Σελ. 369 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 349359364367368369370371374379389 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.521-5.535 από 8480
  1. #5521
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον για αυτό με κόβω αφού ούτε καν αυτό δεν θα αξιοποιήσω πλήρως. Και μέχρι να αλλάξω συσκευές μπορεί να έχει βγεί AC10.000 !
    Με χαλάει λίγο το σύστημα της ubiquity αλλά είμαι περίεργος να το μάθω αφού σε επιχείρηση συγγενή βάζω ubiquity πλέον.
    Να τα μάθεις Θοδωρη και να μας πεις εντυπώσεις...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    To wds ειναι πρωτοκολλο ΜΗ αναγνωρισμενο για ασυρματη συνδεση 2 συσκευων (Ιδιας μαρκας) που το υποστηριζουν. Γενικως δε χρησιμοποιειται διοτι εχει κακιστο performance. Αντ αυτου μπορεις να χρησιμοποιησεις τη λειτουργια repeater στα ΜΤ. Εγω τα εχω με διαφορετικα ssid............... ειναι πως βολευει το καθενα μας.
    Έτσι τα έχω τώρα, παλαιότερα είχα το ίδιο SSID αλλά έπρεπε να ανοιγοκλείνεις κάποιες φορές το wifi από τα κινητά για να πιάσει το κοντινότερο. Ίσως να είναι και θέμα clients αυτό. Δοκιμάζω και τις 2 περιπτώσεις και βλέπουμε.

    - - - Updated - - -

    Ήθελα να ρωτήσω ο συνδυασμός ubiquity με Mikrotik σε χώρους πως τα πάνε?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #5522
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάτσε ρε εσύ, θυμάμαι ότι η υλοποίηση γενικά είναι οτι κόβει το χρόνο σε frames όπου ένα είναι για όλους τους χρήστες και ένα time frame έχει κάθε WDS AP για να περάσει τα stream από το ασύρματο δίκτυο (σαν να ήταν switch που λες), και από οτι θυμάμαι το βασικό πρόβλημα ήταν οτι δεσμεύει χρόνο στο κανάλι για το κάθε AP ανεξάρτητα με το εάν έχει δεδομένα να περάσει ή οχι.
    Μην μπερδεύεις την λειτουργία μιας ασύρματης συσκευής, με το WDS. Πρόκειται για διαφορετικά πράγματα.
    Οποιαδήποτε ασύρματη συσκευή λειτουργεί (ανάλογα το mode) με έναν δεδομένο τρόπο. Προσθέτοντας το WDS, αυτό που αλλάζει είναι οι πληροφορίες των πακέτων κατά την επικοινωνία 2 συσκευών μεταξύ τους και όχι ο τρόπος που θα μεταφέρονται αυτά τα πακέτα.

    "WDS connections are MAC address-based and employ a special Data Frame type that uses all four of the (MAC) address fields allowed in the 802.11 standard, instead of the three addresses used in normal AP <-> STA traffic".

  3. #5523
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω γνώμες!

    θα χρειαστώ ένα wifi AP σε αποθήκη στον κήπο για ένα project με ESP8266 (και με την ευκαιρία να καλύψω την περιοχή).
    Στο σαλόνι έχω ένα hap lite το οποίο δεν έχει AC και θα μετακομίσει.
    Και σκέφτομαι, να βάλω ένα ΜΚ https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT
    ή ένα Ubiquity https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-pro/

    Απο άποψη κάλυψης πραγματικά δεν έχω καμία απαίτηση! είναι 60τμ. χώρος χωρίς παρεμβολές και χωρίς εμπόδια. Το hap lite το έχω τώρα tx power = 4

    Απο τα Ubiquity δεν έχω ιδέα απο τα μοντέλα και με το λίγο ψάξιμο έφτασα στο παραπάνω.
    Το AC1300 το κοιτάω για μελλοντική υποστήριξη.

    θα δίνατε €100-140 για τα ακριβά μοντέλα ή να πάρω ένα "AC lite" που πάλι €60 θα τα δώσω.

    ΥΓ. Έχω σερβερ για το unifi controller αλλά δε νομίζω να το χρειάζομαι για οικιακή χρήση


    1. MikroTik hAP ac lite tower από 47,39 €
    2. MikroTik hAP ac από 101,60 €
    3. Ubiquiti AP AC Lite 78,57 €
    4. Ubiquiti Unifi AP AC PRO 140,00 €
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει αλλά αν θες ενα ap συν κανα 2 mode ακόμα μπορείς να παρεις ενα xiaomi 3g router.
    Ειναι dual core με αρκετή μνήμη και εχει και usb 3. Σηκώνει και πολλές συσκευές, λένε 128.
    Σε προσφορα απο κίνα με αποφυγή πέφτει μέχρι 25 ευρω αλλιώς κανα 38αρι.
    Κατι μου ελεγαν για το mediamarkt οτι το έχει αλλά ισως να μην κατάλαβαν καλά και να εχει το απλο 3 που ειναι δυνατό αλλά με κατοσταρι lan.

    Βγήκε και το 4 αλλά νομίζω έχει 128/128 μνήμη αντι για 256/128.
    Έχω πάρει αρκετά 3g για ap.. αλλά και για router

    Σε προσφορά επίσης 65€ βγαίνει και το
    τούμπανο το hd με πολυ καλύτερες ταχύτητες.
    Αν λεω μπούρδες και δεν θες ap προσπέρασε.
    Αν σας ενδιαφέρει πείτε να εχω το νου για κουπόνι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνε έναν κανόνα στο ΝΑΤ με την πόρτα του vpn...

    κάνε και έναν προσωρινό με το webfig....

    ακόμα... στίσε στη δική σου μεριά έναν vpn server και βάλε το απομακρυσμένο να συνδέετε σε σένα...



    και κάνε της δοκιμές σου.
    Ασε έπεσε κεραυνός και έκαψε τα ubiquity απο την άλλη πλευρά οπότε δεν μπορώ.
    Αναρωτιέμαι αν είναι καλό να βάλω πρίζες στον φίλο να πάρει κάνα outdoor mt η να πάρω και εγω ενα ubiquity ακόμα να τα δουλεύουμε με airmax.

    - - - Updated - - -

    edit για να καταλάβετε αυτο εχει παιξει στα 52€ χωρις το priority.
    Αντε να ηταν αλλα 5-10€.

    https://m.gearbest.com/wireless-routers/pp_605932.html

    - - - Updated - - -

    τώρα παίζει αυτό χωρίς να ειναι απαραίτητα η τέλεια τιμη στα 35€ με το κουπόνι Mi4BR με αποφυγη.
    ΑΛΛΑ βλέπω ότι μαλλον έβγαλαν το usb3 που εχει το 3g

    https://m.banggood.com/Xiaomi-Mi-WiF...p-1300825.html

  4. #5524
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Το 3g είναι πιό δυνατό απ' το 4, αγορά από gear πριν κανά μήνα ήρθε, στα 35€ χωρις κουπόνια, τότε τα είχα ψάξει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5525
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    αγορασα πολλά 3g στα 25! δεν το πίστευα.
    Απλά αυτα τα "κερατα" εχουν και τρέχουν πολλά απο πίσω και αντε να τα ελέγξεις.

    Τα απλα τα 3 που αγορασα ηρθαν με αγγλική γλώσσα απο gear.
    Στα 17 περίπου ευρώ!

    Αλλά και αυτό το τούμπανο 2600 που λεω άξιζε.

    Απλά να σημειώσω ότι εχει κάτι περίεργο το 3g.
    Κατι λεει ότι αν ενεργοποιήσει κάποιος το usb3 αλλάζει κάτι στο wifi στους 2.4.
    Άσχετο αλλα νομίζω οτι κάτι τέτοιο λέει.
    Βέβαια μπορεί να μεινει ως usb2.

    Αν έβαζαν εναν vpn server και μερικά ssid ακόμα θα ηταν μια χαρά.

  6. #5526
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγορασα πολλά 3g στα 25! δεν το πίστευα.
    Απλά αυτα τα "κερατα" εχουν και τρέχουν πολλά απο πίσω και αντε να τα ελέγξεις.

    Τα απλα τα 3 που αγορασα ηρθαν με αγγλική γλώσσα απο gear.
    Στα 17 περίπου ευρώ!

    Αλλά και αυτό το τούμπανο 2600 που λεω άξιζε.

    Απλά να σημειώσω ότι εχει κάτι περίεργο το 3g.
    Κατι λεει ότι αν ενεργοποιήσει κάποιος το usb3 αλλάζει κάτι στο wifi στους 2.4.
    Άσχετο αλλα νομίζω οτι κάτι τέτοιο λέει.
    Βέβαια μπορεί να μεινει ως usb2.

    Αν έβαζαν εναν vpn server και μερικά ssid ακόμα θα ηταν μια χαρά.
    Και δώρο μιά ομπρέλα ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #5527
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Καινούριο security issue που ακόμη δε το έχουν πάρει χαμπάρι............

    https://cxsecurity.com/issue/WLB-2018120151
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #5528
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    για να κανω τρεις η τέσσερις ethernet μεταξυ τους για να λειτουργουν σαν switch θα το κανω κανοντας τες bridge ?
    γιατι παλια θυμαμαι οτι καπως αλλιως γινοταν!

  9. #5529
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    μπορείς είτε να τις βάλεις στο ιδιο bridge (το οποίο ειναι υλοποίηση για πολυ συγκεκριμενες περιπτώσεις) ή το πιο σωστό και γρήγορο για το 99% των περιπτώσεων είναι να πας σε κάθε μια (eth3,4,5) και να τους ορίσεις οτι έχουν master eth ή master bridge (δεν θυμάμαι πως το λέει) την eth2.
    με αυτό το τρόπο κάνεις hardware bridge που είναι πολύ πιο γρηγορο. Στην πρώτη περίπτωση (από το switch) κάνεις software bridge που σου δίνει δυνατότητα να τρέξεις flows ή fw rules ανάμεσα των port κλπ τα οποία δεν έχεις λόγο να τα χρησιμοποιήσεις.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  10. #5530
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να κανω τρεις η τέσσερις ethernet μεταξυ τους για να λειτουργουν σαν switch θα το κανω κανοντας τες bridge ?
    γιατι παλια θυμαμαι οτι καπως αλλιως γινοταν!
    καλησπέρα, στο 951 στο εξοχικο που εχω για ιντερνετ ρουτερ το εκανα με τον τροπο τον 1ο που λεει ο xhaos γιατι αυτον ξερω.
    Στο 109 που το σεταρε μελος του AWMN μου το εχει κανει με τον δευτερο τροπο αλλα δεν τον πολυκαταλαβαινω.
    Γενικα οποιον τροπο και να κανεις δεν εχεις προβλημα, εγω δεν βλεπω καποια διαφορα, αλλα το 951 δεν εχει και κινηση πολυ ετσι?
    δλδ για να καταλαβεις εχω πανω το linksys pap2 για το σταθερο Αθηνας, το DVR CCTV (καμερες) και περιστασιακα βαζω πανω android tv box, laptop ή raspberry, επισης σε μια πορτα ερχεται καλωδιο απο το 951-AWMN και εχει pppoe client με το Speedport (με pppoe passthrough).

  11. #5531
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή το πιο σωστό και γρήγορο για το 99% των περιπτώσεων είναι να πας σε κάθε μια (eth3,4,5) και να τους ορίσεις οτι έχουν master eth ή master bridge
    και εγω αυτο θυμωμουν αλλα μετα τις τελευταιες αναβαθμησεις αυτο δεν υπαρχει στο μενου!!

  12. #5532
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Eχουν αλλαξει μερικα πραγματα στο bridge απο καποια εκδοση ROS και μετα, τα ειχαμε αναλυσει στο θεμα για την ROS.

    Σε τι RB θες να το κανεις καταρχην ? γιατι οπως βλέπουμε στην παρακατω σελιδα δεν εχουν ολα τις ιδιες δυνατοτητες αναλογα τι chip εχουν.
    πχ εγω το 109 το ειχα παρει ξεροντας απο πριν οτι το θελω και για switch, εχει αρκετα μοντελα ειδικα και για switching με πολλες hardware δυνατοτητες.

    - - - Updated - - -

    Introduction
    There are several types of switch chips on Routerboards and they have a different set of features. Most of them (from now on "Other") have only basic "Port Switching" feature, but there are few with more features.

    Note: Cloud Router Switch (CRS) series devices have highly advanced switch chips built-in, they support wide variety of features. For more details about switch chip capabilities on CRS1xx/CRS2xx series devices check the CRS1xx/CRS2xx series switches manual, for CRS3xx series devices check the CRS3xx series switches manual.


    Δεν ξερω αυτο κατα ποσο βοηθαει https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manua..._Chip_Features
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 20-01-19 στις 17:45. Αιτία: προσθήκη link για H/W chip switching

  13. #5533
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα εμείς που έχουμε το CR109 που ονομάζεται και switch έχει κάποια άλλη λειτουργία εκτός απο τον τρόπο που προαναφέρθηκε για τις ethernet? για να λειτουργήσουν σαν switch? Υπάρχει στο μενού το switch αυτό τι κάνει ακριβώς?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #5534
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα εμείς που έχουμε το CR109 που ονομάζεται και switch έχει κάποια άλλη λειτουργία εκτός απο τον τρόπο που προαναφέρθηκε για τις ethernet? για να λειτουργήσουν σαν switch? Υπάρχει στο μενού το switch αυτό τι κάνει ακριβώς?
    Από άποψη προγραμματισμού δεν αλλάζει κάτι, πλέον όλα γίνονται μέσω bridge.

    Όσα μοντέλα όμως έχουν switch chip κάνουν hardware switching ενώ τα υπόλοιπα χρησιμοποιούν τη CPU.

  15. #5535
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από άποψη προγραμματισμού δεν αλλάζει κάτι, πλέον όλα γίνονται μέσω bridge.

    Όσα μοντέλα όμως έχουν switch chip κάνουν hardware switching ενώ τα υπόλοιπα χρησιμοποιούν τη CPU.
    Καλημέρα Κώστα άλλα από ότι κατάλαβα το bridge που το έχω δεν αλλάζει κάτι, αλλά η λειτουργία γίνεται με hardware switching λόγω μοντέλου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καινούριο security issue που ακόμη δε το έχουν πάρει χαμπάρι............

    https://cxsecurity.com/issue/WLB-2018120151
    Πράγματι υπάρχει θέμα. Καλά κάνω και έχω το telnet ανενεργό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 21-01-19 στις 14:38.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 369 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 349359364367368369370371374379389 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας