Σελ. 246 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 226236241244245246247248251256266 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.676-3.690 από 8481
  1. #3676
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ερώτηση:Πώς μπορώ να δώ ποιες συσκευές είναι στο δίκτυο μου?

    Βλέπω μέσα στο ARP ποιες συσκευές είναι πάνω στο δίκτυο και όσες θέλω τις κάνω static.

    Ωστόσο δεν μπορώ να βρώ πουθενά τις συσκευές που έχουν static ip απο το configuration τους. Χωρίς να χρησιμοποιούν το DHCP. Αυτές που μπορώ να τις βρώ? Για παράδειγμα το playstation που το έχω σετάρει να έχει static απο το interface του δεν εμφανίζεται.

  2. #3677
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση:Πώς μπορώ να δώ ποιες συσκευές είναι στο δίκτυο μου?

    Βλέπω μέσα στο ARP ποιες συσκευές είναι πάνω στο δίκτυο και όσες θέλω τις κάνω static.

    Ωστόσο δεν μπορώ να βρώ πουθενά τις συσκευές που έχουν static ip απο το configuration τους. Χωρίς να χρησιμοποιούν το DHCP. Αυτές που μπορώ να τις βρώ? Για παράδειγμα το playstation που το έχω σετάρει να έχει static απο το interface του δεν εμφανίζεται.
    Τωρα που κοιταω στο 109 οσες ειναι ανοιχτες τις ειχε ολες στο ip-arp + οτι ειναι συνδεδεμενο ασυρματα.
    Ομως ελειπε το spa 3102, μολις το εκανα ενα traceroute ή ping εμφανιστηκε και αυτο εκει.
    Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο παντου, το εχω δει και αλλες φορες, κατι ειναι ανοιχτο δεν το δειχνει, αλλα μολις το pingarw ή το κανω traceroute τοτε εμφανιζεται!
    δλδ τωρα απο τις 5 συσκευες που ειναι με static ip μου εδειχνε τις 4.

    Για δοκιμασε να τις κανεις ping ή traceroute εφοσον ξερεις τις static ip τους, θα εμφανιστουν και εσενα?
    μαλιστα το SPA μου εξαφανιστηκε παλι απο το ARP και τωρα το εκανα static δω, μηπως πρεπει να τις κανουμε static ολες αυτες?

    Στο 433ΑΗ στο ip-arp εχει και τις ips των wireless των απεναντι των εξωτερικων δικτυων, μαλιστα αμα συμβει κατι μπορω και απο εκει να εχω προσβαση στους απεναντι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-05-17 στις 20:57.

  3. #3678
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αμα κάνω ip scan τις εμφανίζει. Λογικά Κάπου αλλού θα τις βάζει.Κοιτάξα και στο leases στον DHCP server αλλα τπτ.

    Μήπως να τις κάνω όλες static μέσω ARP?

  4. #3679
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το dhcp leases δεν εχει ουδεμια σχεση οταν εχεις static ips! εκει δειχνει οτι παιρνει απο τον dhcp server μονο.
    Ουτε αλλου δεν τις δειχνει θα το ειχα δει πιστευω. Μονο στο ip-arp φαινονται. Πιστευω οτι πρεπει να τις δηλωσουμε εκει ως static για να μενουν συνεχεια.
    Του spa 3102 που την εκανα static στο ARP δεν ξαναεξαφανιστηκε, πραγμα που πριν γινοταν.

    Ξεχασα να πω, αν εχεις ενα RB με πολλες ethernet θυρες και το δουλευεις και σαν switch τοτε μπορεις απο το interfaces να βλεπεις εκει τις συσκευες σου αλλα απο εκει δεν γραφει τι ip εχουνε.
    Στο 109 που το δουλευω σαν switch εχω δωσει και τα ονοματα σε καθε θυρα.
    Αλλα απο εδω δεν εχει τις επιλογες που εχει απο το ARP ομως.

    Επισης στο ARP μου τις λεει ολες οτι ειναι στο bridge1-lan-wlan interface μπορω να το αλλαξω αυτο και να δηλωσω την καθε συσκευη σε ποια ethernet θυρα ειναι.
    Πχ το spa3102 που ειπα πριν ειναι στην ether6. Ετσι μπορει να ξεχωριζει απο εκει και σε ποια υποδοχη ειναι η καθε μια.
    Αν κατι εχουμε δηλωσει static και ειναι κλειστο το μηχανημα διπλα στο interface το δειχνει ποιο ξεθωριασμενο με πλαγια καπως γραμματα και κανει μπαμ.
    Αν δεν το εχουμε static τοτε δεν εμφανιζεται καν εκει.
    Απλα εγω δεν καταλαβαινω γιατι καποιες συσκευες ενω τις εχω ανοιχτες 24/24 μερικες φορες φαινεται και μερικες οχι, τωρα που κανω static arp ομως δεν χανονται μετα οπως βλεπω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-05-17 στις 21:44.

  5. #3680
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης έχω και άλλο θέμα. Κάνω static μία ip πχ του raspberry για να μπορώ να μπαίνω με remote interface.

    Στο αυτόματο το δίνει την τιμή 192.168.88.137. Την κάνω static την αλλάζω και την βάζω 192.168.88.254. Το βγάζω απο το δίκτυο το ξανακουμπώνω και πάλι παίρνει την 192.168.88.137 αντί να πάρει την καινούργια. και φαίνονται δύο ιδιες mac address.


    Αλλα και στο κινητό που του δίνω static και ανοιγοκλείνω το wifi πάλι δεν το κάνει force να πάρει την διεύθυνση αυτή που έχω βάλει στο static. (Οι mac address είναι σίγουρα αυτές)

    Καμία ιδέα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfdimopo : 28-05-17 στις 10:17.

  6. #3681
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dhcp leases δεν εχει ουδεμια σχεση οταν εχεις static ips! εκει δειχνει οτι παιρνει απο τον dhcp server μονο.
    Ουτε αλλου δεν τις δειχνει θα το ειχα δει πιστευω. Μονο στο ip-arp φαινονται. Πιστευω οτι πρεπει να τις δηλωσουμε εκει ως static για να μενουν συνεχεια.
    Του spa 3102 που την εκανα static στο ARP δεν ξαναεξαφανιστηκε, πραγμα που πριν γινοταν.

    Ξεχασα να πω, αν εχεις ενα RB με πολλες ethernet θυρες και το δουλευεις και σαν switch τοτε μπορεις απο το interfaces να βλεπεις εκει τις συσκευες σου αλλα απο εκει δεν γραφει τι ip εχουνε.
    Στο 109 που το δουλευω σαν switch εχω δωσει και τα ονοματα σε καθε θυρα.
    Αλλα απο εδω δεν εχει τις επιλογες που εχει απο το ARP ομως.

    Επισης στο ARP μου τις λεει ολες οτι ειναι στο bridge1-lan-wlan interface μπορω να το αλλαξω αυτο και να δηλωσω την καθε συσκευη σε ποια ethernet θυρα ειναι.
    Πχ το spa3102 που ειπα πριν ειναι στην ether6. Ετσι μπορει να ξεχωριζει απο εκει και σε ποια υποδοχη ειναι η καθε μια.
    Αν κατι εχουμε δηλωσει static και ειναι κλειστο το μηχανημα διπλα στο interface το δειχνει ποιο ξεθωριασμενο με πλαγια καπως γραμματα και κανει μπαμ.
    Αν δεν το εχουμε static τοτε δεν εμφανιζεται καν εκει.
    Απλα εγω δεν καταλαβαινω γιατι καποιες συσκευες ενω τις εχω ανοιχτες 24/24 μερικες φορες φαινεται και μερικες οχι, τωρα που κανω static arp ομως δεν χανονται μετα οπως βλεπω.
    Η προεπιλεγμένη τιμή για ARP timeout είναι 30s. Δοκίμασε να το αυξήσεις και να δεις συμπεριφέρεται όπως θέλεις:
    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Settings

  7. #3682
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προεπιλεγμένη τιμή για ARP timeout είναι 30s. Δοκίμασε να το αυξήσεις και να δεις συμπεριφέρεται όπως θέλεις:
    https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Settings
    καλημερα! τελικα αυτο που εβαλα static δεν φευγει αυτο θα κανω.
    Αυτο πρεπει να ειναι αμα πας interfaces σε αυτο που θες στην καρτελα general εκει εχει arp timout αλλα δεν εχει κανενα νουμερο, προφανως παιζει με default, αλλα μπορεις να βαλεις οτι θες.
    Απο το ip-arp δεν εχει καμια ρυθμιση καπου να αλλαξεις το timout.
    Μιλαω μεσω winbox παντα.

    Για αυτο που ρωτησα στο ποστ #3675 για το 711 που χανει ποτε ποτε την ethernet του αλλα ΧΩΡΙΣ να κοβει το ρευμα εχει καμια ιδεα κανεις?
    παιζει παλι η δρομολογηση και εχω απομακρυσμενη προσβαση.
    παντως δεν το ξανακανε παλι ακομα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχω και άλλο θέμα. Κάνω static μία ip πχ του raspberry για να μπορώ να μπαίνω με remote interface.
    Στο αυτόματο το δίνει την τιμή 192.168.88.137. Την κάνω static την αλλάζω και την βάζω 192.168.88.254. Το βγάζω απο το δίκτυο το ξανακουμπώνω και πάλι παίρνει την 192.168.88.137 αντί να πάρει την καινούργια. και φαίνονται δύο ιδιες mac address.
    Αλλα και στο κινητό που του δίνω static και ανοιγοκλείνω το wifi πάλι δεν το κάνει force να πάρει την διεύθυνση αυτή που έχω βάλει στο static. (Οι mac address είναι σίγουρα αυτές)
    Καμία ιδέα?
    σορρυ δεν καταλαβα τιποτα οπως τα λες.
    Λες κανεις static ip του rasp που το κανεις? του εχεις δωσει static απο την διανομη του?
    πρεπει να του δηλωσεις static απο την διανομη του για να την κραταει σταθερη, αλλιως περνει απο dhcp οποτε μπορει τυχαια να παρει αλλη.
    Βασικα δεν καταλαβα που την κανεις static.
    αυτο με το κινητο δεν το καταλαβα επισης, static ip δινεις στο κινητο λες?
    γιατι δινεις τοσο μεγαλα νουμερα .137 και .254 και οχι με μονα νουμερα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-05-17 στις 11:09.

  8. #3683
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για να σου κρατησει τη στατικ βαλε πρωτα το dhcp lease στα 2 λεπτα για να ληξει και να στην αλλαξει και μετα οποτε το κουμπωνεις αυτη θα σου δινει, μετα βαλε παλι το lease οσο χρον οτο θες.

    Πατας make statik>οκ και μετα ξαναανοιγεις το παραθυρο για να σου εμφανισει τη καρτελλα που αλλαζεις ip.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #3684
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! τελικα αυτο που εβαλα static δεν φευγει αυτο θα κανω.
    Αυτο πρεπει να ειναι αμα πας interfaces σε αυτο που θες στην καρτελα general εκει εχει arp timout αλλα δεν εχει κανενα νουμερο, προφανως παιζει με default, αλλα μπορεις να βαλεις οτι θες.
    Απο το ip-arp δεν εχει καμια ρυθμιση καπου να αλλαξεις το timout.
    Μιλαω μεσω winbox παντα.

    Για αυτο που ρωτησα στο ποστ #3675 για το 711 που χανει ποτε ποτε την ethernet του αλλα ΧΩΡΙΣ να κοβει το ρευμα εχει καμια ιδεα κανεις?
    παιζει παλι η δρομολογηση και εχω απομακρυσμενη προσβαση.
    παντως δεν το ξανακανε παλι ακομα.



    σορρυ δεν καταλαβα τιποτα οπως τα λες.
    Λες κανεις static ip του rasp που το κανεις? του εχεις δωσει static απο την διανομη του?
    πρεπει να του δηλωσεις static απο την διανομη του για να την κραταει σταθερη, αλλιως περνει απο dhcp οποτε μπορει τυχαια να παρει αλλη.
    Βασικα δεν καταλαβα που την κανεις static.
    αυτο με το κινητο δεν το καταλαβα επισης, static ip δινεις στο κινητο λες?
    γιατι δινεις τοσο μεγαλα νουμερα .137 και .254 και οχι με μονα νουμερα?
    Το rasp έχω επιλέξει απο την διανομή να πέρνει αυτόματα ip. Tο mikrotik αυτόματα του δίνει την 192.168.88.116.

    Εγώ θέλω να έχει την 192.168.88.254.

    Από το Mikrotik επιλέγω Make static στο ARP Table, ανοίγω την καρτέλλα και αλλάζω την ip σε αυτή που θέλω να έχει για παράδειγμα την 192.168.88.254.

    Κάνω restart το router, restart το rasp και αυτό συνεχίζει να παίρνει την παλιά ip 192.168.88.116.

    To κορυφαίο είναι ότι η ίδια mac address παίρνει διαφορετικές ip!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ARP.JPG 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  73,8 KB 
ID: 183662
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfdimopo : 28-05-17 στις 12:21.

  10. #3685
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Απο τα leases θα το κανεις.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #3686
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οπως λεει ο macro απο το dhcp το κανεις να το θυμαται να δινει την ιδια, αλλιως θα δωσεις static ip μεσα απο την διανομη του.
    Δεν το κανεις απο το ARP, απο εκει το κανεις για τους λογους που ειπαμε ποιο πριν δεν εχει σχεση με αυτα του dhcp.

  12. #3687
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από εκεί παίζει κανονικά! Σε ευχαριτώ macro

  13. #3688
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκέφτηκα να βάλω ένα Tools->Netwatch απο ένα άλλο MK στου σπιτιού μου και όποτε είναι down να μου στέλνει εμαιλ για εξτρα ασφάλεια.

    Έχω συναγερμό χωρίς κέντρο λήψης οπότε αν κάποιος κόψει το καλώδιο του ΟΤΕ εγώ δε θα το μάθω και θα μείνει μόνο η σειρήνα για τους γείτονες.

    Έχει κάνει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο?

  14. #3689
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα να βάλω ένα Tools->Netwatch απο ένα άλλο MK στου σπιτιού μου και όποτε είναι down να μου στέλνει εμαιλ για εξτρα ασφάλεια.

    Έχω συναγερμό χωρίς κέντρο λήψης οπότε αν κάποιος κόψει το καλώδιο του ΟΤΕ εγώ δε θα το μάθω και θα μείνει μόνο η σειρήνα για τους γείτονες.

    Έχει κάνει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο?
    Καλή σκέψη.
    Αλλά αν σου κόψει την γραμμή, πώς θα σου έρθει το email;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #3690
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτηκα να βάλω ένα Tools->Netwatch απο ένα άλλο MK στου σπιτιού μου και όποτε είναι down να μου στέλνει εμαιλ για εξτρα ασφάλεια.

    Έχω συναγερμό χωρίς κέντρο λήψης οπότε αν κάποιος κόψει το καλώδιο του ΟΤΕ εγώ δε θα το μάθω και θα μείνει μόνο η σειρήνα για τους γείτονες.

    Έχει κάνει κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο?
    καλησπέρα! καταρχην να πω οτι θα επρεπε να βαλεις καμερες ειναι η καλυτερη ασφαλεια εφοσον ο συναγερμος σου δεν συνδεεται με κεντρο ληψης!
    εγω δεν εχω συναγερμο γιατι θεωρω οτι δεν χρειαζεται χωρις κεντρο ληψης για μενα, γιατι εκει που ειμαι απλα ολοι οι γειτονες ειναι μακρια αν βαρεσει κανεις δεν θα δωσει σημασια.
    Με εχουν σωσει 3 φορες απο διαρηκτες-αλλοδαπους οι καμερες, DVR CCTV 8καναλο με 5 καμερες με υπερυθρες και μου στελνουν email για οτι κινηθει και καταγραφες σε σκληρο δισκο.
    Μαλιστα την 1η φορα ο 1ος ειχε μπει στο διπλα σπιτι που δεν ερχεται κανεις, και εκανε ζημιες και γιαυτο και το εκανα dvd και πηγε στην αστυνομια...
    Τοτε που ζουσε και η σκυλιτσα μου τις ειχε πεταξει τουβλα μεγαλα ευτυχως χωρις να την πετυχουν!
    Επισης εχω ψευτικη σειρηνα και 2 προβολεις υπερυθρων με ανιχνευση κινησης και λαμπες αλογονου 500 watts.
    Το ιντερνετ ειναι μεσω awmn αποτε ειναι ασυρματο απο 2 διαφορετικες διαδρομες σε αλλα σημεια, ακομα και να πεσει το δικο μου εχω δανεικο παλι ασυρματο απο γειτονα, και μαλλον τωρα θα βαλω και ιντερνετ κινητης εναλλακτικο.
    Προτεινω για μεγιστη ασφαλεια να βαλεις καμερες με καταγραφικο κατι καλυτερο απλα δεν υπαρχει!!! σε ολες τις περιπτωσεις που ειπα στην 2η ηταν μαλιστα 2 ατομα μαζι, ολοι εφυγαν οταν ειδαν τις καμερες και δεν εκαναν απολυτως τιποτα.

    Το email που λες με ποιο τροπο θα ερθει εφοσον δεν θα εχεις γραμμη?
    θα πρεπει να παιξεις εναλλακτικα και με κινητη και να το βαλεις να παιζει οταν δεν θα εχεις ιντερνετ απο την γραμμη.
    Κατι σαν αυτα που ελεγα στο θεμα ιντερνετ κινητης σε μικροτικ.
    Εγω το κανω με κανονες default route distance στα PPP ή απο τα routes. Δλδ προτεραιοτητες δρομολογησης, επισης καπως μπορεις να βαλεις να σου στειλει και SMS το mikrotik. https://www.adslgr.com/forum/threads...F-Mikrotik-ROS
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-05-17 στις 18:17.

Σελ. 246 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 226236241244245246247248251256266 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας