Σελ. 367 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 347357362365366367368369372377387 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.491-5.505 από 8480
  1. #5491
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    πως μπορώ να ανοίξω dmz σε μια ip?

  2. #5492
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μπορώ να ανοίξω dmz σε μια ip?
    καλησπέρα, περισσοτερες πληροφοριες?
    απο το mikrotik θες να την ανοιξεις φανταζομαι, η ip τι μηχανημα θα ειναι?

    Εχω ασχοληθει με DMZ https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-RB-DMZ-host γιατι θα μου χρειαστει για την inalan αλλα θα το εκανα απο το δικο τους κλειδωμενο ρουτερ προς το 109 οποτε δεν ειναι το ιδιο, εκτος αν η ip που λες ειναι ρουτερ ή ακομα ποιο σχετικο ειναι και mikrotik.

    Eδω ειδες? https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=121069

    ειναι αρκετα μπερδεμενο πιστευω στο mikrotik οσο το ειχα ψαξει, σε ολα τα ρουτερ που εχω δει εχει μενου DMZ βαζεις ip και αυτο ειναι.
    Στο mikrotik θελει αρκετους κανονες στο firewall και οι γνωμες ειναι πολλες.

    - - - Updated - - -

    Νομιζω το καλυτερο παραδειγμα που εχω βρει ειναι αυτο εδω περα : https://mikrotik.com/testdocs/ros/2.8/appex/dmz.php
    εγω και παλι παντως μπερδευομαι με αυτα. Ειναι λιγο απο την εποχη του μεσαιωνα ομως (ROS 2.8??? δεν το προλαβα αυτο....)

  3. #5493
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Το mt ειναι σε λειτουργία station-router-Ap .
    οπότε τραβάει ίντερνετ από το wlan1 και σαν router μοιράζει ip σε ether1 και wlan2
    θα τα δω αυτα που λες αν και ειναι αρκετά επικίνδυνο οτι κάνω μιας και είμαι απομακρυσμένα.
    οπότε φοβάμαι μην χάσω πρόσβαση.
    Με εναν κανόνα στο nat που είχα βρει το μονο που κατάφερα ήταν να μην μπορώ να συνδεθώ στο pptp !

    κανας αλλος τρόπος να ανοίξω ενα range απο πόρτες σε μια ip?

  4. #5494
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και με το κλασικο port forwarding μπορεις να δηλωσεις ευρος ips, το δοκιμασα τωρα σε μια δικια μου.
    Εδω http://blog.e-wireless.gr/set-port-f...basics-part-5/ λεει με μια πορτα αλλα μπορεις να βαλεις πχ 2000-6000 αρκει να ειναι στην σειρα αλλιως θες και αλλον κανονα.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασε το αν ειναι στην σειρα και πες μας αν παιζει γιατι δεν εχω κατι να δοκιμασω, σαν εντολες το παιρνει ομως.

  5. #5495
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Πέρασα στο Server μου σε vm το mikrotik chr.... μιας και έχω την άδεια p1 από τότε που δοκίμαζα το bonding στο vps...

    Θέλω την άποψη σας... στο θέμα σταθερότητας και αξιοπιστίας.

    Πχ ενός routerbord με μια εγκατάσταση chr και τα 2 με ίδια χαρακτηριστικά περίπου σε RAM και CPU.

  6. #5496
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρασα στο Server μου σε vm το mikrotik chr.... μιας και έχω την άδεια p1 από τότε που δοκίμαζα το bonding στο vps...

    Θέλω την άποψη σας... στο θέμα σταθερότητας και αξιοπιστίας.

    Πχ ενός routerbord με μια εγκατάσταση chr και τα 2 με ίδια χαρακτηριστικά περίπου σε RAM και CPU.
    Πιο σταθερό πιστεύω ότι θα είναι το routerboard. Είναι σχεδιασμένο αποκλειστικά για αυτή την δουλειά. Και δεν χρειάζεται να μπλέξεις με πολλές κάρτες δικτύου, πως και αν θα τις δει το Mikrotik VM. Επίσης έχεις και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος.
    Το μειονέκτημα είναι ότι αν πάθει κάτι σε επίπεδο hardware, πολύ πιθανό είτε να σου κοστίσει ακριβά η επισκευή, είτε να πας για καινούργιο.
    Με το VM αν κρατάς συχνά backup το αρχείο του δίσκου, θα είναι πιο εύκολο να το επαναφέρεις αν γίνει κατι6

  7. #5497
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κατανάλωση και αξιοπιστία μέρα με τη νύχτα
    και εγώ dedicated θα προτιμούσα

    backup κρατάς και με το export και το μεταφέρεις πανεύκολα και σε άλλο hardware (ενώ με το VM όχι πάντα)

  8. #5498
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα!
    ειχα και εγω καποτε σε VM, καμια συγκριση με RB, δεν ξανασχοληθηκα μια φορα το εκανα και δεν λεει με τιποτα.
    Σε όλα συμφωνω με τους παραπανω καλα τα λενε, οι ιδιοι λογοι οποτε δεν τους αναφερω ξανα.
    Να τονισω εγω σε VM ειχα για X86, αλλα ειχα και σε PC X86 και μετα γυρισα σε Rbs. Και τιποτα δεν λεει εκτος από RBs.
    Aπλα είναι ότι λογω AWMN βαζαμε κατι καρτες pci to 4 mini pci και βαζαμε σε ένα pc πολλες καρτες wireless με αυτόν τον τροπο, ενώ αλλιως θες πολλα rbs, αν είναι για 4 οκ μας καλυπτει και RB αλλα τοτε δεν ειχε πανω από 4, τωρα εχουν βγαλει και με πολλες παραπανω όμως, οποτε πλεον και γιαυτο δεν λεει.
    Nα τη η καρτουλα, ακομα μου εχει μεινει αυτή που ειχα https://www.roc-noc.com/mikrotik/rou...rd/IA/MP4.html
    πλεον νομιζω εχουν καταργηθεί δεν βρίσκεις.
    Σιγουρα αυτές ηταν λογος για VM ή κανονικη χρηση pc.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-01-19 στις 15:09. Αιτία: Προσθήκη Link pci card to 4 mini pci for wireless cards

  9. #5499
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    μάλιστα... ίσως να το βάλω να είναι για το vpn αυτό.. ή και για το hotspot... θα δω... αφού το έχω... ο server τρέχει έτσι και αλλιώς... 24/7

  10. #5500
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα... ίσως να το βάλω να είναι για το vpn αυτό.. ή και για το hotspot... θα δω... αφού το έχω... ο server τρέχει έτσι και αλλιώς... 24/7
    ε αφου τρεχει ετσι κι αλλιως δεν σε ενδιαφερει το μειονεκτημα που αναφερθηκε για την καταναλωση του ρευματος και ειναι και σημαντικο.

  11. #5501
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και με το κλασικο port forwarding μπορεις να δηλωσεις ευρος ips, το δοκιμασα τωρα σε μια δικια μου.
    Εδω http://blog.e-wireless.gr/set-port-f...basics-part-5/ λεει με μια πορτα αλλα μπορεις να βαλεις πχ 2000-6000 αρκει να ειναι στην σειρα αλλιως θες και αλλον κανονα.

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασε το αν ειναι στην σειρα και πες μας αν παιζει γιατι δεν εχω κατι να δοκιμασω, σαν εντολες το παιρνει ομως.
    ευχαριστώ για το άρθρο.
    δεν μπορώ τώρα να το δοκιμάσω γιατί έχω φύγει και φοβάμαι μήπως χάσω την πρόσβαση vpn.
    Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω αλλά αυτό θα γίνει μετά απο αρκετό καιρό.

  12. #5502
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ για το άρθρο.
    δεν μπορώ τώρα να το δοκιμάσω γιατί έχω φύγει και φοβάμαι μήπως χάσω την πρόσβαση vpn.
    Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω αλλά αυτό θα γίνει μετά απο αρκετό καιρό.
    κάνε έναν κανόνα στο ΝΑΤ με την πόρτα του vpn...

    κάνε και έναν προσωρινό με το webfig....

    ακόμα... στίσε στη δική σου μεριά έναν vpn server και βάλε το απομακρυσμένο να συνδέετε σε σένα...



    και κάνε της δοκιμές σου.

  13. #5503
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εχω ενα περιεργο προβλημα.
    Το καταγραφικο CCTV DVR βλεπω στο 951 που εχει πανω του το pppoe client αλλα και παιζει σαν switch οτι εκλεισε και ανοιξε καπακι.
    Μετα απο αυτο σταματησε να δουλευει δλδ δεν μου ερχονται emails και δεν μπορω να μπω απομακρυσμενα μεσω ιντερνετ απο το κινητο.
    Ουτε με το noip που εχει πανω του, ουτε με το ip cloud του 951.
    Ηταν εκει οι δικοι μου αλλα δεν τους προλαβα και εφυγαν πραγμα που σημαινει χωρις καμερες μια εβδομαδα!

    Τα κουφα τωρα....
    Το 951 που το εχει πανω του και το 951 awmn που ειναι στο ιδιο subnet ακριβως το βλεπουν κανονικα δλδ το κανουν ping και traceroute ειναι δλδ στο 10.Χ.ΧΧ.0/26 με 255.255.255.192
    Aπο τα αλλα 2 Rbs που πριν το εβλεπα τωρα δεν το βλεπουνε και παιζουν με BGP+OSPF με το 951 awmn αυτα ειναι στο 10.Χ.ΧΧ.128/28 με 255.255.255.255.240.
    Kαλα αυτα δεν με απασχολουν.

    Επισης απο Αθηνα τωρα δεν το φτανω απο πουθενα ενω βλεπω ολα τα αλλα μηχανηματα εκει κανονικα!!! (μεσω openvpn) εδω εχω 10.Χ.ΧΧΧ.0/27 με 255.255.255.224.

    Πως γινεται τοπικα να το βλεπουν αλλα ουτε μεσω ιντερνετ, ουτε μεσω openvpn ?

    Tελος εβαλα στο 109 μια ρουτα να λεει οτι παει προς αυτο να εχει gw την ip του 951 που το εχει πανω του και τωρα το βλεπει, αλλα το pc μου που ειναι πανω στο 109 συνεχιζει να μην το βλεπει!
    WTF???

    Δοκιμασα να βαλω και κανονα στο firewall στο 951 που εχει το DVR τιποτα το pc δεν το φτανει.

    Α το βρηκα γιατι το βλεπει μονο το 109! γιατι συνδεεται σε openvpn που ειναι server το 951 που εχει το DVR και ετσι παιρνει τοπικη ip.
    Περιεργο πραγμα να αποριπτει οτι δεν εχουν τοπικη ip!!!
    Δηλαδη η λυση προς το παρον ειναι να συνδεθω στον openvpn server του 951 για να μπορω να βλεπω τις καμερες.
    Αν εχει καμια ιδεα καποιος εκτος απο αυτο ας μου πει, το μηχανημα δεν τρεχει αλλου ειδους VPN και δεν θελω κατι αλλο εκτος απο OVPN.
    Ψαχνω προσωρινη λυση για μια εβδομαδα δλδ μεχρι το επομενο Weekend.

    - - - Updated - - -

    αλλο και αυτο! μου εστειλε email (αρα βλεπει ιντερνετ) αλλα δεν μπορω να δω με το ip cloud ενω δουλευει κανονικα αφου παιζει και το openvpn!

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα, τελικά συνδέθηκα από κινητό μέσω openvpn στο 951που έχει το dvr cctv και βλέπω κανονικά τις κάμερες! Οπότε θα μπω από το Pc και θα το κάνω reboot με το πρόγραμμα του...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-19 στις 16:48.

  14. #5504
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ψάχνω γνώμες!

    θα χρειαστώ ένα wifi AP σε αποθήκη στον κήπο για ένα project με ESP8266 (και με την ευκαιρία να καλύψω την περιοχή).
    Στο σαλόνι έχω ένα hap lite το οποίο δεν έχει AC και θα μετακομίσει.
    Και σκέφτομαι, να βάλω ένα ΜΚ https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT
    ή ένα Ubiquity https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-pro/

    Απο άποψη κάλυψης πραγματικά δεν έχω καμία απαίτηση! είναι 60τμ. χώρος χωρίς παρεμβολές και χωρίς εμπόδια. Το hap lite το έχω τώρα tx power = 4

    Απο τα Ubiquity δεν έχω ιδέα απο τα μοντέλα και με το λίγο ψάξιμο έφτασα στο παραπάνω.
    Το AC1300 το κοιτάω για μελλοντική υποστήριξη.

    θα δίνατε €100-140 για τα ακριβά μοντέλα ή να πάρω ένα "AC lite" που πάλι €60 θα τα δώσω.

    ΥΓ. Έχω σερβερ για το unifi controller αλλά δε νομίζω να το χρειάζομαι για οικιακή χρήση


    1. MikroTik hAP ac lite tower από 47,39 €
    2. MikroTik hAP ac από 101,60 €
    3. Ubiquiti AP AC Lite 78,57 €
    4. Ubiquiti Unifi AP AC PRO 140,00 €
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 15-01-19 στις 13:29.

  15. #5505
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω γνώμες!

    θα χρειαστώ ένα wifi AP σε αποθήκη στον κήπο για ένα project με ESP8266 (και με την ευκαιρία να καλύψω την περιοχή).
    Στο σαλόνι έχω ένα hap lite το οποίο δεν έχει AC και θα μετακομίσει.
    Και σκέφτομαι, να βάλω ένα ΜΚ https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-5HacT2HnT
    ή ένα Ubiquity https://www.ui.com/unifi/unifi-ap-ac-pro/

    Απο άποψη κάλυψης πραγματικά δεν έχω καμία απαίτηση! είναι 60τμ. χώρος χωρίς παρεμβολές και χωρίς εμπόδια. Το hap lite το έχω τώρα tx power = 4

    Απο τα Ubiquity δεν έχω ιδέα απο τα μοντέλα και με το λίγο ψάξιμο έφτασα στο παραπάνω.
    Το AC1300 το κοιτάω για μελλοντική υποστήριξη.

    θα δίνατε €100-140 για τα ακριβά μοντέλα ή να πάρω ένα "AC lite" που πάλι €60 θα τα δώσω.

    ΥΓ. Έχω σερβερ για το unifi controller αλλά δε νομίζω να το χρειάζομαι για οικιακή χρήση


    1. MikroTik hAP ac lite tower από 47,39 €
    2. MikroTik hAP ac από 101,60 €
    3. Ubiquiti AP AC Lite 78,57 €
    4. Ubiquiti Unifi AP AC PRO 140,00 €
    Ubiquiti AP AC Lite all the way......
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 367 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 347357362365366367368369372377387 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας