Σελ. 463 από 564 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473483 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.931-6.945 από 8451
  1. #6931
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    έχουν γεμίσει εδώ και καιρό όλες οι πόρτες του RB951Ui-2HnD έχουν γεμίσει και έχω βάλει επάνω ένα switch και βλέποντας να χτυπάει ακόμα και 95% με τα 650ΜΗz σε streaming είπα να αναβαθμίσω σε κάποιο άλλο μοντέλο, όμως δε βρήκα κάτι συμφέρον. Ή θα έχει gigabit Πόρτες και δεν θα έχει ασύρματο, ή θα έχει ασύρματο αλλά θα είναι πάλι στα 600MHz και μισές πόρτες στα 100Mbps κλπ κλπ

    υπάρχει κάτι vfm για αναβάθμιση ή να καθίσω στα αυγά μου και απλά να πάρω ένα καλύτερο switch;
    vfm για απλο home usage είναι τα hAP ac2 & ac3

    Κάτι δεν πάει καλά στην περιγραφή σου

    Από που προς τα που κάνεις το stream, και για πόση ταχύτητα συζητάμε ?

    Αν είναι μέσα στο ίδιο δίκτυο, και περνάει από απλό bridging των πορτών, δεν θα πρέπει να έχει τόσο cpu, καθότι δεν περνάει καν το traffic από την CPU, αλλά μόνο από το Atheros 8327 που κάνει το switching, εκτός αν έχεις βάλει κανόνες επάνω στο bridge. Όταν όλα είναι στο ίδιο υποδίκτυο (πχ 192.168.0.χ/24) τότε η κίνηση είναι Layer 2 και δεν πρέπει να περάσει μέσα από την CPU, η μια συσκευή θα στείλει τα δεδομένα στην mac address της άλλης συσκευής, και τις αποφάσεις θα τις πάρει το switch chip, αν όμως κάνεις Layer2 filtering (firewall στο bridge, queues κλπ), τότε όλη η κίνηση θα περάσει μέσα από την CPU. Εκτός αν είναι κίνηση προς το ασύρματο κομμάτι που περνάει πάλι μέσα από την CPU.
    https://i.mt.lv/cdn/product_files/RB...818_150618.png

    Αν είναι μέσα από ip-sec με το διαδίκτυο, κλάφτα χαράλαμπε (Δεν έχει IP-SEC hardware accelaration)
    Αν έχεις ένα σκασμό κανονες στο firewall (Mangle, fliter, κλπ), όλα αυτά τρώνε CPU.

    Τώρα οι πόρτες μπορεί να δουλεύουν για να τις κάνεις switch, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός τους (και εγώ το κάνω βέβαια )

    Αυτό είναι λάθος που κάνει πολύς κόσμος με το 2011, που έχει ουσιαστικά 2 switch, αλλά ο κόσμος το κάνει όλο ένα switch, και έχει πολύ trafic που περνάει χωρίς λόγο από την CPU.

    Ακόμα να ξέρετε ότι δεν πρέπει να μετράτε μόνο τα MHz της CPU, αφού δεν φοράνε όλα την ίδια οικογένεια/γενιά CPU, με αποτέλεσμα να έχουν στα ίδια MHz τεράστιες διαφορές. Tώρα πια παίζουν τα πολυπύρηνα με τεράστιες επιδόσεις όταν απαιτείτε routing decision, filtes, mangle, encryption Κλπ.

    Συνήθως κανένας δεν ασχολείτε με το πως πηγαίνει η κίνηση στον router, για να μην έχεις από λάθος σχεδιασμό bottleneck, αλλά όσο μεγαλώνουν οι ταχύτητες παντού, τόσο μεγαλώνει και η πιθανότητα.
    Κάποτε ειχα εταιρεία που όλο το ίντερνετ έβγαινα από ένα 433AH και είχε και 3 ασύρματες κάρτες επάνω του, αλλά πόσο να πέρναγε από τα 2mbit Ιντερνετ που είχε ?
    To 433 έγινε 2011, γιατί και πάλι 8mbit ιντερνετ είχαν.
    To 2011 εγινε ccr1009, γιατί τα 8 έγιναν 50.
    To ccr1009 έγινε ccr2004, όχι γιατί τα 50 έγιναν 2x250, αλλά γιατί σε ένα από τα VPN το IP-SEC απο AES-CBC SHA256 έγινε AES-CBC SHA512, και το hardware acceleration του 1009 δεν το υποστήριζε, παρότι ποτέ δεν είδα πάνω από 50% CPU .....


    Σχετικά με την ασφάλεια των VPN, tunnels κλπ.

    Υπάρχουν 3 κίνδυνοι που υπολογίζεις.
    1) Να σου κλέψουν την κινηση στην διαδρομή, και να δουν τα δεδομένα που ανταλλάσεις. Αυτό μπορεί να συμβεί σε ένα Public wifi, ή αν δεις δίπλα σου να κάθεται ο Matt Damon, o Tom Cruise, η Claire Danes (Carrie Mathison), και ζεις μέσα σε ταινία τους :P
    H πιθανότητα να σε σνιφάρει ο provider την θεωρώ μηδενική
    2) Man in the Middle, που είναι στην παραπάνω κατηγορία
    3) να σου χακάρουν τον Η/Υ και να κλέψουν τα credentials, ή με brute force attack να συνδεθούν στον server σου.

    Αν δεν φοβόσαστε τα παραπάνω, παίζετε και με ένα ωραιότατο πανάλαφρο, σταθερό, pptp.....
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  2. #6932
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι λάθος που κάνει πολύς κόσμος με το 2011, που έχει ουσιαστικά 2 switch, αλλά ο κόσμος το κάνει όλο ένα switch, και έχει πολύ trafic που περνάει χωρίς λόγο από την CPU.
    όταν έχεις είτε το 2011 είτε το 3011 που έχει ουσιαστικά 2 switch πως τα ενώνεις χωρίς να περνά η κίνηση απ την cpu?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #6933
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    vfm για απλο home usage είναι τα hAP ac2 & ac3

    Κάτι δεν πάει καλά στην περιγραφή σου

    Από που προς τα που κάνεις το stream, και για πόση ταχύτητα συζητάμε ?
    απλά στα τεστς αν κατεβάζω με 100Mbps τότε θα τερματίζει και η CPU (??)
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  4. #6934
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν έχεις είτε το 2011 είτε το 3011 που έχει ουσιαστικά 2 switch πως τα ενώνεις χωρίς να περνά η κίνηση απ την cpu?
    Θα περάσει, δεν γίνεται αλλιώς.

    Αν είναι όλες σε ένα απλό bridge χωρις L2 filtering, δεν θα σηκώσεις ιδιαίτερο CPU, και το bottleneck θα είναι η μέγιστη ταχύτητα μεταξύ των 2 switching chips και της CPU . Στο 2011 η σύνδεση ήταν στο 1G, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση οι 5χ100 πόρτες να σου το γεμίσουν. Στο 3011 όμως υπάρχει η πιθανότητα, αφού έχει 2χ1G (ένα για κάθε CPU) οπότε το οι πρώτες 5 πόρτες μπορούν να στείλουν 2G το μέγιστο στις άλλες 5 πόρτες. Το οπτικό SFP μοιράζεται το bandwidth με τις πόρτες 6-10.

    To ξαναγράφω, δεν είναι switch όλα αυτά, είναι router με φοβερές ταχύτητες για τα λεφτά τους στο routing. Δεν είναι switch. Καταλαβαίνω την οικιακή χρήση ή ένα μικρό γραφείο, που θέλετε να γλυτώσετε μία συσκευή ακόμα, αλλά δεν έχουν σχεδιαστεί για αυτό τον σκοπο.

    Να σκεφτείς προτιμώ να βάλω ένα έστω και μικρό 8αρι 1000αρι switch και ενα hAP ac2/ac3, να έχω 7 από τις 8 πόρτες διαθέσιμες για το εσωτερικό μου δίκτυο, παρά ένα 2011 που θα είχα 9 διαθέσιμες πόρτες για το εσωτερικό μου δίκτυο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά στα τεστς αν κατεβάζω με 100Mbps τότε θα τερματίζει και η CPU (??)
    Δεν θα τερματίζει η CPU.

    Σε ένα 2011 με 100/100 οπτική, δεν περνάω τα 75% σε speed test, παρότι έχω μπόλικους κανόνες εκεί πάνω και τρέχουν ταυτόχρονα ένα σκασμό πράγματα. Βέβαια το traffic αυτό είναι ethernet to ethernet, (το wireless είναι πιο βαρύ για την CPU), αλλά και το 2011 είναι μονοπύρηνο με επεξεργαστή 10 και βάλε χρονια πίσω. Το 2011 έχει τον ίδιο ακριβώς επεξεργαστή με το 951, τον AR9344@600MHz, με αρχιτεκτονική MIPSBE

    Tα hAP ac2/ac3 έχουν arm 32bit αρχιτεκτονική, όπως και τα περισσότερα καινούργια προϊόντα (δεν μιλάω για την σειρά των CCR routers πλην του 2004 που είναι και αυτό arm αλλά 64bit). Είναι εντελώς διαφορετική cpu από αρχιτεκτονική και μόνο.

    Να καταλάβεις, στις δοκιμές με routing, φίλτρο με 25 κανόνες, μεγάλα πακέτα (1500) ;
    2011 AR9344@600MHz 690Mbps
    hAP ac2 IPQ4018@716MHz 1969Mbps (το μέγιστο σχεδόν του εσωτερικού διαύλου)
    hAP ac3 IPQ4019@716MHz 1974Mbps (το μέγιστο σχεδόν του εσωτερικού διαύλου)

    Βέβαια άμα μικρύνεις τα πακέτα (64 byte) για να δεις και πόσα πακέτα περνάνε, τα νούμερα μικραίνουν απίστευτα πολύ (kpps = thousand packets per second) :
    2011 60 kpps - 31 Mbps
    hAP ac2 242 kpps - 124 Mbps
    hAP ac3 227 kpps - 116 Mbps

    Καταλαβαινεις ότι όταν θες να περάσεις 100mbit από μέσα, είναι ούτε 5% της Cpu, δεν έχει θέμα. Δεν πρόκειτε να τερματίσει ούτε με 200mbit από μέσα, ακόμα και αν όλα πάνε στο ασύρματο. Και επειδή έχουν hardware acceleration, ούτε και με IP-Sec δεν θα τιγκάρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papashark : 21-04-21 στις 01:02.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  5. #6935
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    ωραία δηλαδή σα μηχάνημα καλύπτομαι απόλυτα από το 951 και αν θέλω θύρες ethernet απλά να κοιτάξω για switch!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  6. #6936
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το σωστο ειναι να βαλεις switch. Για ποσο bandwidth μιλας εσυ ειπαμε?
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #6937
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    είμαι στα 100/10 για την ώρα... το σκέφτομαι και για 200 αλλά η κίνηση που παρατηρώ μέχρι στιγμής δεν το δικαιολογεί (δεν κατεβάζω torrents κλπ)

    χρήση κυρίως για 2 TV με youtube 4K & netflix & IPTV + webex + remote desktop κλπ κλπ
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  8. #6938
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Στα 200 θα εχεις θεμα. Στα 100 θα εισαι οκ.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #6939
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά στα τεστς αν κατεβάζω με 100Mbps τότε θα τερματίζει και η CPU (??)
    Το αν αυξάνεται το cpu load εξαρτάται από πολλά πράγματα.
    Αν πχ έχεις πολλούς κανόνες στο fw και παίζεις με trees, μπορείς να αυξήσεις εύκολα το cpu load και σε καλά μηχανήματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #6940
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι στα 100/10 για την ώρα... το σκέφτομαι και για 200 αλλά η κίνηση που παρατηρώ μέχρι στιγμής δεν το δικαιολογεί (δεν κατεβάζω torrents κλπ)

    χρήση κυρίως για 2 TV με youtube 4K & netflix & IPTV + webex + remote desktop κλπ κλπ
    καλησπερα, εχει σημασια τι κανεις με το μηχανημα, οπως ειπαν και αλλοι δεν ειναι μονο η ταχυτητα.
    Εμενα το 109 ηταν οριακο στα 100/100 με ιναλαν αλλα παταγε 130/130 + και ΔΕΝ ειχα καθολου quaues-mangles και τετοια, μονο firewall με μερικα filters.
    Oταν αναβαθμισα στα 200/200 δλδ καπου 240/240 που πιανει αντε γεια συνεχεια 100% cpu usage και πολυ χαμηλες ταχυτητες, νομιζα οτι ειχε χαλασει η γραμμη.
    Επειδη ειχα παρει το hap ac2 για wifi 5ghz ac ειχε πολυ καλυτερη cpu, το 109 εχει MIPS 600mhz παει και παραπανω με oveclocking αλλα μπα....
    ενω το hap ac2 εχει ARM 32bit quad core στα 716mhz και μαλιστα εχει και ipsec hw acceleration, τελικα εκανα το DMZ σε αυτο και απο τοτε παει κομματια η γραμμη μου τερμα και ασυρματα και ενσυρματα.

    - - - Updated - - -

    αυτο που εχεις το δουλευω στο εξοχικο με cosmote adsl 14-15mbps (fast path) με pppoe passthrough, εχω και το 951 με τις gigabit αλλα το εχω για να ρουταρει το awmn εσωτερικο δικτυο με 2 εξωτερικα rbs.

  11. #6941
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Εντάξει λίγο χαζή ερώτηση αλλά προτείνετε hap ac3 ή cap ac για την βελτίωση του wifi σε μικρό διαμέρισμα. Έχω ένα δωμάτιο που δεν πιάνει καλά και χάνω την wifi πριζα μερικές φορές και δεν μπορώ να ανάψω το φωτιστικό! :P
    Είτε το ένα είτε το άλλο θα μπουν στο ίδιο σημείο, απλά το ac3 θα πάρει την θέση του router της Voda οπότε θα το κρύβει ένας εκτυπωτής, είναι πάνω σε μία συρταριέρα, το cap ίσως μπορέσω να το βάλω στο τοίχο να μην το εμποδίζει κάτι.
    Το σημείο είναι περιπου στο κέντρο του σπιτιού.

  12. #6942
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει λίγο χαζή ερώτηση αλλά προτείνετε hap ac3 ή cap ac για την βελτίωση του wifi σε μικρό διαμέρισμα. Έχω ένα δωμάτιο που δεν πιάνει καλά και χάνω την wifi πριζα μερικές φορές και δεν μπορώ να ανάψω το φωτιστικό! :P
    Είτε το ένα είτε το άλλο θα μπουν στο ίδιο σημείο, απλά το ac3 θα πάρει την θέση του router της Voda οπότε θα το κρύβει ένας εκτυπωτής, είναι πάνω σε μία συρταριέρα, το cap ίσως μπορέσω να το βάλω στο τοίχο να μην το εμποδίζει κάτι.
    Το σημείο είναι περιπου στο κέντρο του σπιτιού.
    καλησπερα, αν ειναι μονο για wifi και οχι και σαν ρουτερ γιατι το hap ac3 που ειναι αρκετα ακριβο? πας στο cap ac ή στο hap ac2 εστω, το εχω και ειμαι 100% ευχαριστημενος με το wifi του.
    αν θες μεγαλη καλυψη επειδη λες στο κεντρο του σπιτιου μηπως κατι με εξωτερικες κεραιες με μεγαλυτερη απολαβη? επισης θες και 5ghz ac? το λεω για να δουμε τι αλλες επιλογες υπαρχουν.

  13. #6943
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κοίτα ήδη έχω ένα ac2 που θέλω να καταργήσω το pseudo bridge που έχω με το router της voda και να πάω σε κανονικό bridge. Για το συγκεκριμένο ναι θέλω το 5ghz ac.
    Σκέφτηκα το ac3 γιατί διάβασα έχει high gain κεραίες οπότε θα έχουν και λίγο καλύτερο upload τα απομακρυσμένα σημεία που θεωρώ ότι θα βελτιώνει στο σύνολο την wifi χρήση.
    Τo cap από την άλλη διαβάζω πως είναι το ίδιο πράγμα με το ac2 από άποψη κεραιών αλλά μπορώ να το μετακινήσω λίγο και να έχω αυτά που θέλω με λιγότερα χρήματα.
    Απλά το φοβάμαι λίγο γιατί ακόμα και να το μετακινήσω εκεί που σκοπεύω να το βάλω η πρίζα που θέλω να καλύψω είναι στην άκρη του προβληματικού δωματίου που σημαίνει δυο τοίχοι με το μπάνιο ανάμεσα τους.
    Τουλάχιστον στο σημείο που λέω να το βάλω κοιτάει τον διάδρομο που καταλήγει στο δωμάτιο.

  14. #6944
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    πολλα τα λεφτα του ac3 αμα ειναι μονο για αυτην την χρηση ομως.

  15. #6945
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι εντάξει θα πάρει και την θέση του router της vodafone αλλά από την άλλη δεν έχω και ιδιαίτερη χρήση, τυπική για ένα σπίτι.

Σελ. 463 από 564 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473483 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας