Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το δικό μας Calculator τον βγάζει θεωρητικά 12.74 mbit/s και ένα ξένο που υπολογίζει και τις απώλειες 10112.

    Σε καλή γραμμή να πέσει και 2 mbit/s και με αλλαγή SNR 400 έως 1200kbps. Το κατώτερο λοιπόν που μπορεί να κατέβει είναι περίπου στα 8.

    Αν έχει πρόβλημα η περιοχή ή ο πάροχος είναι άλλο θέμα, που αναφέρθηκε άλλωστε σε παραπάνω post.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως αναφέρουν όλα Calculators, πρόκειται καθαρά για τις θεωρητικές τιμές, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη κανέναν άλλο παράγοντα, πλην της θεωρητικής απώλειας ενός συγκεκριμένης διατομής καλωδίου.
    Για παράδειγμα σχεδόν όλα δεν υπολογίζουν το SNR του παρόχου, που άλλο να είναι 11, άλλο 9, άλλο 6 και άλλο 0, αφού ο συγχρονισμός αλλάζει ανάλογα την τιμή.
    Έχουμε παραδείγματα από μέλη όπου κερδίζουμε ακόμη και 3Mbps αλλάζοντας το SNR από 9 σε 6 και σε άλλους λιγότερο. Συνήθως παίζει ~1,5Mbps κέρδος.
    Τα νούμερα που έδωσα κατά προσέγγιση, λαμβάνουν υπόψη πραγματικά δεδομένα σε φυσιολογική γραμμή. Μην ξεχνάμε ότι κάθε ενδιάμεση ένωση προσθέτει εξασθένιση και μπορεί να υπάρχουν πολλές τέτοιες μέχρι να φθάσει ο χαλκός στη συσκευή μας.
    Δεν τα ανέφερα για διαφωνία, αλλά αναφέροντας συνέχεια τη μέγιστη θεωρητική ταχύτητα, δίνεται η εντύπωση σε πολλούς ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
    Στη χώρα μας δεν πρέπει να υπάρχουν πάνω από 2-3 περιοχές όπου στα 2,8 χλμ να πιάνει κανείς πάνω από 8,5Mbps (με 6 SNR).

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι' όμως πάντα αναφέρω πόσο κάτω θα πρέπει να υπολογίζουμε από το θεωρητικό. Αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει.... τι να πω... θα έχει πρόβλημα στην

    ανάγνωση.

    To κάνω Bold, το υπογραμμίζω και το βάζω ώστε να υπάρχει μια αφετηρία από εκεί που πρέπει να αρχίζεις να αφαιρείς. Όλοι έχουμε μια αφετηρία για τον

    υπολογισμό που θα κάνουμε, απλά εγώ την αναφέρω για να γίνω καλύτερα κατανοητός.

    Τα ανεβάζω έτσι ώστε και κάποιος που είναι άσχετος να μπορεί να έχει μια ιδέα τι είναι το Calculator, πως να το χρησιμοποιεί και τι να περιμένει περίπου

    από την γραμμή του.

    Από την στιγμή που παίζουν τόσοι διαφορετικοί παράγοντες ρόλο, θα πρέπει να μάθουμε να τους υπολογίζουμε όλους και να μην εφησυχάζουμε αν δεν

    πάρουμε από την γραμμή μας το μέγιστο. Για μένα δεν μετράει αν π.χ. κάποιος, κάπου που έχει το ίδιο attenuation με το δικό μου συγχρονίζει στο 8.

    Σε μένα πάει μέχρι 11 και με το ZTE μέχρι 12, άρα δεν είναι εξωπραγματικές αυτές οι τιμές αν πω σε κάποιον άλλον ότι θα πρέπει ναι το ψάξει αν υπάρχει

    δυνατότητα να έχει τις ίδιες. Πάντα λέμε για εσωτερική εγκατάσταση, περιοχή(καλωδίωση ΟΤΕ, φόρτος γραμμών), πάροχος.

    Στον υπολογισμό δεν θα βάλεις την ποιο χάλια γραμμή που έχεις υπ' όψιν σου, ώστε να του πείς π.χ. ότι με 5 attenuation καλά είναι να έχει 10 ταχύτητα,

    γιατί έχουμε εδώ μέσα συμφορουμίτες μας να έχουν τέτοιες γραμμές. Προσωπικά θα του πώ ότι πρέπει να σπάει το κοντέρ και να ψάξει πολύ καλά τι φταίει.

    Βάζουμε στόχο να πιάσουμε, αν μπορέσουμε, την ταχύτητα από την καλύτερη γραμμή που ξέρουμε και όχι απο την χειρότερη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ξέρεις κανέναν πάροχο που να δίνει 5 SNR. Ας μιλάμε για πραγματικά δεδομένα και όχι με ειδικές ρυθμίσεις (αν έχει δυνατότητα η συσκευή).
    Το έγραψα πεντακάθαρα. Υπάρχουν άριστες γραμμές, καλές/φυσιολογικές γραμμές και προβληματικές γραμμές.
    Πάντα όταν αναφέρομαι σε σχετικά θέματα, γράφω για φυσιολογικές γραμμές, λαμβάνοντας υπόψη την εμπειρία της χώρας μας και όχι άλλης ή ν' αναφέρω ένα μεγάλο θεωρητικό νούμερο που σε καμιά χώρα δεν επιτυγχάνεται.

    Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης μεταξύ διαφορετικών γραμμών, σε διαφορετικές περιοχές, σε διαφορετικά αστικά κέντρα. Δεν μπορείς να πεις ότι επειδή εσύ έχεις άριστη γραμμή το ίδιο είναι στο Περιστέρι, στην Νέα Ιωνία ή στα Καλάβρυτα. Απλά δεν γίνεται. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
    Εσύ πιάνεις το όριο των 35dB της γραμμής σου, διότι προφανώς έχεις άριστο χαλκό. Μια αύξηση κατά 3dB της εξασθένισης (τόση είναι του χρήστη), έχει κατά μέσο όρο μείωση συγχρονισμού στη χώρα μας ~1,5Mbps. Σε κάποιες περιοχές παραπάνω και σε άλλες παρακάτω. Παίζουν πολλοί παράγοντες σε αυτό. Αν μιλήσουμε και για προβληματικές περιοχές με χαλκό ηλικίας 30+ χρόνων και πολλές ενδιάμεσες ματίσεις από διάφορες αιτίες, μιλάμε και για διπλάσια μείωση.

    Στην προκειμένη περίπτωση από αυτά που έγραψες, του δόθηκε η εντύπωση ότι είτε έχει πρόβλημα πολύ χαμηλού συγχρονισμού είτε τον έχουν σε κλειδωμένο προφίλ, ακόμη και όταν έκανε δοκιμή στον κατανεμητή και μόνο σε μετέπειτα μήνυμα να κοιτάξει και σε γειτονικές συνδέσεις μήπως είναι γενικό πρόβλημα.
    Εγώ απλά ανέφερα ότι η διαφορά του είναι περίπου ~1,7Mbps από τις φυσιολογικές τιμές, με το πιθανότερο να είναι γενικό πρόβλημα στην περιοχή του.

    Και τέλος για τον συγχρονισμό και μόνο, δεν παίζει ρόλο ούτε το Overhead.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καμια φορα ειναι η συμβατοτητα του μοντεμ/κεντρου σε μακρινες αποστασεις και γενικα κατα ποσο το μοντεμ ειναι σταθερο με την συγκεκριμενη γραμμη

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπο την στιγμή που δεν μπορώ να ξέρω τι χαλκό έχει η γραμμή του και τι γίνεται στην περιοχή του, θα του πω ποιο είναι το ποιο καλό που μπορεί

    να έχει, μετά θα το ψάξει μόνος του.

    Έχω την εντύπωση ότι όλοι όσοι ζητάνε βοήθεια εδώ, ψάχνουν να μάθουν αν μπορέσουν να ανέβουν όσο πάει. Ο φίλος που ρώτησε συγχρονίζει στα 4.700

    αν θυμάμαι καλά και όπως λές κι' εσύ αν δεν έχει πρόβλημα η περιοχή του μπορεί να πάει και παραπάνω. Το ίδιο ακριβώς έχω γράψει κι' εγω άσχετα

    αν εγώ δίνω περιθώριο παραπάνω ταχύτητας. Στο συγκεκριμένο λοιπόν δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου. Γράφεις:
    Η διαφορά του ~1,7Mbps μπορεί να

    οφείλεται σε προβληματική γραμμή ή γενικό πρόβλημα στην περιοχή.
    Ποιο πρίν έχω γράψει:
    Πες απλά ότι η ταχύτητα σου είναι πολύ χαμηλή και κάνε και μια έρευνα στην περιοχή σου τι ταχύτητες έχουν και οι άλλοι ανεξαρτήτως

    παρόχου. Κάνε στην αρχή τον άσχετο για να δείς τι θα σου πούνε. Αν πάντως έχουν και οι άλλοι γύρω σου παραπλήσιες ταχύτητες, θα είναι

    θέμα περιοχής λόγω παλιάς καλωδίωσης ή φορτωμένων γραμμών, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα.
    Λέμε λοιπόν να κοιτάξει την γραμμή του και την περιοχή του, απλά εγώ λέω ότι θα έπρεπε να πηγαίνει παραπάνω η γραμμή. Που βλέπεις κάποια λάθος

    αντιμετώπιση του θέματος;;;; Προτρέπω κάποιον που ζητάει βοήθεια, να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες για να πάρει το μέγιστο, απλά πράγματα.

    Μήπως πειράζει που αντιμετωπίζω όλες τις γραμμές σαν φυσιολογικές, γιατί δεν έχω κληρονομικό χάρισμα να μπορώ να δώ κάτω από την γή σε όλη

    την Ελλάδα και μέσα στον κάθε πάροχο και σε κάθε σπίτι;; Έχω την εντύπωση ότι προσπαθούμε να βρούμε πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει.

    Βάζουμε το Attenuation στο Calculator, βάζουμε και μια μείωση κατ' εκτίμηση από καλή γραμμή(σε χαλκό και φόρτο), κοιτάζουμε και το SNR και λέμε

    στον άνθρωπο: Σε καλές συνθήκες γραμμής θα έπρεπε να είσαι εκεί(εννοείται ότι του λέμε ταχύτητες που υπάρχουν σε γραμμές με τα δικά του στοιχεία

    και όχι εξωπραγματικές), αφού λοιπόν είσαι ποιο κάτω ψάξε να δεις τι συμβαίνει. Ποιο απλά δεν νομίζω να γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμια φορα ειναι η συμβατοτητα του μοντεμ/κεντρου σε μακρινες αποστασεις και γενικα κατα ποσο το μοντεμ ειναι σταθερο με την συγκεκριμενη γραμμη
    Έχεις δίκαιο, γι' αυτό κι' εγώ όταν προτείνω να κάνει έλεγχο της εσωτερικής του εγκατάστασης, έχω βάλει μέσα στον έλεγχο και δοκιμή με άλλο ρούτερ.

    Φροντίζουμε, αν υπάρχει δυνατότητα, να έχουμε προμηθευτεί άλλο ένα modem-router, ώστε να κάνουμε συγκριτική δοκιμή με αυτό που ήδη έχουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να καταλάβεις πως δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, να τι έγραψα παραπάνω:
    Στην προκειμένη περίπτωση από αυτά που έγραψες, του δόθηκε η εντύπωση ότι είτε έχει πρόβλημα πολύ χαμηλού συγχρονισμού είτε τον έχουν σε κλειδωμένο προφίλ, ακόμη και όταν έκανε δοκιμή στον κατανεμητή και μόνο σε μετέπειτα μήνυμα να κοιτάξει και σε γειτονικές συνδέσεις μήπως είναι γενικό πρόβλημα.
    Στο πρώτο σου μήνυμα επί της συγκεκριμένης περίπτωσης, τον ρωτάς αν η γραμμή του είναι κλειδωμένη.
    Στο δεύτερο μήνυμά σου, ότι θεωρητικά πιάνει 12Mbps αλλά λόγω Overhead μπορεί να πέσει έως και 3Mbps. Λάθος αλλά ας το πάρει το ποτάμι.
    Σε επόμενο μήνυμα επανέρχεσαι πάλι για κλειδωμένη γραμμή.
    Και τέλος, του γράφεις να αναφέρει πολύ χαμηλή ταχύτητα και ταυτόχρονα να κοιτάξει τι παίζει γενικά στην περιοχή του.

    Και σε ρωτάω λοιπόν. Τι εντύπωση δίνουν τα παραπάνω σε έναν που δεν έχει πολλές γνώσεις και ρωτά σ' ένα σχετικό φόρουμ;
    Μήπως παίρνει ως δεδομένο ότι έχει πολύ χαμηλό συγχρονισμό (αλήθεια ποιο είναι το όριο για να τον αναφέρουμε ως πολύ χαμηλό), αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει μεγάλη διαφορά από τον φυσιολογικό (και όχι τον θεωρητικό);

    Επαναλαμβάνω για μία ακόμη φορά. Στη χώρα μας είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις (μετρημένες στο ένα χέρι, που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) όπου ο συγχρονισμός, με SNR 6 και 38dB Attenuation, θα ξεπεράσει τα 8,5Mbps. Αυτό είναι μια ενημέρωση για την πραγματική κατάσταση που θα πρέπει να περιμένει φυσιολογικά για την γραμμή του και όχι τα θεωρητικά που κανείς και πουθενά δεν πρόκειται να πιάσει.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω να πω ότι απλά έχουμε κάνει το νήμα..@@@@@@... τέλος πάντων. Γράψε τα δικά σου να γράφω τα δικά μου γιατί δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.

    Προσπαθείς απεγνωσμένα να υποβιβάσεις και να ακυρώσεις αυτά που λέω αλλά δεν πειράζει. Εχεις βάλει και τις ερωτήσεις που έκανα στον άνθρωπο που

    ρώτησε για να καταλάβω τι γίνεται με την γραμμή του, σε μορφή απάντησης δικής μου. Δεν θα συνεχίσω, ευχαριστώ.

    Θα μείνω σ' αυτό που είπα ποιο πάνω:

    Βάζουμε το Attenuation στο Calculator, βάζουμε και μια μείωση κατ' εκτίμηση από καλή γραμμή(σε χαλκό και φόρτο), κοιτάζουμε και το SNR και λέμε

    στον άνθρωπο: Σε καλές συνθήκες γραμμής θα έπρεπε να είσαι εκεί(εννοείται ότι του λέμε ταχύτητες που υπάρχουν σε γραμμές με τα δικά του

    στοιχεία και όχι εξωπραγματικές), αφού λοιπόν είσαι ποιο κάτω ψάξε να δεις τι συμβαίνει.
    Eπειδή εγώ προσωπικά δεν είμαι Θεός να ξέρω τις συνθήκες που επικρατούν στην κάθε περιοχή, στο κάθε σπίτι και στον κάθε πάροχο θα πορευτώ έτσι.

    Θα λέω αυτά στον κάθε άνθρωπο που ρωτάει και μετά να ψάχνει μόνος του τι φταίει από εσωτερική εγκατάσταση, περιοχή, πάροχο.

    Τώρα όποιος μπορεί να τα γνωρίζει όλα αυτά για τον καθένα χωριστά και να κάνει εκτιμήσεις Θεού ας το κάνει, εγώ θα παραμείνω κοινός θνητός.

    Υ.Γ. Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει μπερδευτεί με κάτι που έχω γράψει και με ρωτήσει, φροντίζω να του το κάνω ποιο απλά όσο μπορώ,για να τον

    βοηθήσω να το καταλάβει. Αν έχεις την αντίθετη άποψη, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σου την αλλάξω. Απλά μπορούν να κρίνουν αυτοί που διαβάζουν

    αυτά που γράφω και αν τους βοηθάω με αυτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι μια ενημέρωση για την πραγματική κατάσταση που θα πρέπει να περιμένει φυσιολογικά για την γραμμή του και όχι τα θεωρητικά που κανείς και πουθενά δεν πρόκειται να πιάσει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι' όμως πάντα αναφέρω πόσο κάτω θα πρέπει να υπολογίζουμε από το θεωρητικό. Αν κάποιος δεν το καταλαβαίνει.... τι να πω... θα έχει πρόβλημα στην ανάγνωση.

    To κάνω Bold, το υπογραμμίζω και το βάζω ώστε να υπάρχει μια αφετηρία από εκεί που πρέπει να αρχίζεις να αφαιρείς. Όλοι έχουμε μια αφετηρία για τον υπολογισμό που θα κάνουμε, απλά εγώ την αναφέρω για να γίνω καλύτερα κατανοητός.
    ....... no comment .........

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε βάση το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να κλειδώνεις, θεωρητικά πάντα, περίπου στα 12 mbit/s.
    Σε καλές συνθήκες γραμμής και σωστής καλωδίωσης άντε να πέσεις λόγω overhead κ.λ.π. περίπου 3 mbit/s ποιο κάτω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβεις πως δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.......... ότι θεωρητικά πιάνει 12Mbps αλλά λόγω Overhead μπορεί να πέσει έως και 3Mbps. Λάθος αλλά ας το πάρει το ποτάμι. Στη χώρα μας είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις (μετρημένες στο ένα χέρι, που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) όπου ο συγχρονισμός, με SNR 6 και 38dB Attenuation, θα ξεπεράσει τα 8,5Mbps. Αυτό είναι μια ενημέρωση για την πραγματική κατάσταση που θα πρέπει να περιμένει φυσιολογικά για την γραμμή του και όχι τα θεωρητικά που κανείς και πουθενά δεν πρόκειται να πιάσει.
    Eγώ 9 Mbps(12-3=9), εσύ 8.5 Mbps .......... φοβερή διαφορά για λάθος εντυπώσεις...........όσο για αυτό
    Στη χώρα μας είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις (μετρημένες στο ένα χέρι, που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) όπου ο συγχρονισμός, με SNR 6 και 38dB Attenuation, θα ξεπεράσει[B] [U]τα 8,5Mbps
    έχει προκύψει από κάποια έρευνα ή είναι αυθαίρετη εκτίμηση;;;; καποιο Link θα βοηθούσε.........

    Παντως με περίπου 35 Attenuation είμαστε ήδη δυο εξαιρέσεις μέσα από το ίδιο νήμα. Εγώ με αυτά που έχω γράψει ποιο πάνω και ο babis με αυτό που είχε

    ανεβάσει παλιότερα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote%20stats.png 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  18,3 KB 
ID: 144766..........επίσης no comment........
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λοιπόν για να το τελειώνουμε το θέμα και να μην γράφουμε κατεβατά.
    α. Είναι λάθος να λες ότι το Overhead επηρεάζει τον συγχρονισμό. Το σωστό είναι ότι το overhead επηρεάζει την πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο και καθόλου τον συγχρονισμό. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
    β. Πότε δεν έγραψα για ελάχιστες περιπτώσεις συνδέσεων, αλλά για ελάχιστες περιοχές. Για κάποιον σχετικό του χώρου είναι κτήμα η καθημερινή τριβή με το αντικείμενο και την πραγματικότητα. 29 τεχνικοί δικτύου και τα όργανά τους πιστεύω ότι γνωρίζουν καλύτερα την πραγματικότητα από την μέγιστη θεωρητική ενός υπολογισμού που δεν λαμβάνει υπόψη κανέναν παράγοντα και που το αναφέρουν στις σημειώσεις.
    γ. Στο πρώτο μου μήνυμα ανέφερα, χωρίς σχετική μνημόνευση και υποψία μομφής, την εκτιμώμενη ταχύτητα που αναμένουμε και μόνο όταν επικαλέστηκες πάλι τα calculators συνέχισα, διότι όπως ήδη έγραψα δίνουν λανθασμένες εντυπώσεις, ιδιαίτερα όταν σου προτείνουν να ψαχθείς για πολύ χαμηλό συγχρονισμό. Άλλος θίχτηκε και αρχίσαμε τον διάλογο.

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να μην κάθομαι να τα αναλύω με τεχνικούς όρους, όπως θα έχεις δεί άλλωστε, βάζω τις ποιο πολλές φορές και Link για αυτό που γράφω

    ώστε κάποιος που ενδιαφέρεται περισσότερο να καθίσει και να το διαβάσει.

    Τα Calculators θέλουμε δεν θέλουμε πάντα θα τα συμβουλευόμαστε για να έχουμε τιμές που μας χρειάζονται, άσχετα αν ο ένας βάζει λιγότερο

    και ό άλλος περισσότερο.

    καλό βράδυ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η μπάλλα πάλι στην εξέδρα και χρησιμοποιούμε την ίδια κασέτα, το δε link εντελώς άσχετο με αυτό που συζητάμε.
    Καλή σου νύχτα.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψάχνεις να βρείς λάθη εκεί που δεν υπάρχουν.........

    Για ταχύτητα συγχρονισμού δεν μιλάμε;;;;; γιατί λοιπόν είναι άσχετο το Link;;; Mέσα από το Link είναι και αυτό: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ταχύτητα συγχρονισμού.jpg 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  249,8 KB 
ID: 144778

    Διαβάζει κάποιος μόνος του και μαθαίνει τι επηρεάζει την ταχύτητα του.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.685
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ξεθαβω λιγακι το θεμα, αλλα ηθελα να ρωτησω αν ειναι πολλα τα error στη γραμμη μου.
    CRC: 4146
    HEC: 2060
    FEC: 0

    Αυτα ειναι σε ενα διαστημα 21,5 ωρων

  14. #29
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σχετικα πολλα ειναι, αλλα επειδη δεν μετραει FEC μαλλον εισαι σε fast path,οποτε ειναι οκ ... αν δεν εχεις προβλημα με αργο internet, buffering μην ανυσηχεις ... αν σου κανει θεμα, μια φορα καθε 3-5 μερες κανε μια επανακινηση ... αλλα υπαρχουν και χειροτερα, πχ εγω καποιες φορες εχω 20000 σε μια μερα οταν βρεχει πολυ (με fastpath)

  15. #30
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.685
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα πολλα ειναι, αλλα επειδη δεν μετραει FEC μαλλον εισαι σε fast path,οποτε ειναι οκ ... αν δεν εχεις προβλημα με αργο internet, buffering μην ανυσηχεις ... αν σου κανει θεμα, μια φορα καθε 3-5 μερες κανε μια επανακινηση ... αλλα υπαρχουν και χειροτερα, πχ εγω καποιες φορες εχω 20000 σε μια μερα οταν βρεχει πολυ (με fastpath)
    Οντως fast path εχω! Σε ευχαριστω πολυ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργο πρόβλημα με HEC errors
    Από malakudi στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-14, 02:05
  2. ZXV10 H201L CRC error
    Από anna888 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-14, 19:44
  3. HEC errors/Fast Path Help!
    Από Asprobouboulis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 00:32
  4. Πολλά HEC errors που επηρεάζουν το internet
    Από superalex405 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-14, 20:00
  5. CRC ERRORS ΣΤΟ WIND ZXV10 H108L
    Από lifestyle στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-13, 12:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας