να βάλει στην ανακοίνωση της.

  2. #32
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων


    Καλά,,Νταξει...ντάξει...ό,τι πείς.Κοροϊδεύετε εσείς την AMD. Αλλά το μέλλον ανήκει στους πρωτοπόρους,και όχι στα εφέ και στο πολύ μάρκετινγκ.Σκοπός είναι με τα λιγότερα χρήματα να πετυχαίνεις την βέλτιστη απόδοση για το σήμερα. Δεν σου λέω αύριο.Αύριο θα βγεί κάτι καινούριο! Ίσως την υπολογιστική ισχύ που έχεις τώρα στο PC σε 10 χρόνια να την αντλείς από ένα smartphonewatch που θα συνδέεται ασύρματα με πληκτρολόγιο και οθόνη,δίνοντας πρόσβαση στα πάντα από το cloud! Αλλά στο σήμερα Intel = πολλά λεφτά για το τίποτα!
    AMD= value for money 100%
    ΥΓ: Τον κβαντικό επεξεργαστή να δείς που θα τον παρουσιάσει πρώτη η AMD!!!Θυμηθείτε πρίν από κάποια χρόνια που παρουσίασε τον πρώτο επεξεργαστή με αρχιτεκτονική 64 bit, αλλά και τον πρώτο με ενσωματωμένα γραφικά( έχει αγοράσει την πατέντα του cyrix media gx) Τα ξεχάσατε όλα αυτά;
    Πραγματικά ελπίζω να σε πληρώνει η AMD για τα παραπάνω. Στην αντίθετη περίπτωση μιλάμε για τρελλό fanboiσμό και κόλλημα.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά 4,4 έχω και τώρα με τον Ivy χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Να δούμε στην πράξη τι θα πιάνουν.
    Το "αστείο" βέβαια είναι πως φαίνεται οτι η πλειοψηφία των 8 series m/b θα τους υποστηρίζουν με ενα καινούργιο bios, πράγμα που η intel "ξέχασε" να βάλει στην ανακοίνωση της.
    Καλά εδώ εγώ είμαι με μητρική των ~40€ και από περιέργεια μπήκα στην σελίδα να δω αν βγάλαν κάνα νέο Bios για τους refresh και σοκαρίστηκα(με την καλή έννοια),ήταν ήδη με την υποστήριξη όπως τον πείρα, είχε βγει το bios στης 12/9/2013 και το είχε εξ αρχής η μητρική.

  4. #34
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dark0r Εμφάνιση μηνυμάτων
    DDR3-1600??? Μέχρι 1600 υποστηρίζει ή έχω χάσει εγώ κάτι;
    Επισημα μπορει να το λεει στην πραξη ομως με μια μητρικη με Z87 chipset και σε συνδυασμο με καποιον απο τα παρπανω CPUs και χρησιμιοιπωντας μνημες πανω απο 1600Mhz θα παιξει κανονικα πχ 1866 η 2133 η 2400 για παραπανω δεν ξερω..τουλαχιστον αυτο ισχυει με τα προηγουμεννης γενιας τα οποιο ειχαν και αυτα τα 1600Mhz σαν επισημη υποστηριξη μνημων.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.Και 'γω ήμουν κάποτε παιδί της AMD λόγω Budget.Τον Δεκέμβριο, όταν έκανα αναβάθμιση μετά απο 5 χρόνια, πάλι σκεφτόμουνα για AMD αλλά αφού το έψαξα πολύ δεν θέλησα να επενδύσω σε πεθαμένο πλέον socket (AM3+), ανύπαρκτη υποστήριξη PCIe 3.0x16, DDR3 πάνω απο 1866Mhz, κλπ.Έχωσα λοιπόν το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη και πήρα τον i7 4770K το οποίο αφού "αποκεφάλισα" όπως έγραψα και πιο πάνω, τον έφτασα στα 4,6Ghz χωρίς κόπο.Τον συγκεκριμένο επεξεργαστή μόνο ο FX-9590 (με το 220W όμως TDP του) μπορεί σχετικά να τον φτάσει, αλλά το "Value for money" πάει περίπατο μιας και παίζουν στα ίδια χρήματα.Ότι και να λέμε αυτή την στιγμή η Intel βγάζει κορυφαία Chips και η AMD θέλει ΠΟΛΥ δουλειά για να την ξαναφτάσει...
    οχι,δεν θελει πολυ δουλεια να την ξαναφτασει,γτ πολυ απλα δεν προκειται,δυστυχως για τον ανταγωνισμο,μιας και η AMD πλεον τα παρατησε στα high end cpu,πολυ απλα πεταξε λευκη πετσετα.

    μπορει να κανω λαθος,αλλα οποιος εχει λεφτα για νεο pc,η ωρα να αγορασει ειναι τωρα,οσο ακομα η intel εχει καλη τιμολογιακη πολιτικη (π.χ. 4670K στα 210€ και -θα παει?- πιο κατω,4690Κ στα ~240€),αργοτερα... ενας Θεος ξερει.

  6. #36
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Μάγκες και εγώ intelas ήμουν και την έλεγα στους amdaκηδες (και στον wan ) αλλά έχει 6 μήνες που πέρασα στην αντιπέρα όχθη και στους AMD (έχω τον 6350 και τον Χ4 760Κ) και πραγματικά πιο value for money, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

    Έχω τον 6350 και πραγματικά πετάει στα πάντα.....το ίδιο και ένα τέστ μηχανημα με τον 760κ. Intel αξίζει μόνο αν έχεις μπλέξει με πραγματικό video rendering και μόνο για αυτό.
    Όλες τις άλλες δουλειές (ακόμα και photoshop,studio,cad) o AMD τα πηγαίνει μια χαρά.

    Αυτά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  7. #37
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά ελπίζω να σε πληρώνει η AMD για τα παραπάνω. Στην αντίθετη περίπτωση μιλάμε για τρελλό fanboiσμό και κόλλημα.
    Δεν είναι έτσι. Όταν έδωσα 88 Ευρώ( προ 3ετίας) για 4πύρηνο Athlon2 640, το αντίστοιχο Intel είχε τα διπλάσια!!! Και για μετατροπή βίντεο,και για απίστευτο multitasking( 10 προγράμματα ανοιχτά και δεν γονατίζει!) Με windows 7 βγάζει 7,2! Ακόμη και σήμερα δεν έχω να ζηλέψω πολλά από τον Ι5........
    Άν και χρονισμένος στα 3.0 Ghz,τις περισσότερες φορές με το cool & quiet παίζει στα 780 με 1,8 Ghz!! Φαντάσου άν γίνει και overclocking!

  8. #38
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    αλλαξε σοκετ με τη νεα σειρα η οχι?
    VAMOS ARIS

  9. #39
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλαξε σοκετ με τη νεα σειρα η οχι?
    Όχι...

  10. #40
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ownagE_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι...
    ευχαριστο αυτο,σε αντιθεση με οτι μας εχει συνηθισει..
    VAMOS ARIS

  11. #41
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    δεν έχει συνηθίσει να βγάζει μία γενιά ανά socket, πάει tick-tock στο ίδιο socket και μετά αλλάζει...

    κι οι broadwell δλδ στο 1150 θα είναι, οι Skylake όμως αλλάζουν...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 09:40
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-13, 08:55
  3. Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 13:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας