Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-56 από 56
  1. #46
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα για μένα δεν είναι τι μπορείς και τι δεν μπορείς ! Το θέμα είναι τι γίνετε στην πραγματικότητα ! Τα πάντα κρίνονται εκ το αποτελέσματος στον κόσμο που ζούμε ! Το γεγονός ότι τον κώδικα π.χ του OpenSSL μπορεί ο καθένας να τον διαβάσει και βρεί λάθη ή "λάθη" δεν προστάτεψε τελικά τον τελικό χρήστη από το να μην εκτεθεί στο bug του HeartBleed ή στην ύπαρξη του bug που συζητάμε ! Ο χρόνος απόκρισης του να βγεί pactch γενικά είναι ανάλογος με τον χρόνο από κάνουνε αντίστοιχα και μεγάλες εταιρίες κλειστού κώδικά και σοβαρές εταιρίες !

    Και άμα ξέρεις εσύ ως τελικός χρήστης τον προγραμματιστή που το έκανε τι θα τον κάνεις ? Λές και το έκανε επίτηδες ....Ακομα και σκόπιμα να το έκανε κάποιος τον πλήρωσε και πίστεψε με είναι έτοιμος ακόμα και να "καεί". Αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα μου !! Η έννοια της τιμωρίας του φταίχτη είναι θέμα της ομάδας που ελέγχει ή παράγει το project ! Οχι θέμα του χρήστη !

    Για μένα πάντως είτε κλειστό είτε ανοικτό είναι να υπάρχουν αρχικά και να τηρούνται οι διαδικασίες ώστε να βρίσκονται και να διοθρώνονται bugs !
    Λόγω επαγγέλματος γράφω κώδικα και τις αντίστοιχες διαδικασίες στην ομάδα μου τις τηρώ ! Αλλά δεν είναι όλοι έτσι ! Εκεί είναι το θέμα !
    Ε δε νομίζω! Όταν για παράδειγμα σε πολύ σοβαρά bugs η μικρομαλακή λέει "το fix θα γίνει release την patch Tuesday και κόψτε το λαιμό σας", ενώ η κοινότητα ανταποκρίνεται στην πλειονότητα των περιπτώσεων άμεσα, νομίζω ότι δεν ισχύει το υπογραμμισμένο
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #47
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις τότε πως όταν είναι κλειστό το πρόγραμμα σου είναι αδύνατον ή τουλάχιστον δύσκολο να μάθεις για τυχόν κενά.
    Άρα τα κενά που υπάρχουν δεν βρίσκονται παρά μόνο από εκείνους που ήδη ενδιαφέρονται να τα βρουν και να τα χρησιμοποιήσουν.
    Έτσι στο μέλλον ένα κλειστό σύστημα θα περιέχει περισσότερα λάθη

    Κρίνεις από 2 λάθη στα Χ χρόνια εκ των οποίων το 1 ήταν όντως μεγάλο πρόβλημα, ενώ δεν μας λες για το πόσα λάθη έχουν βρεθεί στο κώδικα των κλειστών.
    Οχι δεν κρίνω ! Απλά λέω όσο πιθανό σε μια εταιρεία κλειστού κώδικά να μην υπάρχει καμία διαδικασία ελέγχου και ασφαλείας τόσο πιθανό είναι και για ανοικτού κωδικά project ! Επαφίεσε και στις δύο περιπτώσεις στο τι κάνουν οι ομάδες ανάπτυξης ! Απλά λέω ότι έχοντας την δυνατότητα να διαβάσεις τον κώδικα πρακτικά κανείς δεν το έκανε ποτέ και δεν το κάνει !! Ενα bug που υπήρχε από την αρχική σχδεόν έκδοση βρέθηκε 10 χρόνια μετά ! Απλά λέω ότι ναι εχεις

    Σε αντίθεση με ένα κλειστο θα μπορούσε να είχε βρεθεί αν η εταιρεία έψαχνε λίγο τον κώδικα από πλευράς ασφάλειας ! Δεν επαφιόταν στην τύχη !

    Εσύ πόσες φορές έχεις διαβάσει τον κώδικα του Linux kernel και τον έχεις κατανοήσει σε βάθος π.χ ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δε νομίζω! Όταν για παράδειγμα σε πολύ σοβαρά bugs η μικρομαλακή λέει "το fix θα γίνει release την patch Tuesday και κόψτε το λαιμό σας", ενώ η κοινότητα ανταποκρίνεται στην πλειονότητα των περιπτώσεων άμεσα, νομίζω ότι δεν ισχύει το υπογραμμισμένο
    Δεν μιλάω για την Microsoft ! Μιλάω για όλες τις εταιρίες παραγογής λογισμικού ακόμα και ελληνικές ! Δεν είπα ότι όλες οι εταιρείς είναι τέλειες και άγιες !

    - - - Updated - - -

    Εχω πάρει patch από Ρουμάνικη εταιρεία για module σε web εφαρμογή σε 4 ώρες για σοβαρό θέμα που είχαν !!
    Εξαρτάτε από το πόσο σεβονται τον εαυτό τους και την φήμη τους ! Για μένα η Microsoft δεν σέβεται την φήμη της σε πολλά πράγματα ! Απλά έχει καβαλήσει το καλάμι !

  3. #48
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν κρίνω ! Απλά λέω όσο πιθανό σε μια εταιρεία κλειστού κώδικά να μην υπάρχει καμία διαδικασία ελέγχου και ασφαλείας τόσο πιθανό είναι και για ανοικτού κωδικά project ! Επαφίεσε και στις δύο περιπτώσεις στο τι κάνουν οι ομάδες ανάπτυξης ! Απλά λέω ότι έχοντας την δυνατότητα να διαβάσεις τον κώδικα πρακτικά κανείς δεν το έκανε ποτέ και δεν το κάνει !! Ενα bug που υπήρχε από την αρχική σχδεόν έκδοση βρέθηκε 10 χρόνια μετά ! Απλά λέω ότι ναι εχεις

    Σε αντίθεση με ένα κλειστο θα μπορούσε να είχε βρεθεί αν η εταιρεία έψαχνε λίγο τον κώδικα από πλευράς ασφάλειας ! Δεν επαφιόταν στην τύχη !

    Εσύ πόσες φορές έχεις διαβάσει τον κώδικα του Linux kernel και τον έχεις κατανοήσει σε βάθος π.χ ?
    Όλο τον kernel ??? Θα ήμουνα ο Torvalds!!!
    Έχω διαβάσει μερικά σημεία του όμως που έπρεπε να αλλάξω παλαιότερα.
    Να σου πω την αλήθεια μου δεν έψαξα ποτέ για λάθη στον κώδικα.
    Νομίζω όμως και να με διορθώσεις αν έχω άδικο, πως ψάχνουν ερευνητές για τέτοια θέματα συνέχεια.
    Ο λόγος που βρήκαν το λάθος ήταν αυτός.

    Ενώ στα κλειστά συστήματα οι εταιρίες δεν ψάχνουν παλαιότερο κώδικα ποτέ, παρά μόνο αν το πιάσει κανείς έξω. Τουλάχιστον όσες ξέρω και είναι πολλές.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  4. #49
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο τον kernel ??? Θα ήμουνα ο Torvalds!!!
    Έχω διαβάσει μερικά σημεία του όμως που έπρεπε να αλλάξω παλαιότερα.
    Να σου πω την αλήθεια μου δεν έψαξα ποτέ για λάθη στον κώδικα.
    Νομίζω όμως και να με διορθώσεις αν έχω άδικο, πως ψάχνουν ερευνητές για τέτοια θέματα συνέχεια.
    Ο λόγος που βρήκαν το λάθος ήταν αυτός.

    Ενώ στα κλειστά συστήματα οι εταιρίες δεν ψάχνουν παλαιότερο κώδικα ποτέ, παρά μόνο αν το πιάσει κανείς έξω. Τουλάχιστον όσες ξέρω και είναι πολλές.
    Α ! Γειά σου !!!

    Άρα λοιπόν δεν ξέρεις λοιπόν προσωπικά εσύ αν είναι ασφαλής ή όχι ο kernel που μόλις κατέβασες !
    Οι ερευνητές ψάχνουν τόσο τα κλειστά όσο και τα ανοικτά ! Ψάχνουν και τα δύο ! Απλά στα κλειστά πάνε με reverse ... άρα δυσχερένετε το εργό του ! Δεν σημαίνει ότι είναι ανέφυκτο ! Από την άλλη η οι εταιρίες έχουν στην δουλεψή τους τέτοιους ερευνητές !

    I rest my case !

    ΥΓ: Για μένα είναι τελικά ή αίσθηηση που έχεις για την ασφάλεια επειδή μπορείς να διαβάσεις τον κώδικα ...Οχι ότι το κάνεις ώστε να βρείς τι είναι λάθος και να το αλλάξεις για την δικιά σου ασφάλεια και να βοηθήσεις ! Δεν έννοω προσωπικά εσένα αλλά το γενικό σύνολο !

  5. #50
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ! Γειά σου !!!

    Άρα λοιπόν δεν ξέρεις λοιπόν προσωπικά εσύ αν είναι ασφαλής ή όχι ο kernel που μόλις κατέβασες !
    Οι ερευνητές ψάχνουν τόσο τα κλειστά όσο και τα ανοικτά ! Ψάχνουν και τα δύο ! Απλά στα κλειστά πάνε με reverse ... άρα δυσχερένετε το εργό του ! Δεν σημαίνει ότι είναι ανέφυκτο ! Από την άλλη η οι εταιρίες έχουν στην δουλεψή τους τέτοιους ερευνητές !

    I rest my case !

    ΥΓ: Για μένα είναι τελικά ή αίσθηηση που έχεις για την ασφάλεια επειδή μπορείς να διαβάσεις τον κώδικα ...Οχι ότι το κάνεις ώστε να βρείς τι είναι λάθος και να το αλλάξεις για την δικιά σου ασφάλεια και να βοηθήσεις ! Δεν έννοω προσωπικά εσένα αλλά το γενικό σύνολο !
    α) Βέβαια και δεν είμαι. Δεν έχω καν τον χρόνο να το εξετάσω.

    β) Είσαι σίγουρος πως έχουν; Είναι πανάκριβοι.

    Μόνος σου είπες πως η Μ$ τα έχει χάσει. Τι περιμένεις λοιπόν όταν το τάδε πρόγραμμα τρέχει σε Μ$WIN να είναι ασφαλές;

    I rest my case, too.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  6. #51
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) Βέβαια και δεν είμαι. Δεν έχω καν τον χρόνο να το εξετάσω.

    β) Είσαι σίγουρος πως έχουν; Είναι πανάκριβοι.

    Μόνος σου είπες πως η Μ$ τα έχει χάσει. Τι περιμένεις λοιπόν όταν το τάδε πρόγραμμα τρέχει σε Μ$WIN να είναι ασφαλές;

    I rest my case, too.
    Πότε είπα ότι η Microsoft τα έχει χάσει ? Εϊπα απλά έχουν ερευνητές ....και αυτό δεν σημαίνει ότι τα έχει χάσει ... Και 2ον μόνος μου βγάζεις συμπεράσματα !

    Παρεπιπτόνος βρήκα αυτό και μάλιστα συμμετέχει και κάποιος Δανέζης Ελληνας δηλαδή ! Δεν είναι ακριβώς αυτό που ήθελα βέβαια !

  7. #52
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν κρίνω ! Απλά λέω όσο πιθανό σε μια εταιρεία κλειστού κώδικά να μην υπάρχει καμία διαδικασία ελέγχου και ασφαλείας τόσο πιθανό είναι και για ανοικτού κωδικά project ! Επαφίεσε και στις δύο περιπτώσεις στο τι κάνουν οι ομάδες ανάπτυξης ! Απλά λέω ότι έχοντας την δυνατότητα να διαβάσεις τον κώδικα πρακτικά κανείς δεν το έκανε ποτέ και δεν το κάνει !! Ενα bug που υπήρχε από την αρχική σχδεόν έκδοση βρέθηκε 10 χρόνια μετά ! Απλά λέω ότι ναι εχεις

    Σε αντίθεση με ένα κλειστο θα μπορούσε να είχε βρεθεί αν η εταιρεία έψαχνε λίγο τον κώδικα από πλευράς ασφάλειας ! Δεν επαφιόταν στην τύχη !

    Εσύ πόσες φορές έχεις διαβάσει τον κώδικα του Linux kernel και τον έχεις κατανοήσει σε βάθος π.χ ?

    - - - Updated - - -



    Δεν μιλάω για την Microsoft ! Μιλάω για όλες τις εταιρίες παραγογής λογισμικού ακόμα και ελληνικές ! Δεν είπα ότι όλες οι εταιρείς είναι τέλειες και άγιες !

    - - - Updated - - -

    Εχω πάρει patch από Ρουμάνικη εταιρεία για module σε web εφαρμογή σε 4 ώρες για σοβαρό θέμα που είχαν !!
    Εξαρτάτε από το πόσο σεβονται τον εαυτό τους και την φήμη τους ! Για μένα η Microsoft δεν σέβεται την φήμη της σε πολλά πράγματα ! Απλά έχει καβαλήσει το καλάμι !
    /
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #53
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    /


    Αναφερόμουν στο γεγονός κυρίως ότι εκμεταλεύετε την κύριαρχη θέση της στα θέματα των updates και σε άλλα πολλά εμπορικά. Δεν είπα ότι έχει χάσει όμως και ότι το λογισμικό που παράγει είναι ανασφαλές ! Μην προσπαθείς από τις φράσεις που λέει ο άλλος να βγάλεις αυτό θέλεις...

    Ειλικρινά πιστεύώ η αλήθεια είναι κάπου στην μέση πάντως και αυτό υποστηρίζω από την αρχή !

  9. #54
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αναφερόμουν στο γεγονός κυρίως ότι εκμεταλεύετε την κύριαρχη θέση της στα θέματα των updates και σε άλλα πολλά εμπορικά. Δεν είπα ότι έχει χάσει όμως και ότι το λογισμικό που παράγει είναι ανασφαλές ! Μην προσπαθείς από τις φράσεις που λέει ο άλλος να βγάλεις αυτό θέλεις...

    Ειλικρινά πιστεύώ η αλήθεια είναι κάπου στην μέση πάντως και αυτό υποστηρίζω από την αρχή !
    Για μένα η Microsoft δεν σέβεται την φήμη της σε πολλά πράγματα ! Απλά έχει καβαλήσει το καλάμι !
    Εσύ ξέρεις τι εννοούσες, αλλά εγώ είδα αυτό που έγραψες, δεν προσπαθώ να βγάλω κάτι. Το λάθος είναι δικό σου που δεν το ξεκαθάρισες εξ' αρχής. Δεν ήσουν σαφής.

    Το αν πιστεύεις πως η αλήθεια είναι στη μέση δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο, παρά ότι εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  10. #55
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ ξέρεις τι εννοούσες, αλλά εγώ είδα αυτό που έγραψες, δεν προσπαθώ να βγάλω κάτι. Το λάθος είναι δικό σου που δεν το ξεκαθάρισες εξ' αρχής. Δεν ήσουν σαφής.

    Το αν πιστεύεις πως η αλήθεια είναι στη μέση δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο, παρά ότι εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα.
    Το "σε πολλά" δεν σημαίνει "σε όλα" όπως το ερνημεύεις εσύ ! Εγώ είμουν ξεκάθαρος πάντως !

    - - - Updated - - -

    Ελληνικά δεν έχω ξεχάσει ακόμα τουλάχιστον !

  11. #56
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από acid_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς οι τράπεζες δεν χρησιμοποιούν Openssl
    ΑΥτό έψαχνα να διαβάσω στα σχόλια... θενξ!

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Σοβαρό κενό ασφαλείας στο OpenSSL
    Από SfH στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 19:04
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-14, 23:44
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 22:11
  4. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-14, 12:32
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας