Σελ. 236 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 216226231234235236237238241246256 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.526-3.540 από 8480
  1. #3526
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    OmniTIK 5 PoE ac ή χωρίς έξοδο PoE.
    Γράψε λάθος, μετά είδα ότι δεν θέλεις AC και απ' ότι καταλαβαίνω σ' ενδιαφέρει η μπάντα των 2,4GHz.

  2. #3527
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    OmniTIK 5 PoE ac ή χωρίς έξοδο PoE.
    Γράψε λάθος, μετά είδα ότι δεν θέλεις AC και απ' ότι καταλαβαίνω σ' ενδιαφέρει η μπάντα των 2,4GHz.
    Ωραίο είναι, αλλά ψάχνω κάτι στη μισή τιμή Κατά τα άλλα, μάλλον θα αποφύγω το PoE γιατί η απόσταση είναι >50m. Έχω και ένα τροφοδοτικό καμερών στο ίδιο σημείο, ίσως το συνδέσω εκεί πάνω, εάν δέχεται 12V και έως 1A.

  3. #3528
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παίζει στην μισή τιμή το OmniTIK 5, αλλά όχι σε 2,4GHz.
    Υπόψη ότι με 24άρι τροφοδοτικό το PoE παίζει χαλαρά στα 100 μέτρα, που είναι το όριο του Ethernet. Πρόβλημα υπάρχει όταν γίνεται χρήση τροφοδοτικών κάτω από 15VDc και ανάλογα την τάση λειτουργίας της συσκευής.

  4. #3529
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω σε έναν εξωτερικό (αλλά προστατευμένο) χώρο που φτάνει μόνο ένα καλώδιο δικτύου, να έχω περισσότερες θύρες.
    Προαιρετικά θα με ενδιέφερε και ασύρματο δίκτυο και δυνατότητα routing. Έχει κανείς υπόψη του κάτι από Mikrotik που είτε να είναι φτιαγμένο για εξωτερικό χώρο είτε να μπαίνει σε δικό του κουτί εξωτερικού χώρου με δυνατότητα επιτοίχιας ανάρτησης?
    Ψάχνω κάτι οικονομικό, δε με ενδιαφέρουν 802.11ac κλπ. Προτιμώ να είναι Gbit, αλλά και 100 μου κάνει.
    οταν λες να εχει wireless, να εχει ενα ενσωματωμενο δλδ? ή να παιρνει καρτες mini pci? το θες για AP ή εξωτερικη ασυρματη συνδεση σημειου-σημειου?
    διαφορα rbs που εχω για εξωτερικο χωρο τα βαζω μεσα σε κουτια αλουμινιου δλδ προτιμω τετοια αντι πλαστικα.
    Πχ http://i180.photobucket.com/albums/x...psc355d5ff.jpg
    http://i180.photobucket.com/albums/x...pslifqqn3e.jpg
    αν σε ενδιαφερει τετοιο κουτι εχει καπου 30-35 ευρω.
    αυτο εδω εχει πολλες θυρες αλλα οχι wifi https://routerboard.com/RB850Gx2
    αυτο τα σπαει απλα https://routerboard.com/RB493G εχει ομως μεγαλο κοστος αλλα παιρνει 3 καρτες mini pci wifi.
    Για οτιδηποτε αλλο που μπαινει απεξω και εχει πολλες θυρες και wifi πανω δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω.
    Αυτο που ειπε ο jkoukos ωραιο ομως μου φαινεται και δεν θελει και κουτι που σου ανεβαζει και αλλο το κοστος.
    επισης οτιδηποτε δεν εχει onboard wifi εστω και ενα, και παιρνει καρτα τοτε αυτοματως ανεβαζει και αλλο το κοστος, λογω αγορας και καρτας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 29-03-17 στις 19:44.

  5. #3530
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν τον συμφερει αυτη η λυση αφου θελει κουτι+καρτα+pingtail+κεραια .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 29-03-17 στις 19:42.

  6. #3531
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τον συμβφερει αυτη η λυση αφου θελει κουτι+καρτα+pingtail+κεραια .
    γιαυτο ρωτησα ποσα wireless θελει να εχει δεν το αναφερει ακριβως, οπως και το αν θα ειναι onboard ή να παιρνει mini pci καρτα, επισης αναλογα τι ειδους κεραια θελει να βαλει, μιλαμε απλα για ΑP ή συνδεση σημειου-σημειου με εξωτερικη κεραια?
    βεβαια οταν ειναι χωριστα οπως μου εχει δειξει η εμπειρια ποσα χρονια τωρα, ειναι πολυ καλυτερα!
    μου εχει τυχει να πανε χαμενα μηχανακια επειδη καηκε η wlan απο αστραποβροντια ενω αλλιως αλλαζεις μονο την καρτουλα.
    Για τις πολλες ethernet δεν θα μπορουσε να μπει απλα ενα switch? ή υπαρχει θεμα με την παροχη ρευματος?
    πχ να ειναι μονο μια παροχη και μεσω POE?
    οπως ειπα δεν εχω δουλεψει κατι αλλο εκτος πλακετες RBs και το εσωτερικο 109 κατι, οποτε δεν εχω να προτεινω και κατι αλλο.
    Θα πρεπει να ψαξω και εγω....
    για τα κοστη το εχω αναφερει ηδη.

    Μπορει να βαλει και ενα εσωτερικου χωρου RB αν θελει μονο AP και ethernet πολλες, μεσα σε ενα κουτι, εχει και πλαστικα κουτια που εχουν χαμηλο κοστος.
    Ειπα οτι εγω προτιμω του αλουμινιου αλλα ειναι ποιο ακριβο, για μενα τα αξιζει τα λεφτα του παντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 29-03-17 στις 19:49.

  7. #3532
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά Καλησπέρα,

    Αγόρασα ένα fritz box 7360 και θέλω να το χρησιμοποιήσω για να λαμβάνω κλήσεις, να έχω vpn πρόσβαση και λοιπά που είναι πολύ εύκολα σεταρισμένα και έτοιμα. Αρα θα πρέπει να παίξει σαν ADSL router modem.

    Γίνεται όμως να χρησιμοποιήσω όλα τα χαρακτηστικά που το fritz προσφέρει και να έχω και το mikrotik στο δίκτυο? Θέλω όλο το δίκτυο να κρέμεται στο mikrotik και όχι στο fritz box.

    Θέλω ο dchp να σηκωθεί στο Mikrotik και όχι στο fritzbox.

    Η υπάρχει κάποιο άλλο configuration που μου προτείνετε?

  8. #3533
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά Καλησπέρα,

    Αγόρασα ένα fritz box 7360 και θέλω να το χρησιμοποιήσω για να λαμβάνω κλήσεις, να έχω vpn πρόσβαση και λοιπά που είναι πολύ εύκολα σεταρισμένα και έτοιμα. Αρα θα πρέπει να παίξει σαν ADSL router modem.

    Γίνεται όμως να χρησιμοποιήσω όλα τα χαρακτηστικά που το fritz προσφέρει και να έχω και το mikrotik στο δίκτυο? Θέλω όλο το δίκτυο να κρέμεται στο mikrotik και όχι στο fritz box.

    Θέλω ο dchp να σηκωθεί στο Mikrotik και όχι στο fritzbox.

    Η υπάρχει κάποιο άλλο configuration που μου προτείνετε?
    Το ιδανικό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις modem <> ΜΤ <> ΗΥ + fritz.
    Αν βάλεις το fritz μπροστά από το ΜΤ τότε εν μέρη καταργείς πολλές από τις δυνατότητες του ΜΤ μιας και, θες δεν θες, θα περνάει και από το routing του fritz.
    Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του pppoe passthrough από το fritz για το ΜΤ που θα σου έκανε αυτό που ήθελες (σαν δεύτερη εναλλακτική).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #3534
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά Καλησπέρα,

    Αγόρασα ένα fritz box 7360 και θέλω να το χρησιμοποιήσω για να λαμβάνω κλήσεις, να έχω vpn πρόσβαση και λοιπά που είναι πολύ εύκολα σεταρισμένα και έτοιμα. Αρα θα πρέπει να παίξει σαν ADSL router modem.

    Γίνεται όμως να χρησιμοποιήσω όλα τα χαρακτηστικά που το fritz προσφέρει και να έχω και το mikrotik στο δίκτυο? Θέλω όλο το δίκτυο να κρέμεται στο mikrotik και όχι στο fritz box.

    Θέλω ο dchp να σηκωθεί στο Mikrotik και όχι στο fritzbox.

    Η υπάρχει κάποιο άλλο configuration που μου προτείνετε?
    καλημερα! δεν μπορει να παιξει σε bridge mode κανονικα αυτο?
    οπως φαινεται για το VOIP ειναι αναλογα το μηχανημα και το FW του, δλδ για να εξηγηθω, πχ εχω στην γραμμη μου τωρα το ΖΤΕ 931Vii (που εδινε ο ΟΤΕ πριν το speedport) που εχει και VOIP, ενω ειναι ολα ανοιχτα και το εχω σεταρει να συνδεεται στον αστερισκ στο εσωτερικο μου δικτυο, αμα το εχω σε routed mode και με ΝΑΤ ενεργο συνδεεται και παιζει κανονικα, αλλα τα SIP extentions στα logs βλεπω πως κανουν register απο την ιντερνετικη μου ip, αμα το βαλω σε bridge το voip δεν παιζει με τιποτα!!!
    ενω στο Thomson 784 αυτο ΔΕΝ συμβαινει! το δουλευα για καιρο σε bridge mode και τα VOIP του επαιζαν κανονικοτατα με τον αστερισκ μου και εδειχνε την εσωτερικη του ip.
    Το ιδιο συμβαινει και στο Alcatel Speedtouch 780WL που εδινε η netone/vivodi/cyta και που επισης εχει VOIP.
    Στα 2 παραπανω μηχανηματα εχω αλλαξει FW σε generic ενω για το 931 δεν βρισκω αλλο εκτος του ΟΤΕ, ισως ειναι κλειδωμα ισως απλα περιορισμος στο H/W που νομιζω οτι ειναι το 2ο γιατι οπως λενε ολοι το ιδιο συμβαινει και με το Speedport που δινει ο ΟΤΕ τωρα.

    Aμα το Fritz box μπαινει σε bridge mode, το εχεις δοκιμασει να δεις αν το VOIP του παιζει?
    ή κανει τα ιδια οπως σε εμενα το ΖΤΕ 931Vii ?

    Tελικα εγω προς το παρον για VOIP (1 sip extention number) εχω στην μεση και το Speetouch 780WL.

    Eννοειτε οτι VPN εχεις μπορεις να τα κανεις στο mikrotik.

  10. #3535
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θα κάνω πειράματα και θα ενημερώσω. Μαρέσει το Mikrotik να έχει τον έλεγχο της γραμμής.

    Πάντως κλειδώνει αρκετά ψηλά σαν Modem router adsl (19.500/1020) αλλα και με σημαντικά χαμηλότερο attenuation σε σχέση με ενα Tp link παλιό (19100).

  11. #3536
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H δυνατότητα να μπει το Fritz σε bridge mode, έχει καταργηθεί σε παλαιότερο firmware και πλέον δεν γίνεται. Σε κάθε περίπτωση, όταν έπαιζε σε bridge mode, δεν δούλευε η VoIP τηλεφωνία.

    Από την στιγμή που θέλεις το Mikrotik ως κύριο router, τότε βάζεις πίσω από αυτό το Fritz ως IP Client, οπότε θα δουλεύουν όλα όπως τα θέλεις.

  12. #3537
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με πηραν τηλ απο τη forrhnet και σκεφτομαι να αναβαθμισω την υπηρεσια σε vdsl μιας και το κοστος ειναι μικρο (5 euro επιπλεον)

    Το θεμα ειναι αν το ρουτερ που δινουν (technicolor) μπορει να παιξει σε bridge? H θα πρεπει να αγορασουμε και ρουτερ μετα;

  13. #3538
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πηραν τηλ απο τη forrhnet και σκεφτομαι να αναβαθμισω την υπηρεσια σε vdsl μιας και το κοστος ειναι μικρο (5 euro επιπλεον)
    Το θεμα ειναι αν το ρουτερ που δινουν (technicolor) μπορει να παιξει σε bridge? H θα πρεπει να αγορασουμε και ρουτερ μετα;
    καλημερα! καταρχην αν η περιοχη σου εχει VDSL εισαι ΠΟΛΥ τυχερος!!! εγω θελω να βαλω και δεν εχει και δεν ξερει κανεις ποτε θα παρει!
    το κοστος 5 ευρω ειναι ΨΙΧΟΥΛΑ σχετικα με αυτο που κερδιζεις. Εννοειτε οτι βαζεις!
    για αυτο που ρωτας ειναι αυτο εδω μηπως? αν ναι δες το θεμα : https://www.adslgr.com/forum/threads...%B5-TG788vn-v2

    αν αυτα τα TG συνεχιζουν την παραδοση των Thomson μπαινουν σε Bridge με εναν περιεργο και δυσκολο τροπο.
    οπως βλεπω μοιαζει με τα Thomson http://www.forthnet.gr/article.aspx?a_id=7269
    στο 784 ειδικα και στο 780 πολυ πεδεμα για να το βαλω σε bridge αλλα γινοταν.
    δεν εχω χρονο τωρα να διαβασω το θεμα δεν ειμαι σπιτι....

    και τελος εισαι σιγουρος οτι θα σου δωσουν TG? γιατι δινουν και καποιο ΖΤΕ οπως εχω δει!

    Υ.Γ να σημειωσω οτι ειχαν κλειδωμενα μενου και χρειαστηκε generic FW. Δεν ξερω αν επηρεαζει και εκεινα τα μενου.

  14. #3539
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πηραν τηλ απο τη forrhnet και σκεφτομαι να αναβαθμισω την υπηρεσια σε vdsl μιας και το κοστος ειναι μικρο (5 euro επιπλεον)

    Το θεμα ειναι αν το ρουτερ που δινουν (technicolor) μπορει να παιξει σε bridge? H θα πρεπει να αγορασουμε και ρουτερ μετα;
    Όλα τα ΤΜ που έχω δοκιμάσει μπαίνουν σε bridge.
    Υπάρχουν και επιπλέον ρυθμίσεις από telnet, εφόσον είναι ξεκλείδωτο ή το ξεκλειδώσεις με κάποιον τρόπο, για πιο σωστές ρυθμίσεις στο bridge.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #3540
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Ρωτάω σε αυτό το forum επειδή είναι όλοι πιο ψαγμένοι και κολλημένοι με mikrotik όποτε θα το έχουν ψάξει παραπάνω το θέμα.

    Τελικά δεν έχουν technicolor και δίνουν το ΖΤΕ ZXHN H168N! Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα

    Στο forum βρήκα αυτό:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ZTE-ZXHN-H168N

    Αλλα δεν ξέρω αν έχουν αλλαξει τα firmwire γιατί το θέμα είναι του 2015
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfdimopo : 31-03-17 στις 11:30.

Σελ. 236 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 216226231234235236237238241246256 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας