Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fact:
    Ένας επαγγελματίας του χώρου, με πολύ ισχυρά οφέλη από την «ξεκλείδωτη» διακίνηση πληροφοριών αλλά και με βεβαρυμένο ιστορικό παράδοσης αυτών τον ξεκλείδωτων πληροφοριών σε κρατικούς φορείς, αναπτύσσει μια νέα «κλειδαριά».

    Κάποιοι σπεύδουν να επισημάνουν -και πολύ καλά κάνουν- ότι αυτή η νέα κλειδαριά είναι open source κι άρα οποιοσδήποτε μπορεί να ελέγξει τι θα κάνει. Να υπενθυμίσω ότι και το OpenSSL είναι OSS κι επίσης οποιοσδήποτε μπορούσε να ελέγξει τον κώδικα, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε ούτε από πότε αλλά ούτε και πόσοι είχαν πρόσβαση σε πολύ ευαίσθητες πληροφορίες και μάλιστα χωρίς να αφήνουν ίχνη, κάνοντας χρήση του heartbleed bug.

    Είμαι θερμός υποστηρικτής του Open Source, αλλά για τους παραπάνω λόγους, δεν θα εμπιστευόμουν την «κλειδαριά» ενός διαβόητου επαγγελματία του χώρου και σίγουρα θα προτιμούσα κάτι σαν το ProtonMail.
    Υπάρχει αυτό.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι να αναπτυχθουν οι κβαντικοι υπολογιστες και να φυγουν απο το εργαστηριο να εισαι σιγουρος οτι θα εχει αλλαξει η τεχνολογια
    για την οικονομία της συζήτησης δεκτό.
    αλλά για ποιο λόγο δεν υιοθετούν ένα δοκιμασμένο πρότυπο και πάνε σε κατι που είναι υποδεέστερο;

  3. #18
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την οικονομία της συζήτησης δεκτό.
    αλλά για ποιο λόγο δεν υιοθετούν ένα δοκιμασμένο πρότυπο και πάνε σε κατι που είναι υποδεέστερο;
    Ποιο ακριβώς είναι το δοκιμασμένο;; Το RC4;;;

  4. #19
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ακριβώς είναι το δοκιμασμένο;; Το RC4;;;
    αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το μήνυμά μου, 4 μηνύματα πιο πάνω θα καταλάβεις γιατί πράγμα μιλάω

  5. #20
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το μήνυμά μου, 4 μηνύματα πιο πάνω θα καταλάβεις γιατί πράγμα μιλάω
    Κατάλαβα για τι πράγμα μιλάς. Απλά δεν απαντάς ικανοποιητικά.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαίνεται περίεργο πάντως να υιοθετείται και ουσιαστικά να επιβάλλεται η κρυπτογράφηση με Elliptic Curve-based keys οταν αυτά είναι πιο αδύναμα σε σχέση με τα αντίστοιχα που βασίζονται στο RSA.
    σύμφωνα με την βικιπεδια, αν αναπτυχθούν κβαντικοι υπολογιστές τα Elliptic Curve-based keys θα σπάσουν αρκετά χρόνια πριν τα αντίστοιχα που βασίζονται στο RSA



    - - - Updated - - -

    και για ποιο λόγο δεν προωθούνται και ενισχύονται δουλειές όπως το http://openpgpjs.org
    Δεν έχω υπόψιν μου κάποια πηγή όπου το Elliptic Curve θεωρείται χειρότερο από το RSA. Γενικά θεωρούνται ίσα και το Elliptic Curve είναι προτιμότερο εξαιτίας των χαμηλότερων απαιτήσεων σε CPU. Οι ακαδημαϊκοί νομίζω προωθούν περισσότερο το Elliptic Curve αλλά το RSA είναι παλιό και λειτουργεί, οπότε η βιομηχανία δεν το αλλάζει εύκολα.

    Όσο αφορά το openpgpjs, ρωτήθηκε ένας από τους προγραμματιστές του end to end και εξήγησε πως όταν το δοκίμασαν πριν λίγους μήνες ήταν κακογραμμένο και καθώς χρησιμοποιούσε κώδικα από άλλες javascript crypto-libraries δεν είχε ομοιογένεια. Μάλιστα του απάντησε ένας από τους προγραμματιστές του openpgpjs ο οποίος παραδέχθηκε πως όντως ήταν κακογραμμένο το λογισμικό τους εκείνη την περίοδο και εξήγησε πως έκτοτε έχουν διορθωθεί αρκετά πράγματα και ενδιαφέρονται να συμπεριλάβουν και το end to end στις crypto libraries που χρησιμοποιεί το openpgpjs.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η λεπτομερής πρόβλεψη του επιστήμονα sgiak στο post #6 δεν ισχύει; Αυτό θέλετε να μας πείτε;
    Η λεπτομερέστατη επιστημονική μου πρόβλεψη έχει μία ξεκάθαρη επισήμανση στο τέλος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αν δεν είναι ακριβώς έτσι, είναι κάπως έτσι και χειρότερα.
    Εκτός από την πληροφορική υπάρχουν πολλές άλλες επιστήμες για να προσεγγίσεις ένα θέμα.

    Ειδικά το συγκεκριμένο θέμα είναι άστοχο να το προσεγγίζεις από την πλευρά της πληροφορικής.

    Ο λόγος είναι απλούστατος, προφανέστατος και αναμφισβήτητος:

    Δεν είναι οι εξελίξεις στην επιστήμη της πληροφορικής που οδήγησαν την google να λάβει τη συγκεκριμένη απόφαση.

  8. #23
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λεπτομερέστατη επιστημονική μου πρόβλεψη έχει μία ξεκάθαρη επισήμανση στο τέλος.


    Εκτός από την πληροφορική υπάρχουν πολλές άλλες επιστήμες για να προσεγγίσεις ένα θέμα.

    Ειδικά το συγκεκριμένο θέμα είναι άστοχο να το προσεγγίζεις από την πλευρά της πληροφορικής.

    Ο λόγος είναι απλούστατος, προφανέστατος και αναμφισβήτητος:

    Δεν είναι οι εξελίξεις στην επιστήμη της πληροφορικής που οδήγησαν την google να λάβει τη συγκεκριμένη απόφαση.
    Προφανώς δεν θέλεις end-to-end encryption για τα data σου. Δικαίωμα σου. Απλά μην δίνεις ψευτοκουλτουριάρικες απαντήσεις χωρίς ουσία, προκειμένου να δικαιολογήσεις τις εμμονές σου.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την οικονομία της συζήτησης δεκτό.
    αλλά για ποιο λόγο δεν υιοθετούν ένα δοκιμασμένο πρότυπο και πάνε σε κατι που είναι υποδεέστερο;
    Υποθέτω ότι για javascript θα πέφτει βαρύ το RSA.
    Σημείωση: RSA δεν υποστηρίζουν για την παραγωγή των κλειδιών. Ωστόσο, μπορείς να τα παράγεις μόνο σου με άλλη εφαρμογή πχ gnupg και να τα κάνεις import στο chrome extension.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  10. #25
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω υπόψιν μου κάποια πηγή όπου το Elliptic Curve θεωρείται χειρότερο από το RSA. Γενικά θεωρούνται ίσα και το Elliptic Curve είναι προτιμότερο εξαιτίας των χαμηλότερων απαιτήσεων σε CPU. Οι ακαδημαϊκοί νομίζω προωθούν περισσότερο το Elliptic Curve αλλά το RSA είναι παλιό και λειτουργεί, οπότε η βιομηχανία δεν το αλλάζει εύκολα.

    Όσο αφορά το openpgpjs, ρωτήθηκε ένας από τους προγραμματιστές του end to end και εξήγησε πως όταν το δοκίμασαν πριν λίγους μήνες ήταν κακογραμμένο και καθώς χρησιμοποιούσε κώδικα από άλλες javascript crypto-libraries δεν είχε ομοιογένεια. Μάλιστα του απάντησε ένας από τους προγραμματιστές του openpgpjs ο οποίος παραδέχθηκε πως όντως ήταν κακογραμμένο το λογισμικό τους εκείνη την περίοδο και εξήγησε πως έκτοτε έχουν διορθωθεί αρκετά πράγματα και ενδιαφέρονται να συμπεριλάβουν και το end to end στις crypto libraries που χρησιμοποιεί το openpgpjs.

    νομίζω οτι εχεις δίκιο, βασίστηκα πολύ στο κομματι της βικιπεδια που αναφέρεται οτι ειναι πιο ευάλωτο σε επίθεση απο οτι το rsa χρησιμοποιώντας κβαντικούς υπολογιστές.

  11. #26
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν θέλεις end-to-end encryption για τα data σου. Δικαίωμα σου. Απλά μην δίνεις ψευτοκουλτουριάρικες απαντήσεις χωρίς ουσία, προκειμένου να δικαιολογήσεις τις εμμονές σου.
    Προφανές, που δεν έκρυψα ποτέ, είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί και δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργούν τα συστήματα κρυπτογράφησης. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλω να τα χρησιμοποιώ. Κάθε άλλο.


    Το απόλυτα προφανές όμως, αυτό που φωνάζει από χιλιόμετρα και με πολύ ευκολία προσπερνάς, είναι ότι δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στη google όταν προσπαθεί να μου πουλήσει ασφάλεια των προσωπικών μου δεδομένων, όπως είναι η αλληλογραφία μου.



    Αν αυτό το θεωρείς εμμονή, τότε πρέπει να ζεις σε άλλο πλανήτη και να μην ενημερώθηκες ότι στη Γη η μεγαλύτερη είδηση της χρονιάς αφορούσε το συγκεκριμένο θέμα.


    Άσε με λοιπόν εμένα με το δικαίωμά μου στις ψευτοκουλτουριάκες απαντήσεις και τις εμμονές μου


    κι εσύ απόλαυσε το δικό σου δικαίωμα (ή τη φαντασίωση) σε μία ουσιαστική συζήτηση πάνω στο θέμα της προστασία των προσωπικών δεδομένων που θα προσφέρει η google

  12. #27
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν έχω πρόβλημα πλέον αν μου διαβάζει τα μέηλ η γκουγκλ. Βαρέθηκα πια να κρύβομαι σ' αυτή τη σκέση

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 12:14
  2. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 20:14
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 14:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας